Προς το περιεχόμενο

Πιστωτική Κάρτα.. ΠΟΥ;


Swimmer21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, nbtz89 είπε

Φιλος λιγο κατω απο 12000 € εισοδημα και εφαγε ακυρο απο Eurobank 2 φορες με την αιτιολογια οτι δεν πληρουνται τα πιστοληπτικα κριτηρια..και εχει και τη μισθοδοσια του στην ιδια τραπεζα. Το χω απορια με τι κριτηρια αποφασιζουν.

 

1 ώρα πριν, aris1986 είπε

Λογικα με ανεμιστηρα! Οσα εγγραφα μείνουν απανω περνανε

το έχουμε αναφέρει τόσες φορές και παρόλο αυτά εμφανίζονται άτομα που αναφέρουν απλά ένα εισόδημα και απορούν γιατί δεν τους βγάλανε κάρτα.

Το εισόδημα από μόνο του δε λέει τίποτα.

Αν ο φίλος ή ο κάθε φίλος με τα 12000 δίνει τα 6000 σε ενοίκιο είναι σε χειρότερη μοίρα απ ότι είναι ένας με 5000€ εισόδημα και δικό του σπίτι.

Παίζουν πολλά ρόλο (εισόδημα, καταθέσεις, ιδιόκτητη κατοικία, αυτοκίνητο...)

Και βλέπεις πάλι όλοι να κρίνουν με βάση μόνο το εισόδημα. Ξεκολλάτε.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 347
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγώ έβγαλα τελικά στην Άλφα. Εκεί που περίμενα το άκυρο, εγκρίθηκε. Χωρίς να έχω λογαριασμό εκεί, χωρίς μισθοδοσία, χωρίς τίποτα. Ενώ σε Πειραιώς και Εθνική που είχα για χρόνια συναλλαγές και μισθοδοσίες, δε μου έβγαζαν! Άβυσσος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

Σε καινουργια τραπεζα σου φερονται καλυτερα σα νεο πελατη απο τις αλλες που σε εχουν χρονια .

Και αυτή που σε έχει ήδη πελάτη δε πρέπει να σε "προσέχει" για να μη σε χάσει; Τη Πειραιώς τη ξέγραψα μετά από αυτό. Σκέφτομαι να κλείσω και το λογαριασμό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μια καρτα εκει παρατημενη κατι χρονια ετσι χωρις καμια εγγυηση . Τα κερατα τους ζητανε τωρα σιγα μη σου βαλουν  και υποθηκη το σπιτι για τα "πληρουνται τα πιστοληπτικα κριτηρια"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, frapes87 είπε

Έβγαλα πιστωτική κάρτα με κάτω από 10.000€ και χωρίς να έχω κάτι στο όνομά μου, έχω και την μισθοδοσία μου εκεί. Όριο 1000€. Γενικά δεν υπάρχουν στάνταρ προϋποθέσεις. Αυτό που λες για την Eurobank δεν ξέρω αν ισχύει αλλά επειδή είναι από τις χειρότερες τράπεζες κατά την γνώμη μου, την αποφεύγω. 

Και εγώ τα ίδια, με κάτω από 10.000€ ετήσιο μου έβγαλαν στην eurobank με όριο 1000 πριν κανένα εξάμηνο. Έχω και εγώ εκεί την μισθοδοσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω στη eurobank με μισθοδοσία εκεί πάνω από 10 χρόνια έβγαλα πιστωτική, ύστερα από πρόταση του υπαλλήλου,όταν πήγα για επικαιροποιηση στοιχείων.Με εισόδημα κοντά στα 11000,μου βγάλαν πιστωτική 2000 και μετά από ένα χρόνο, επειδή είδαν ότι τη χρησιμοποιουσα, μου την ανέβασαν στα 3000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, 26ska είπε

Και γω στη eurobank με μισθοδοσία εκεί πάνω από 10 χρόνια έβγαλα πιστωτική, ύστερα από πρόταση του υπαλλήλου,όταν πήγα για επικαιροποιηση στοιχείων.Με εισόδημα κοντά στα 11000,μου βγάλαν πιστωτική 2000 και μετά από ένα χρόνο, επειδή είδαν ότι τη χρησιμοποιουσα, μου την ανέβασαν στα 3000.

