Προς το περιεχόμενο

Τα 9+1 χειρότερα χειριστήρια που έχουμε δει (και πιάσει) ποτέ στην ιστορία του gaming


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

SEGA 3D Controller = από τα καλύτερα αναλογικά στην ιστορία ...μη μεταφράζετε όποιο χαζό άρθρο βλέπετε, ειδικά αν δεν έχετε δοκιμάσει πρώτα οι ίδιοι τα χειριστήρια.

 

Helloes! Κατ' αρχάς το κείμενο, αυτό και όσα θα δεις από το δικό μου acc, δεν είναι μεταφρασμένα. Ειδικά τα αφιερώματα είναι καθαρά δικές μου απόψεις, οπότε μην τα βάζεις με τους άλλους παρά μόνο μαζί μου :)

 

Τώρα, αναφορικά με τα χειριστήρια, υπήρξα κάτοχος Saturn και μάλιστα είχα δοκιμάσει και το συγκεκριμένο χειριστήριο -το είχε φίλος, ο μοναδικός που ήξερα να έχει Saturn τότε. Θυμάμαι ότι με πονούσαν οι δείκτες μου κάθε φορά που έπαιζα για περισσότερο από 10 λεπτά και συν τοις άλλοις μου φαινόταν εξωφρενικά άβολο να έχω τα χέρια μου τόσο κοντά το ένα με το άλλο. Ήταν σαν να κρατάω σφαίρα, απλά στο λιγότερο... 3D της.

 

Από τα υπόλοιπα μπορώ να πω ότι έχω δοκιμάσει αρκετούτσικα: υπήρξα και κάτοχος Jaguar (έστω κι αν είχα ένα παιχνίδι όλο κι όλο) οπότε είχα προφανώς και το χειριστήριό του, ενώ έχω παίξει με αυτό του πρώτου Xbox που ήταν από τα πιο άβολα και άγαρμπα χειριστήρια που έχω πιάσει ποτέ μου και το "πιο άχρηστο πεθαίνεις" Wii Bowling Ball. Ήμουν στο τσακ να δοκιμάσω και το board των Tony Hawk (σε έκθεση) αλλά η ουρά τότε θύμιζε ΙΚΑ οπότε απλά περιορίστηκα να το χαζεύω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο αμφίβολο να έχει πιάσει στα χέρια του ο συντάκτης  του άρθρου τα μισά απο τα αναφερόμενα controlers...

Παρ'όλα αυτά εκφέρει εύκολα άποψη. Ενδιαφέρον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πιο μουράτο κατ'εμέ ήταν του dreamcast αλλά παράλληλα και ελάχιστα βολικό,μερικές ώρες παιχνιδιού και ένιωθα λες και έχω πρόβλημα επικαρπιέου σωλήνα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΛΟΓΟ δεν συγκαταλέγεται στα χειρότερα controllers αυτό του Xbox. Εμένα με βόλεψε απίστευτα καθώς έχω μεγάλα χέρια

Μάλλον δεν το έχει πιάσει ποτέ στα χέρια του ο συγγραφέας του άρθρου...Όπως και πολλά άλλα χειριστήρια που απαριθμεί για τον απλό λόγο πως ΠΟΤΕ δεν ήρθαν στην χώρα μας. Τι άρθρο είναι αυτό; Top 10 απο κάποιον Αμερικάνο στο YouTube που απλά έκανε μετάφραση;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν το έχει πιάσει ποτέ στα χέρια του ο συγγραφέας του άρθρου...Όπως και πολλά άλλα χειριστήρια που απαριθμεί για τον απλό λόγο πως ΠΟΤΕ δεν ήρθαν στην χώρα μας. Τι άρθρο είναι αυτό; Top 10 απο κάποιον Αμερικάνο στο YouTube που απλά έκανε μετάφραση;

 

Το ότι δεν ήρθαν ποτέ στη χώρα μας πάει να πει ότι δεν θα μπορούσε να τα έχει κανείς στη συλλογή του; Όντως τώρα;

 

Επίσης, μιας που αναφέρεσαι συγκεκριμένα στο χειριστήριο του Xbox, θα είχε ενδιαφέρον να διαβάσουμε και τη δικιά σου γνώμη. Προσωπικά, το είπα και πιο πάνω, ποτέ δεν με βόλεψε. Με τους περισσότερους που έχω συζητήσει δε το θέμα, συμφωνούν μαζί μου (ή έστω, συμφωνώ εγώ μαζί τους) σε ό,τι έχει να κάνει με την άνεση στη χρήση του συγκεκριμένου χειριστηρίου.

