Προς το περιεχόμενο

Αγορά Modem.


BabisClooney206cc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

πάντα είχα τα μόντεμ που μου έδινε ο εκάστοτε πάροχος internet, οπότε ήρθε μια μέρα (σήμερα) που θέλησα να το αλλάξω με κάποιο της αγοράς.

 

1η ερώτηση: Τι διαφορές μπορεί να υπάρχουν σε μόντεμ των παρόχων και σ'αυτά που πουλάνε στην αγορά; (έχω το Technicolor TD5130 της Forthnet)

 

2η ερώτηση: Εφόσον συνδέομαι στο Interntet μέσω καλωδίου, θα έχω διαφορές στα download & upload αν πάρω κάποιο θεωρητικά καλυτερο (εννοειται πως παντα μιλαω για συνδεση μεσω καλωδιου);

 

3η ερώτηση: Αξίζει να αλλάξω το TD5130 με κάποιο της αγοράς ώστε να έχω μεγαλύτερη ταχύτητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

πάντα είχα τα μόντεμ που μου έδινε ο εκάστοτε πάροχος internet, οπότε ήρθε μια μέρα (σήμερα) που θέλησα να το αλλάξω με κάποιο της αγοράς.

 

1η ερώτηση: Τι διαφορές μπορεί να υπάρχουν σε μόντεμ των παρόχων και σ'αυτά που πουλάνε στην αγορά; (έχω το Technicolor TD5130 της Forthnet)

 

2η ερώτηση: Εφόσον συνδέομαι στο Interntet μέσω καλωδίου, θα έχω διαφορές στα download & upload αν πάρω κάποιο θεωρητικά καλυτερο (εννοειται πως παντα μιλαω για συνδεση μεσω καλωδιου);

 

3η ερώτηση: Αξίζει να αλλάξω το TD5130 με κάποιο της αγοράς ώστε να έχω μεγαλύτερη ταχύτητα;

1.καλυτερο wireless,καλυτερο συγχρονισμο,bandwidth management,Πιο γρηγορο wireless.μερικα μπορει να σου ειναι αχρηστα κιολας.2.μπορει να συγχρονιζεις καλυτερα μπορει και οχι.δεν μπορει να στο πει κανεις.το 5130 εχει γενικα καλο συγχρονισμο.καντου και το τελευταιο firmware update απο την Forthnet.

3.δεεν θα το αλλαζα για θεμα ταχυτητας γιατι δυσκολα θα πας παραπανω απο το td 5130.γραψε μια τα χαρακτηριστικα της γραμμης να δουμε τι γινεται και να δουμε και αν φορας κανα profile.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Η Φορθνετ μου ειπε οτι συγχρονιζω στα 14 mbps (Exo 24 mbps ADSL).

Eχω και ενεργοποιημενο το Fast Path (ετσι λεγεται νομιζω) και μου το ενεργοποιησαν οταν τους ειπα οτι παιζω online games.

 

Δεν ξερω πως να κανω Update to firmware to  modem. Μπορω μονος??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα, συνεχιζω στο παρων θεμα, αφου προκειται για τον ιδιο λογο... αγορας modem-router.

 

Ξεκιναω απο το οτι η γραμμη μου ειναι αδυναμη, μιας και ειμαι μακρυα απο τον κομβο κι ο ΟΤΕς λεει... καλα που εχεις ιντερνετ...

 

Συγχρονιζω περιπου στα 2mbps... οσα και η γραμμη μου, γιατι απλα δεν παει παραπανω.

 

Αυτη τη στιγμη, η γραμμη μου εχει τα ακολουθα στοιχεια:

 

Line Attenuation (down/up): 72.9db / 29.3db

SNR Margin (down/up): 3.7db / 17,2db

Data Rate (down/up): 1763 kbps / 509 kbps

 

Τωρα τελευταια εχει φτιαξει καπως η κατασταση, δηλαδη εχω 1-2 αποσυνδεσεις τη μερα, αλλα εχω παρατηρησει σπαμπανεβασματα στην ταχυτητα (ειδικα στο wifi), ή πχ οτι δειχνει συνδεδεμενο αλλα παει σαν χελωνα οποτε κανω restart  το modem και φτιαχνει.

 

Εχω επανω το ZTE του ΟΤΕ κι αναρωτιεμαι αν με ενα modem-router του εμποριου, μπορει να βελτιωθει περεταιρω η κατασταση.

 

Το modem-router το εχω στον επανω οροφο, και πιανει αρκετα καλα στο ισογειο, αλλα εχω και wifi στο υπογειο πλεον, που παλαιοτερα δεν ειχα !!!!!

 

Η χρηση του ιντερνετ ειναι λιγο απ' ολα, δηλαδη streaming κανα ποδοσφαιρο, κατεβασμα κανα torrent, skype και surfarisma... δεν ασχολουμαι με online games, streaming movies κτλ.

 

Μετα απο μια ψακτικη που εκανα εδω στο φορουμ αλλα και γενικα, κατεληξα στα ακολουθα modem-routers:

 

Κοντα στα 40 Ευρω

Tenda D301 - http://www.skroutz.gr/s/4291722/Tenda-D301.html (Μου ειπαν σε ενα μαγαζι οτι εχει δυνατο wifi... ισχυει ???)

