Προς το περιεχόμενο

Πιστωτική Κάρτα.. ΠΟΥ;


Swimmer21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Georgis.georgiou είπε

Τραπεζιτης σε φιλο μου  (ημουν μπροστα) ειπε με 8500 περιπου μπορει να εγκριθει,εγω εχω 5 500 περιπου αλλα και 500000 ευρω σε καταθετικους

δεν γινεται θεωρω να μην παιζει καθολου ρολο αυτο

Ίσως παίξει ρόλο αν τα έχεις όλα στην ίδια τράπεζα και να τα έχεις και "κλειστά" αν τα έχεις σε διαφορετικές τράπεζες δεν νομίζω να σου εγκρίνει κανείς π.κάρτα.Επίσης ρόλο θα παίξει και η πηγή του εισοδήματος (ιδ.υπάλληλος,ελ.επαγγελματία,αγρότης,εισοδηματίας κτλπ) αλλά και αν έχεις άλλα δάνεια στο όνομα σου.Αν και με τα 5500 είσαι πολύ δύσκολα.Δεν χάνεις τπτ πάντως να κάνεις μια αίτηση το πολύ πολύ να χάσεις 1-2ώρες από τον χρόνο σου

Επεξ/σία από solton57010
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 347
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έβγαλα πριν 1-2 χρόνια την φοιτητική της Πειραιώς. πολύ εύκολη διαδικασία και όριο 300€. Το ίδιο όριο έβαλαν και σε άλλον γνωστό μου εργαζόμενο με μικρό εισόδημα (όχι φοιτητή, μεγάλύτερης ηλικίας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις ‎27‎/‎6‎/‎2018 στις 3:19 ΜΜ, Georgis.georgiou είπε

Πηγα σημερα για την αιτηση και εγκριθηκε επιτοπου με παρεμβαση του διεθυντη με πολυ μεγαλο πιστωτικο οριο.

Με 500 χιλιάρικα στην τράπεζα θα ήταν χαζό να μη στην εγκρίνουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμιά μικρή ρε παιδιά 800-1000 όριο θα μου δώσουν λέτε? έχω 15,693€ στην φορολογική και η επόμενη θα είναι πιο μεγάλη γτ πέρσι ξεκίνησα δουλειά απο τον Απρίλιο. 

Θα βόλευε μια τέτοια κάρτα να έχω για καμια αγορά ή για τίποτα δόσεις κλπ. Να πάω λέτε alpha bank που έχω μισθοδοσία ή να πάω eurobank που είχαμε πριν την μισθοδοσία και ουσιαστικά την χρησιμοποιώ ακόμα. Κάθε μήνα τα βάζω εκεί τα λεφτά γτ με βολεύει καλύτερα το ebanking

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, logokrimenos είπε

Καμιά μικρή ρε παιδιά 800-1000 όριο θα μου δώσουν λέτε? έχω 15,693€ στην φορολογική και η επόμενη θα είναι πιο μεγάλη γτ πέρσι ξεκίνησα δουλειά απο τον Απρίλιο. 

Θα βόλευε μια τέτοια κάρτα να έχω για καμια αγορά ή για τίποτα δόσεις κλπ. Να πάω λέτε alpha bank που έχω μισθοδοσία ή να πάω eurobank που είχαμε πριν την μισθοδοσία και ουσιαστικά την χρησιμοποιώ ακόμα. Κάθε μήνα τα βάζω εκεί τα λεφτά γτ με βολεύει καλύτερα το ebanking

εγω παντως που πηγα eurobank με μισθοδοσια στην ιδια τραπεζα, χωρις δανεια η αλλες καρτες και με πολλαπλασιο εισοδημα απο αυτο που λες, αφου περιμενα εναν ολοκληρο μηνα, εφαγα πορτα τελικα γιατι.. "ετσι". πηγα πειραιως και σε 3 μερες ημουν ετοιμος και με φυσιολογικο οριο. απο τοτε ο,τι μπαινει eurobank παει αμεσως πειραιως. αυτα πριν 2 χρονια, δε ξερω αν εχει αλλαξει κατι, δε χανεις κατι να δοκιμασεις παντως

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, logokrimenos είπε

Καμιά μικρή ρε παιδιά 800-1000 όριο θα μου δώσουν λέτε? έχω 15,693€ στην φορολογική και η επόμενη θα είναι πιο μεγάλη γτ πέρσι ξεκίνησα δουλειά απο τον Απρίλιο. 

Θα βόλευε μια τέτοια κάρτα να έχω για καμια αγορά ή για τίποτα δόσεις κλπ. Να πάω λέτε alpha bank που έχω μισθοδοσία ή να πάω eurobank που είχαμε πριν την μισθοδοσία και ουσιαστικά την χρησιμοποιώ ακόμα. Κάθε μήνα τα βάζω εκεί τα λεφτά γτ με βολεύει καλύτερα το ebanking

Η Alpha για να εκδώσει πιστωτική θέλει εκκαθαριστικό από 8.000€ και άνω, καθαρά. Στους χαμηλόμισθους εκδίδει συνήθως την Aegean Bonus Visa, δεν θυμάμαι όμως τι πιστωτικό όριο δίνει. Νομίζω είναι γύρω στο χιλιάρικο.

