Προς το περιεχόμενο

Σχολη προγραμματισμου σε Ελλαδα


Dinos_12345

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα, ειμαι νεο μελος.

Φετος δινω πανελλαδικες εξετασεις και με λιγοτερο απο δυο μηνες να απομενουν εχω αρχισει να σκεφτομαι ποια σχολη θα επιλεξω.

Θελω να γινω προγραμματιστης, και ψαχνω μια σχολη με προσανατολισμο στο software και λιγοτερο στο hardware τα δικτυα κλπ. Το μονο που βρηκα τοσο κοντα στην απαιτηση αυτη ειναι το "Επιστημης των υπολογιστων" στο Ηρακλειο Κρητης το οποιο μου πεφτει λιγο μακρια. Θα προτιμουσα να μην χρειαζεται τοσο μεγαλος κοπος για τις μετακινησεις. Εχω γνωρισει ατομα που εχουν αποφοιτησει απο το Ceid(Computer Engineering&Informatics Department) στην πατρα, τα οποια ειναι προγραμματιστες αλλα ο τιτλος του τμηματος μου θυμιζει τμημα Hardware. Στο προγραμμα σπουδων στο τριτο εξαμηνο λεει Οντοκεντρικος προγραμματισμος και δεν εχει αντικειμενοστραφη, ειναι το ιδιο η οντως δεν διδασκεται αντικειμενοστραφης προγραμματισμος; 

Εκτος απο αυτα τα δυο για τα οποια εχω ακουσει πολλα αλλα και εχω διαβασει σε διαφορους ιστοτοπους στο διαδικτυο δεν γνωριζω αλλα τμηματα, μπορει καποιος να με διαφωτισει; 

Ανησυχω μηπως δεν βρω τελικα σχολη που να με καλυπτει και χρειαστει να βγω εξωτερικο, αλλα νομιζω πως η ενημερωση μου πανω στις ελληνικες σχολες πληροφορικης ειναι ελλειπης και τα βλεπω πολυ μαυρα, κατι θα υπαρχει δεν μπορει.

Ξερω πως ειναι λιγο εως και αρκετα νωρις για να ψαχνω. Ευχαριστω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

η σχολη στο Ηρακλειο ξερω οτι ειναι πολυ δυνατη ευρωπαικη σχολη πανω στην επιστημη υπολογιστων και σιγουρα ανταποκρινεται

σε αυτο που ζητας, δλδ αν ειναι να πας εξωτερικο που λες τι εξωτερικο τι Ηρακλειο, αν σου φαινεται τοσο μακρια δλδ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To CSD του Ηρακλείου είναι πολύ καλό και με μερικούς καθηγητές με πολύ μεγάλες άκρες. ΑΝ είσαι τύπος έτοιμος να λιώσεις (πραγματικά όμως) και το εργαλείο σου δουλεύει (το πάνω...), είναι πολύ καλή επίλογή γιατί θα σε σπρώξουν για μάστερ/PhD/ καριέρα εξωτερικό (θα τους έχεις βγάλει πολύ δουλειά τζάμπα στο ενδιάμεσο, αν αναρωτιέσαι γιατί  B) ).

 

Όσο για το Οντοκεντρικός, είναι μάλλον βλαμμένη μετάφραση του Object Oriented.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι δύσκολο το θέμα μετακίνησης γιαυτό το σκέφτομαι πολύ. Γενικά πιστεύω ότι 16000 μόρια θα τα πιάσω οπότε ψάχνω και για εναλλακτικές με υψηλότερες βάσεις ώστε σε περίπτωση που δεν περάσω σε αυτές να πάω αναγκαστικά Κρήτη που θα την βάλω τελευταία επιλογή. Σκέφτομαι τους γονείς μου πιο πολύ που θα ζοριστουν πολύ οικονονοκα για να με στείλουν να σπουδάσω και τα πλοία ή τα αεροπλάνα για τις μετακινήσεις χειροτερεύουν την κατάσταση σε περίπτωση Κρήτης