Αυτό βασικά είναι το πιο σωστό. Αλλά συνεχίζω να μην γουστάρω eurobank

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Mάγκες  τελικά πήγα πειραιώς και εγώ ... 800 ευρώ μου έβγαλαν και μου είπαν εαν αυξήσω την φορολογική μου θα μου το ανεβάσουν. Ειναι η καλύτερη κάρτα έχω ακούσει ..Οι  υπάλληλοι ειναι απλά καταπληκτική στην δουλεία τους προσπαθούν να  σου βγάλουν το μεγιστό όριο ώστε να σε βοηθήσουν .. Ενα μεγάλο μπράβο στην πειραιώς 
 

 
  • GG
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα!Μπορει η απαντηση που ζηταω να βρισκεται καπου στο  thread αλλα δε το χω διαβασει ολο

Η ερωτηση μου εχει δυο σκελη και σχετιζεται με το τι χρεωνεται-πληρωνει ο κατοχος της καρτας

Στη πρωτη περιπτωση ας υποθεσουμε οτι ο κατοχος της καρτας σε μια μερα αγοραζει τρια διαφορετικα προιοντα απο τρια διαφορετικα μαγαζια συνολικης αξιας 100 ευρω χωρις να τα βαλει σε προγραμμα δοσεων.Τι θα κληθει να πληρωσει στη τραπεζα μετα;

Η  δευτερη περιπτωση αφορα το τι θα κληθει να πληρωσει ο κατοχος της καρτας αν αγορασει ενα προιον τιμης 500 ευρω και το πληρωσει μεσω της καρτας σε ατοκες δοσεις.

Αυτο που θελω να μαθω ειναι αυτο και σε δευτερη φαση το πως επωφελειται η τραπεζα απο τον πελατη της ως προς το κερδος που θα βγαλει απ αυτη την ιστορια

Σας ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τράπεζα δε θα βγάλει απο τον πελάτη στην περίπτωση των άτοκων δόσεων αλλά θα πάρει την κλασική προμήθεια συναλλαγής. Με την προϋπόθεση οτι η δόση θα πληρώνεται εγκαίρως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, vagelis81 είπε

Καλησπερα!Μπορει η απαντηση που ζηταω να βρισκεται καπου στο  thread αλλα δε το χω διαβασει ολο

Η ερωτηση μου εχει δυο σκελη και σχετιζεται με το τι χρεωνεται-πληρωνει ο κατοχος της καρτας

Στη πρωτη περιπτωση ας υποθεσουμε οτι ο κατοχος της καρτας σε μια μερα αγοραζει τρια διαφορετικα προιοντα απο τρια διαφορετικα μαγαζια συνολικης αξιας 100 ευρω χωρις να τα βαλει σε προγραμμα δοσεων.Τι θα κληθει να πληρωσει στη τραπεζα μετα;

Η  δευτερη περιπτωση αφορα το τι θα κληθει να πληρωσει ο κατοχος της καρτας αν αγορασει ενα προιον τιμης 500 ευρω και το πληρωσει μεσω της καρτας σε ατοκες δοσεις.

Αυτο που θελω να μαθω ειναι αυτο και σε δευτερη φαση το πως επωφελειται η τραπεζα απο τον πελατη της ως προς το κερδος που θα βγαλει απ αυτη την ιστορια

Σας ευχαριστω πολυ!

Στην πρώτη περίπτωση το ποσό θα εμφανιστεί στον επόμενο λογαριασμό και εφόσον εξοφληθεί εντός της προθεσμίας το τελικό πληρωτέο θα είναι ακριβώς το ίδιο.

Στην δεύτερη περίπτωση το ποσό της πρώτης δόσης θα εμφανιστεί στον επόμενο λογαριασμό (και θα εμφανίζεται αντίστοιχα και στους επόμενους) και εφόσον εξοφληθούν εντός της προθεσμίας το συνολικό πληρωτέο θα είναι ακριβώς το ίδιο.

Η τράπεζα επωφελείται από την προμήθεια συναλλαγής (την πληρώνει ο πωλητής), την ενδεχόμενη συνδρομή καθώς και τον τόκο σε περίπτωση εκπρόθεσμης πληρωμής.

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
Στις 15/1/2020 στις 5:52 ΜΜ, Γιαούρτι είπε

το έχουμε αναφέρει τόσες φορές και παρόλο αυτά εμφανίζονται άτομα που αναφέρουν απλά ένα εισόδημα και απορούν γιατί δεν τους βγάλανε κάρτα.

