Προς το περιεχόμενο

Microsoft: Η δωρεάν αναβάθμιση σε Windows 10 αφορά και τους "πειρατές" [Ενημέρωση]


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η αποψη μου ειναι (και δεν εχω δει πουθενα κατι που να το αντικρουει) οτι η MS βαδιζει γοργα προς συνδρομητικο μοντελο και στα Windows.

 

Το τυρι λοιπον ειναι δωρεαν Win 10 για τον πρωτο χρονο (γνωριζοντας μετα οτι οι περισσοτεροι ΔΕΝ θα γυρισουν πισω σε αλλη εκδοση) και μια (ελπιζω) χαμηλη τιμη για ετησια ανανεωση.

Μου θυμίζει μια φήμη που κάποτε λέγανε ότι το 8.1 update ακριβώς θα δωθεί μέσω του Store, επειδή θα είναι επί πληρωμή.

ΝΟΤ happened.

 

Αλλά αφού είναι ..."η Μ$",

πάντα θα ανακυκλώνονται οι εν λόγω φήμες με διαφορετικό περίβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 124
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ ένα έχω να πω μόνο... Ωρα καλή Internet Explorer. Να είναι βαρύ το χώμα που θα σε σκεπάσει, σαν το βάρος που είχες όταν προσπαθούσαμε να κάνουμε κάτι επάνω σου.

 

Ειδικά μετά τις bing εκδόσεις όπου δεν είχαμε το δικαίωμα να αλλάζουμε και search provider ακόμα και με τον τρόπο που έλεγε η MS στη σελίδα της, οφείλω να παραδεχτώ πως θα μας λείψεις. ΝΟΟΟΟΟΟΟΤ!!!

 

Σε εταιρία κινητής τηλεφωνίας στην Ελλάδα, από χτες ξεκίνησε το migration των εφαρμογών ήδη σε chrome, και μας αρέσει πολύ αυτό!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Αυτό...ο μόνος λόγος που υπήρχε ακόμα ο ΙΕ ,ήταν κάτι .gov που τρέχαν απροβλημάτιστα εκεί.

Καλά και σε ff kai gc τρέχαν,άλλα άντε πες το στο λογιστή με τα xp.

Mερίδιο αγοράς είχε από αυτούς που δεν ξεραν πως κατεβάζεις άλλον browser,και κάποιους φανατικούς ισλαμιστές,που ακόμα υποστηρίζουν πως ο ΙΕ σπέρνει και δεν υπάρχει λόγος να έχουν άλλον γιατί ανοίγουν μόλις 2-3 παράθυρα..έχει και εδώ μέσα μερικούς.

Αντίο ΙΕ,οι 3 φορές που σε χρησιμοποίησα για να κατεβάσω ff ήταν υπεραρκετές.

 

 

Έτσι και αλλιώς ,ό λόγος που υπάρχει η MS,είναι η ανοχή στη πειρατεία του λογισμικού της.

Τώρα το δίνει και δωρεάν ,και κάνει την καλή.

 

Αυτοί που λένε πως δεν έχει ανάγκη να προλάβει το linux,μάλλον τρέχουνε σε .net 3.0 .

Η κίνηση αυτή δε αφορά τα desktop,κυρίως.

Στη mobile αγορά θέλει να χτυπήσει,εκεί που παίζεται χρόνια το παιχνίδι ,και η ms μπήκε τελευταία.

Η apple με το (χειρότερο από) ιος ,συγχρονίζει πισι και κινητό.

Η google έβγαλε chromeOS,και χτυπάει διάνα.7/10 χρήστες ανοίγουν μόνο browser στο πισί τους. Και αντίστοιχοι τρέχουν και android.

Η ms τώρα,θέλει να καρπωθεί την πρωτοκαθεδρία στα desktop,ειδικά τώρα που το steamOS θα αφαιρέσει το μόνο λόγο που μπαίνει σε Pc πια,τα παιχνίδια,και να ανέβει στη mobile αγορά.

Θαρρώ μιλάω λογικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αποψη μου ειναι (και δεν εχω δει πουθενα κατι που να το αντικρουει) οτι η MS βαδιζει γοργα προς συνδρομητικο μοντελο και στα Windows.