Με αυτά που μου λέτε μου φαίνεται θέλω Κρήτη όλο και πιο πολύ όμως :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι δύσκολο το θέμα μετακίνησης γιαυτό το σκέφτομαι πολύ. Γενικά πιστεύω ότι 16000 μόρια θα τα πιάσω οπότε ψάχνω και για εναλλακτικές με υψηλότερες βάσεις ώστε σε περίπτωση που δεν περάσω σε αυτές να πάω αναγκαστικά Κρήτη που θα την βάλω τελευταία επιλογή. Σκέφτομαι τους γονείς μου πιο πολύ που θα ζοριστουν πολύ οικονονοκα για να με στείλουν να σπουδάσω και τα πλοία ή τα αεροπλάνα για τις μετακινήσεις χειροτερεύουν την κατάσταση σε περίπτωση Κρήτης

Με αυτά που μου λέτε μου φαίνεται θέλω Κρήτη όλο και πιο πολύ όμως :P

 

Προφανώς το κόστος του να σπουδάζεις σε άλλη πόλη είναι μεγαλύτερό από τον να σπουδάζεις στην πόλη σου. Αλλά δεν πρέπει να σε απασχολεί. Οι γονείς σου είτε μπορούν και προτίθενται να κάνουν τα επιπλέον έξοδα είτε όχι. Τους ρωτάς, σου λένε ναι-όχι, τέλος.

 

Όσο για τα πλοία κι αεροπλάνα, σκοπεύεις να ανεβαίνεις κάθε δεύτερο σαββατοκύριακο; :devil: Ξέχνα τα αυτά, ούτως ή άλλως είπαμε πρόκειται να λιώσεις αν είναι να έχεις ελπίδες να χτυπήσεις μεγάλους βαθμούς. :shifty: Μάθε στους γονείς σου πως δουλεύει το Skype ή τύπωσε μια γιγαντοαφίσα και βάλτην στον τοίχο να σε βλέπουν.  :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς το κόστος του να σπουδάζεις σε άλλη πόλη είναι μεγαλύτερό από τον να σπουδάζεις στην πόλη σου. Αλλά δεν πρέπει να σε απασχολεί. Οι γονείς σου είτε μπορούν και προτίθενται να κάνουν τα επιπλέον έξοδα είτε όχι. Τους ρωτάς, σου λένε ναι-όχι, τέλος.

 

Όσο για τα πλοία κι αεροπλάνα, σκοπεύεις να ανεβαίνεις κάθε δεύτερο σαββατοκύριακο; :devil: Ξέχνα τα αυτά, ούτως ή άλλως είπαμε πρόκειται να λιώσεις αν είναι να έχεις ελπίδες να χτυπήσεις μεγάλους βαθμούς. :shifty: Μάθε στους γονείς σου πως δουλεύει το Skype ή τύπωσε μια γιγαντοαφίσα και βάλτην στον τοίχο να σε βλέπουν. :-D

Εγώ δεν θέλω να γυρίσω στην πόλη μου ουτε για γιορτές απλά ένα με έχουν και θέλουν να με βλέπουν μια φορά τον μήνα :X Και τα κλασσικά της μάνας, "αν αρρωστήσεις" κλπ κλπ κλπ.

Για άλλες σχολές δεν έχεις ακούσει τίποτα ε ; Σκέφτομαι ότι αν είμαι τυχερός μπορεί να πιάσω Αθήνα αλλά είναι πολύ δύσκολη πόλη για να ζήσεις θεωρώ. Έχω μάθει να ζω ήσυχα και δεν ξέρω αν αντέξω τη φασαρία της μεγαλούπολης

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν θέλω να γυρίσω στην πόλη μου ουτε για γιορτές απλά ένα με έχουν και θέλουν να με βλέπουν μια φορά τον μήνα :X Και τα κλασσικά της μάνας, "αν αρρωστήσεις" κλπ κλπ κλπ.