 

Για τις μεταφράσεις, επίσης είπα την άποψή μου πιο πάνω: το ότι έχετε μάθει με τέτοιες, δεν σημαίνει ότι θα ακολουθήσουμε κι εμείς, τουλάχιστον σε ό,τι αφορά τη δουλειά μου :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω ακομα :)

Απλα αντι για Tomahwak γραφει Pacman. Νομιζω τα εφτιαχε ο ιδιος.

 

Ναι, ήταν η ίδια ελληνική εταιρεία (Ανερούσης). Το Pacman ήταν η αρχική έκδοση. Ίσως να άλλαξαν το όνομα λόγω trademark (υπόθεση κάνω, δεν έκατσα ποτέ να ψάξω το πως και το γιατί).

 

Αθάνατα χειριστήρια με μεγάλη εγγύηση, που άντεχαν σε χιλιάδες ώρες Kick Off, ίσως τα μοναδικά της εποχής που έδιναν την αίσθηση των μεταλλικών μοχλών των ουφάδικων. Όλα τα άλλα έδειχναν ψεύτικα μπροστά τους.

 

Ορισμένα είχαν ένα θεματάκι με τα microswitches (εννοείται μετά από άπειρο λιώσιμο) αλλά ήταν τόσο διαδεδομένα που δεν υπήρχε πρόβλημα επισκευής ή αντικατάστασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το μονο κακο οτι ειχε ενα κουμπι. Βεβαια στην εποχη του τα περισσοτερα παιχνιδια παιζοντουσαν με ενα. Θυμαμαι ειχε βγαλει και ενα με 2 κουμπια αλλα ηταν ολο πλαστικο. Καμια σχεση σε ποιοτητα.

 

offtopic

 

Υπαρχει κανενας ανταπτορας να το συνδεσω στον υπολογιστη για χρηση σε mame και amiga emu?

Επεξ/σία από VasKag
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που θυμάμαι χαρακτηριστικα είναι ότι άλλαζα κάθε εβδομάδα χειριστήριο στο αταρι μου, κλασσικά ή θα έσπαγε το joystick η δε θα έκαναν σωστά επαφή η επαφές του, ώσπου κάποια στιγμή το άνοιξα και επαιζα απευθείας με μεταλλικές επαφές που είχε μέσα :P

Πολύ ωραία άρθρο παιδιά , να είστε καλά γιατί με ταξιδέψατε σε παιδικές εποχές που το gaming είχε εντελώς άλλη χροιά σε σχέση με το gaming του σήμερα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω, έχω κανονικά χέρια, αλλά τα χειριστήρια του των xbox τα σπάνε για μένα σε σχέση με τα Dualshock. ...και είμαι άνθρωπος που συχαίνομαι τις κονσόλες λόγω χειριστήριων. Προσωπικά έχω τo Cyborg Rumblepad για ώρες ανάγκης και είμαι full ευχαριστημένος από το κράτημα. Παλιότερα έπαιζα και με το xbox original, που ήμουν μικρός και άρα μικρά χέρια και ήταν σα να κρατούσα μαξιλάρι. Καθόλου κούραση. Μεγάλο συν για μένα η θέση του αριστερού μοχλού που τοποθετεί σε πιο φυσική θέση τον δείκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κουβέντα να γίνεται... Το Xbox controller μια χαρά ήταν (αυτό έχω δοκιμάσει από την παραπάνω λίστα) και δε βλέπω το λόγο του "θαψίματος"... (Το Xbox το έχω ακόμα σαν καινούργιο στο προσωπικό μουσείο τεχνολογίας...).

Υπήρξαν πολύ πιο άθλια προϊόντα στην ιστορία της τεχνολογίας και αξίζει να γίνει ένα θέμα για αυτά. Πχ ποντίκια που μας βασάνιζαν και πόναγαν. Έτσι κι αλλιώς στο gaming κουράζουν και πολλά άλλα εκτός τα χειριστήρια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...