Προς το περιεχόμενο

Πιστωτική Κάρτα.. ΠΟΥ;


Swimmer21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 27/5/2021 στις 7:06 ΜΜ, aggelos87 είπε

Με 7700 εκαθαριστικό η eurobank πριν λίγες μέρες μου ενέκρινε πιστωτική με 1500 όριο. Ούτε εγώ πίστευω πως θα την πάρω, έτσι την έκανα την αίτηση απο περιέργεια. 

Έχω την μισθοδοσία μου εκεί και την αίτηση την έκανα απ το web banking. Σταθερός εργοδότης 6 χρόνια και δεν έχω ενοίκιο. Σε 15 λεπτά είχε εγκριθεί και υπέγραψα ηλεκτρονικά.

Μάλιστα μετά απο λίγες μέρες έριξα και 2η αίτηση (Ήθελα την Yes! αλλά επέλεξα απο λάθος κάποια άλλη πιστωτική) και μετά απο μερικές μέρες εγκρίθηκε και η δεύτερη.. Δεν την έχω υπογράψει για να δω όριο αλλά φαντάζομαι και αυτή 1500 θα είχε

Τυχερός; Έγινες με δύο κάρτες δηλαδή τώρα. Μια χαρά φίλε

Άγνωσται αι βουλαι των τραπεζών 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 347
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είναι άγνωσται οι βουλαί, αν έχεις την μισθοδοσία σου στην τράπεζα που κάνεις αίτηση τότε απλά αλλάζουν τα πράγματα. 

Επεξ/σία από Dante80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ένα μικρό bump στο θέμα 

Είχα πολλά χρόνια την Cosmote World της Eurobank, που είχε 1 + 1 % επιστροφή επί του συνολικού τζίρου στην Cosmote

Ανακάλυψα στο τελευταίο statement ότι αντί για έκπτωση στην Cosmote επί του τζίρου, η κάρτα άλλαξε και σου δίνει 5% έκπτωση από τους λογαριασμούς σου στην Cosmote 

Εκεί λοιπόν που στο χιλιάρικο τζίρου είχες 10 + 10 € όφελος, τώρα (με τους δικούς μου λογαριασμούς στην Cosmote) τ κέρδος είναι λιγότερο από 3 € το μήνα

Μετά από αυτή την εξέλιξη, εγώ την κόβω, δε τους κάνω τη χάρη να τζιράρω 15+ χιλιάρικα το χρόνο για να μου δίνουν πίσω 30 ευρώ 

Long story short, έχει κανείς κατά νου καμία πιστωτική που να έχει επιστροφή επί του συνολικού τζίρου που κάνεις ; 

Είδα ότι έχει μία η Attica Bank με 1% έκπτωση στον επόμενο λογαριασμό επί του τζίρου του προηγουμένου, υπάρχει καμία άλλη που μου διαφεύγει ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Ένα μικρό bump στο θέμα 

Είχα πολλά χρόνια την Cosmote World της Eurobank, που είχε 1 + 1 % επιστροφή επί του συνολικού τζίρου στην Cosmote

Ανακάλυψα στο τελευταίο statement ότι αντί για έκπτωση στην Cosmote επί του τζίρου, η κάρτα άλλαξε και σου δίνει 5% έκπτωση από τους λογαριασμούς σου στην Cosmote 

Εκεί λοιπόν που στο χιλιάρικο τζίρου είχες 10 + 10 € όφελος, τώρα (με τους δικούς μου λογαριασμούς στην Cosmote) τ κέρδος είναι λιγότερο από 3 € το μήνα

Μετά από αυτή την εξέλιξη, εγώ την κόβω, δε τους κάνω τη χάρη να τζιράρω 15+ χιλιάρικα το χρόνο για να μου δίνουν πίσω 30 ευρώ 

Long story short, έχει κανείς κατά νου καμία πιστωτική που να έχει επιστροφή επί του συνολικού τζίρου που κάνεις ; 

Είδα ότι έχει μία η Attica Bank με 1% έκπτωση στον επόμενο λογαριασμό επί του τζίρου του προηγουμένου, υπάρχει καμία άλλη που μου διαφεύγει ; 

Εγώ που έχω αυξημένη κατανάλωση σε καύσιμα χρησιμοποιώ την Yes απο την Eurobank:
3% σε πρατήρια ΕΚΟ, 1% σε όλες τις υπόλοιπες αγορές εκτός απο δημόσιο και δέκο και 6% σε κάποια εμπορικά.

