Προς το περιεχόμενο

Νέο MacBook ανακοίνωσε η Apple με οθόνη 12 ιντσών και επεξεργαστές Intel Broadwell


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και οταν θελω notebook  για να γραψω ενα κειμενο γρηγορα να στειλω ενα mail με αριθμους και οικονομικα στοιχεια  θελω να ειναι ελαφρυ με ποιοτικη οθονη και υποδειγμα design γιατι ετσι μου αρεσει .

Την δικη μου επιθυμητη συνολικη εμπειρια χρησης μονο η apple  μου την δινει  με τα προιοντα της  και για αυτο τα αγοραζω.Τωρα κατι vfm και λοιπα κουραφεξαλα εμενα μου φαινονται κινεζικα δεν τα καταλαβαινω  ειναι εξω απο την δικη μου λογικη .

Δεκτο και κατανοητο αυτο και για αυτο προφανως δεν ηθελες το macbook air με την φθηνιαρικη tn οθονη που βρισκεις καλυτερη σε μηχανηματα των 500€ και επειδη ηταν βαρυ σε αντιθεση με τον ανταγωνισμο που ειχε ελαφρυτερα λαπτοπ με ποιοτικες οθονες υψηλης αναλυσης με ips panel.

Το new macbook ερχεται να σου προσφερει την εμπειρια που προσεφεραν οι ανταγωνιστες (ελαφρυτερο με ποιοτικη οθονη κλπ). Ας ελπισουμε οτι δεν θα lagαρει λογω mac os x(κ αδυναμου επεξεργαστη) κ χαλαει παλι την εμπειρια χρησης, οπως παθαιναν αλλα λαπτοπ της εταιριας με υψηλη αναλυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεκτο και κατανοητο αυτο και για αυτο προφανως δεν ηθελες το macbook air με την tn οθονη που βρισκεις καλυτερη σε κινεζιες των 500€ και επειδη ηταν βαρυ σε αντιθεση με τον ανταγωνισμο που ειχε ελαφρυτερο λαπτοπ με ποιοτικες οθονες υψηλης αναλυσης με ips panel.

Το new macbook ερχεται να σου προσφερει την εμπειρια που προσεφεραν οι ανταγωνιστες (ελαφρυ με ποιοτικη οθονη κλπ). Ας ελπισουμε οτι δεν θα lagαρει λογω mac os x(κ αδυναμου επεξεργαστη) κ χαλαει παλι την εμπειρια χρησης, οπως αλλα λαπτοπ της εταιριας.

Τι κινεζιες λες δεν καταλαβαινω ,εγω αυτα δεν τα πιανω καν στα χερια μου .Μαλλον δεν αντιλαμβανεσαι τι σημαινει για μενα συνολικη εμπειρια χρησης ,τα  specs απο μονα τους δεν μου ελεγαν ποτε τιποτα  αυτα ειναι για tech geeks  στους οποιους προφανως και δεν ανηκω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι κινεζιες λες δεν καταλαβαινω ,εγω αυτα δεν τα πιανω καν στα χερια μου .Μαλλον δεν αντιλαμβανεσαι τι σημαινει για μενα συνολικη εμπειρια χρησης ,τα  specs απο μονα τους δεν μου ελεγαν ποτε τιποτα  αυτα ειναι για tech geeks  στους οποιους προφανως και δεν ανηκω.

Ακριβως.

Υπαρχει κατι περα απο τα specs: πχ μια ποιοτικη οθονη(οχι tn panel σαν του macbook air που βρισκεις καλυτερη σε μηχανηματα των 500€, αλλα ips υψηλης αναλυσης οπως ειχαν οι ανταγωνιστες σε ελαφρια λαπτοπ κ εβαλε η apple στο new macbook) , να μην lagαρει(οχι οπως συνεβαινε με το macbook pro retina 13 ακομα και σε απλο browsing σε mac os x) κλπ.

 

Το θεμα της ποιοτικης οθονης σε λεπτο,ελαφρυ λαπτοπ το ελυσε η apple στο new macbook. Ας ελπισουμε οτι ελυσε και το θεμα με το lag σε λαπτοπ με υψηλη αναλυση για να καταφερει να προσφερει ανωτερη εμπειρια χρησης.

