Προς το περιεχόμενο

Πιστωτική Κάρτα.. ΠΟΥ;


Swimmer21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Μήπως λόγω τζίρου ?

Πχ 4000€ ?

Ελάχιστος τζίρος φέτος γιατί χρησιμοποιώ κάρτες άλλης χώρας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 347
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

στην Πειραιώς οι πιστωτικές visa gold και η classic τι διαφορά έχουν στην πράξη;  βλέπω ότι έχουν μικρή διαφορά στα επιτόκια, αλλά στην αίτηση φαίνεται να μπορείς να αιτηθείς τα ίδια ποσά (από 100 μέχρι 10000 ευρώ). η συνδρομή της gold είναι μεγαλύτερη από τον δεύτερο χρόνο και μετά, αλλά δεν μπορώ να εντοπίσω το πλεονέκτημά της. 

 

επίσης, έστω ότι βγάζω μια πιστωτική κάρτα με πιστωτικό όριο 1000 ευρώ το μήνα

α) μπορώ να κάνω αγορές μια αγορά άνω των 1000 ευρώ με δόσεις; δηλαδή να πάρω μια συσκευή των 1500 ευρώ από τον Κωτσόβολο  σε 10 δόσεις (150 ευρώ τον μήνα); 

β) μπορώ να κάνω πολλές αγορές άνω των 1000 ευρώ με δόσεις, με το σύνολο των δόσεων να μην ξεπερνάει τα 1000 ευρώ; 

δηλαδή να πάρω πολλές μια συσκευή από τον Κωτσόβολο με 500 ευρώ σε 10 δόσεις (50 ευρώ) και μια από το Πλαίσιο με 600 ευρώ σε 10 δόσεις (60 ευρώ)

 

ευχαριστώ :-)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, sargus είπε

Και πως ακριβώς το έκανες; Για δώσε καμιά συμβουλή.

Τους είπα πάνω κάτω την αλήθεια. Πως έχω ήδη δύο κάρτες χωρίς συνδρομή με 1,500€ όριο έκαστη και πως να πληρώνω συνδρομή στην Πειραιώς για την κάρτα των 800€ δεν έχει νόημα αφού δε ζω στην Ελλάδα και τα "προνόμιά" της μου είναι άχρηστα, άρα την κόβω. Και η υπάλληλος, που παραδόξως καταλάβαινε ελληνικά και δεν είχε καταπιεί κασέτα, μου έκανε ψηστήρι να την κρατήσω, της έπαιξα λίγο και τον δύσκολο.

Αν δεν έχεις τη μισθοδοσία στην τράπεζα ώστε να δουν πως όντως μένεις στην Ελλάδα, παίξε το χαρτί του εξωτερικού.

1 λεπτό πριν, christos4 είπε

στην Πειραιώς οι πιστωτικές visa gold και η classic τι διαφορά έχουν στην πράξη;  βλέπω ότι έχουν μικρή διαφορά στα επιτόκια, αλλά στην αίτηση φαίνεται να μπορείς να αιτηθείς τα ίδια ποσά (από 100 μέχρι 10000 ευρώ). η συνδρομή της gold είναι μεγαλύτερη από τον δεύτερο χρόνο και μετά, αλλά δεν μπορώ να εντοπίσω το πλεονέκτημά της. 

 

επίσης, έστω ότι βγάζω μια πιστωτική κάρτα με πιστωτικό όριο 1000 ευρώ το μήνα

α) μπορώ να κάνω αγορές μια αγορά άνω των 1000 ευρώ με δόσεις; δηλαδή να πάρω μια συσκευή των 1500 ευρώ από τον Κωτσόβολο  σε 10 δόσεις (150 ευρώ τον μήνα); 

β) μπορώ να κάνω πολλές αγορές άνω των 1000 ευρώ με δόσεις, με το σύνολο των δόσεων να μην ξεπερνάει τα 1000 ευρώ; 

δηλαδή να πάρω πολλές μια συσκευή από τον Κωτσόβολο με 500 ευρώ σε 10 δόσεις (50 ευρώ) και μια από το Πλαίσιο με 600 ευρώ σε 10 δόσεις (60 ευρώ)