Ότι συγκεντρώσεις το εξαργυρώνεις στα εμπορικά ή σε πρατήρια ΕΚΟ   (Υπάρχει λίστα με ποια πρατήρια συνεργάζονται αλλά δεν είναι ενημερωμένη η λίστα. Έχω πάρει το 3% και σε κατάστημα εκτός λίστας)

Νομίζω και στην alpha είχα δει κάρτες με 1% αλλα και εκεί εξαιρούσαν δημόσιο και δεκο

Επεξ/σία από aggelos87
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, aggelos87 είπε

Εγώ που έχω αυξημένη κατανάλωση σε καύσιμα χρησιμοποιώ την Yes απο την Eurobank:
3% σε πρατήρια ΕΚΟ, 1% σε όλες τις υπόλοιπες αγορές εκτός απο δημόσιο και δέκο και 6% σε κάποια εμπορικά.

Ότι συγκεντρώσεις το εξαργυρώνεις στα εμπορικά ή σε πρατήρια ΕΚΟ   (Υπάρχει λίστα με ποια πρατήρια συνεργάζονται αλλά δεν είναι ενημερωμένη η λίστα. Έχω πάρει το 3% και σε κατάστημα εκτός λίστας)

Νομίζω και στην alpha είχα δει κάρτες με 1% αλλα και εκεί εξαιρούσαν δημόσιο και δεκο

Δεν με νοιάζει για ΔΕΚΟ και δημόσιο, αυτό είναι γενικό νομίζω 

Δε με βολεύει η ΕΚΟ, γιατί στη λίστα που είδα δεν έχει τίποτα Πειραιά που μένω 

Αυτή που λες είναι η Energy Mastercard της ΕΚΟ, προς τα εκεί κινούμαι και εγώ, γιατί μου την έσπασε η Eurobank και θέλω να κόψω εντελώς παρτίδες, απλά έλεγα μήπως παίζει και τίποτα άλλο

Ευχαριστώ για την απάντηση πάντως !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα,

έχω ξεκινήσει το τελευταίο 5μηνο και χρησιμοποιώ την πιστωτική (Alpha visa debit με 1500 όριο, μάλλον λόγω μισθοδοσίας) στις καθημερινές συναλλαγές μου, σε συνδυασμό με πάγια εντολή, ενώ καμία φορά την πληρώνω και μέσα στο μήνα. Έχω και μια Πειραιώς που εδώ και 4 χρόνια πληρώνω δόσεις στην ώρα της. Εισόδημα γύρω στα 15 τα προηγούμενα δύο χρόνια, που φέτος θα πάει 20+.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι εάν τα όρια αυξάνονται ανά τακτά χρονικά διαστήματα (π.χ. θα πρέπει να κάνω αίτηση ανά εξάμηνο για αύξηση;)

Δεύτερον, επειδή κάνω μεγάλο όγκο συναλλαγών (πάνω από το 50% του εισοδήματός μου), ποια αξίζει περισσότερο;

Σκέφτηκα μήπως συνέφεραν οι χρυσές, αλλά δεν ξέρω αν θα έκανα απόσβεση τυχόν συνδρομή που βλέπω ότι έχουν. Αυτή τη στιγμή παίρνω ψυχούλα με τόσες συναλλαγές, πιο πολύ με συμφέρει revolut metal plan, εάν βάλω. Επιπλέον για χρυσές θα πρέπει να τους βάλω άλλα 20κ καταθέσεις που τα έχω ήδη σε τρίτη τράπεζα. Γενικά με ενδιαφέρει γιατί κάποια στιγμή στο μέλλον σκέφτομαι για στεγαστικό, εάν δώσουν νορμάλ επιτόκια. Φίλος στο Λουξεμβούργο πληρώνει κοντά στο 1% και εμείς 3,5% με μπάρμπα μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tzelos7 είπε

