Προς το περιεχόμενο

Νέο MacBook ανακοίνωσε η Apple με οθόνη 12 ιντσών και επεξεργαστές Intel Broadwell


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι ομως εγω που ειμαι στο οικοσυστημα της Apple και με ενδιαφερει το continuity που προσφερει μεταξυ των συσκευων της, για ποιο λογο να διαλεξω ενα windows hybrid ?

 

Σε πανεπιστημιακα νοσοκομεια του Λονδινου και της Nεα Υορκης με ipad ειναι..... καποιο λογο θα εχουν. :-)

Το continuity ειναι ενα προσον, αλλα μεγαλυτερο προσον ειναι το pushbullet που σου περναει ολα τα notifications στον υπολογιστη...

 

Η πλειονοτητα των επαγγελματιων (αλλα και των εταιριων που δινουν επαγγελματικο λαπτοπ) ειναι με windows μηχανηματα.... καποιο λογο θα εχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ομως εγω που ειμαι στο οικοσυστημα της Apple και με ενδιαφερει το continuity που προσφερει μεταξυ των συσκευων της, για ποιο λογο να διαλεξω ενα windows hybrid ?

 

Σε πανεπιστημιακα νοσοκομεια του Λονδινου και της Nεα Υορκης με ipad ειναι..... καποιο λογο θα εχουν. :-)

Δεν μιλάμε για εσένα η εμένα αλλά γενικότερα.

Και εγώ δηλαδή για να μιλήσω για εμένα έχω βολευτεί με το SP3 και το Air 2 και με μόλις 2 μηχανήματα να καλύπτω άνετα όλες τις πιθανές χρήσεις που θέλω.

Ούτε ντεσκτοπ έχω ούτε λαπτοπ,τα έχω καταργήσει εδώ και μια 2ετια(πριν είχα το SP2)

 

Μην ξεχνάς ότι τα Surface είναι νέα κατηγορία προϊόντων μόλις 2.5 ετών και μάλιστα μόλις με την τριτη υλοποίηση κατάφερε να φέρει μια πιο άριστη ισορροπία.

Και απευθύνονται σε άτομα που ξέρουν τι θέλουν και ποιες ανάγκες θα καλύψουν καλύτερα με αυτή τη λύση

Σε συνηδητοποιημενους άνθρωπους δηλαδή.

 

Τα iPad είναι ειδικής και εξειδικευμενης χρήσης που έχουν μια 5ετια παρελθόν και κυρίως για κατανάλωση περιεχομένου είναι και απευθύνονται σε πιο πλατιά μάζα.

 

Αν ρωτήσεις στο δρόμο 10 άτομα ζήτημα 1 να ξέρει τι είναι το Surface ενώ ipad το ξέρουν και οι πέτρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

Ειναι εικασια οτι δεν θα εχει καμια σχεση με τις τωρινες υλοποοιησεις του ανταγωνισμου, που μαλιστα δεν εχεις χρησιμοποιησει.

 

Και το new macbook ακολουθησε τον δρομο που εδειξε το πιο λεπτο samsung ativ book, αλλα μαλιστα εχεις περισσοτερους συμβιβασμους λογω απουσιων θυρων, microsd κ μετριας καμερας.

 

Το πάχος είναι το μόνο θέμα μας??? Να μιλήσουμε για τα πληκτρολόγια? Να μιλήσουμε για τα trackpads? Το λειτουργικό? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ειπε και ο Φωτης παραπανω, στην παραλια θα παρω το ipad, και στα meeting το macbook...

 

απλο ειναι...

Δεν χρειαζεται να κανεις αυτην την επιλογη..

 

Αν θελεις μετα το επαγγελματικο meeting γευμα(new macbook) να πας στην παραλια (ipad οπως ειπες) , γιατι να κουβαλας 2 συσκευες;

Χωρια οτι θα υπαρχει το προβλημα του συγχρονισμου(αν πχ περασες τις φωτογραφιες/video του ταξιδιου στο λαπτοπ, αλλα τελικως δεν υπαρχουν στο tablet και πρεπει να συγχρονιστει κλπ).

 

Για τετοιες καταστασεις βολευουν τα hybrids, για αυτο ειπε και ο fotis13 οτι θα παρει το μελλοντικο apple hybrid και οτι το new macbook .. "απλα του εκατσε"..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το continuity ειναι ενα προσον, αλλα μεγαλυτερο προσον ειναι το pushbullet που σου περναει ολα τα notifications στον υπολογιστη...

