Προς το περιεχόμενο

Πιστωτική Κάρτα.. ΠΟΥ;


Swimmer21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Εθνική είχε μειώσει πολύ τα εισοδηματικά κριτήρια πριν 6 μήνες και αρκούσε μια φορολογική άνω των 6.000 ευρώ και φυσικά να μη χρωστάς κάπου. Κάνε μια αίτηση από το ibank.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 347
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ισχυει οτι ψαχνουν το ιστορικό σου για να δουν χρεη κλπ απο παλιά? δλδ εγω καποτε ειχα ενα χρεος στο δημοσιο και αλλο ενα σε τραπεζα, τα οποια ομως πριν απο 2-3 χρονια μηδενιστηκαν και τωρα ειμαι πεντακαθαρος. παιζει αυτο να επηρεασει την αιτηση που θα κανω για πιστωτικη?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/12/2020 στις 12:11 ΜΜ, Bitbit είπε

Με μηδενικό εισόδημα δε δίνανε πιστωτική τις καλές εποχές, θα δώσουν τώρα;.

Άντε να το πούμε ακόμα μια φορά. Το εισόδημα από μόνο του δε λέει κάτι. Μετράνε κι άλλα πράγματα. 

Έχω βγάλει πιστωτική και άλλοι με διπλάσιο και πάνω (κυριολεκτικά) εισόδημα έχουν φάει άκυρο. Παρόλο αυτά όλοι μένουν κολλημένοι στο εισόδημα.

Δεν υπάρχει minimum πόσο και βλακείες που λένε μερικοί, ότι πρέπει να έχεις πάνω από πχ 12000€ (έχει ακουστεί) εισόδημα για να σου βγάλουν κάρτα.

 

Στην Εθνική πάντως που είμαι σου λένε ότι η φορολογικη δηλωση πρεπει ναναι τουλαχιστον 10.000 ευρώ αλλιώς μην μπαινεις καν στο κόπο, θα απορριφθεί αυτόματα απ το σύστημα. Αυτά τα ολίγα από χθεσινή επίσκεψη σε κατάστημα, οπότε οι "βλακείες" ισχύουν μάλλον ακόμα. 

Ψάχνω για πιστωτικη απο καμιά άλλη τράπεζα τώρα διότι υπάρχει το εξής παράδοξο σε μένα: τυχαίνει η φορολογική τότε να ήταν μηδενική αλλά εδώ και καιρό εργάζομαι κανονικά. Μηπως αν εδειχνα μισθοδοσία 4-5 μηνών, να δεχονταν...Πειραιώς μήπως;

Επεξ/σία από Neoss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Neoss είπε

Στην Εθνική πάντως που είμαι σου λένε ότι η φορολογικη δηλωση πρεπει ναναι τουλαχιστον 10.000 ευρώ αλλιώς μην μπαινεις καν στο κόπο, θα απορριφθεί αυτόματα απ το σύστημα. Αυτά τα ολίγα από χθεσινή επίσκεψη σε κατάστημα, οπότε οι "βλακείες" ισχύουν μάλλον ακόμα. 

Ψάχνω για πιστωτικη απο καμιά άλλη τράπεζα τώρα διότι υπάρχει το εξής παράδοξο σε μένα: τυχαίνει η φορολογική τότε να ήταν μηδενική αλλά εδώ και καιρό εργάζομαι κανονικά. Μηπως αν εδειχνα μισθοδοσία 4-5 μηνών, να δεχονταν...Πειραιώς μήπως;

δοκίμασε eurobank. Εκεί είχα βγάλει εγώ, με εκκαθαριστικό όταν είχε βγει πολύ μικρότερο από το ποσό που αναφέρεις.

Δοκίμασε και Εθνική ασχέτως του τι σου είπανε. Αν και με την εθνική εγώ δε θέλω να εχω σχέσεις. Η πιο δυσκίνητη τράπεζα. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι τα τελευταία χρόνια.

Αν έχεις κάτω από 10.000€ και κανένα δάνειο ή μένεις σε ενοίκιο, εννοείται ότι το ξεχνάς

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Neoss είπε

Στην Εθνική πάντως που είμαι σου λένε ότι η φορολογικη δηλωση πρεπει ναναι τουλαχιστον 10.000 ευρώ αλλιώς μην μπαινεις καν στο κόπο, θα απορριφθεί αυτόματα απ το σύστημα. Αυτά τα ολίγα από χθεσινή επίσκεψη σε κατάστημα, οπότε οι "βλακείες" ισχύουν μάλλον ακόμα. 