Καλησπέρα,

έχω ξεκινήσει το τελευταίο 5μηνο και χρησιμοποιώ την πιστωτική (Alpha visa debit με 1500 όριο, μάλλον λόγω μισθοδοσίας) στις καθημερινές συναλλαγές μου, σε συνδυασμό με πάγια εντολή, ενώ καμία φορά την πληρώνω και μέσα στο μήνα. Έχω και μια Πειραιώς που εδώ και 4 χρόνια πληρώνω δόσεις στην ώρα της. Εισόδημα γύρω στα 15 τα προηγούμενα δύο χρόνια, που φέτος θα πάει 20+.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι εάν τα όρια αυξάνονται ανά τακτά χρονικά διαστήματα (π.χ. θα πρέπει να κάνω αίτηση ανά εξάμηνο για αύξηση;)

Δεύτερον, επειδή κάνω μεγάλο όγκο συναλλαγών (πάνω από το 50% του εισοδήματός μου), ποια αξίζει περισσότερο;

Σκέφτηκα μήπως συνέφεραν οι χρυσές, αλλά δεν ξέρω αν θα έκανα απόσβεση τυχόν συνδρομή που βλέπω ότι έχουν. Αυτή τη στιγμή παίρνω ψυχούλα με τόσες συναλλαγές, πιο πολύ με συμφέρει revolut metal plan, εάν βάλω. Επιπλέον για χρυσές θα πρέπει να τους βάλω άλλα 20κ καταθέσεις που τα έχω ήδη σε τρίτη τράπεζα. Γενικά με ενδιαφέρει γιατί κάποια στιγμή στο μέλλον σκέφτομαι για στεγαστικό, εάν δώσουν νορμάλ επιτόκια. Φίλος στο Λουξεμβούργο πληρώνει κοντά στο 1% και εμείς 3,5% με μπάρμπα μέσα.

Το ότι ρωτάς για όρια ενώ ακόμα πληρώνεις δόσεις πιστωτικής με επιτόκια στο θεό με ξεπερνά! Πλήρωσε άμεσα όλο το ποσό για να γλυτώσεις τα επιτόκια και άσε τα ορια !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι άτοκες οι δόσεις, μάλλον δε το ξεκαθάρισα... Δεν έχω πληρώσει ποτέ ούτε 0.01 ευρώ τόκο. Ζήτησα από την Πειραιώς να τα αποπληρώσω όλα και μου λένε ότι δεν μπορώ. ακόμα και αν διακόψω τη συνδρομή θα τρέχουν κανονικά.. οπότε απλά περιμένω μέχρι Ιανουάριο που τελειώνει και η τελευταία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/7/2021 στις 7:30 ΜΜ, Tzelos7 είπε

Καλησπέρα,

έχω ξεκινήσει το τελευταίο 5μηνο και χρησιμοποιώ την πιστωτική (Alpha visa debit με 1500 όριο, μάλλον λόγω μισθοδοσίας) στις καθημερινές συναλλαγές μου, σε συνδυασμό με πάγια εντολή, ενώ καμία φορά την πληρώνω και μέσα στο μήνα. Έχω και μια Πειραιώς που εδώ και 4 χρόνια πληρώνω δόσεις στην ώρα της. Εισόδημα γύρω στα 15 τα προηγούμενα δύο χρόνια, που φέτος θα πάει 20+.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι εάν τα όρια αυξάνονται ανά τακτά χρονικά διαστήματα (π.χ. θα πρέπει να κάνω αίτηση ανά εξάμηνο για αύξηση;)

Δεύτερον, επειδή κάνω μεγάλο όγκο συναλλαγών (πάνω από το 50% του εισοδήματός μου), ποια αξίζει περισσότερο;

Σκέφτηκα μήπως συνέφεραν οι χρυσές, αλλά δεν ξέρω αν θα έκανα απόσβεση τυχόν συνδρομή που βλέπω ότι έχουν. Αυτή τη στιγμή παίρνω ψυχούλα με τόσες συναλλαγές, πιο πολύ με συμφέρει revolut metal plan, εάν βάλω. Επιπλέον για χρυσές θα πρέπει να τους βάλω άλλα 20κ καταθέσεις που τα έχω ήδη σε τρίτη τράπεζα. Γενικά με ενδιαφέρει γιατί κάποια στιγμή στο μέλλον σκέφτομαι για στεγαστικό, εάν δώσουν νορμάλ επιτόκια. Φίλος στο Λουξεμβούργο πληρώνει κοντά στο 1% και εμείς 3,5% με μπάρμπα μέσα.