D-Link DSL-2750B - http://www.skroutz.gr/s/2527668/D-Link-DSL-2750B.html

TP Link TD-W8968 - http://www.skroutz.gr/s/2278445/TP-LINK-TD-W8968.html

 

Κοντα στα 50 Ευρω

TP Link TD-W8970 - http://www.skroutz.gr/s/2724796/TP-LINK-TD-W8970.html

 

Μεχρι 80 ευρω

TP Link TD-W8980 - http://www.skroutz.gr/s/2996114/TP-LINK-TD-W8980.html

D-Link GO-DSL-AC750 - http://www.skroutz.gr/s/5722481/D-Link-GO-DSL-AC750.html

 

Ποιο απο τα παραπανω προτεινετε?

 

Εχετε να προτεινετε καποιο αλλο modem/router για pstn γραμμη, εκτος των παραπανω ?

 

Αξιζει να δωσω πχ 80 ευρω με τη γραμμη που εχω ή θα με καλυπτει καλα ενα στα 40-50 ευρω?

 

Η ταχυτητα δεν με ενδιαφερει, μιας και δεν μπορω να παω πανω απο 2mpbs (μελλοντικα λενε οτι θα βαλουν ενισχυτη στην περιοχη και θα παει στα 8mbps max η ταχυτητα)

 

Πιο πολυ με ενδιαφερει να εξαλειψω αν γινεται τις αποσυνδεσεις (εφοσον δεν φταιει ο ΟΤΕ, αλλα το "αδυναμο" ρουτερ) και να εχω καλο wifi σε ολο το σπιτι. Πιστευω οτι αν εχω τωρα wifi στο υπογειο με το ZTE, με ενα αλλο που λογικα θα ειναι πιο δυνατο, τοτε θα καλυψω ολο το σπιτι.

 

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας.

Επεξ/σία από Bandura
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πιο σταθερο ρουτερ ειναι το Technicolor/thomson χωρις ομως να σημαινει οτι εχει κανα τρελλο wireless.οποτε και για τα 2 μαζι σε μια συσκευη δυσκολο.μετα ή βαζεις Repeater ή powerline ή καποιο access point για να καλυψεις καλυτερα τους υπολοιπους χωρους.το υπαρχον adsl router μπορει ανετα αν παρεις αλλο adsl router να το κανεις access point.Θα πρεπει να ειναι με ethernet Με το adsl router βεβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω πολυ Goofy, τελικα μαλλον θα παρω το tp-link 8970 κι ελπιζω να δω διαφορα...

 

Οσων αφορα το υπογειο... πιανει το zte του ΟΤΕ κι ενα παλιο pirelli ... δε μπορει να μη δινει το tp-link που λογικα θα εχει πιο δυνατο chipset... απο την αλλη και να μη πιανει... δε χαθηκε κι ο κοσμος...

 

Αυτο με το ethernet και το access point... ειναι λιγο μανικι... γιατι εχω ενα θεμα με τα καλωδια του pc... οποτε το να τα βαλω διπλα... δεν οφελει σε τιποτα... Μελλοντικα αν εχω θεμα μπορει να παρω ενα αλλο router για wirelles access point... γιατι δοκιμασα κατι repeaters και δεν εμεινα ευχαριστημενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλε το e-shop στο crazy sundays το Link.png Site: TP-LINK ARCHER D2 AC750 που ειναι στα ιδια λεφτα με το Source.png Πηγή: TP-LINK TD-W8970 300MBPS

 

Ποιο απο τα 2 προτεινετε?

Τελικά ποιο απο τα 2 που προτείνει ο φίλος επειδή ενδιαφέρομαι και εγώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλε το e-shop στο crazy sundays το Link.png Site: TP-LINK ARCHER D2 AC750 που ειναι στα ιδια λεφτα με το Source.png Πηγή: TP-LINK TD-W8970 300MBPS

 

Ποιο απο τα 2 προτεινετε?

to archer εχει παραπανω πραγματα οπως βλεπω απο το 8970 και η τιμη ειναι 2 ευρω διαφορα οποτε με μια γρηγορη ματια δεν βρισκω λογο να μην παει καποιοο στο archer>εκτος αν παει στο 9980 που ειναι και vdsl για μελλοντικη χρηση.

Για το zte φανταζομαι εννοεις ε;

για το zte δεν χρειαζεται sticky topic για δυο λογους.

α.δεν θα πρεπε να θεωρειται Modem οποτε μπορει να μπει σε αλλη κατηγορια.

β.για ποιο λογο να γινει sticky>αν ψαξεις πχ στο ινσομνια ανα 3 θεματα αντιστοιχει και ενα θεμα για το zte.

Στο adslgr εχει γινει sticky topic με τα προβληματα αυτου του τραγικου μοντεμ :P

quick search for zte topics in insomnia.:P

Σε ευχαριστω πολυ Goofy, τελικα μαλλον θα παρω το tp-link 8970 κι ελπιζω να δω διαφορα...

 

Οσων αφορα το υπογειο... πιανει το zte του ΟΤΕ κι ενα παλιο pirelli ... δε μπορει να μη δινει το tp-link που λογικα θα εχει πιο δυνατο chipset... απο την αλλη και να μη πιανει... δε χαθηκε κι ο κοσμος...

 

Αυτο με το ethernet και το access point... ειναι λιγο μανικι... γιατι εχω ενα θεμα με τα καλωδια του pc... οποτε το να τα βαλω διπλα... δεν οφελει σε τιποτα... Μελλοντικα αν εχω θεμα μπορει να παρω ενα αλλο router για wirelles access point... γιατι δοκιμασα κατι repeaters και δεν εμεινα ευχαριστημενος.

το repeater ναι μεν θα κανει αυτο που λεει αλλα θα περιμενεις και μειωμενες ταχυτητες σε οποιο Pc/κινητο παρει απο το Repeater.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...