Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Windows Update και Windows Defender


sissikyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας! Είμαι καινούργια στο Forum και θα ήθελα πολύ την βοήθειά σας σε ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω...

 

Πριν από λίγες μέρες το Windows Defender ανάκλυψε ένα ιο στο system32 και το έβαλα να τον καθαρίσει (δεν θυμάμαι το όνομά του αλλά ήταν trojan).

Μετά, για καλό και για κάκο, έβαλα και το αντιικό μου να ψάξει μήπως έμειναν κατάλοιπα (Panda Global Protection 2014) το οποίο και τον εντόπισε πάλι. Πάτησα "καθαρισμός" πιστεύοντας ότι όλα θα πάνε καλά.

 

Όμως από τότε, όποτε ανοίγω το Windows Update, μου βγάζει ένα κόκκινο χ και όταν πατώ "έλεγχος για ενημερώσεις" μου γράφει:

"Δεν είναι δυνατό να πραγματοποιηθεί έλεγχος ενημερωμένων εκδόσεων από το Windows Update αυτή τη στιγμή, επειδή η υπηρεσία δεν εκτελείται. Ενδέχεται να χρειαστεί να γίνει επανεκκίνηση του υπολογιστή" (που όσες φορές κι αν την κάνω δεν βοηθά).

 

Επίσης το Windows Defender βγάζει στο παράθυρό του ένα πορτοκαλί πλαίσιο και γράφει:

"Ένα πρόβλημα προκάλεσε την διακοπή της υπηρεσίας αυτού του προγράμματος. Για να ξεκινήσετε την υπηρεσία, κάντε κλικ στο κουμπί "εκκίνηση τώρα" ή επανεκκινήστε τον υπολογιστή".

 Όταν πατώ "εκκίνηση τώρα" γράφει:

"Η καθορισμένη υπηρεσία δεν υπάρχει ως εγκατεστημένη υπηρεσία. (Κωδικός σφάλματος: 0χ80070424)

 

Κάτω δεξιά στην γραμμή εργασιών έχω ένα κόκκινο σημαιάκι που γράφει:

1) "Αλλαγή ρυθμίσων του Windows Update (σημαντικό)"

2) "Εντοπίστηκε ενδεχομένως επιβλαβές λογισμικό (σημαντικό)"

 

Δοκίμασα πολλές από τις λύσεις που παρουσιάζονται στο Internet αλλά καμιά δεν με βοήθησε.

Επίσης ανακάλυψα ότι το Windows Update και το BITS (Background Intelligent Tranfer Service) δεν εμφανίζονται στις υπηρεσίες όταν εκτελώ το services.msc.

 

Λείπε και το αρχείο wuaueng.dll και όταν πατώ στο "cοmmand prompt (run as adninistrator)" την  εντολή "regsvr32 wuaueng.dll" εμφανίζεται το εξής μήνυμα:

"Η μονάδα "wuaueng.dll" φορτώθηκε, αλλά η κλήση στο DllRegisterServer απέτυχε με κωδικό σφάλματος 0χ80070005."

 

Το λειτουργικό μου σύστημα είναι:

Windows 7 Home premium (SP1)

Intel Core i3-370M

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σας και θα το εκτιμούσα αν μου απαντούσε κάποιος!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γεια σας! Είμαι καινούργια στο Forum και θα ήθελα πολύ την βοήθειά σας σε ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω...

 

Πριν από λίγες μέρες το Windows Defender ανάκλυψε ένα ιο στο system32 και το έβαλα να τον καθαρίσει (δεν θυμάμαι το όνομά του αλλά ήταν trojan).

Μετά, για καλό και για κάκο, έβαλα και το αντιικό μου να ψάξει μήπως έμειναν κατάλοιπα (Panda Global Protection 2014) το οποίο και τον εντόπισε πάλι. Πάτησα "καθαρισμός" πιστεύοντας ότι όλα θα πάνε καλά.