Νομίζω πρέπει να κάνεις αίτηση για αύξηση ορίου.

Επίσης στην Alpha, που έχεις και μισθοδοσία, μπορείς να βγάλεις Aegean Visa Credit αν σε ενδιαφέρουν ταξίδια, ειδικά αν ψωνίζεις απο συνεργάτες του προγράμματος.

Λογικά έχεις τώρα Alpha Visa Credit γιατί λες πιστωτική...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
1 ώρα πριν, li@m είπε

Ποια τράπεζα είναι η πιο γρήγορη στην έκδοση πιστωτικής γνωρίζει κάποιος; ευχαριστώ 

Από χρόνους πάνω κάτω τα ίδια. 

Ίσως λίγο πιο άνετη γενικά στις πιστωτικές (όρια, διαδικασίες κτλ) η Eurobank. 

Χειρότερη η Πειραιώς. Ούτε καν ηλεκτρονική υπογραφή δεν είχαν (τουλάχιστον μέχρι πριν μήνες) και ήταν απαραίτητη η παρουσία σε κατάστημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/5/2021 στις 5:52 ΜΜ, Neoss είπε

Σοβαρά τώρα;
Γίνεται έτσι απλά να σου στέλνουν; Δεν ήξερα κάτι τέτοιο.

Μωρέ ας μου δίναν και με όριο 700 ευρώ και θα ήμουν μια χαρά ευχαριστημένος... για μικροπράγματα τη θέλω, για να έχω τέλος πάντων δυνατότητα δόσεων σε διάφορα πράγματα και για καμιά τρομερή ώρα ανάγκης, πρόσβαση σε χρήμα (έστω και με υψηλό επιτόκιο).
Εμένα, ξαναλέω, πολύ διστακτικοί και απόλυτοι και στις δύο τράπεζες. Εθνική - όπου διατηρώ λογαριασμό εδώ και 9 χρόνια μάλιστα - θέλει φορολογική άνω των 10.000 ευρώ (που τώρα δεν παίζει για εκείνο το οικονομικό έτος), Πειραιώς πέραν των 10.000 πρότεινε να είχα και έναν εγγυητή που να μην χρωστά ευρώ πουθενά. Δεν τα περίμενα τόσο σφιχτά τα πράγματα...ειδικά απ όταν σε συγγενή μου φοιτητή του δώσαν πιστωτική (των 300 ευρώ) δίχως εισόδημα, εγγύηση και γενικά τίποτα! 

Μόνο Eurobank δεν έχω πάει ακόμα. Και ψιλοφοβάμαι να πάω με αυτά και με αυτά...τζάμπα κόπος θα είναι. 

Γενικά περίεργη η όλη φάση καθώς ξέρω κόσμο που τους έχουν δώσει και δεν έχουν σχεδόν τίποτα. 

Υπάρχει τρόπος να έχεις πρόσβαση στο χρήμα της πιστωτικής άτοκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα αίτηση ηλεκτρονικα στην άλφα πριν δύο εβδομάδες. Μόλις εχθές με πήραν τηλ για να περάσω από acs να υπογράψω την σύμβαση για να την στείλουν στο τμήμα εκδόσεων της τράπεζας και αυτοί να μου αποστείλουν την κάρτα. Περίπου 2 εβδομάδες μου είπαν. Το αστείο ηταν το πιστωτικό όριο που το ορισανε στα 1500. 

Εχθές έκανα αίτηση στην Πειραιώς και ζήτησα 5Κ όριο. Σήμερα εγκρίθηκε για 4Κ όμως και ήδη έχουν ταχυδρομισει την κάρτα. 