Lag ακομα και σε απλο browsing στο facebook:

The worst case performance I recorded on the 13-inch rMBP was 16 fps when scrolling in Safari with Facebook loaded at the 1440 x 900 scaled resolution setting. Minimum frame rate at the default best for Retina setting ended up being around 18 fps.

 

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eμπειρια χρησης.....

 

Εχεις δει αλλο κινητο εκτος του μηλοφωνου με τοσο χαμηλα specs να ρολαρει και να ειναι smooth ?

 

:-)

Βλεπω κοιτας τα specs.. (αν τα κοιτας, θα ηξερες οτι το iphone 6 εχει μεχρι προσφατως τον πιο δυνατο επεξεργαστη)

 

Ο πολυς ο κοσμος δεν κοιταει τα specs, κοιταει την τιμη και την εμπειρια χρησης που παιρνει.

Βλεπει οτι με 90€ παιρνει microsoft κινητο που ρολαρει απιστευτα ή οτι με ~150€ παιρνει ενα android οπως το moto g που ειναι smooth ή με 250€ το sony z1 compact 16gb, οταν με 420€ παιρνει ενα iphone 5c 16gb.

 

Εσυ βεβαια θα κοιτας τα specs και θα χανεις το δασος..

 

Υ.Γ.: Πως απο το macbook μεταπηδησαμε στο iphone...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως.

Υπαρχει κατι περα απο τα specs: πχ μια ποιοτικη οθονη(οχι tn panel σαν του macbook air που βρισκεις καλυτερη σε μηχανηματα των 500€, αλλα ips υψηλης αναλυσης οπως ειχαν οι ανταγωνιστες σε ελαφρια λαπτοπ κ εβαλε η apple στο new macbook) , να μην lagαρει(οχι οπως συνεβαινε με το macbook pro retina 13 ακομα και σε απλο browsing σε mac os x) κλπ.

 

Το θεμα της ποιοτικης οθονης σε λεπτο,ελαφρυ λαπτοπ το ελυσε η apple στο new macbook. Ας ελπισουμε οτι ελυσε και το θεμα με το lag σε λαπτοπ με υψηλη αναλυση για να καταφερει να προσφερει ανωτερη εμπειρια χρησης.

 

Απλο παραδειγμα ηταν μωρε το μηλοφωνο...... :) για την εμπειρια χρησης......

 

Kαι δεν μιλουσα για το 6αρι.... :P

 

Αλλος μιλησε για specs....  (η οθονη δεν ειναι στην παραμετρο των specs ?)

 

Μεσα στην εμπειρια χρησης περιλαμβανονται και τα apps..... που προφανως οταν αγοραζεις μηλοφωνο πληρωνεις και το Αpp Store.... (εμμεσα παντα)

 

Mην συγκρινουμε apps για ios με apps για wp και android..... :ph34r:

 

 

Anyway, αν κοιτουσα τα specs, δεν θα ειχα macbook pro, αλλα Allienware..... :P

 

 

 

 

End of off topic....... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε να τον βρουν πρώτα τον δρόμο οι ίδιοι και μετά  τον δείχνουν και σε άλλους (βλέπε παλινωδίες windows 8/10, modern/start, χειρισμός ποντίκι/touch κλπ). 

 

Η κακομοίρα η Microsoft μια χαρά είχε χαράξει το δρόμο της. Απλά ο κόσμος δε γούσταρε αυτό το δρόμο. Γι αυτό κι αναγκάστηκε να κάνει πισωγυρίσματα. Άμα είχαν μοσχοπουλήσει τα Win 8 υπήρχε λες περίπτωση να κάνει τώρα όσα κάνει; Απέτυχε, γι αυτό συμβιβάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλος μιλησε για specs....  (η οθονη δεν ειναι στην παραμετρο των specs ?)

Η οθονη ειναι ουσιαστικα spec, αλλα ειναι και σημαντικοτατος παραγοντας της εμπειρια χρησης.

Δεν προσφερει ιδια εμπειρια χρησης η οθονη του ipad 2 με την retina του ipad 3, ουτε η οθονη του iphone 3gs με του iphone 4, ουτε η οθονη tn panel του macbook air με την retina του macbook pro retina 13 ή αλλων υπερλεπτων ultrabook.

