Προς το περιεχόμενο

Νέο MacBook ανακοίνωσε η Apple με οθόνη 12 ιντσών και επεξεργαστές Intel Broadwell


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Ηδη εχουν παει σε αλλο επιπεδο. Εχεις πιασει πχ το surface 3 pro ή το asus t300chi?

 

Φαντάζομαι πως οχι.

 

Ναι, για το surface 3 δεν έχω να πω πολλά αρνητικά πράγματα εκτός από το λειτουργικό. Αλλά και αυτό δεν το βλέπω να πουλάει τρελά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 349
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καθόλου εικασίες. Ειμαι σίγουρος πως δοκιμάζει εδώ και καιρό αντίστοιχες συσκευές και μάλιστα με δικούς της επεξεργαστές.

:)

Εικασιες ειναι οτι θα το βγαλει οταν ειναι 100% ετοιμο κλπ, κατι που πχ δεν εκανε με το air το 2008.

 

Tα hybrids εχουν φυσικα τους συμβιβασμους τους, οπως συμβιβασμους εχει κ το new macbook (αθλια καμερα, απουσια usb, card reader, χαμηλότερη αυτονομια απο το air κλπ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι μου λεει οτι το Μεγαλο Ipad Pro 12'' που αναφερουν κατα καιρους,

 

θα ειναι ο αντιπαλος του Surface 3....

 

http://www.macrumors.com/roundup/ipad-pro/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι μου λεει οτι το Μεγαλο Ipad Pro 12'' που αναφερουν κατα καιρους,

 

θα ειναι ο αντιπαλος του Surface 3....

 

http://www.macrumors.com/roundup/ipad-pro/

Κ εγω σε κατι τετοιο ελπιζω, να τρεχει mac os x.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aμα βγαλει αυτο, πιστευω η σειρα Air μας αποχαιρεταει....

Και για πιο λόγο έβγαλε το 12αρι air;

Το ένα ανερει το άλλο και δεν πρόκειται να συμβεί.

Ένα απλά μεγάλο iPad με ios θα είναι.

H Apple κάνει ξεκαθαρο διαχωρισμο ντεσκτοπ με mobile os

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ εγω σε κατι τετοιο ελπιζω, να τρεχει mac os x.

Πιστευω πως συγκεντρωνει ελαχιστες πιθανοτητες το φημολογουμενο 12αρι ipad   να τρεχει os x ,h  πλατφορμα ειναι για να τρεχει ios.

Αν βγαλει στην αγορα μεγαλο ipad του οποιου ειμαι ενθερμος υποστηρικτης  θα πουλησω το ipad   air 2 που πηρα την προηγουμενη  μολις βδομαδα και θα κανω την μεταβαση σιγουρα .

Κατα την γνωμη μου το air  χωρις retina  δεν εχει λογο υπαρξης πλεον περα απο την χαμηλοτερη τιμη στο entry level.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, για το surface 3 δεν έχω να πω πολλά αρνητικά πράγματα εκτός από το λειτουργικό. Αλλά και αυτό δεν το βλέπω να πουλάει τρελά!

Τρελά δεν πουλάει αλλά είναι σημείο αναφοράς για όλους τους OEM και στην premium κατηγορία κατέχει τα σκήπτρα στις πωλήσεις.

Έτσι κι αλλιώς αυτό το προϊόν δεν βγήκε για να κάνει νούμερα πωλησεων αυστηρά αλλά να δώσει  μια κατεύθυνση προς ποια κατεύθυνση να ακολουθήσουν οι υπόλοιποι κατασκευαστές.

 

Και ένα συγκριτικό πλεονέκτημα ότι έχει υιοθετήσει διαφορετικό aspect ratio που δεν ακολουθούν οι υπόλοιπα κατασκευαστές για αυτό και μονοπωλεί την κατηγορία αυτή(στη high end) 

Εγώ προσωπικά και παρά πολλοί άλλοι δεν θα περνάμε ένα με 16:9 tablet/laptop.

Αυτή η κατηγορία των συσκευών δεν είναι για να την έχεις πάνω σε ένα γραφείο ή για να κάνεις "πολύπλοκη" δουλειά που απαιτεί πιο pro μηχανήματα. Οι βασική του χρήση θα είναι on the go οπότε στις περισσότερες περιπτωσεις δεν θα έχεις μόνιμα συνδεδεμένο φορτιστή για να σου δεσμεύει τη θύρα. Δες το σαν ένα ξελιγμένο ipad το οποιο τρέχει full OSX!

Ούτε το 10% δεν θα κάνει από αυτό που κάνει σήμερα το iPad. 

Ούτε τη φορητοτητα του έχει,ουτε την αυτονομία του,ουτε την βολικότητα του και ούτε και την χρήση του που προορίζεται.

Άλλο εντελώς προϊόν το ένα και άλλο το δεύτερο για διαφορετικές χρήσεις και άλλες ανάγκες. 