 

ευχαριστώ :-)

 

Το ύψος της αγοράς δε πρέπει να ξεπερνάει το πιστωτικό όριο της κάρτας ή το διαθέσιμο υπόλοιπό σου αν ήδη έχεις κάνει χρήση. Ούτως ή άλλως νομίζω τα λεφτά σε αρκετές τράπεζες δεσμεύονται όταν κάνεις αγορά με δόσεις, τουλάχιστον στην Πειραιώς έτσι ήταν μέχρι πέρυσι που αγόρασα τελευταία φορά με άτοκες...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/12/2020 στις 12:10 ΠΜ, christos4 είπε

στην Πειραιώς οι πιστωτικές visa gold και η classic τι διαφορά έχουν στην πράξη;  βλέπω ότι έχουν μικρή διαφορά στα επιτόκια, αλλά στην αίτηση φαίνεται να μπορείς να αιτηθείς τα ίδια ποσά (από 100 μέχρι 10000 ευρώ). η συνδρομή της gold είναι μεγαλύτερη από τον δεύτερο χρόνο και μετά, αλλά δεν μπορώ να εντοπίσω το πλεονέκτημά της. 

Στις δωρεάν ασφαλιστικές καλύψεις που προσφέρουν οι πιστωτικές κάρτες της Πειραιώς (shopping protection, ταξιδιωτική ασφάλιση και ασφάλιση του υπολοίπου της κάρτας), οι Gold κάρτες αποζημιώνουν με μεγαλύτερα ποσά ανά περιστατικό. Άλλη ουσιαστική διαφορά δεν υπάρχει...

Επεξ/σία από pluss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα, γνωρίζετε αν νεος ελευθερος επαγγελματιας με μηδενικο περσινο εισοδημα ,δικαιουτε με κάποιο τρόπο πιστωτικη? στο καταστημα μετα απο αποριψη μου ειπαν ελα μετα την περιοδική τριμήνου, τώρα θα γίνει και η δεύτερη περιοδική και μετά λέω να πάω, γνωρίζετε καθόλου τα ποσά τα minimum? ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μηδενικό εισόδημα δε δίνανε πιστωτική τις καλές εποχές, θα δώσουν τώρα;.

Άντε να το πούμε ακόμα μια φορά. Το εισόδημα από μόνο του δε λέει κάτι. Μετράνε κι άλλα πράγματα. 

Έχω βγάλει πιστωτική και άλλοι με διπλάσιο και πάνω (κυριολεκτικά) εισόδημα έχουν φάει άκυρο. Παρόλο αυτά όλοι μένουν κολλημένοι στο εισόδημα.

Δεν υπάρχει minimum πόσο και βλακείες που λένε μερικοί, ότι πρέπει να έχεις πάνω από πχ 12000€ (έχει ακουστεί) εισόδημα για να σου βγάλουν κάρτα.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Bitbit είπε

Με μηδενικό εισόδημα δε δίνανε πιστωτική τις καλές εποχές, θα δώσουν τώρα;.

Άντε να το πούμε ακόμα μια φορά. Το εισόδημα από μόνο του δε λέει κάτι. Μετράνε κι άλλα πράγματα. 

Έχω βγάλει πιστωτική και άλλοι με διπλάσιο και πάνω (κυριολεκτικά) εισόδημα έχουν φάει άκυρο. Παρόλο αυτά όλοι μένουν κολλημένοι στο εισόδημα.

Δεν υπάρχει minimum πόσο και βλακείες που λένε μερικοί, ότι πρέπει να έχεις πάνω από πχ 12000€ (έχει ακουστεί) εισόδημα για να σου βγάλουν κάρτα.

 

την ιδια σιγουρια εχει ο ελευθερος επαγγελματιας στο εισοδημα,και το ιδιο ενας εργαζομενος?,επίσης με τι σιγουρια μιλας,εφοσον σε 2 τραπεζες μου ειπαν για ελαχιστο εισοδημα 9.000Ε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δεν έχεις εισόδημα αλλά έχεις δικό σου σπίτι και αμάξι, είσαι καλύτερα από κάποιον που βγάζει 8000€, μένει στο νοίκι και έχει αμάξι που πληρώνει γραμμάτια.

