Προς το περιεχόμενο

EIZO ColorEdge CG248-4K. Νέα επαγγελματική οθόνη ανάλυσης 4K στις 23,8 ίντσες


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

2.5k που εχω σε 27αρα ειμαι οκ. Σε λιγοτερες ιντσες οποιαδηποτε αναλυση πανω απο 1080p ειναι αχρειαστη. Οπως και το αντιστροφο, πανω απο καποιες ιντσες δε μπορεις να εισαι με 1080p. Δεν εχει νοημα "χωροταξικα" στα pixels και στα panels/workspaces απο τα προγρμματα οταν δουλευεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2.5k που εχω σε 27αρα ειμαι οκ. Σε λιγοτερες ιντσες οποιαδηποτε αναλυση πανω απο 1080p ειναι αχρειαστη. Οπως και το αντιστροφο, πανω απο καποιες ιντσες δε μπορεις να εισαι με 1080p. Δεν εχει νοημα "χωροταξικα" στα pixels και στα panels/workspaces απο τα προγρμματα οταν δουλευεις.

Την εχω διαβασει πολλες φορες αυτη τη θεωρια, ισχυει και στα κινητα και στις τηλεορασεις η μονο στα monitors? Γιατι αν ισχυει και στα ανωτερω τοτε μας δουλευουν κανονικα π.χ. κινητα με αναλυση 1080p και πανω στις 5 ιντσες ειναι αχρειαστη, ή κανω καποιο λαθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την εχω διαβασει πολλες φορες αυτη τη θεωρια, ισχυει και στα κινητα και στις τηλεορασεις η μονο στα monitors? Γιατι αν ισχυει και στα ανωτερω τοτε μας δουλευουν κανονικα π.χ. κινητα με αναλυση 1080p και πανω στις 5 ιντσες ειναι αχρειαστη, ή κανω καποιο λαθος?

 

αν η extra αναλυση ερχεται χωρις επιβαρυνση τιμης απλα και μονο επειδη ωριμαζει η τεχνολογια -οπως ΗΔΗ ισχυει στα κινητα- τοτε ειναι καλοδεχουμενη, προς το παρον στα monitors οι uhd αναλυσεις ανεβαζουν καπως και την τιμη γιατι συνηθως συνοδευονται και με βαρβατα specs πλην εξαιρεσεων πχ:

http://www.skroutz.gr/s/4773706/Samsung-U28D590D.html, 

σε 3-5 χρονια απο τωρα που ακομα και τα 23αρια monitor με  αναλυση 3k-4k θα πωλουνται στα ~150 ευρω και  θα βρισκεις μονο σε μεταχειρισμενα το fullhd, δε θα εχεις αυτη την απορια, θα εχεις standar  την υψηλη ευκρινεια  λογω υπεραναλυσης και ανεξαρτητως μεγεθους οθονης αλλα θα εξακολουθεις να κανεις upscale για να δουλεψεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Την εχω διαβασει πολλες φορες αυτη τη θεωρια, ισχυει και στα κινητα και στις τηλεορασεις η μονο στα monitors? Γιατι αν ισχυει και στα ανωτερω τοτε μας δουλευουν κανονικα π.χ. κινητα με αναλυση 1080p και πανω στις 5 ιντσες ειναι αχρειαστη, ή κανω καποιο λαθος?

Για την ωρα ισχυει και στις τηλεορασεις. Πχ. Αγοραζεις μια 45 ιντσων smart tv με 1080p αναλυση. To σημα που ερχεται απο τα καναλια ειναι μαξιμουμ 1080p aka full HD (δεν βλεπω tv εδω και χρονια σορρυ εαν κανω λαθος αλλα νομιζω οτι ισχυει αυτο που λεω πιθανον το σημα να ειναι ακομα μικροτερο). Τι σημαινει αυτο πρακτικα? Οτι πολλαπλασιαζει τα pixels για να δεις την εικονα, διοτι απλα δεν ειναι αρκετα βαση του φυσικου μεγεθους της τηλεορασης. Κοινως δεν θα εχεις καλυτερη εικονα απο μια 23-24 ιντσων τηλεοραση! Απλα θα μπορεις να κατσεις ακομα πιο μακρυα, τιποτε περισσοτερο.

