Προς το περιεχόμενο

Πιστωτική Κάρτα.. ΠΟΥ;


Swimmer21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 347
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγω πριν 4 μηνες εκανα αιτηση για αυτη την πιστωτικη του ΑΒ, επειτα απο προσκληση που εστειλε στο εταιρικο μας mail, η υπευθυνη επικοινωνιας της Πειραιως με την εταιρια μας (εχουμε την μισθοδοσια εκει)

 

Ειπα να την βγαλω καθως θα γλυτωνα την συνδρομη, μιας και θα ακυρωνα την τρεχουσα καρτα που εχω σε αλλη τραπεζα.

 

Χρεη πουθενα και ποτε, στην υπαρχουσα καρτα πληρωνω παντα ολο το κεφαλαιο, σταθερη εργαςια για 13 χρονια και εισοδημα αρκετα πανω απο 30k

 

Κι ομως με απορριψανε....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Για να μην ανοίγω νέο θέμα, ένας κάτοικος εξωτερικού που έχει ήδη λογαριασμό σε τράπεζα, μπορεί να βγάλει πιστωτική; Κι αν ναι ξέρετε αν υπάρχει ειδική διαδικασία και τι ρίσκα/κίνδυνοι υπάρχουν (αν υπάρχουν);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Έχω την μισθοδοσία μου στη eurobank εδώ και 2,5 χρόνια .Πρόσφατα πείρα μια αύξηση και πάλι όμως ο μισθός μου είναι κάτω από 700€ καθαρά .Σήμερα με πειρε μια κοπελίτσα ρώτησε αν είμαι εγώ και οτι επειδή έχω την μισθοδοσία μου στη eurobank αν ενδιαφέρομαι για πιστωτική κάρτα χωρίς συνδρομή.Την ρώτησα ξανά και μου επιβεβαίωσε χωρίς συνδρομή .ρώτησα με τι όριο θα είναι και μου λέει το εξής κουλό μετά που θα γίνει η αίτηση θα βγει το όριο και αν δεν με καλύπτει θα κάνω αίτηση για αύξηση . Την ρώτησα αν είναι από την eurobank η εκ μέρους της eurobank κ μ λέει από eurobank .γκουγκλαρω τώρα και βλέπω ότι ο αριθμός ανοίκει στην .μπλε σφαίρα αε.

Ξέρει κανείς για τι πρόκειται ?

Λογικά για να χει το όνομα μου και τον αριθμό μου η με ψαρεύουν η δεν έχει call centers h eurobank και τα δίνει σε 3ους .

Ψηθηκα είναι η αλήθεια αλλά όλα αυτά μέσω τηλεφώνου και ηχογραφημένων κλήσεων δεν τα εμπιστεύομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την μισθοδοσία μου στη eurobank εδώ και 2,5 χρόνια .Πρόσφατα πείρα μια αύξηση και πάλι όμως ο μισθός μου είναι κάτω από 700€ καθαρά .Σήμερα με πειρε μια κοπελίτσα ρώτησε αν είμαι εγώ και οτι επειδή έχω την μισθοδοσία μου στη eurobank αν ενδιαφέρομαι για πιστωτική κάρτα χωρίς συνδρομή.Την ρώτησα ξανά και μου επιβεβαίωσε χωρίς συνδρομή .ρώτησα με τι όριο θα είναι και μου λέει το εξής κουλό μετά που θα γίνει η αίτηση θα βγει το όριο και αν δεν με καλύπτει θα κάνω αίτηση για αύξηση . Την ρώτησα αν είναι από την eurobank η εκ μέρους της eurobank κ μ λέει από eurobank .γκουγκλαρω τώρα και βλέπω ότι ο αριθμός ανοίκει στην .μπλε σφαίρα αε.

Ξέρει κανείς για τι πρόκειται ?

Λογικά για να χει το όνομα μου και τον αριθμό μου η με ψαρεύουν η δεν έχει call centers h eurobank και τα δίνει σε 3ους .

Ψηθηκα είναι η αλήθεια αλλά όλα αυτά μέσω τηλεφώνου και ηχογραφημένων κλήσεων δεν τα εμπιστεύομαι

Όντως το πιστωτικό όριο στο ανακοινώνουν μετά την έκδοση, εσύ με 700 Αντε να πάρεις κάνα 1000 ευρώ όριο.

