Προς το περιεχόμενο

Microsoft: Η δωρεάν αναβάθμιση σε Windows 10 αφορά και τους "πειρατές" [Ενημέρωση]


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η κίνηση εκτός από εντυπωσιακή είναι και έξυπνη. Αναλύω και θα καταλάβετε, μέχρι τώρα η MS υποστηρίζει Vista, 7, 8 και 8.1 (νομίζω και κάποιο xp server αλλά νομίζω ανακοίνωσε ότι θα σταματήσει την υποστήριξη, anyway λεπτομέρειες) Τώρα λοιπόν σου λέει όσοι έχετε αυτά τα λειτουργικά μπορείτε για ένα χρόνο να πάτε στα 10 δωρεάν. Χαράς Ευαγγέλια για όλους. Μετά από ένα χρόνο λοιπόν θα σου πει. Εγώ σταματάω υποστήριξη και αναβαθμίσεις σε V®ista, 7 8 κτλ, είχες ένα χρόνο για να αναβαθμιστείς δωρεάν τώρα πρέπει να αγοράσεις λειτουργικό αν θες υποστήριξη. Και έτσι απλά και όμορφα θα ρίξει το κόστος της (αφού θα υποστηρίζει ένα μόνο λειτουργικό) συν τα έσοδα που θα έχει από τα καινούργια. Υπόψην τα 8.1 bing είναι για μηχανήματα με χαμηλά χαρακτηριστικά, τα γρήγορα pc-tablet-laptop πληρώνουν λειτουργικό και θα πληρώνουν και στο μέλλον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 124
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόνο που αν η MS έχει συνάψει licence agreement με τον καταναλωτή,

αυτό εμπεριέχει και υποχρεώσεις lifecycle support από την πλευρά της Microsoft για συγκεκριμένο sw με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά (έκδοση Windows)

 

στις οποίες αν δεν ανταποκριθεί κατά γράμμα,

τότε η MS κινδυνέυει με δικαστήρια (ειδικά στις ΗΠΑ).

 

Με λίγα λόγια,

έτσι θα ήταν σίγουρα

αν δεν ήταν τόσο απλά

όπως λχ να βαφτίσεις υποστήριξη μια εντελώς νέα έκδοση Windows

αντί για updates σε παλιά.

Οι δικηγόροι της MS θα ξέρουν καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο που αν η MS έχει συνάψει licence agreement με τον καταναλωτή,

αυτό εμπεριέχει και υποχρεώσεις lifecycle support από την πλευρά της Microsoft για συγκεκριμένο sw με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά (έκδοση Windows)

 

στις οποίες αν δεν ανταποκριθεί κατά γράμμα,

τότε η MS κινδυνέυει με δικαστήρια (ειδικά στις ΗΠΑ).

 

Με λίγα λόγια,

έτσι θα ήταν σίγουρα

αν δεν ήταν τόσο απλά

όπως λχ να βαφτίσεις υποστήριξη μια εντελώς νέα έκδοση Windows

αντί για updates σε παλιά.

Οι δικηγόροι της MS θα ξέρουν καλύτερα.

 

Δε νομίζω να ισχύει αυτό..Θα σου δίνει το update/upgrade στα 10 και θα πρέπει να το βάλεις για να συνεχίζεις να έχεις υποστήριξη..

Όπως συνέβαινε με κάποια service packs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαράδεκτη η Micro$oft...φτάνει πια! Δεν φεύγω απο τα XP μου ο κόσμος να χαλάσει! Όταν παλιώσουν θα πάω σε λινουξάκι κι άγιος ο θεός! Δεκάρα δεν θα δει απο εμένα!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω να ισχύει αυτό..Θα σου δίνει το update/upgrade στα 10 και θα πρέπει να το βάλεις για να συνεχίζεις να έχεις υποστήριξη..

Όπως συνέβαινε με κάποια service packs.

Αυτό λέω

service packs ίσον υποστήριξη στην ίδια έκδοση στο ίδιο προϊόν που περιγράφεται στους όρους χρήσης.

Upgrade ίσον διαφορετικό προϊόν από αυτό στο οποίο συνομολόγησε ο χρήστης.