 

Εσυ μετα μιλησες για specs στο iphone, που τα τελευταια χρονια(απο το iphone 5s , νομιζω κ απο το iphone 5) εχει τον δυνατοτερο επεξεργαστη οταν εβγαινε.

 

Ο πολυς ο κοσμος ομως δεν κοιταει τα specs οπως εσυ(" κινητο εκτος του μηλοφωνου με τοσο χαμηλα specs να ρολαρει και να ειναι smooth"), κοιταει την τιμη και την εμπειρια χρησης που παιρνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Whoa, whoa! Το MBA φοράει TN panel; :mellow: Ποιο απ' όλα; Link pls.

Oλα τα macbook air εχουν φθηνιαρικη οθονη με tn panel, δεν εχουν ποιοτικο ips panel.

Το εχω μπροστα μου το macbook air μου αυτην την στιγμη και τρελαινομαι που το λαπτοπ φιλου μου των 350€ εχει καλυτερη οθονη με ips panel.

http://arstechnica.com/apple/2015/03/13-inch-broadwell-macbook-showdown-should-you-go-pro-or-get-an-air/3/

2015 MacBook Air 

The ugly

  • Non-Retina, TN displays are inferior to the 1080p-and-up IPS screens the HP, Dell, Lenovo, and others are shipping in comparably priced laptops.

 

 

Eδω η εμπειρια χρησης της φθηνιαρικης οθονης με tn panel του macbook air:

(πχ στην κατω κεντρικη φωτο δεν διακρινονται τα δεντρα και το χρωμα μαλλιων των μοντελων)

csm_Blickwinkel_55e4b7d4d6.jpg

 

 

Eδω η εμπειρια χρησης της ποιοτικης οθονης με ips panel του asus t100 των 350€:

 

Asus_TB_T100CA_01.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Oλα τα macbook air εχουν φθηνιαρικη οθονη με tn panel, δεν εχουν ποιοτικο ips panel.

Το εχω μπροστα μου το macbook air μου αυτην την στιγμη και τρελαινομαι που το λαπτοπ φιλου μου των 350€ εχει καλυτερη οθονη με ips panel.

http://arstechnica.com/apple/2015/03/13-inch-broadwell-macbook-showdown-should-you-go-pro-or-get-an-air/3/

 

 

 

 

Στο air όμως δεν βλέπεις τις κάθετες σειρές με τα pixels που βλέπεις σε αυτό του φίλου σου των 350 ευρώ... Για να είμαστε και αντικειμενικοί στο τι ακριβώς συγκρίνουμε! :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Στο air όμως δεν βλέπεις τις κάθετες σειρές με τα pixels που βλέπεις σε αυτό του φίλου σου των 350 ευρώ... Για να είμαστε και αντικειμενικοί στο τι ακριβώς συγκρίνουμε! :)

τι εννοείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

τι εννοείς?

 

Πάρε ένα οποιοδήποτε laptop από 300 εως 600 περίπου ευρώ και κοίταξε την οθόνη του. Στο 90% των περιπτώσεων θα δεις συνήθως προς την αριστερή πλευρά της οθόνης πως μπορείς να διακρίνεις τις κάθετες γραμμές που σχηματίζουν οι σειρές των pixel (ειδικά σε φόντο με μπλε χρώμα κλπ). Επιβεβαιωμένο σε HP, lenovo, toshiba & acer.

 

Αυτό δεν το παρατήρησα σε καμία από τις οθόνες τόσο του air, όσο και του παλιότερου απλού macbook unibody.

 

Προφανώς τα tn panels δεν είναι πλεον ανταγωνιστικά των νέων τεχνολογιών αλλά μεταξύ τους μπορεί να υπάρχουν τεράστιες διαφορές ως προς την ποιότητα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ναι αλλά η σύγκριση που έκανε ο haHa είναι με IPS Panel που έχει το Asus T100 VS MBA, δεν σύγκρινε TN με TN...

 

Στα μοντέλα που αναφέρω στο συγκεκριμένο εύρος τιμών, δεν είναι όλες οι οθόνες TN. 

 

Θέλω απλά να τονίσω πως η ποιότητα μπορεί να διαφέρει ανάμεσα σε ίδιες τεχνολογίες. Μπορεί να έχεις μια άθλια ips οθόνη που να φαίνεται στο μάτι απείρως χειρότερη από μια TN.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...