 

Το τυρι λοιπον ειναι δωρεαν Win 10 για τον πρωτο χρονο (γνωριζοντας μετα οτι οι περισσοτεροι ΔΕΝ θα γυρισουν πισω σε αλλη εκδοση) και μια (ελπιζω) χαμηλη τιμη για ετησια ανανεωση.

Γάτα είσαι... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν θα πάω σε θεωρίες κτλ. Θα πω όμως το εξής απλό. ΟΚ καλά κάνει και το δίνει δωρεάν σε όλους. Σε εμάς τους ηλίθιους που πήγαμε και ξηλωθήκαμε 200ευρα και 100ευρα για να αγοράσουμε αυθεντικά XP, Vista, 7 και 8, θα δώσει κάτι (ξέρω γω κάνα χρόνο free Office 365) ή απλά θα είμαστε η βλάκες της υπόθεσης;

μάλλον το δεύτερο.
 
p.s τα είχες αγοράσει όλα με την σειρά?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο άλλος λέει έχασε τη μάχη με το λίνουξ... Ποια μάχη που αν πιάσεις w8 tablet ξεχνάς οτι ηξερες? Ποιο λίνουξ ? Αυτό που θέλει να είσαι geek για να κανεις τα μισά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα γιατι στο 2015 ειναι δυσκολο να μαθευτει το οτιδηποτε!

Η μαχη με το linux ποτε δεν υπηρχε οταν κατεχει σχεδον το 95%. Αυτα ειναι δημιουργικες σκεψεις καποιων.

Το να δωσει rom free σε κινητα που μεχρι τωρα υπαρχουν μονο με android δειχνει οτι αρχιζει να χανει την μαχη το linux φαντασου δηλ οπως ειπες να τρεχει σε τοστιερες, καζανακια και λοιπα με μια φυσιολογικη υποστηριξη απο εναν γιγαντα του software.

Δεν κλεβει τιποτα απλα η google εκανε αυτο που εκανε καποτε η ms ευκολη διαδοση του λειτουργικου παντου.

Στην ουσια η google ειναι αυτη που αντεγραψε την ms σε κινησεις... Βεβαια απο οταν πηρε η google το linux το κατεστρεψε αλλα anyway.

 

 

α μπραβο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν θα πάω σε θεωρίες κτλ. Θα πω όμως το εξής απλό. ΟΚ καλά κάνει και το δίνει δωρεάν σε όλους. Σε εμάς τους ηλίθιους που πήγαμε και ξηλωθήκαμε 200ευρα και 100ευρα για να αγοράσουμε αυθεντικά XP, Vista, 7 και 8, θα δώσει κάτι (ξέρω γω κάνα χρόνο free Office 365) ή απλά θα είμαστε η βλάκες της υπόθεσης;

Γιατι να σου δώσει κάτι, δεν καταλαβαίνω.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν θα πάω σε θεωρίες κτλ. Θα πω όμως το εξής απλό. ΟΚ καλά κάνει και το δίνει δωρεάν σε όλους. Σε εμάς τους ηλίθιους που πήγαμε και ξηλωθήκαμε 200ευρα και 100ευρα για να αγοράσουμε αυθεντικά XP, Vista, 7 και 8, θα δώσει κάτι (ξέρω γω κάνα χρόνο free Office 365) ή απλά θα είμαστε η βλάκες της υπόθεσης;

 

Φωτογραφια με ολα τα δισκακια στη σειρα... or it didn't happen :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν θα πάω σε θεωρίες κτλ. Θα πω όμως το εξής απλό. ΟΚ καλά κάνει και το δίνει δωρεάν σε όλους. Σε εμάς τους ηλίθιους που πήγαμε και ξηλωθήκαμε 200ευρα και 100ευρα για να αγοράσουμε αυθεντικά XP, Vista, 7 και 8, θα δώσει κάτι (ξέρω γω κάνα χρόνο free Office 365) ή απλά θα είμαστε η βλάκες της υπόθεσης;

Εκανες χρηση του προιντος που σου πουλησε? Γιατι να σου δωσει κατι αλλο δεν το καταλαβαινω... Δεν ειναι φιλανθρωπικο ιδρυμα η ms 

Αγορασες win και win πηρες γιατι πρεπει να σου δωσει κατι αλλο?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...