To βασικο θετικο του usb-c ειναι οτι ειναι κοινο προτυπο για φορτιση.

Θα μπορει να φορτιζει το λαπτοπ απο ενα powerbank , απο εναν φορτιστη tablet κλπ.

Θα ειναι αισθητα φθηνοτεροι οι φορτιστες(θα εχεις πχ εναν για το γραφειο κ εναν για το σπιτι) και θα μπορεις να εχεις κοινο φορτιστη με το tablet/κινητο.

 

Λογικα θα πρεπει να εγκαταλειψει και το lightning σε ipad/iphone προς χαρη του usb-c.

 

Απλα επρεπε να ειχε 2 usb-c ή κ μια κανονικη usb ή ενα card reader για μεταφορα φωτογραφιων απο φωτογραφικη/gopro κλπ.

Αλλα οσον αφορα το κομματι της φορτιστης μεσω usb, ειναι εξαιρετικα νεα που η apple υιοθετει επιτελους κοινο προτυπο  φορτισης.

Ελπίζω στο SP4 να βάλει η MS 2 θύρες αφού θα μπορεί να φύγει άνετα η display port και στην θέση της να βάλει την δεύτερη USB C.

Μόνο με μια θύρα δεν γίνεται δουλειά εφόσον και από εκεί θα φορτίζει.

Βέβαια έχω την εντύπωση ότι θα διατηρήσει την ξεχωριστή υποδοχή για φόρτιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Aμα βγαλει αυτο, πιστευω η σειρα Air μας αποχαιρεταει....

Και για πιο λόγο έβγαλε το 12αρι air;

Το ένα ανερει το άλλο και δεν πρόκειται να συμβεί.

Ένα απλά μεγάλο iPad με ios θα είναι.

H Apple κάνει ξεκαθαρο διαχωρισμο ντεσκτοπ με mobile os

 

 

Που ειδες 12αρι Air?Αλλο το new macbook, αλλο η σειρα Air......

 

Δεν ειναι το ιδιο.....

 

 

http://store.apple.com/uk/buy-mac/macbook

 

http://store.apple.com/uk/buy-mac/macbook-air

 

 

 

Eπισης, η ΜS προσπαθει να ενοποιησει desktop με mobile πλατφορμα, και η Αpple λες να παει στο αντιθετο ρευμα ?

 

Δεν νομιζω.....

 

 

Sent from my iPad Air using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που ειδες 12αρι Air?Αλλο το new macbook, αλλο η σειρα Air......

 

Δεν ειναι το ιδιο.....

 

 

http://store.apple.com/uk/buy-mac/macbook

 

http://store.apple.com/uk/buy-mac/macbook-air

 

 

 

Eπισης, η ΜS προσπαθει να ενοποιησει desktop με mobile πλατφορμα, και η Αpple λες να παει στο αντιθετο ρευμα ?

 

Δεν νομιζω.....

 

 

Sent from my iPad Air using Insomnia

Ok.

Λέω τότε νέο 12αρι Macbook στη θέση του air.

Το νόημα παραμένει το ίδιο.

Έτσι κι αλλιώς Core M που φοράει το κατατάσσει και πιο κάτω και πο τα παρόν Air και καμία σχέση με τα Macbook.

 

Έως σήμερα αυτό μας έδειξε η Apple ότι έχει ξεχωριστή λογική mobile με ντεσκτοπ os.

Και δεν νομίζω ότι θα το δούμε σίγουρα εντός του 15.

Από το 16 και αν.

Θέλει ριζική αλλαγή το OS X και οι αλλαγές δεν γίνονται πο την μια μέρα στην άλλη.

Μην ξεχνσμαι ότι το Apple store στο ios είναι χρυσοφορος πηγή κερδών νομίζεις έτσι εύκολα θα το καταργήσει η αντικαταστήσει.

Προσωπικά έχω πολλές πολλες αμφιβολίες.

Έτσι κι αλλιώς εμπορικά τα iPad πανε πολύ καλά και ο κόσμος που τα αγοραζει τα θέλει όχι για υποκατάσταση pc.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι το ιδιο.... αλλο να βγαλει εντελως την σειρα Αir και αλλο να την εχει και αυτη...... μαζι με το macbook.

 

Αισιως η σειρα air κλεινει 10 χρονια σε 3 χρονια περιπου.....

 

Το λογικο θα ειναι το New Macbook και η σειρα Air να γινουν ενα στα επομενα χρονια.....

 

Αμα δεις, σιγα σιγα ενσωματωνει λειτουργιες στο OsX για συνεργασια με το ios, πχ το continuity

 

https://www.apple.com/osx/continuity/

 

Δεν λεω οτι θα καταργησει τελειως το ios, αλλα θα μπορει να βγαλει ενα υβριδιο απο αυτα τα 2.....και να τρεχουν και σε iphone.ipad και σε macbook, mac pro κλπ......