 

Βασικα άποψη μου είναι να μην βγάλεις... Έτσι άρχισα κ εγώ κ έβγαλα στις καλές εποχές 6 κάρτες με όριο 2000 η μία.. Τώρα χρωστάω αρκετά :)

 

Δική σου είναι η ζωή εγώ σου μεταφέρω τι έπαθα, μακριά από αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορρυ κιολας, επειδη εσυ δεν μπορεσες να διαχειριστεις τις καρτες πρεπει ο φιλος να μη βγαλει; Δεν ειναι τζογος ή ναρκωτικα η πιστωτικη καρτα. Ας τη βγαλει και ας τη κρατησει στο συρταρι του για ωρα αναγκης. Τι κακο θα παθει;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορρυ κιολας, επειδη εσυ δεν μπορεσες να διαχειριστεις τις καρτες πρεπει ο φιλος να μη βγαλει; Δεν ειναι τζογος ή ναρκωτικα η πιστωτικη καρτα. Ας τη βγαλει και ας τη κρατησει στο συρταρι του για ωρα αναγκης. Τι κακο θα παθει;

Ας την βγάλει ρε φίλε εγώ την άποψη μου έγραψα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Εγώ θέλω να βγάλω κάρτα, για να πληρώνω με δόσεις εφορίες και Ενφια. Με εισόδημα 30.000+ (το οικογενειακό είναι περισσότερο) δεν μου βγάζουν επειδή θα είμαι λογικά στη black list απο παλιότερα που χρωστούσα. Τώρα είναι τακτοποιημένα όλα και τρέχει μονο ένα μικρό δάνειο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως το πιστωτικό όριο στο ανακοινώνουν μετά την έκδοση, εσύ με 700 Αντε να πάρεις κάνα 1000 ευρώ όριο.

 

Βασικα άποψη μου είναι να μην βγάλεις... Έτσι άρχισα κ εγώ κ έβγαλα στις καλές εποχές 6 κάρτες με όριο 2000 η μία.. Τώρα χρωστάω αρκετά :)

 

Δική σου είναι η ζωή εγώ σου μεταφέρω τι έπαθα, μακριά από αυτά.

 

Εγώ το 2005 είχα αγοράσει ένα FIAT Punto και έτρεχα με 100 σε μια κλειστή στροφή και με έφερε 10 τούμπες, ακόμα πονάνε τα κόκκαλά μου κάποιες στιγμές. 

 

Δε θα πρότεινα σε κανέναν να πάρει αμάξι ποτέ.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορρυ κιολας, επειδη εσυ δεν μπορεσες να διαχειριστεις τις καρτες πρεπει ο φιλος να μη βγαλει; Δεν ειναι τζογος ή ναρκωτικα η πιστωτικη καρτα. Ας τη βγαλει και ας τη κρατησει στο συρταρι του για ωρα αναγκης. Τι κακο θα παθει;

Αν ο άλλος είναι αδύναμος χαρακτήρας, είναι ακριβώς το ίδιο. Βέβαια η πολιτεία ούτε λόγος να προστατεύσει τον πολίτη. Ολα για τους τραπεζίτες και τους εργολάβους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο άλλος είναι αδύναμος χαρακτήρας, είναι ακριβώς το ίδιο. Βέβαια η πολιτεία ούτε λόγος να προστατεύσει τον πολίτη. Ολα για τους τραπεζίτες και τους εργολάβους

τι πάει να πει αδύναμος χαρακτήρας; σοβαρά το λέμε αυτό για ενήλικα άτομα που μπορεί να κάνουν οικογένεια; (δε λέω ότι ψηφίζουν κιόλας γιατί θα ακουστεί μελοδραματικό) 

 

οι τράπεζες εννοείται ότι και τις εποχές των παχιών αγελάδων θα  έπρεπε να είχαν πιο σφιχτό το χαλινάρι από τον κρατικό έλεγχο ώστε να μην γινονται υπερβολές που μελλοντικά θα κληθούν να πληρώσουν οι υπόλοιποι πολίτες, όμως δεν υπάρχει καμία δικαιολογία για κάποιον που υπερχρεώθηκε χωρίς λόγο 

 

η πιστωτική είναι ένα εργαλείο τίποτα παραπάνω, αλλιώς να απαγορέψουμε και τα κουζινομάχαιρα επειδή μπορεί να κάνεις φόνο

 

σε λίγο θα τη παρουσιάσουμε ως ναρκωτικό κιόλας 

 