 

Όμως από τότε, όποτε ανοίγω το Windows Update, μου βγάζει ένα κόκκινο χ και όταν πατώ "έλεγχος για ενημερώσεις" μου γράφει:

"Δεν είναι δυνατό να πραγματοποιηθεί έλεγχος ενημερωμένων εκδόσεων από το Windows Update αυτή τη στιγμή, επειδή η υπηρεσία δεν εκτελείται. Ενδέχεται να χρειαστεί να γίνει επανεκκίνηση του υπολογιστή" (που όσες φορές κι αν την κάνω δεν βοηθά).

 

Επίσης το Windows Defender βγάζει στο παράθυρό του ένα πορτοκαλί πλαίσιο και γράφει:

"Ένα πρόβλημα προκάλεσε την διακοπή της υπηρεσίας αυτού του προγράμματος. Για να ξεκινήσετε την υπηρεσία, κάντε κλικ στο κουμπί "εκκίνηση τώρα" ή επανεκκινήστε τον υπολογιστή".

 Όταν πατώ "εκκίνηση τώρα" γράφει:

"Η καθορισμένη υπηρεσία δεν υπάρχει ως εγκατεστημένη υπηρεσία. (Κωδικός σφάλματος: 0χ80070424)

 

Κάτω δεξιά στην γραμμή εργασιών έχω ένα κόκκινο σημαιάκι που γράφει:

1) "Αλλαγή ρυθμίσων του Windows Update (σημαντικό)"

2) "Εντοπίστηκε ενδεχομένως επιβλαβές λογισμικό (σημαντικό)"

 

Δοκίμασα πολλές από τις λύσεις που παρουσιάζονται στο Internet αλλά καμιά δεν με βοήθησε.

Επίσης ανακάλυψα ότι το Windows Update και το BITS (Background Intelligent Tranfer Service) δεν εμφανίζονται στις υπηρεσίες όταν εκτελώ το services.msc.

 

Λείπε και το αρχείο wuaueng.dll και όταν πατώ στο "cοmmand prompt (run as adninistrator)" την  εντολή "regsvr32 wuaueng.dll" εμφανίζεται το εξής μήνυμα:

"Η μονάδα "wuaueng.dll" φορτώθηκε, αλλά η κλήση στο DllRegisterServer απέτυχε με κωδικό σφάλματος 0χ80070005."

 

Το λειτουργικό μου σύστημα είναι:

Windows 7 Home premium (SP1)

Intel Core i3-370M

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σας και θα το εκτιμούσα αν μου απαντούσε κάποιος!

Καλησπερα,καλως ηλθες :

Τονισα στο κειμενο σου με μπλε χρωμα(εκτιμω οτι το προσεξες) και σε λεω απο τωρα οτι δυο antivirus δεν γινεται να υπαρχουν στο ιδιο pc-laptop .....Προκαλουν διενεξη μεταξυ τους και αρχιζουν να δημιουργουν θεματα στον υπολογιστη.

Αρα, αφου ολοι γνωριζουμε ποσο "ασθενες" ειναι το defender το κανεις απενεργοποιηση οπως γραφει εδω :

http://www.pcsteps.gr/27654-%CE%B1%CF%80%CE%B5%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%AF%CE%B7%CF%83%CE%B7-windows-defender-windows-8/

Κανε πρωτα απενεργοποιηση και θα δουμε και τα θεματα ,αν και εκτιμω οτι καποια θα λυθουν αμεσα..Το σφαλμα σου ειναι 2 antivirus-security.Ειναι σοβαρο φαουλ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

post-335874-0-82967600-1426529462_thumb.jpg

Το System Restore του υπολογιστή μου είναι μια άλλη ιστορία...

Έχει πολύ καιρό που, άσχετα με το τωρινό μου πρόβλημα, προσπαθώ να κάνω επαναφορά και μου βγάζει μήνυμα για ένα απροσδιόριστο σφάλμα. Σας επισυνάπτω το μήνυμα.