Το εισόδημα από μόνο του δε λέει τίποτα.

Αν ο φίλος ή ο κάθε φίλος με τα 12000 δίνει τα 6000 σε ενοίκιο είναι σε χειρότερη μοίρα απ ότι είναι ένας με 5000€ εισόδημα και δικό του σπίτι.

Παίζουν πολλά ρόλο (εισόδημα, καταθέσεις, ιδιόκτητη κατοικία, αυτοκίνητο...)

Και βλέπεις πάλι όλοι να κρίνουν με βάση μόνο το εισόδημα. Ξεκολλάτε.

Εμενα μου παν οτι αμα παω εκει την μισθοδοσια μου θα μου βγαλουν.. εκαθαριστικο περυσι ειχα 3500 αλλα δεν το ζητησαν καν.. Μισθοδοσια ενος μηνα.. πριν ημουν ανεργος ενα χρονο( δουλευα μαυρα και επιδοτουμουν αλλα οκ) .. σε  φιλο μ με 550 μισθο του βγαλαν 1500 .. σε εμενα 1000 με 520 αρκει μ πε να μην χρωστας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω και γω για Πειραιως, την εχω εδω και 5 χρονια με 1500 πιστωτικο οριο και τον τελευταιο χρονο την εχω χασει 4 φορες(ξεχασμενη στην πισω τσεπη του μαγιο) και δεν μου χρεωσαν την επανεκδοση ποτε. 

Μονο στην χρεωστικη μου χρεωσαν τα 6, οπου και την δευτερη φορα που την κατεστρεψα λογω υπερβολικης ζεστης, δεν ξαναεβγαλα. 

Το μονο σπαστικο ειναι οτι οποτε πηγαινα σε συγκεκριμενο υποκαταστημα για την επανεκδοση, με πρηζανε με το γνωστο παπαγαλέ κειμενο για ασφαλεια σπιτιου, υγειας, κωλονοσκοπησης κλπ. 

Ως πωλητης ασφαλειων-υπηρεσιων στη δουλεια μου, ηθελα να μαθω αν τους εχουν κανει κανα σεμιναριο για να πουλησουν τις υπηρεσιες αυτές. Η συγκεκριμενη υπαλληλος, αμφιβαλλω αν εχει πουλησει εστω μια με το ξυλινο γλωσσοδετη που αραδιαζει σε μισο λεπτο και χωρις να σε κοιταει καν στα ματια. Αφου με αναγκασε να αλλαξω υποκαταστημα για την τελευταια επανεκδοση.

Δεν προκειται να ξεχασω ποτε στη ζωη μου το τι βομβα πεταξε στο τελος σε εναν πελατη πριν απο μενα. 

-Με 50 ευρω μονο το χρονο εχετε ασφαλεια κλοπης κλπ κλπ. 

-Οχι ευχαριστω, δεν με ενδιαφερει τωρα, ειναι δυσκολα τα οικονομικα. 

- Μα καλα, δεν εχετε ενα πενηνταρικο?

!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΕΜΕΙΝΑ ΜΑΚΑΚΑΣ ΟΤΑΝ ΤΟ ΆΚΟΥΓΑ ΝΑ ΤΟ ΛΕΕΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΣΕ ΠΕΛΑΤΗ. 

Κακως που δεν το ηχογραφησα για να γελαω με τους συναδελφους μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, 

Θέλω να βγάλω πιστωτική κάρτα και κοιτούσα σε Πειραιώς όπως διάβασα σε σχόλια πιο πάνω. Είδα ότι κάποιες μιλάνε για συνδρομή πέρα την Life Card Visa. Έχετε να μου προτείνετε κάποια για κάποιο λόγο άλλη ή και να κοιτάξω και σε άλλη τράπεζα; Γενικά δεν έχω σκοπό να κάνω πολλές αγορές καθώς προτιμώ την άμεση εξόφληση αλλά ξέρω ότι χρειάζεται μια πιστωτική. Τί πρέπει να κοιτάξω; Επίσης υπάρχει κάποιος τόκος αν βάλω δόσεις κλπ; Επίσης έχω χρεωστική λόγω της εργασίας μου στην Alpha. Θα ήταν καλύτερο να έφτιχνα μια πιστωτική εκεί;

Επεξ/σία από DelsinGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...