Προς το περιεχόμενο

Πιστωτική Κάρτα.. ΠΟΥ;


Swimmer21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, obby είπε

Γενικά μιλώντας για πιστωτική κάρτα (μιας και στην οικογένεια δεν χρησιμοποιήσαμε ποτέ και δεν έχω επαφή), υπάρχει κάποιο αρνητικό στο να κάνεις όλες τις αγορές σου από εκεί και απλά να εξοφλείς στο τέλος κάθε μήνα; Ή να τη χρησιμοποιείς για να αγοράζεις πχ τηλεόραση που θα έπαιρνες ούτως ή άλλως με άτοκες δόσεις;

Οι τράπεζες χάνουν απ' αυτά περιμένοντας ότι κάποιοι έστω θα τη φορτώσουν και θα πληρώνουν επιτόκια στο θεό ή κάτι δεν καταλαβαίνω καλά;

Εγω κανω ολες τις αγορες και πληρωμες με πιστωτικη και ειμαι μια χαρα.Μαλιστα και δυο συνεργεια αυτοκινητων που παω εχουν κ ατοκες δοσεις σε οποιαδηποτε επισκευη, οποτε ειναι μια ευκολια αν τυχει κατι βαρυ στο αμαξι.Αν εισαι σωστος ειναι πολυ καλο εργαλειο η πιστωτικη.Οι πιστωτικες εχουν καλυτερες επιβραβευσεις με ποντους απο τις χρεωστικες. Εφοσον πληρωνεις το ποσο που χρωστας, δεν επιβαρυνεσαι ουτε ενα cent.

Επεξ/σία από chsam
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 347
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

17 ώρες πριν, Nikolas00 είπε

Αν βρει δουλεια ενας φοιτητης και ειναι συνεπης,μπορει να βγαλει πιστωτικη;

Και επισης,μπορει να ζητησει μικρο οριο ο ιδιος,και οχι να του βγαλουν για 1000€;

Ναι. Δες φοιτητικές πιστωτικές της Πειραιώς και Eurobank.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, obby είπε

 

Οι τράπεζες χάνουν απ' αυτά περιμένοντας ότι κάποιοι έστω θα τη φορτώσουν και θα πληρώνουν επιτόκια στο θεό ή κάτι δεν καταλαβαίνω καλά;

οι τράπεζες έτσι κι αλλιώς κρατάνε προμήθεια στη συναλλαγή που την πληρώνει ο έμπορος 

 

αλλά ναι αν αφήσεις μέρος της οφειλής απλήρωτο και φας το υψηλό επιτόκιο , θα κερδίσουν ακόμα περισσότερο 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/5/2019 στις 11:44 ΠΜ, vagos789 είπε

Αν εισαι στο νομο Κατσελη μαλλον τρελαινονται στα γελια και μονο που βλεπουν την αιτηση

Κατω απο την ομπρελα του ειναι ολοι οι στρατηγικοι κακοπληρωτες της χωρας 

Θα αρκεστεις σε μια prepaid

η μανα μου ειναι στο ν.κατσελη εγω ειμαι καθαρος

την affinity μου δοσαν τελικα

Στις 30/5/2019 στις 12:19 ΜΜ, christakos07 είπε

Αυτοί εφήρμοσαν τον νόμο Καραμολέγκος.

Σοβαρά κάποιοι δεν αντιλαμβάνεστε ότι η χρήση όποιων θετικών διατάξεων(δεν είμαστε εδώ για να κρίνουμε τι και πως), για τη διαγραφή χρεών, σε αποκλείει από μελλοντικές τραπεζικές συναλλαγές;

Θέλει τόση αναλυτική σκέψη;

σε μενα δεν εγινε αυτο τελικα. ειχα μπει στη ρυθμιση ανθρωπιστικης κρισης απο πειραιως και κουρεμα απο eurobank πριν αρκετα χρονια.

φυσικα εχω αρκετα ψιλο εισοδιμα σημερα και δεν υπαρχει εγγραφη στο ονομα μου στο τιρεσια. οποτε ισως επαιξε ρολο αυτο.

Επεξ/σία από Napier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Napier είπε

η μανα μου ειναι στο ν.κατσελη εγω ειμαι καθαρος

την affinity μου δοσαν τελικα

σε μενα δεν εγινε αυτο τελικα. ειχα μπει στη ρυθμιση ανθρωπιστικης κρισης απο πειραιως και κουρεμα απο eurobank πριν αρκετα χρονια.

φυσικα εχω αρκετα ψιλο εισοδιμα σημερα και δεν υπαρχει εγγραφη στο ονομα μου στο τιρεσια. οποτε ισως επαιξε ρολο αυτο.