 

Επίσης προσπαθώ να απενεργοποιήσω το Defender, όπως μου προτείνετε, αλλά τα πλήκτρα της μπάρας στην πάνω πλευρά του παραθύρου δεν ανταποκρίνονται σε κλικ ("αρχική σελίδα", "σάρωση", "ιστορικό", "εργαλεία") εκτός από το βελάκι δίπλα στο μπλε ερωτηματικό που μου ανοίγει τις εντολές κανονικά.

Μοιάζει να έχει κολλήσει. Ακόμα και επανεκκίνηση υπολογιστή να κάνω δεν λειτουργεί η εντολή "εργαλεία"...

Υπάρχει άλλος τρόπος να το απενεργοποιήσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομιζω μονο αυτος ο τροπος υπαρχει,θα ψαξω περαιτερω...

Εσβησα και το μηνυμα μου πριν,νομιζοντας οτι δεν ειδες την αρχικη μου προταση...Σορρυ..

 

 Εχει φαει το defender "κολλημα",αν κανεις προσπαθεια καποια στιγμη θα ανταποκριθουν τα πληκτρα,μην σε παραξενευει ,αυτη η συμπεριφορα ειναι απ τα 2 antivirus,εχω δει σε laptop φιλου ακριβως την ιδια συμπεριφορα,μα ,ακριβως την ιδια..Ειχε μεσα 3 antivirus !!!! (Οτι κατεβαζαν,οτι κουτακια βλεπανε σε ολα "v' βαζανε....)

Κανε κι ενα τσεκ τα προγραμματα σου,υποπτευομαι πληθωρα toolbar και αλλων "θαυματων"..

Επεξ/σία από David20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει περίπτωση αν διαγράψω το Panda να ξεκολλήσει το Defender;

Έχω άλλες δύο άδειες χρήσης στην διάθεσή μου.

Ναι,μια πιθανοτητα υπαρχει,δοκιμασε το, και οταν τελειωσεις με το καλο,βαλε καποιο free της προκοπης antivirus πχ bitdefender..

Τεσπα,κανε δοκιμη μπας και ξεκολλησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απεγκατέστησα το Panda αλλά και πάλι το Defender παραμένει κολλημένο.

Τώρα στο κόκκινο σημαιάκι, στην γραμμή εργασιών μου βγάζει: "Ενεργοποίηση του Defender". To πατάω και μου λέει:

post-335874-0-78761500-1426536099_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιποτε παλι ε;

Κανε επανεκκινηση,ανοιξε παλι defender και δοκιμασε την απενεργοποιηση του(εκτος αν το εκανες ηδη πριν λιγο πχ).

Καλα,κανενα απ τα πληκτρα του δεν δουλευει;.Τετοιο σκαλωμα ;

Εισαι σιγουρη οτι ακολουθησες τις οδηγιες του Link που εστειλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το έκανα ήδη. Το μόνο πλήκτρο που δουλεύει είναι το βελάκι δίπλα απ' το μπλε ερωτηματικό.

Αυτό που λέει "η υπηρεσία δεν υπάρχει σαν εγκατεστημένη υπηρεσία"... μήπως εννοεί ότι ο ιος διέγραψε κάποιο βασικό αρχείο του defender γι' αυτό και να έχει κολλήσει; Δηλ. μήπως απεγκατέστησε κάτι;

Επίσης δεν λειτουργεί και η υπηρεσία wuauserv μαζί με το Bits, το Windows Update και το Windows Defender.