Απο την αλλη, ας υποθεσουμε οτι το σημα ειναι πολυ μεγαλυτερο πχ 4k. Παλι το ιδιο ισχυει, εσυ 1080p θα βλεπεις! Δε προκειται να δεις καλυτερο quality οσο μεγαλη και εαν ειναι η tv.

Γενικα τα 1080 δεν pixel-ιαζουν μεχρι ενα μεγεθος περιπου εκει που ειπα στα 23-25 ιnch. Aπο εκει και περα θες μεγαλυτερη αναλυση αντιστοιχη του μεγεθους της συσκευης.

Ναι και στα κινητα ειναι overkill. Για να εχεις αυτο το μεγεθος στα icons που εχεις τωρα δε χρειαζεσε τοσο μεγαλη αναλυση. Παει παντα αναλογικα με το μεγεθος της οθονης. Για viewing purposes ομως μονο. Σου ειναι χρησιμη η μεγαλη αναλυση στο κινητο οταν πας να κανεις export ενα screenshot px που θα μπορει να σταθει μια χαρα σε μια μεγαλη οθονη πλεον.

Δεν ξερω εαν σε μπερδεψα :)

Στα μονιτορς τωρα, οταν εγω δουλευω πχ photoshop/after κτλ και θελω να εχω ανοιχτα 10 πανελς απο tools θελω να μπορω να τα βλεπω να μην ειναι ψυρρες (4κ σε 23 ιντσες) αλλα δε θελω να πιανουν ολη την οθονη ωστε να μην εχω χωρο να σχεδιασω (1080p σε 30 ιντσες). Θελω την ιδανικη αναλογια μεγεθους/αναλυσης.

Γενικα, παντα οι μεγαλες αναλυσεις ειναι καλοδεχουμενες προφανως, αρκει να μη συνοδευονται απο αυξηση της τιμης. Ταυτοχρονα ομως και η πηγη που προβαλλεται σε τετοιες αναλυσεις, πρεπει να ειναι αντιστοιχη αλλιως δεν υπαρχει καποιο νοημα ουτε στο μεγεθος, ουτε στην αναλυση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Eizo παντα ηταν κορυφη και σε σχεδιαση αλλα και η ποιοτητα των υλικων της ειναι απλα αξεπεραστη ,οσο για την τιμη εγω θα ελεγα οτι και οι 3000 που ειπε ο φιλος μαλλον ειναι πολλα.Σαν επαγγελματιας -αρχιτ.-μονο η dell την πλησιαζει αλλα απο μακρυα -απο πολυυυυ μακρια.

η dell μπορεί να πλησιάζει από πολύ μακριά... την iiyama :)

dell = κακές οθόνες με πολύ καλή εγγύηση, και για αυτό αξίζει σαν αγορά αλλά σε επιδόσεις δεν θεωρούνται ούτε για οικιακή χρήση καλές,ποια eizo να πλησιάσει

αν σε ενδιαφέρουν εναλλακτικές, τότε nec και πιο κάτω ορισμένες viewsonic/iiyama κτλ

---

πάντως η μεγαλύτερη παραπλάνηση είναι ότι αυτές οι οθόνες απευθύνονται σε επαγγελματίες (με την έννοια του φωτογράφου, γραφίστα, αρχιτέκτονα κτλ) ενώ στην πραγματικότητα είναι κυρίως για βιομηχανικές εφαρμογές δλδ αξιολόγηση βάσει χρωματικού αποτελέσματος

αν διαβάσετε τι τεχνολογίες έχει η κάθε σειρά ανεξάρτητα από το ποια αγορά θέλει να χτυπήσει η εταιρεία θα καταλάβατε ότι όσο θα χρειαζόταν/αξιοποιούσε ένας επαγγελματίας φωτογράφος redundant psu 200eur βάσει του σκεπτικού ότι θέλει υπολογιστή για επαγγελματική χρήση άλλο τόσο χρειάζεται/αξιοποιεί και μια οθόνη αυτής της κατηγορίας

low-mid range eizo, καλύπτουν κάθε ανάγκη σαν απεικόνιση, απλά πρέπει να περιμένουμε αν θα βγάλει uhd σε αυτή τη κατηγορία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

"dell = κακές οθόνες με πολύ καλή εγγύηση, και για αυτό αξίζει σαν αγορά αλλά σε επιδόσεις δεν θεωρούνται ούτε για οικιακή χρήση καλές,ποια eizo να πλησιάσει"

Συγγνωμη βαση ποιας εμπειριας το λες αυτο? Εχεις δοκιμασει ολες αυτες τις οθονες? Σε τι ακριβως? Printing? Post production?Επειδη εχω 2 dell ρωταω και ειμαι ευχαριστημενος.

