Προς το περιεχόμενο

Τα 9+1 χειρότερα χειριστήρια που έχουμε δει (και πιάσει) ποτέ στην ιστορία του gaming


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το μονο κακο οτι ειχε ενα κουμπι. Βεβαια στην εποχη του τα περισσοτερα παιχνιδια παιζοντουσαν με ενα. Θυμαμαι ειχε βγαλει και ενα με 2 κουμπια αλλα ηταν ολο πλαστικο. Καμια σχεση σε ποιοτητα.

 

offtopic

 

Υπαρχει κανενας ανταπτορας να το συνδεσω στον υπολογιστη για χρηση σε mame και amiga emu?

 

Σωστά, εκείνη την εποχή όχι μόνο η συντριπτική πλειοψηφία των χειριστηρίων (τουλάχιστον για home computers) είχε ένα κουμπί, αλλά και τα ίδια τα παιχνίδια ούτως ή άλλως δεν υποστήριζαν περισσότερα. Για περισσότερες ενέργειες υπήρχε το ίδιο το πληκτρολόγιο.

 

Εξαίρεση φυσικά τα χειριστήρια των κονσολών, που όμως μέχρι την έλευση των SNES, Megadrive και σία δεν ήταν τόσο διαδεδομένες (κυρίως στην Ευρώπη, αφού στην Αμερική έκανε ήδη θραύση το NES).

 

Όσο για αντάπτορα, νομίζω υπάρχουν διάφοροι έτοιμοι (πχ. αυτός). Επίσης στο adslgr κάποιος μερακλής είχε παρουσιάσει μια χακιά Pacman-σε-USB σε 8 βήματα.

 

Δε ξέρω, έχω κανονικά χέρια, αλλά τα χειριστήρια του των xbox τα σπάνε για μένα σε σχέση με τα Dualshock. ...και είμαι άνθρωπος που συχαίνομαι τις κονσόλες λόγω χειριστήριων. Προσωπικά έχω τo Cyborg Rumblepad για ώρες ανάγκης και είμαι full ευχαριστημένος από το κράτημα. Παλιότερα έπαιζα και με το xbox original, που ήμουν μικρός και άρα μικρά χέρια και ήταν σα να κρατούσα μαξιλάρι. Καθόλου κούραση. Μεγάλο συν για μένα η θέση του αριστερού μοχλού που τοποθετεί σε πιο φυσική θέση τον δείκτη.

Είμαι κι εγώ άλλος ένας που πάντα προτιμούσε τα χειριστήρια του Xbox σε σχέση με αυτά του Playstation. Έχω περάσει όλες τις κονσόλες και των δύο εταιρειών (με εξαίρεση το PS4) αλλά ποτέ δεν μπορούσα να συγκρίνω τα Dualshock με τα αντίστοιχα της Microsoft.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω ακομα :)

Απλα αντι για Tomahwak γραφει Pacman. Νομιζω τα εφτιαχε ο ιδιος.

 

ο ιδιος ο Pacman; Κουραστηκε να ζει κυνηγημενος και αποφασισε να κανει νεα αρχη βγαζοντας τιμια λεφτα

Το μόνο που θυμάμαι χαρακτηριστικα είναι ότι άλλαζα κάθε εβδομάδα χειριστήριο στο αταρι μου, κλασσικά ή θα έσπαγε το joystick η δε θα έκαναν σωστά επαφή η επαφές του, ώσπου κάποια στιγμή το άνοιξα και επαιζα απευθείας με μεταλλικές επαφές που είχε μέσα :P Πολύ ωραία άρθρο παιδιά , να είστε καλά γιατί με ταξιδέψατε σε παιδικές εποχές που το gaming είχε εντελώς άλλη χροιά σε σχέση με το gaming του σήμερα

 

κι εγω το εκανα αυτο (σε atari clone) και εβγαζα φουσκαλες και 2-3 φορες ειχα ψιλοκοπει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Το μόνο που θυμάμαι χαρακτηριστικα είναι ότι άλλαζα κάθε εβδομάδα χειριστήριο στο αταρι μου, κλασσικά ή θα έσπαγε το joystick η δε θα έκαναν σωστά επαφή η επαφές του, ώσπου κάποια στιγμή το άνοιξα και επαιζα απευθείας με μεταλλικές επαφές που είχε μέσα :P

Πολύ ωραία άρθρο παιδιά , να είστε καλά γιατί με ταξιδέψατε σε παιδικές εποχές που το gaming είχε εντελώς άλλη χροιά σε σχέση με το gaming του σήμερα

Μην ξεχνάς, πως πριν τον ανοίξουμε τον μοχλο, τον κουναγαμε για να ακούσουμε το σπασμένο πλαστικό!!!!!

Ωραίες εποχές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμμ όσον αφορά το 3d controller του saturn διαφωνώ κάθετα καθώς το έχω και θυμίζει αρκετά του dreamcact στο κράτημα.To θεωρούσα πάντα αρκετά βολικό (για την εποχή του πάντα). Και φαίνεται ότι το άρθρο γράφτηκε ΧΩΡΙΣ καν να το έχετε πιάσει στα χέρια σας! καμία αναφορά για τα αναλογικά L/R ! διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά νομίζω ότι είναι τα πρώτα σε gaming κονσόλες και ένα τεράστιο δώρο της SEGA για το μέλλον. Τέλος για το χειριστήριο ''γομάρι'' του xbox έχω να πω ότι πάντα είχα την εντύπωση ότι το έφτιαξαν σχεδόν αποκλειστικά για το HALO.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν παίζεις με atari 2600 2 χρόνια μετά όλα τα 

χειριστήρια 

σου φαίνονται τέλια!  η μετάβαση στο  χειριστήριο του master system ήταν  από άλλο πλανήτη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...