εγώ προσωπικά ποτέ δεν έφτασα να χρωστάω σε μηνιαία δόση κάρτας πάνω από το 30% του μισθού μου όποιος και αν ήταν αυτός και γενικά όταν χρωστάω (γιατί αποφεύγω να χρωστάω και διαρκώς, γιατί νιώθω μία επιπλέον δέσμευση που δε θεωρώ ότι αξίζει τον κόπο)  παίζω στο 15-20%, να εξυπηρετούμαι μεν με τις δόσεις, αλλά να μη μου λείπουν τα λεφτά όταν είναι να τα πληρώσω γιατί αν έχω να διαλέξω να φάω ή να πληρώσω τη κάρτα προφανώς και θα διαλέξω να φάω, για αυτό δεν μπαίνω και στη παγίδα όταν έχω προγραμματίσει να βάλω κάτι σε 6 δόσεις ας πούμε να μη το βάζω σε 12 ή 24 έτσι γιατί μπορώ και να είμαι συνεχώς σε κατάσταση να χρωστάω ενώ δεν υπάρχει λόγος

 

μπορούμε όλοι να περιμένουμε λίγο καιρό να πάρουμε αυτή την άχρηστη βλακεία για να κάνουμε το κέφι μας ακόμα και να έχουμε κάρτα, καταλαβαίνω το πειρασμό να θες κάτι εδώ και τώρα, αλλά όπως ήδη είπα όταν είσαι ενήλικας καλό είναι να φέρεσαι και σαν ενήλικας 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι κάποιος την "έπαθε" και θέλει να το μοιραστεί με άλλους και ενδεχομένως να τους προστατέψει από αυτό, γιατί είναι κακό και το κοροϊδεύουμε;

Πίσω από την χρήση πλαστικού χρήματος υπάρχει ολόκληρο κεφάλαιο της ψυχολογίας για το πως λειτουργεί ο άνθρωπος (ΠΟΛΛΟΙ άνθρωποι) όταν δεν βγάζουν "πραγματικά" χρήματα από την τσέπη τους ή όταν η αποπληρωμή είναι για το μέλλον (πχ άτοκες δόσεις). Και ο μόνος λόγος για τον οποίο τα φαινόμενα υπερβολών έχουν περιοριστεί είναι αφενός γιατί πλέον δύσκολα βγάζεις κάρτα αλλά και γιατί κατά την αγορά με δόσεις δεσμεύεται όλο το ποσό και όχι μόνο η δόση όπως παλιά, περιορίζοντας το καταναλωτικό ξεσάλωμα.

Εννοείται πως (θεωρητικά) όλοι το γνωρίζουμε αλλά είναι άλλο να σου λέει ένας παθών τους κινδύνους.

Τώρα αν όλοι πιστεύετε ότι είναι περιτό γιατί ο κόσμος "ξέρει", είναι ενήλικας, ή ότι άλλο, τότε μάλλον θα πιστεύετε και ότι όλες οι εκατοντάδες χιλιάδες φεσομένες κάρτες που υπάρχουν στην Ελλάδα είναι στο όνομα μόνο φοιτητόκοσμου και όχι ενηλίκων.

Και κάτι τελευταίο. Ενήλικας δεν είναι μόνο αυτός που γνωρίζει πως να διαχειριστεί μια πιστωτική. Για μένα είναι και αυτός που, αναγνωρίζοντας ότι δεν μπορεί (τώρα ή στο μέλλον) να τη διαχειριστεί σωστά, πολύ απλά απέχει από την κατοχή/χρήση της

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα 25δις που δόθηκαν από το δημόσιο για ανακεφαλαιοποίηση όμως δείχνουν το εξής, ότι ο "καημένος που δεν πλήρωνε" είναι ο έξυπνος και όσοι δε φεσώθηκαν ποτέ είναι οι μ@@κες 

 

οπότε ρε φίλε ναι να δείξουμε συμπάθεια (γιατί σίγουρα φταίνε και οι τράπεζες που μοίραζαν δανεισμό με το τσουβάλι), αλλά με μέτρο.. όλα τα πράγματα έχουν δύο όψεις 

 

υπάρχουν και οι άτυχοι, υπάρχουν όμως και πάρα πολλοί που δεν αξίζει να τους λυπάσαι τι να κάνουμε τώρα

 

δε το λέω προσωπικά για τον vairass, αλλά δε μπορώ να τους βάλω όλους στο ίδιο τσουβάλι ειδικά όταν γνωρίζω ένα σωρό στρατηγικούς κακοπληρωτές και ανεύθυνους ανθρώπους οι οποίοι συνεχίζοντας την ανευθυνότητά τους μέχρι και πρόσφατα ήλπιζαν ότι θα έρθει κάποιος μεσσίας από τον ουρανό να τους διαγράψει τα χρέη 

 

και ειδικά κάτι ξεγυρισμένα λαμόγια μέχρι και σήμερα καταφέρνουν και επιπλέουν και ο απλός κοσμάκης πασχίζει να εξασφαλίσει να φάει και αγχώνεται αν χρωστάει 100€ στην εφορία 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...