Άρα σε θέμα ταχύτητας νομίζω ξεκάθαρα Πειραιώς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, li@m είπε

Έκανα αίτηση ηλεκτρονικα στην άλφα πριν δύο εβδομάδες. Μόλις εχθές με πήραν τηλ για να περάσω από acs να υπογράψω την σύμβαση για να την στείλουν στο τμήμα εκδόσεων της τράπεζας και αυτοί να μου αποστείλουν την κάρτα. Περίπου 2 εβδομάδες μου είπαν. Το αστείο ηταν το πιστωτικό όριο που το ορισανε στα 1500. 

Εχθές έκανα αίτηση στην Πειραιώς και ζήτησα 5Κ όριο. Σήμερα εγκρίθηκε για 4Κ όμως και ήδη έχουν ταχυδρομισει την κάρτα. 

Άρα σε θέμα ταχύτητας νομίζω ξεκάθαρα Πειραιώς. 

Kαλά στην Alpha είναι για γέλια, έχω αίτημα για πιστωτική 1 1/2 μήνα και έχω κάνει την εξής πανεύκολη ερώτηση:

Η κάρτα είναι χωρίς συνδρομή τον 1ο χρόνο, αν κάνω πάνω από κάποιο τζίρο σε αυτό το διάστημα, προβλέπεται να εξαιρεθώ της συνδρομής ;

Το λοιπόν, με παίρνουν τηλέφωνο από μια εταιρία που διαχειρίζεται τα αιτήματα καρτών (όχι η ίδια η Alpha), και μου λένε εγκρίθηκε το αίτημα 

Ωραία λέω, είχα ρωτήσει και κάτι, πείτε μου την απάντηση 

Α δε ξέρουμε εμείς επικοινωνήστε με τα κεντρικά 

Έχω κάνει γραπτό αίτημα 40 μέρες τώρα, με έχουν πάρει 3 φορές τηλέφωνο, την μια μου λένε γίνεται αυτό που λέτε, την άλλη φορά δε γίνεται, κ.ο.κ.

Κάθε φορά, απαντάω:

Ευχαριστώ για την ενημέρωση, παρακαλώ απαντήστε μου γραπτώς

Ε, ακόμα απάντηση δεν έχω πάρει

Το δε πιστωτικό όριο που μου έδωσαν και εμένα είναι 1500€, πολύ χαμηλό για το εισόδημά μου...

Ο 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AristidisZ είπε

Kαλά στην Alpha είναι για γέλια, έχω αίτημα για πιστωτική 1 1/2 μήνα και έχω κάνει την εξής πανεύκολη ερώτηση:

Η κάρτα είναι χωρίς συνδρομή τον 1ο χρόνο, αν κάνω πάνω από κάποιο τζίρο σε αυτό το διάστημα, προβλέπεται να εξαιρεθώ της συνδρομής ;

Το λοιπόν, με παίρνουν τηλέφωνο από μια εταιρία που διαχειρίζεται τα αιτήματα καρτών (όχι η ίδια η Alpha), και μου λένε εγκρίθηκε το αίτημα 

Ωραία λέω, είχα ρωτήσει και κάτι, πείτε μου την απάντηση 

Α δε ξέρουμε εμείς επικοινωνήστε με τα κεντρικά 

Έχω κάνει γραπτό αίτημα 40 μέρες τώρα, με έχουν πάρει 3 φορές τηλέφωνο, την μια μου λένε γίνεται αυτό που λέτε, την άλλη φορά δε γίνεται, κ.ο.κ.

Κάθε φορά, απαντάω:

Ευχαριστώ για την ενημέρωση, παρακαλώ απαντήστε μου γραπτώς

Ε, ακόμα απάντηση δεν έχω πάρει

Το δε πιστωτικό όριο που μου έδωσαν και εμένα είναι 1500€, πολύ χαμηλό για το εισόδημά μου...

Ο 

 

Ρίξε τους μαύρο. Πάνε Πειραιώς. Μέσα σε μια ημέρα η κάρτα εγκρίθηκε. Κάνε αίτηση μέσω web banking 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...