That's how capitalism works. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
6 λεπτά πριν, popopo είπε

Εάν κάποιος έχει δύο πιστωτικές σε μία τράπεζα, η τράπεζα βλέπει αυτόνομα το πιστωτικό όριο κάθε κάρτας ή το εξετάζει επί συνόλου;

Έστω πχ 2 κάρτες (στην ίδια τράπεζα) με όριο από 4.000 ευρώ η κάθε μία και ζητάω αύξηση στη μία κάρτα κατά 3.000 ευρώ. Η τράπεζα θα εξετάσει ότι έχω ήδη πιστωτικό 8.000 και ζητάω να πάω στις 8.000+3.000=11.000 ή θα πει έχω 4.000 και ζητάω να το ανεβάσω στις 4.000+3.000=7.000 ;

 

το συνολο

Αν εχεις μια πιστωτικη με οριο 3000 σε μια τραπεζα, δυο πιστωτικες με οριο 3000 και 5000 σε μια αλλη σε οποια τραπεζα και να πας,ειτε για αυξηση οριου ειτε για καινουργια πιστωτικη, εξεταζουν αν τα εισοδηματα σου δικαιολογουν 3+3+5=11,000 + το νεο αιτουμενο ποσο πιστωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, popopo είπε

Επομένως όχι μόνο εντός τράπεζας, αλλά και διατραπεζικά ξέρει η κάθε τράπεζα το σύνολο των πιστωτικών ορίων που έχεις σε κάθε άλλη τράπεζα;

ακριβως

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα. Έχω κάνει μια αίτηση για πιστωτική στη eurobank όπου είναι και η μισθοδοσία μου αλλά δεν έχω λάβει απάντηση. Έχω σταθερό εισόδημα και δήλωση 8500€. Μένω με τους γονείς μου όμως. Υπάρχει πιθανότητα να μου την απορρίψουν; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Tsampi25 είπε

Καλησπέρα. Έχω κάνει μια αίτηση για πιστωτική στη eurobank όπου είναι και η μισθοδοσία μου αλλά δεν έχω λάβει απάντηση. Έχω σταθερό εισόδημα και δήλωση 8500€. Μένω με τους γονείς μου όμως. Υπάρχει πιθανότητα να μου την απορρίψουν; 

Όχι απλά υπάρχει πιθανότητα να την απορρίψουν, θα έλεγα πως το πιο πιθανό είναι να την απορρίψουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Tsampi25 είπε

Καλησπέρα. Έχω κάνει μια αίτηση για πιστωτική στη eurobank όπου είναι και η μισθοδοσία μου αλλά δεν έχω λάβει απάντηση. Έχω σταθερό εισόδημα και δήλωση 8500€. Μένω με τους γονείς μου όμως. Υπάρχει πιθανότητα να μου την απορρίψουν; 

Η eurobank δίνει αβερτα πιστωτικές άμα έχεις την μισθοδοσία σου εκεί .οσους ξέρω που έχουν κάνει αίτηση έχουν πάρει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/8/2019 στις 10:59 ΠΜ, Joshua21 είπε

Όχι απλά υπάρχει πιθανότητα να την απορρίψουν, θα έλεγα πως το πιο πιθανό είναι να την απορρίψουν.

Ξέρω άτομα με χαμηλότερο εισόδημα που έχουν πάρει. Πως είσαι τόσο σίγουρος; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, Tsampi25 είπε

Ξέρω άτομα με χαμηλότερο εισόδημα που έχουν πάρει. Πως είσαι τόσο σίγουρος; 

Αν διαβάσεις πιο προσεκτικά ότι έγραψα θα διαπιστώσεις ότι πουθενά δεν έχω γράψει αυτό που κατάλαβες, πουθενά δεν έγραψα πως είμαι σίγουρος για οτιδήποτε.

Επεξ/σία από Joshua21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/8/2019 στις 2:06 ΜΜ, Joshua21 είπε

Αν διαβάσεις πιο προσεκτικά ότι έγραψα θα διαπιστώσεις ότι πουθενά δεν έχω γράψει αυτό που κατάλαβες, πουθενά δεν έγραψα πως είμαι σίγουρος για οτιδήποτε.

Απλά έλεγε μήπως γνώριζες κάτι παραπάνω. Γιατί ακόμα δεν έχω λάβει καμία απάντηση ούτε θετική ούτε αρνητική. Βρίσκεται λέει ακόμα σε στάδιο έγκρισης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Tsampi25 είπε

Απλά έλεγε μήπως γνώριζες κάτι παραπάνω. Γιατί ακόμα δεν έχω λάβει καμία απάντηση ούτε θετική ούτε αρνητική. Βρίσκεται λέει ακόμα σε στάδιο έγκρισης. 

Ποιος έλεγε?

Πάντως γνωρίζω κάτι παραπάνω, ξέρω αρκετές περιπτώσεις ατόμων με εισόδημα κάτω από 10.000€ που ζήτησαν πιστωτική κάρτα και η πλειοψηφία των ατόμων αυτών έφαγε πόρτα, έτσι προκύπτει το "το πιο πιθανό είναι να την απορρίψουν" που έγραψα.

Επεξ/σία από Joshua21
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...