Επεξ/σία από sissikyr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! Σήμερα δοκίμασα ξανά όλα όσα μου είπατε. Κι όμως τίποτα! Μάλλον θέλει να με τρελάνει το pc μου! Παράλληλα, καθώς έψαχνα στο Ιντερνετ, βρήκα αυτή την σελίδα:

http://support.microsoft.com/en-us/kb/929833#CBS

 

Έκανα ό,τι λέει και φτάνω σε ένα σήμειο που γράφει:

 

Η προστασία πόρων των Windows εντόπισε κατστραμμένα αρχεία αλλά δεν ήταν δυνατό να επιδιορθώσει μερικά από αυτά.

Λεπτομέρειες περιλαμβάνονται στο αρχείο CBS.Log windir\Logs\CBS\CBS.log.

 

Όταν προσπαθώ να πάω στο επόμενο βήμα πατώ τον μπλε σύνδεσμο από κάτω (view details of the System File Checker process) αλλά στο 2ο βήμα, πατώ το - findstr /c:"[sR]" %windir%\Logs\CBS\CBS.log >"%userprofile%\Desktop\sfcdetails.txt" - και μετά το enter, αλλά δεν γίνεται τίποτα. Βγάζει "c:\windows\system32_

Mήπως πρέπει την παραπάνω εντολή να την γράψω διαφορετικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! Σήμερα δοκίμασα ξανά όλα όσα μου είπατε. Κι όμως τίποτα! Μάλλον θέλει να με τρελάνει το pc μου! Παράλληλα, καθώς έψαχνα στο Ιντερνετ, βρήκα αυτή την σελίδα:

http://support.microsoft.com/en-us/kb/929833#CBS

 

Έκανα ό,τι λέει και φτάνω σε ένα σήμειο που γράφει:

 

Η προστασία πόρων των Windows εντόπισε κατστραμμένα αρχεία αλλά δεν ήταν δυνατό να επιδιορθώσει μερικά από αυτά.

Λεπτομέρειες περιλαμβάνονται στο αρχείο CBS.Log windir\Logs\CBS\CBS.log.

 

Όταν προσπαθώ να πάω στο επόμενο βήμα πατώ τον μπλε σύνδεσμο από κάτω (view details of the System File Checker process) αλλά στο 2ο βήμα, πατώ το - findstr /c:"[sR]" %windir%\Logs\CBS\CBS.log >"%userprofile%\Desktop\sfcdetails.txt" - και μετά το enter, αλλά δεν γίνεται τίποτα. Βγάζει "c:\windows\system32_

Mήπως πρέπει την παραπάνω εντολή να την γράψω διαφορετικά;

Τα link δεν μου ανοίγουν αλλα indstr /c:"[sR]" %windir%\Logs\CBS\CBS.log >"%userprofile%\Desktop\sfcdetails.txt" δεν έχει κενό... κανονικά δεν θα έπρεπε να είχε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω... Την εντολή την έκανα αντιγραφή και επικόλληση...

Λέτε να το δοκιμάσω με κενό μεταξύ του > και ";

 

Ο σύνδεσμος είναι http://support.microsoft.com/en-us/kb/929833#CBS

(Αν γράψετε στο google "microsoft support", πατήστε απ' το πρώτο link που εμφανίζεται το "microsoft support"

και μετά γράψτε πάνω δεξιά στην μπάρα αναζήτησης "System File Checker tool". Μετά κλικ στο link Use the System File Checker tool to repair missing or ....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω... Την εντολή την έκανα αντιγραφή και επικόλληση...

Λέτε να το δοκιμάσω με κενό μεταξύ του > και ";

 

Ο σύνδεσμος είναι http://support.microsoft.com/en-us/kb/929833#CBS

(Αν γράψετε στο google "microsoft support", πατήστε απ' το πρώτο link που εμφανίζεται το "microsoft support"

και μετά γράψτε πάνω δεξιά στην μπάρα αναζήτησης "System File Checker tool". Μετά κλικ στο link Use the System File Checker tool to repair missing or ....)

Καλημερα..

Μπες και εδω :

http://support2.microsoft.com/fixit/el

Ενδεχεται να βρεθει λυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...