Για άλλες σχολές δεν έχεις ακούσει τίποτα ε ; Σκέφτομαι ότι αν είμαι τυχερός μπορεί να πιάσω Αθήνα αλλά είναι πολύ δύσκολη πόλη για να ζήσεις θεωρώ. Έχω μάθει να ζω ήσυχα και δεν ξέρω αν αντέξω τη φασαρία της μεγαλούπολης

 

Θα στρώσουν γρήγορα.  :-) Έχει 2 νοσοκομεία η πόλη, πες στην μάνα.  :-D

 

Δεν ξέρω για άλλες πόλεις. :mellow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα στρώσουν γρήγορα. :-) Έχει 2 νοσοκομεία η πόλη, πες στην μάνα. :-D

 

Δεν ξέρω για άλλες πόλεις. :mellow:

Μπυ έδωσες αρκετές πληροφορίες, και χρήσιμες συμβουλές περί γονέων :P Ευχαριστω
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως τον εννοείς τον προγραμματισμό;

 

Σε τέτοιες σχολές (τουλ. στον Βόλο) θα λιώσεις στα πρώτα (3) έτη με προγραμματισμό

το 1/4 και τα υπόλοιπα 3/4 με μαθηματικά/ηλεκτρονικά/κα. Από το 4ο έτος και μετά, έχει

παντού προγραμματισμό, αλλά σε συγκεκριμένα πεδία, πχ system, pattern recognition,

cad tools, hardware design, image processing, arithmetic methods, hpc και εννοείται

συνδυασμός αυτών, όπως σε δίκτυα {hardware desgin, system programming, socket

programming, middleware apis, application programming}, σε cad tools {arithmetic

methods, hpc}, και για να μην το συνεχίζω άπειρος προγραμματισμός. Η ερωτησή μου

είναι τί περίπου έχεις στο μυαλό σου; Να μην πας για σταφύλι και σου έρθει καρπούζι.

Και ναι, όπως είπαν τα παιδιά θέλει λιώσιμο, αλλά αν σου αρέσει δε θα καταλάβεις

τίποτα. ;)

 

Όσον αφορά την Κρήτη, έχω ακούσει κι εγώ πάρα πολλά καλά. Μόνο καλά. Εγώ προ-

σωπικά τελειώνω φέτος Βόλο. Είναι κι εδώ δύσκολα αν είναι να έχεις κάποια εναλλακτική.

Έχει πράγμα από μηχανιλίκι Η/Υ (μη βλέπεις που γίναμε "ηλεκτρολόγοι"). Έχουμε κι εδώ

καθηγητές με πολλές άκρες (βασικά οι ίδιοι είναι οι άκρες :P). Θα συνιστούσα όμως

Κρήτη καθώς εκεί θα είναι τα πράγματα πιο οργανωμένα όσον αφορά τη σχολή. Εμείς

δεν έχουμε ακόμη κτήριο.... Πάντως είμαστε καλύτερα, σε σχέση με Αθήνες/Θεσσαλονίκες

και λοιπά. Ούτε καταλήψεις ούτε τίποτα. Το μάθημα γίνεται. Όρεξη για λιώσιμο να έχεις

όπου και να πας και θα "προχωρήσεις". ;)

 

Καλή επιτυχία σου εύχομαι. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποια πόλη μένεις και μιλάς για μετακινήσεις; Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Πάτρα, Ηράκλειο, Ιωάννινα όλες έχουν κάτι που σε καλύπτουν οπότε αν μένεις σε κάποια από αυτές δε χρειάζεται να ξενιτευτείς.