 

Θα δουμε τα επομενα χρονια για το αν θα γινουν αλματα και στα 2 λειτουργικα.... (windows & mac osx)

 

:-) :-) :-)


 

Έτσι κι αλλιώς εμπορικά τα iPad πανε πολύ καλά και ο κόσμος που τα αγοραζει τα θέλει όχι για υποκατάσταση pc.

 

 

Δεν θα το ελεγα......  http://www.macuser.gr/kgi-ipad-shipments-drop-prediction-22461/

 

http://thevarguy.com/business-smartphone-and-tablet-technology-solutions/111414/report-poor-apple-ipad-q1-2105-sales-forecast-pr

 

Ειναι μεν πρωτα, αλλα αρχιζουν και πεφτουν.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΑΙ, αλλα μεχρι τοτε εαν και εφοσον ...μια χαρα μας εκατσε το νεο macbook .Eτσι και αλλιως οι υλοποιησεις των αλλων υβριδικων ειναι αθλιες.

Οταν θα το βγαλει η apple  απλα θα το παει σε αλλο επιπεδο και τοτε φυσικα και θα το τιμησουμε .

 

Φωτη εχεις εργαστει καθολου πανω σε αυτα τα laptop που αποκαλεις αθλια? Φανταζομαι πως οχι καθοτι καθε αλλο παρα αθλια ειναι.

 

Αλλα και υποκειμενικα αθλια να τα βλεπεις, τουλαχιστον πρεπει να παραδεχτεις οτι αυτα υπαρχουν και μπορεις να πας να τα αγορασεις εν αντιθεσει με την αντιστοιχη προταση της innovative apple που υπαρχει μονο σε word kai powerpoint.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φωτη εχεις εργαστει καθολου πανω σε αυτα τα laptop που αποκαλεις αθλια? Φανταζομαι πως οχι καθοτι καθε αλλο παρα αθλια ειναι.

 

Αλλα και υποκειμενικα αθλια να τα βλεπεις, τουλαχιστον πρεπει να παραδεχτεις οτι αυτα υπαρχουν και μπορεις να πας να τα αγορασεις εν αντιθεσει με την αντιστοιχη προταση της innovative apple που υπαρχει μονο σε word kai powerpoint.

Oχι σε αυτα ,αλλα ειχα για μια βδομαδα στην κατοχη μου το dell venue pro 11 το οποιο επαναλαμβανω πως ειναι αθλιο διοτι στην ουσια προκειται για ενα υβριδικο που δεν κανει τιποτα καλα .

Ουτε καλο tablet ειναι . το εικονικο keyboard ειναι απαλευτο κλεινει -ανοιγει μονο του ,ουτε σαν λαπ τοπ κανει απροβληματιστα την δουλεια του καθως εχει περιορισμους.

Κατα την γνωμη μου τα υβριδικα  δεν εχουν εξελιχθει  ακομα στο σταδιο να σου δινουν την καταλληλη εμπειρια χρησης και η μονη εταιρεια βασει ιστορικου που μπορει να κανει κατι τετοιο ισως  να ειναι η apple .

Οταν θα αποφασισει να ασχοληθει με την κατηγορια απλα θα σβησει τον ανταγωνισμο  ο οποιος θα αρκεστει σε οσους πελατες δεν μπορουν να παρουν το καλυτερο  και συμβιβαζονται με ημιμετρα.Οτι γινεται λιγο πολυ και με τα υπολοιπα προιοντα της .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oχι σε αυτα ,αλλα ειχα για μια βδομαδα στην κατοχη μου το dell venue pro 11 το οποιο επαναλαμβανω πως ειναι αθλιο διοτι στην ουσια προκειται για ενα υβριδικο που δεν κανει τιποτα καλα .

Ουτε καλο tablet ειναι . το εικονικο keyboard ειναι απαλευτο κλεινει -ανοιγει μονο του ,ουτε σαν λαπ τοπ κανει απροβληματιστα την δουλεια του καθως εχει περιορισμους.

Φυσικα κ εχει περιορισμους σαν λαπτοπ ενα hybrid. Εδω εχει περιορισμους το new macbook που δεν είναι hybrid.

 

Το θεμα είναι οτι η ms κ οι κατασκευαστες δειχνουν το δρομο με τα hybrids/convertibles κ η apple εχει μεινει πισω κ βγαζει κατι που δεν τους πλησιαζει.

 

Θα της παρει μερικα χρονια ακομα για να τους φθασει, οπως συνεβει κ με αλλα προιοντα της(phablets κλπ).

Μεχρι τοτε, οι αγοραστες apple προιοντων θα συμβιβαζονται με ημιμετρα. (new macbook, ipad 12“ αντι για μια συσκευή κλπ )

 

Για να δούμε ποτε θα καταφερει να βγαλει hybrid.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...