 

Η πλειονοτητα των επαγγελματιων (αλλα και των εταιριων που δινουν επαγγελματικο λαπτοπ) ειναι με windows μηχανηματα.... καποιο λογο θα εχουν.

 

 

Μπορω να γραφω κατι στο imac, να το συνεχισω στο ipad , και να το τελειωσω στο macbook......  Το κανει αυτο το pushbullet, ?

 

Και γιατι να βαλω third party app ενω μπορω να το εχω native απο το OS ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορω να γραφω κατι στο imac, να το συνεχισω στο ipad , και να το τελειωσω στο macbook......  Το κανει αυτο το pushbullet, ?

 

Και γιατι να βαλω third party app ενω μπορω να το εχω native απο το OS ?

Το καθενα εχει τα προτερηματα του..

Third party app θα βαλεις ωστε να μπορεις να απαντας απο τον υπολογιστη σου και στα whatsapp μηνυματα που σου ερχονται στο κινητο κλπ.

 

Ξεφυγαμε ομως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το καθενα εχει τα προτερηματα του..

Third party app θα βαλεις ωστε να μπορεις να απαντας απο τον υπολογιστη σου και στα whatsapp μηνυματα που σου ερχονται στο κινητο κλπ.

 

Ξεφυγαμε ομως..

 

Δεν θες να δεις στην πράξη πόσο ...αξιόπιστα δουλεύει το pushbullet και τι κάνει ταυτόχρονα στην μπαταρία της android συσκευής... Το ξήλωσα μετά από μια βδομάδα περίπου.

 

Και δεν ξεφύγαμε. Οπως εχω ξαναπεί, στην επιλογή μιας συσκευής παίζουν πολλά πράγματα ρόλο που αφορούν τη συνολική εμπειρία χρησης και όχι απλά το βάρος ή τα specs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι παίρνεις το surface στην παραλία/ΜΜΜ/καναπέ για να σερφάρεις είναι λίγο θεωρητικό, όταν το "ημίμετρο" σου δίνει το μισό βάρος με 1 ή και 2 ώρες παραπάνω αυτονομία, ανάλογα το μοντέλο. Δε βλέπω πουθενά την ιδανική λύση για όλους και όλα, όπως μερικοί θέλουν να παρουσιάζουν τα υβριδικά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι παίρνεις το surface στην παραλία/ΜΜΜ/καναπέ για να σερφάρεις είναι λίγο θεωρητικό, όταν το "ημίμετρο" σου δίνει το μισό βάρος με 1 ή και 2 ώρες παραπάνω αυτονομία, ανάλογα το μοντέλο. Δε βλέπω πουθενά την ιδανική λύση για όλους και όλα, όπως μερικοί θέλουν να παρουσιάζουν τα υβριδικά.

 

Iδανικη λυση δεν υπαρχει,  ολες οι συσκευες εχουν τους περιορισμους τους, οπως ειπωθηκε:

Επιλογες υπαρχουν για καποιον σαν τον fotis13 και τον unabomber που ειχαν κατι που δεν τους βολευε τοσο και χρειαζονται κ λεπτο, καπως αδυναμο ultrabook σαν το new macbook.

 

Φυσικα βεβαια τα hybrids κανουν συμβιβασμους, οπως συμβιβασμους κανει κ το new macbook.

 

To καλο ειναι οτι υπαρχουν επιλογες..

 

Τα hybrids ειναι μια πολυ καλη λυση/συμβιβασμος για αυτους που θελουν κ tablet και ultrabook(οπως ειπε ο fotis13), για αυτο και η apple θα ακολουθησει τους αλλους κατασκευαστες και θα παρουσιασει μελλοντικα το δικο της hybrid.

Απλα εχει μεινει πισω αυτην την στιγμη σε αυτο το κομματι.

 

Πχ το new macbook , δεν προσφερει κατι πολυ διαφορετικο απο το form factor του macbook air, εκτος απο το fashion statement κομματι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Iδανικη λυση δεν υπαρχει,  ολες οι συσκευες εχουν τους περιορισμους τους, οπως ειπωθηκε:

 

Τα hybrids εινα ιμια πολυ καλη λυση/συμβιβασμος για αυτους που θελουν κ tablet και ultrabook, για αυτο και η apple θα ακολουθησει τους αλλους κατασκευαστες και θα παρουσιασει μελλοντικα το δικο της hybrid.

Απλα εχει μεινει πισω αυτην την στιγμη σε αυτο το κομματι.

 

Πχ το new macbook , δεν προσφερει κατι πολυ διαφορετικο απο το form factor του macbook air, εκτος απο το fashion statement κομματι.