 

Τώρα πέρα απ' αυτό με βάση του τι ακούω τουλάχιστον το καλύτερο όνομα το έχουν CSD, CEID και ΕΚΠΑ. Αλλά μη με παίρνεις και τoις μετρητοίς δεν έχω σκοπό να ξεκινήσω κάνα flame war. Πάντως πέρα από αυτή του ΟΠΑ και ίσως του ΠΑΠΕΙ που κοιτούν περισσότερο στο software όλες οι υπόλοιπες μη-ΗΜΜΥ πληροφορικές πάνω κάτω το ίδιο πρόγραμμα σπουδών έχουν. Και αν θες να σιγουρευτείς σε αυτό πάντα κοιτάς οδηγούς σπουδών ποτέ όνομα το όνομα πολλές φορές παραπλανεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω ότι δεν έχουν μόνο προγραμματισμό οι σχολές μέσα, όταν λέω ότι θέλω να σπουδάσω προγραμματιστής εννοώ ότι δεν θέλω να πάω σε μια σχολή και να βγω δικτυακός με γνώσεις προγραμματισμου. Τα ονόματα των σχολών παραπλανούν αρκετα και μπερδεύομαι. Ξέρω πως έχει πολλά μαθηματικά μέσα και μου αρέσει αυτό. Μένω στην Τρίπολη, έχω ακούσει πολύ άσχημα λόγια για το πανεπιστήμιο εδώ, ειδικά για τους καθηγητές.

Διάθεση για λιώσιμο υπάρχει πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι δεν πιστεύω ότι βγαίνεις "κάτι συγκεκριμένο" από την οποιαδήποτε σχολή. Μαθαίνεις γενικές γνώσεις που χρειάζονται. Δεν γίνεται να φτιάχνεις αλγόριθμους χωρίς να ξέρεις διακριτά μαθηματικά και μαθηματική λογική, δεν γίνεται να μάθεις να προγραμματίζεις σωστά χωρίς να ξέρεις πως λειτουργεί η μνήμη και τα υποσυστήματα του υπολογιστή. Με όλα αυτά εννοώ πως δεν γίνεται να πας σε μια σχολή και να κάνεις ΜΟΝΟ προγραμματισμό , προσωπικά πιστεύω ότι "κάτι συγκεκριμένο" γίνεσαι μόνο σε μεταπτυχιακό επίπεδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το CSD είναι ένα αρκετά απαιτητικό τμήμα, αλλά το το καλύτερο υπέρ που έχει είναι η συνεργασία με το ΙΤΕ (ερευνητικό κέντρο).

 

Τα ονόματα των τμημάτων δεν έχουν τόσο σημασία και σε κανένα πανεπιστήμιο δεν πρόκειται να σου μάθουν κάτι μόνοι τους, θα πρέπει να ρίξεις πολύ διάβασμα.

 

Για τα υπόλοιπα δεν έχω κάτι να πω, μιλάω για το CSD γιατί δουλεύω στο ΙΤΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Μόλις γύρισα από φροντιστήριο, Ευχαριστω όλους για την βοήθεια. Μίλησα με τον καθηγητή που μου κάνει ΑΕΠΠ και μου είπε πώς και τα ΌΠΑ και ΠΑΠΕΙ είναι πολύ καλά πανεπιστήμια. Ποια είναι η γνώμη σας; Είδα ότι με τις βάσεις του 14 μάλλον τα πιάνω ευκολα και τα δύο. Ειμαι αρκετά άσχετος με τη μαγειρική και με το σιδέρωμα πλύσιμο και σκέφτομαι πως με συμφέρει να έρθω Αθήνα τελικά γιατί θα έχω κοντά τους δικούς μου και θα δουλέψει επιχείρηση ταπερ :P ,και οι μετακινήσεις θα είναι πιο εύκολες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αν θες για Αθήνα η Τηλεματική του Χαροκοπείου είναι καλή, όπως και το ΤΕΙ Αθήνας. Αν και προφανώς δεν έχω εμπειρία από όλες τις σχολές πληροφορικής της χώρας, πιστεύω ότι αν ασχολείσαι μόνος σου και δεν τα περιμένεις όλα έτοιμα η σχολή τελικά δεν έχει και πολλή σημασία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...