Προς το περιεχόμενο

EIZO ColorEdge CG248-4K. Νέα επαγγελματική οθόνη ανάλυσης 4K στις 23,8 ίντσες


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η dell μπορεί να πλησιάζει από πολύ μακριά... την iiyama :)

dell = κακές οθόνες με πολύ καλή εγγύηση, και για αυτό αξίζει σαν αγορά αλλά σε επιδόσεις δεν θεωρούνται ούτε για οικιακή χρήση καλές,ποια eizo να πλησιάσει

αν σε ενδιαφέρουν εναλλακτικές, τότε nec και πιο κάτω ορισμένες viewsonic/iiyama κτλ

---

πάντως η μεγαλύτερη παραπλάνηση είναι ότι αυτές οι οθόνες απευθύνονται σε επαγγελματίες (με την έννοια του φωτογράφου, γραφίστα, αρχιτέκτονα κτλ) ενώ στην πραγματικότητα είναι κυρίως για βιομηχανικές εφαρμογές δλδ αξιολόγηση βάσει χρωματικού αποτελέσματος

αν διαβάσετε τι τεχνολογίες έχει η κάθε σειρά ανεξάρτητα από το ποια αγορά θέλει να χτυπήσει η εταιρεία θα καταλάβατε ότι όσο θα χρειαζόταν/αξιοποιούσε ένας επαγγελματίας φωτογράφος redundant psu 200eur βάσει του σκεπτικού ότι θέλει υπολογιστή για επαγγελματική χρήση άλλο τόσο χρειάζεται/αξιοποιεί και μια οθόνη αυτής της κατηγορίας

low-mid range eizo, καλύπτουν κάθε ανάγκη σαν απεικόνιση, απλά πρέπει να περιμένουμε αν θα βγάλει uhd σε αυτή τη κατηγορία

Απο τα χερια μου περασαν hitachi , dell , viewsonic , lg ,samsung και eizo(1993 τ563 ) ολες πλην της Samsung(τελευταιας) και της eizo (σαν εφεδρικη ) τα εφτυσαν,Η  χειροτερη ηταν η viewsonic με 1,5 χρονο ζωης

Οταν πρεπει να χτυπας μελετη (τους παλιους καλους καιρους) σε κατι εικοσιτετραωρα εκεινο που ενδιαφερει ειναι η ευκρινεια -για να μην βγαζεις ματια- και προπαντος η αξιοπιστεια και η πιο αξιοπιστη ηταν η EIZO καμμια αλλη

Τοτε ειχα δωσει 300.000 δρχ +17%φπα και τα αξιζε μεχρι την τελευταια της δραχμη, πριν 2 χρονια ενας φιλος ηλεκτρονικος προσεφερθη να αντικαταστησει  καποια αναλωσιμα και την ανοιξε  και την ξανα κλεισε αμεσως λεγοντας μου οτι αυτα που θα μου αλλαζε ηταν  χειροτερα απο τα μανιισια (ολα τα εξαρτηματα εχουν πολλες ποιοτητες  α , β , γ , κλπ)

τι να πω αλλο για eizo

Ας οψεται η κριση γιατι αν κρεμεται ψηλα δεν σημαινει οτι ειναι και ξυνα-και δεν απευθηνομαι σε σενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

sry για την καθυστέρηση

 

"dell = κακές οθόνες με πολύ καλή εγγύηση, και για αυτό αξίζει σαν αγορά αλλά σε επιδόσεις δεν θεωρούνται ούτε για οικιακή χρήση καλές,ποια eizo να πλησιάσει"

Συγγνωμη βαση ποιας εμπειριας το λες αυτο? Εχεις δοκιμασει ολες αυτες τις οθονες? Σε τι ακριβως? Printing? Post production?Επειδη εχω 2 dell ρωταω και ειμαι ευχαριστημενος.

 

κι εγώ είμαι ευχαριστημένος με samsung, δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις

 

 

στο ερώτημά σου, ναι φέτος ήμουν τυχερός και έκανα bench κανονικά σε ένα σωρό οθόνες σε hi-consumer και low-mid-hi professional κατηγορίες (εταιρίες eizo (σχεδόν όλη τη γκάμα, αλλού θετικές κι αλλού αρνητικές εντυπώσεις), apple (τελευταίο και προηγούμενο μοντέλο), δύο nec (η μία παλιά με το φίλτρο που εξάλειπτε το glow για όσους ξέρουν από οθόνες), αρκετές dell, και με κύριο ενδιαφέρον μου, διαφορές ips-pva)

αν σας ενδιαφέρει κάποια πληροφορία μιας και κατά πιθανότητα δεν υπάρχουν πολλοί εδώ μέσα που να έχουν κάτι τέτοιο, μπορείτε να με ρωτήσετε την άποψή μου και τα συμπεράσματά μου

 

τώρα για τις dell, οι dell έχουν πολύ κακό quality control και για αυτό είναι τόσο φθηνές με τόσο καλές προδιαγραφές

για τον απλό λόγο ότι το panel τους ουσιαστικά μετριέται σε μια περιοχή μόνο προκειμένου να περάσει το qc (όπως και σε όλες τι φθηνές οθόνες)

έχουν γνωστά, τρελά προβλήματα uniformity/glow και όπως καταλαβαίνεις αυτό δικαιολογείται από / αποδεικνύει το παραπάνω

τώρα το πόσο ευχαριστημένος είσαι εσύ, δεν στη λέω, αλλά δεν κολλάει πουθενά

ο μέσος χρήστης σχεδόν με οποιοδήποτε ips monitor θα μπορούσε/πρεπε να είναι ευχαριστημένος