 

E, οσο να ναι, το εχουν προχωρησει λιγο το θεμα.....  απο πλευρα κατασκευης παντα.......

 

μην αρχισουμε παλι τις συγκρισεις με τα hybrids..... και τα os..... :-)

 

Bεβαια, οπως εχει αναφερθει και σε προηγουμενες σελιδες εχει τα + και τα -  (το κομματι με το logicboard) εννοω... :-)

 

 

macbook-logicboard.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E, οσο να ναι, το εχουν προχωρησει λιγο το θεμα.....  απο πλευρα κατασκευης παντα.......

 

μην αρχισουμε παλι τις συγκρισεις με τα hybrids..... και τα os..... :-)

 

Bεβαια, οπως εχει αναφερθει και σε προηγουμενες σελιδες εχει τα + και τα -  (το κομματι με το logicboard) εννοω... :-)

 

Mιλαω για το form factor, οχι για το εσωτερικο που ποσταρες και η apple ακολουθησε το τι εβγαλε η intel και εκαναν οι αλλοι κατασκευαστες με τα υπερλεπτα ultrabooks/hybrids.

 

To καινουριο form factor του new macbook δεν προσφερει κατι σημαντικα διαφορετικο στον χρηστη απο οτι το form factor του macbook air. Το ιδιο ισχυει και για τα υπερλεπτα ultrabook που εχουν βγει σε σχεση με τα λιγο πιο χοντρα ultrabook που εβγαιναν μεχρι προσφατως.

 

 

Και τα 2 form factor εχουν τρομερη φορητοτητα(το new macbook , οπως και τα υπερλεπτα ultrabook εχουν εξαιρετικη, ακομα καλυτερη απο του air) . Το form factor ομως των hybrids προσφερει κατι διαφορετικο στον χρηστη: να μπορει να το χρησιμοποιει ως tablet οπως πχ το θελει ο fotis13.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ε, και συ τωρα…. θα ξεκινησει flame παλι εδω…..  :-D

 

Δεν ξερω πως αλλα ειμαι 99% σιγουρος… :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου κανει εντυπωση μεγαλα ατομα με εμπειρια στην τεχνολογια και στη ζωη , πως ξεχνατε σε ολοκληρη την καταναλωτικη ΙΣΤΟΡΙΑ , hybrid λυσεις σε προιοντα ,απο τσιχλες μεχρι ελικοπτερα , ενω παντα αποτελουσαν ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ θεσπεσια ΙΔΕΑ , στη ΠΡΑΞΗ παντα ηταν  ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΑΠΟΤΥΧΙΑ.

 

Γιατι πολυ απλα ΤΕΛΙΚΑ ο ανθρωπος/καταναλωτης θελει το καθε προιον να κανει μια συγκεκριμενη δουλεια για την οποια προοριζεται και να την κανει σωστα.

 

Θα μου εκανε μεγαλη εκπληξη η apple να βγαλει καποτε , το οποιοδηποτε hybrid προιον.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Και τα 2 form factor εχουν τρομερη φορητοτητα(το new macbook , οπως και τα υπερλεπτα ultrabook εχουν εξαιρετικη, ακομα καλυτερη απο του air) . Το form factor ομως των hybrids προσφερει κατι διαφορετικο στον χρηστη: να μπορει να το χρησιμοποιει ως tablet οπως πχ το θελει ο fotis13.

Ο fotis13  δεν συμβιβαζεται ως προς την χρηση και την συνολικη εμπειρια .Οταν χρησιμοποιω tablet  στην  παραλια  για παραδειγμα θελω να ειναι tablet κανονικο να δουλευει  αψογα το εικονικο πληκτρολογιο να ειναι πολυ ελαφρυ  και να εχει anti glare επιστρωση για να μην στραβωνομαι κατω απο τον ηλιο στην προσπαθεια μου να δω .

Και οταν θελω notebook  για να γραψω ενα κειμενο γρηγορα να στειλω ενα mail με αριθμους και οικονομικα στοιχεια  θελω να ειναι ελαφρυ με ποιοτικη οθονη και υποδειγμα design γιατι ετσι μου αρεσει .

Την δικη μου επιθυμητη συνολικη εμπειρια χρησης μονο η apple  μου την δινει  με τα προιοντα της  και για αυτο τα αγοραζω.Τωρα κατι vfm και λοιπα κουραφεξαλα εμενα μου φαινονται κινεζικα δεν τα καταλαβαινω  ειναι εξω απο την δικη μου λογικη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...