 

Αν οι όροι χρήσης των παλαιών εκδόσεων Windows, και οι εκατέρωθεν προβλεπόμενες υποχρεώσεις δεν αφήνουν στη MS την ελευθερία να αντικαταστήσει τα updaes με upgrades,

τότε κάλλιστα εγείρονται αξιώσεις από τη μεριά των (κακόβουλων έστω) καταναλωτών

σε περίπτωση που η MS αποσύρει πλήρως την υποστήριξη των παλαιών εκδόσεων,

 

Άσε που δεν είναι σωστό να υποχρεώσει τους χρήστες στη μετάβαση σε νέα έκδοαη λειτουργικού, με διαφορετικά χαρακτηριστικά λειτουργικότητας, συμβατότητας και διασυνδεσιμότητας.

Δε συμφέρει ούτε την εμπορική εικόνα της εταιρείας κάτι τέτοιο.

 

Χώρια που για να γίνει όλο αυτό που περιγράφεις και να εξοικονομήσει κιόλας χρήματα η MS,

θα πρέπει προηγουμένως να μετακινηθούν όλοι οι χρήστες - μέχρι τελευταίου ενός - στη νέα έκδοση Windows 10.

Στατιστικά ανέφικτο,

που σημαίνει πως πολύ απλά ακόμα και για έναν χρήστη η MS θα πρέπει να εξακολουθήσει να παρέχει τους ίδιους πόρους για την ίδια υποστήριξη.

Το εγχείρημα αυτοακυρώνεται επομένως, λόγω μηδενικού οφέλους εξοικονόμησης, και πολλαπλάσιου ρίσκου.

 

https://support.microsoft.com/el-gr/lifecycle/search?sort=PN&alpha=Windows&Filter=FilterNO

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eνα είναι το άπλυτο και λέγεται linux τα ποσοστά του ανεβαίνουν χρόνο με τον χρόνο και αυτή είναι μια πολύ καλή ευκαιρία να τους κάνει όλους πάλι windows όπως έκανε το 80 με της δωρεές στα σχόλια κτλ. και πλέον χωρίς κόστος παραγωγής αφού το λογισμικό είναι σε ψηφιακή μορφή.

 

Για πες λιγο τα ποσοστα που ανεβηκαν, ποσο εφτασαν;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Απαράδεκτη η Micro$oft...φτάνει πια! Δεν φεύγω απο τα XP μου ο κόσμος να χαλάσει! Όταν παλιώσουν θα πάω σε λινουξάκι κι άγιος ο θεός! Δεκάρα δεν θα δει απο εμένα!

 

Πάλιωσαν πριν καμιά 5ετία αλλά δεν στο λέω :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθούν να φτιάξουν όσο το δυνατόν μεγαλύτερο user base και μεσω PC και κινητών δίνοντας τζάμπα λειτουργικα, κάνοντας συμφωνίες για Win10 σε android, μεγάλος χώρος cloud, προσφορές office, δωρεάν xbox live στο pc κτλ κτλ. 
And then the end will come... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ειναι κανας Activator Server με KMS για τους Pirate Users που θα ενεργοποιει για ενα χρονο και μετα οταν θα εχουν βαλει τα στοιχεια τους πχ το  [email protected] και θα τυχαινει αυτο να ειναι και το πχ xboxone useraccount και το office 365 και δεν ξερω και εγω και τι αλλο μπωρει να ειναι θα τους κανει busted μια και καλη απο το να κλειδωνει τα Windows μεχρι και να σου κανει μια επισκεψη στο χορο που βρισκεσαι να ποιουνε καφεδακι μαζι σου και μιας και ηρθαν να δουν και τι λειτουργικα εχεις πως τα εχεις αποκτησει και για ποιο λογο τα χρησημοποιεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ειναι κανας Activator Server με KMS για τους Pirate Users που θα ενεργοποιει για ενα χρονο και μετα οταν θα εχουν βαλει τα στοιχεια τους πχ το [email protected] και θα τυχαινει αυτο να ειναι και το πχ xboxone useraccount και το office 365 και δεν ξερω και εγω και τι αλλο μπωρει να ειναι θα τους κανει busted μια και καλη απο το να κλειδωνει τα Windows μεχρι και να σου κανει μια επισκεψη στο χορο που βρισκεσαι να ποιουνε καφεδακι μαζι σου και μιας και ηρθαν να δουν και τι λειτουργικα εχεις πως τα εχεις αποκτησει και για ποιο λογο τα χρησημοποιεις

...Και το τελευταίο πράγμα που θα βλέπεις θα είναι μια κόκκινη κουκίδα στο στήθος σου. Και μετά τίποτα.
  • Like 21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...