Ψάχνω για πιστωτικη απο καμιά άλλη τράπεζα τώρα διότι υπάρχει το εξής παράδοξο σε μένα: τυχαίνει η φορολογική τότε να ήταν μηδενική αλλά εδώ και καιρό εργάζομαι κανονικά. Μηπως αν εδειχνα μισθοδοσία 4-5 μηνών, να δεχονταν...Πειραιώς μήπως;

Η άλλη λύση είναι να περιμένεις 1 έτος.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Bitbit είπε

Αν έχεις κάτω από 10.000€ και κανένα δάνειο ή μένεις σε ενοίκιο, εννοείται ότι το ξεχνάς

Πρωτοεβγαλα πιστωτική οταν εκλεισε η εταιρεία που δούλευα και ημουν ανεργος. Εισοδημα τοτε κατω απο 10k και μονο με ενα αμαξι στο ονομα μου. Με πήραν τηλ, την εκδοσαν και μου εδωσαν και 2k πιστωτικό όριο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, malmsteen1984 είπε

Πρωτοεβγαλα πιστωτική οταν εκλεισε η εταιρεία που δούλευα και ημουν ανεργος. Εισοδημα τοτε κατω απο 10k και μονο με ενα αμαξι στο ονομα μου. Με πήραν τηλ, την εκδοσαν και μου εδωσαν και 2k πιστωτικό όριο

Ποια εποχή ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, malmsteen1984 είπε

Πρωτοεβγαλα πιστωτική οταν εκλεισε η εταιρεία που δούλευα και ημουν ανεργος. Εισοδημα τοτε κατω απο 10k και μονο με ενα αμαξι στο ονομα μου. Με πήραν τηλ, την εκδοσαν και μου εδωσαν και 2k πιστωτικό όριο

Αποκλείεται να παίζει κάτι τέτοιο στις μέρες μας. 

Εδώ ρώτησα σήμερα και στη Πειραιώς και μου είπαν πρέπει να μπει "καθαρός" εγγυητής (λόγω μη ύπαρξης ακόμα αρκετά υψηλού εκκαθαριστικού συν το επάγγελμα μου - εκπαιδευτικός - που τους προβλημάτιζε) αξιοπρεπούς εισοδήματος και πως και πάαααλι δεν μου εγγυάται να εγκριθεί πιστωτική με κανένα καλό όριο. Μου κάνουν λίγο εντύπωση αυτά βέβαια τη στιγμή που στη φοιτήτρια αδερφή μου βγάλανε φοιτητική πιστωτική χωρίς καμία εγγύηση και εισόδημα της ελάχιστο. 

Μήπως λες για προ 2010 εποχές; Ποια τράπεζα;

Επεξ/σία από Neoss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό έγινε το 2013. eurobank. φυσικά ήμουν πάντα συνεπής στο δάνειο του αυτοκινήτου που είχα ξεπληρώσει αν έπαιξε κάποιο ρόλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, malmsteen1984 είπε

αυτό έγινε το 2013. eurobank. φυσικά ήμουν πάντα συνεπής στο δάνειο του αυτοκινήτου που είχα ξεπληρώσει αν έπαιξε κάποιο ρόλο

Μέσα στην καρδιά της κρίσης. Με τον τραπεζικό τομέα να συρρικνώνεται, την ανεργία να χτυπά σχεδόν 30% και όλα αυτά τα ωραία. Δεν περίμενα τέτοια χρονιά να πεις. 

Βέβαια απ ότι βλέπω απ όσα λέτε, η συγκεκριμένη τράπεζα ίσως είναι λίγο πιο ελαστική. Πέρα από τύχη, θαρρώ πως αυτό με το αμάξι όντως έπαιξε ρόλο. Μια χαρά

12 ώρες πριν, Bitbit είπε

δοκίμασε eurobank. Εκεί είχα βγάλει εγώ, με εκκαθαριστικό όταν είχε βγει πολύ μικρότερο από το ποσό που αναφέρεις.

Δοκίμασε και Εθνική ασχέτως του τι σου είπανε. Αν και με την εθνική εγώ δε θέλω να εχω σχέσεις. Η πιο δυσκίνητη τράπεζα. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι τα τελευταία χρόνια.

Αν έχεις κάτω από 10.000€ και κανένα δάνειο ή μένεις σε ενοίκιο, εννοείται ότι το ξεχνάς

Θα ρωτήσω και εκεί καθώς μοιαζει πιο ελαστική βάσει των όσων λέτε εδώ μέσα... Αν και ψιλοπιστεύω άκυρο θα φάω και εκεί. 

Τι να δοκιμάσω; Αφού δεν θέλουν να ασχοληθούν. Σε δύο διαφορετικά καταστήματα της Εθνικής (στην οποία μάλιστα είμαι και ήδη πελάτης) την ίδια απάντηση πήρα: πως αν δεν δουν εκκαθαριστικό τουλάχιστον 10.000 ευρώ, δεν έχει νόημα να κάνουμε αίτηση, θα απορριφθεί αμέσως.