Επεξ/σία από thanulee
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ 24άρα EIZO πολλά χρόνια τώρα (Flexscan S2401W 1920x1200). Δεν την αλλάζω με τίποτα εκτός ίσως από ένα μοντέλο ColorEdge :P . Να συμφωνήσω πάντως πως σε αυτή την ανάλυση θα προτιμούσα κάτι μεγαλύτερο όπως 30". Και κάτι ακόμα σαν γκρίνια. Επιτέλους οι κατασκευαστές να καταλάβουν ότι το μόνιτορ δεν πρέπει (κατά την ταπεινή μου γνώμη) να γυαλίζει. Ματ επιτέλους βρε παιδιά δεν μένουμε σε σπηλιές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Να συμφωνήσω πάντως πως σε αυτή την ανάλυση θα προτιμούσα κάτι μεγαλύτερο όπως 30".

http://www.eizoglobal.com/products/coloredge/cg318-4k/index.html ColorEdge CG Series 31.1" (κάπου στις 4000 GBP πήρε το μάτι μου)

 

http://www.eizoglobal.com/products/flexscan/ev3237/index.html Flexscan EV Series 31.5" (1990 euro φτηνότερη στο skroutz)

 

http://www.eizoglobal.com/products/duravision/fdh3601/index.html Duravision FDH Series 36.4" (αρχική τιμή 36.000$ )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, μπορει να ειμαι πρωτογονος σε θεματα monitor, παντως με dell εχω βρει την υγεια μου.

Ειδα τα χρωματα ανθρωπινα.

Επισης οι Eizo απο τις παλιες τετραγωνες που εβλεπα σε φιλους μου, εκαναν μπαμ απο τα 20 μετρα οτι κατι τρομερο ειχαν σε χρωματικη αποδοση ακομα και αν παιζαν ολες σε 1280x1024.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άν προσπαθήσεις να τυπώσεις σοβαρά όχι με οικιακούς Α4 (αυτοί δεν έρχονται με τπτ), με plotter (με profile). Η dell ακόμα και αυτές που υποτίθεται ότι είναι για wide gamut (adobeRGB>95%).
Θα καταλάβεις την διαφορά, όχι τόσο στο χρώμα όσο στα μαύρα.Έχω μια DELL u2413...άλλα ντ' άλλα. Και δεν σχολιάζω καν uniformity. Για φωτογράφο που απλά τραβάει και της βλέπει στην οθόνη οκ, και να είσαι εκτός δεν το καταλαβαίνεις, όταν πας να τυπώσεις θα το δεις αμέσως.
Και αυτό για την εγγύηση της DELL ισχύει... έχει blacklit leak και δεν την αλλάζουν με τίποτα.
Και μόνο για το self-cal τα αξίζει τα λεφτά της η EIZO.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελάχιστες οθόνες και εκτυπωτές υποστηρίζουν την χρωματική γκάμα Adobe RGB. 

 

Για όσους δεν γνωρίζουν σχεδόν όλες η οθόνες φορητών, επιτραπέζιων υπολογιστών και κινητά υποστηρίζουν μόνο sRGB. 

 

Με Adobe RGB οι εκτυπώσεις πλησιάζουν την ποιότητα μέσω του κλασικού αρνητικού έγχρωμου φιλμ. 

Από την άλλη οι ψηφιακές φωτογραφίες με adobe RGB φαίνονται χάλια στο internet, όταν δεν υπάρχει η κατάλληλη οθόνη όπως η συγκεκριμένη EIZO.

 

Γενικά ακόμα και οι οθόνες της Apple δεν υποστηρίζουν την adobe RGB. 

 

Για όσους ασχολούνται στον χώρο της έντυπης φωτογραφίας το Adobe RGB είναι μονόδρομος και η EIZO ίσως η καλύτερη μάρκα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...