αλλά οι οθόνες μετρώνται με συγκεκριμένα standard και οι dell απλά δεν έχουν καλές επιδόσεις σαν οθόνες, τι να κάνουμε

επαναλαμβάνω όμως, αξίζουν σαν αγορά, από τη στιγμή που ούτως ή άλλως πας για μια φθηνή οθόνη όπου οι επιλογές είναι περιορισμένες και σε ενδιαφέρει η εγγύηση (που της dell είναι καλή)

επειδή μπορεί να σε μπέρδεψα, να το κάνω πιο απλό

αν αφαιρέσουμε την εγγύηση, αναλόγως ποιο μοντέλο έχεις, είναι πολύ πιθανόν να υπάρχει καλύτερη οθόνη άλλης εταιρείας

 

 


Απο τα χερια μου περασαν hitachi , dell , viewsonic , lg ,samsung και eizo(1993 τ563 ) ολες πλην της Samsung(τελευταιας) και της eizo (σαν εφεδρικη ) τα εφτυσαν,Η  χειροτερη ηταν η viewsonic με 1,5 χρονο ζωης

Οταν πρεπει να χτυπας μελετη (τους παλιους καλους καιρους) σε κατι εικοσιτετραωρα εκεινο που ενδιαφερει ειναι η ευκρινεια -για να μην βγαζεις ματια- και προπαντος η αξιοπιστεια και η πιο αξιοπιστη ηταν η EIZO καμμια αλλη

Τοτε ειχα δωσει 300.000 δρχ +17%φπα και τα αξιζε μεχρι την τελευταια της δραχμη, πριν 2 χρονια ενας φιλος ηλεκτρονικος προσεφερθη να αντικαταστησει  καποια αναλωσιμα και την ανοιξε  και την ξανα κλεισε αμεσως λεγοντας μου οτι αυτα που θα μου αλλαζε ηταν  χειροτερα απο τα μανιισια (ολα τα εξαρτηματα εχουν πολλες ποιοτητες  α , β , γ , κλπ)

τι να πω αλλο για eizo

Ας οψεται η κριση γιατι αν κρεμεται ψηλα δεν σημαινει οτι ειναι και ξυνα-και δεν απευθηνομαι σε σενα

 

 

 

 

δεν είμαι σίγουρος αν εσύ δεν κατάλαβες τι έγραψα, ή αν εγώ δεν κατάλαβα τι έγραψες εσύ

εγώ έγραψα ότι η hi end σειρά της eizo (μοντέλα χιλιάδων ευρώ) δεν θα πρεπε να χρησιμοποιείται για προσωπική χρήση (είτε οικιακή είτε επαγγελματική) αλλά μόνο για γενική (από γενικό προσωπικό) βιομηχανική χρήση γιατί τα επιπλέον χαραχτηριστικά που έχουν ΔΕΝ είναι καλύτερες επιδόσεις αλλά η έλλειψη ανάγκης συντήρησης και επομένως διατήρηση των επιδόσεων σε χρήση από ανειδίκευτο προσωπικό

εδώ μπερδεύεσαι εύκολα γιατί υποθέτεις ότι οποιοσδήποτε θέλει διατήρηση επιδόσεων, ενώ αναφέρεται σε άλλο επίπεδο (πέραν του φωτογράφου για να καταλαβαινόμαστε)

προφανώς καταλαβαίνεις ότι το κόστος για προσωπική χρήση είναι απαγορευτικό, ειδικά για επαγγελματίες που γνωρίζουν πως να καλιμπράρουν αν μη τι άλλο

δεν έγραψα ότι γενικώς οι eizo, όλες οι σειρές της, όντας hi end σε σχέση με τις υπόλοιπες μάρκες, δεν είναι για προσωπική χρήση

 

τώρα για τη viewsonic, και εγώ δεν θα παιρνα viewsonic αν ήταν να πάρω eizo αλλά γενικώς το αφήνω ασχολίαστο γιατί απότι καταλαβαίνω μιλάς για παλαιότερα χρόνια (για να αναφέρεις hitachi αν εννοείς αυτές που καταλαβαίνω κι εγώ) και κυρίως άλλου είδους προϊόντα εντελώς που δεν συγκρίνονται οι εμπειρίες κατά την άποψή μου

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Κορυφαίo monitor!
Εχω ColorEdge και δεν συγκρίνεται με τπτ [ίσως μόνο με NEC SpectraView reference..].

To 4k  σε "μόνο" 24in δεν νομίζω να συγκινήσει τους βιντεάδες,τους φωτογράφους πάλι...Αν κάνεις fine art φωτογραφία και τυπώματα η οθόνη αυτή ειναι οτι καλύτερο.Δουλεύω selections σε 400% μεγέθηνση και πολύ θα μου άρεσε να συνεχίσω να βλέπω λεπτομέριες και όχι pixels. :) 
 

Υ.Γ 1. Το Adobe98` color space ειναι για αυτούς που το χρειάζονται και ξέρουν τί να το κάνουν,ακόμα και γνωστά εργαστήρια στην Αθήνα σου ζητάνε μόνο sRGB αρχεία.

Y.Γ 2. Για να διατηρίσεις την χρωματική πιστότητα  καλιμπράρεις τουλάχιστον κάθε 2μηνο.(κάθε μήνα κανονικά...)

Υ.Γ 3. 350cd/m^2 : η "άχρηστη" πληροφορία του άρθρου,κανείς που χρειάζεται τέτοιο monitor δεν δουλεύει με πάνω απο 120 cd/m^2

 

..και τώρα μπορώ να αναστενάξω...Αχχχχ!! να είχα μία.. :Ρ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...