Το πρόβλημα είναι ότι και στη νέα φορολογική πάλι δεν θα φανεί τέτοιο ποσό ακόμα. Πρότεινα να δείξω μισθούς τελευταίων μηνών και το αγνοήσαν... Ποτέ μου δεν κατάλαβα γιατί το πάνε (και το κράτος και οι τράπεζες) βάσει οικονομικής κατάστασης πολύ πίσω χρονικά (εδώ 2019 που ναι μεν δούλευα αλλά εξωτερικό, γιαυτό και μηδενική Ελλάδα) και όχι πραγματικής τωρινής. Με βλέπω σε ένα-δύο χρόνια να πληρώ τους όρους τους 😆

Δάνειο δεν έχω, ούτε χρέη προς εφορία, εφκα κτλπ. Το ενοίκιο δεν τους ενδιαφερει και τόσο...Πολύς κόσμος ζει έτσι και πάλι μια χαρά εκδίδουν. 

Επεξ/σία από Neoss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/5/2021 στις 2:20 ΠΜ, Neoss είπε

Ναι... Άρα τι;

 Εμένα μου ήρθε σήμερα μία πιστωτική κάρτα με πιστωτικό όριο 900 ευρώ,  μέσω ταχυδρομείου από την εθνική χωρίς να κάνω καμία αίτηση και χωρίς να ζητήσω και να με ενημερώσουν για τίποτα.   Για ποιο λόγο γίνεται;

  Είμαι άνεργος από το 2019, με κάρτα ανεργίας εννοείται.
 Και να πεις ότι έχω κάποια περιουσία έναν τογιότα 2004  έχω μόνο στο όνομά μου...

 Τι φάση Δεν βλέπουν σε ποιους στέλνουν κάρτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/5/2021 στις 12:46 ΠΜ, dimitristheone είπε

 Εμένα μου ήρθε σήμερα μία πιστωτική κάρτα με πιστωτικό όριο 900 ευρώ,  μέσω ταχυδρομείου από την εθνική χωρίς να κάνω καμία αίτηση και χωρίς να ζητήσω και να με ενημερώσουν για τίποτα.   Για ποιο λόγο γίνεται;

  Είμαι άνεργος από το 2019, με κάρτα ανεργίας εννοείται.
 Και να πεις ότι έχω κάποια περιουσία έναν τογιότα 2004  έχω μόνο στο όνομά μου...

 Τι φάση Δεν βλέπουν σε ποιους στέλνουν κάρτα;

Σοβαρά τώρα;
Γίνεται έτσι απλά να σου στέλνουν; Δεν ήξερα κάτι τέτοιο.

Μωρέ ας μου δίναν και με όριο 700 ευρώ και θα ήμουν μια χαρά ευχαριστημένος... για μικροπράγματα τη θέλω, για να έχω τέλος πάντων δυνατότητα δόσεων σε διάφορα πράγματα και για καμιά τρομερή ώρα ανάγκης, πρόσβαση σε χρήμα (έστω και με υψηλό επιτόκιο).
Εμένα, ξαναλέω, πολύ διστακτικοί και απόλυτοι και στις δύο τράπεζες. Εθνική - όπου διατηρώ λογαριασμό εδώ και 9 χρόνια μάλιστα - θέλει φορολογική άνω των 10.000 ευρώ (που τώρα δεν παίζει για εκείνο το οικονομικό έτος), Πειραιώς πέραν των 10.000 πρότεινε να είχα και έναν εγγυητή που να μην χρωστά ευρώ πουθενά. Δεν τα περίμενα τόσο σφιχτά τα πράγματα...ειδικά απ όταν σε συγγενή μου φοιτητή του δώσαν πιστωτική (των 300 ευρώ) δίχως εισόδημα, εγγύηση και γενικά τίποτα! 

Μόνο Eurobank δεν έχω πάει ακόμα. Και ψιλοφοβάμαι να πάω με αυτά και με αυτά...τζάμπα κόπος θα είναι. 

Γενικά περίεργη η όλη φάση καθώς ξέρω κόσμο που τους έχουν δώσει και δεν έχουν σχεδόν τίποτα. 

Επεξ/σία από Neoss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με 7700 εκαθαριστικό η eurobank πριν λίγες μέρες μου ενέκρινε πιστωτική με 1500 όριο. Ούτε εγώ πίστευω πως θα την πάρω, έτσι την έκανα την αίτηση απο περιέργεια. 

Έχω την μισθοδοσία μου εκεί και την αίτηση την έκανα απ το web banking. Σταθερός εργοδότης 6 χρόνια και δεν έχω ενοίκιο. Σε 15 λεπτά είχε εγκριθεί και υπέγραψα ηλεκτρονικά.

Μάλιστα μετά απο λίγες μέρες έριξα και 2η αίτηση (Ήθελα την Yes! αλλά επέλεξα απο λάθος κάποια άλλη πιστωτική) και μετά απο μερικές μέρες εγκρίθηκε και η δεύτερη.. Δεν την έχω υπογράψει για να δω όριο αλλά φαντάζομαι και αυτή 1500 θα είχε

Επεξ/σία από aggelos87
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...