Το ετήσιο εισόδημα ΔΕΝ είναι ο μοναδικός παράγοντας. Ούτε υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο cut-off εισοδήματος, ασχέτως άλλων κριτηρίων. Η αξιολόγηση είναι συνδυαστική.

Αυτά τα γράφω έχοντας κάποια γνώση του πως λειτουργεί η διαδικασία (όχι όμως ιδία αλλά από γνωστό, οπότε μπορεί να κάνω λάθος).

Επεξ/σία από Dante80
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, scarface5323 είπε

την ιδια σιγουρια εχει ο ελευθερος επαγγελματιας στο εισοδημα,και το ιδιο ενας εργαζομενος?,επίσης με τι σιγουρια μιλας,εφοσον σε 2 τραπεζες μου ειπαν για ελαχιστο εισοδημα 9.000Ε? 

με τη σιγουριά του ότι έχω βγάλει πιστωτική (όχι στις καλές εποχές κιολας) με εισόδημα πολύ πιο κάτω από το ποσό που αναφέρεις, που άλλοι δε μπορούν να βγάλουν ούτε φοιτητική. Γιατί άραγε μου τη δώσανε και δε δώσανε σε άλλον με τριπλάσιο εισόδημα;

το ελάχιστο εισόδημα που θα σου είπαν θα ήταν κατι τυπικό. δεν είναι βαθμολογία μαθητή, με 5 περνάει την τάξη με 4,4 κόβεται.

δηλαδή αν κάποιος έχει εισόδημα 9,000€ (έγγαμος) αλλά πληρώνει ενοίκιο θα πάρει την κάρτα, ενώ κάποιος με 8900€ (άγαμος) αλλά με δικό του σπίτι δε θα την πάρει, επειδή είναι κάτω των 9000€. Μη τρελαθούμε, απλή λογική, τίποτα παραπάνω.

Εσύ μπορει να έχεις 0 εισόδημα αλλά να έχεις καταθέσεις και ακίνητα, μπορεί να σου βγάλουν. Δε ξέρω πως θα το αξιολογήσουν. Μόνο αν κάνεις αίτηση θα μάθεις. Εμένα θυμάμαι με ρωτούσαν αν έχω και δικό μου αυτοκίνητο. Μετράνε όλα. όπως είναι και το λογικό.

  • έχεις δικό σου σπίτι;
  • είσαι παντρεμένος/με παιδιά;
  • έχεις δάνεια;
  • έχεις καταθέσεις στην τράπεζα, ποια ήταν /είναι η πορεία τους;
  • έχεις κάρτα άλλης τράπεζας;
  • τι εισόδημα έχεις
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε ξέρω πως το σκέφτονται.

Μπορεί να λένε έχει αυτοκίνητο άρα επιπλέον έξοδα. Ή το αντίθετο, επειδή το αυτοκίνητο είναι σημαντικό για όλους να λένε ότι αυτός έχει αυτοκίνητο οπότε δε θα μπει στη διαδικασία να αγοράσει (μεγάλο έξοδο). Ή να λένε ότι υπάρχει ένα περιουσιακό στοιχείο οπότε αν πάνε καταδιαόλου τα πράγματα μπορεί να πουληθεί.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η διαδικασία έγκρισης χρηματοδότησης ουσιαστικά τσεκάρει τα περιουσιακά στοιχεία και τις υποχρεώσεις σου (assets and liabilities). Ο λόγος που ρωτούν για αμάξι είναι ακριβώς ο ίδιος που ρωτούν για κάποιο ακίνητο. Τους ενδιαφέρει το αν έχεις, και το αν το χρωστάς ακόμα. 

Επεξ/σία από Dante80
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

παιδια δουλευω 25 χρνια στην ελλαδα δεν εχω πολυ μεγαλω εισοδιμα ειμαι παντρεμενος με παιδι εχω αυτοκινιτο και μηχανη ειμαι πελατης σε εθνικη και πειρεως αρκετα χρονια υπαρχη καμια περιπτωση να μου βγαλουν πιστωτικη εστω και με χμιλο οριο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...