Είναι στα υπέρ σου ότι έχεις την μισθοδοσία εκεί.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις ξεκινησει προσφατα να δουλευεις και δεν φαινεται στο εκκαθαριστικο τι κανεις;Απλα υπομονη;Καποια βεβαιωση μισθοδοσιας δεν κανει δουλεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 31/8/2018 στις 1:05 ΜΜ, lightsout είπε

Στους χαμηλόμισθους εκδίδει συνήθως την Aegean Bonus Visa, δεν θυμάμαι όμως τι πιστωτικό όριο δίνει. Νομίζω είναι γύρω στο χιλιάρικο.

Δεν ισχύει. Το ρίσκο που αναλαμβάνει η τράπεζα είναι το ίδιο, είτε σου δώσει την Aegean Visa, είτε την Energy Mastercard, είτε την Dynamic American Express. Δεν υπάρχουν κάρτες που εκδίδονται πιο εύκολα ή πιο δύσκολα. Αν κάποιος πληροί τις προϋποθέσεις που ορίζει η τράπεζα για την έκδοση απλής πιστωτικής κάρτας (δε λέω να είναι χρυσή ή πλατινένια), τότε θα του την εκδώσει η τράπεζα.

22 ώρες πριν, zenwalk23 είπε

Αν εχεις ξεκινησει προσφατα να δουλευεις και δεν φαινεται στο εκκαθαριστικο τι κανεις;Απλα υπομονη;Καποια βεβαιωση μισθοδοσιας δεν κανει δουλεια;

Το πιο απλό είναι να στείλεις μία αίτηση στην τράπεζα και ό,τι βγει. Δεν υπάρχουν κανόνες σε αυτά. Εγώ, έχοντας πολύ χαμηλό περσινό εκκαθαριστικό (δεν δούλευα τότε), έκανα αίτηση τον πρώτο μήνα που βρήκα δουλειά (με βασικό μισθό) και εγκρίθηκε. Τίποτα δεν είναι απόλυτο. Δεν παίζει ρόλο μόνο το εισόδημα για την έκδοση κάρτας.

Επεξ/σία από pluss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, pluss είπε

Δεν ισχύει. Το ρίσκο που αναλαμβάνει η τράπεζα είναι το ίδιο, είτε σου δώσει την Aegean Visa, είτε την Energy Mastercard, είτε την Dynamic American Express. Αν κάποιος πληροί τις προϋποθέσεις για την έκδοση απλής πιστωτικής κάρτας (δε λέω να είναι χρυσή ή πλατινένια), τότε θα του την εκδώσει η τράπεζα.

Το πιο απλό είναι να στείλεις μία αίτηση στην τράπεζα και ό,τι βγει. Δεν υπάρχουν κανόνες σε αυτά. Εγώ, έχοντας πολύ χαμηλό περσινό εκκαθαριστικό (δεν δούλευα τότε), έκανα αίτηση τον πρώτο μήνα που βρήκα δουλειά (με βασικό μισθό) και εγκρίθηκε. Δεν παίζει ρόλο μόνο το εισόδημα για την έκδοση κάρτας.

Ισχύει και δεν έχει να κάνει με το ρίσκο, αλλά με τις κάρτες που θέλει η τράπεζα να πουλήσει για τους δικούς της λόγους. Σε συναδέλφους που έκαναν αίτηση για πιστωτική, σε διαφορετικά υποκαταστήματα, τους πρότειναν την Aegean Visa.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ρίσκο το ανέφερα, γιατί παραπάνω είπες ότι "στους χαμηλόμισθους συνήθως εκδίδουν την Aegean Visa", κάτι που δεν ισχύει, γιατί τα κριτήρια είναι ίδια και όχι διαφορετικά για την κάθε κάρτα. Άρα, εάν, από τα κεντρικά που θα πάει η αίτηση, κριθεί ότι μπορείς να βγάλεις την A κάρτα, τότε είναι το ίδιο εύκολο να βγάλεις τη Β ή τη Γ. Το ποια κάρτα θα επιλέξεις, εξαρτάται από εσένα. Σίγουρα, για εμπορικούς λόγους, μπορεί να πλασάρουν την Aegean, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι εκδίδεται ευκολότερα σε σχέση με τις άλλες. Γιατί το ρίσκο που παίρνει μια τράπεζα εγκρίνοντας μία πιστωτική κάρτα σε έναν χαμηλόμισθο είναι το ίδιο, όποια κάρτα κι αν είναι αυτή. Απλώς, οι υπάλληλοι των τραπεζών για να εξυπηρετήσουν συμφέροντα (bonus ή δεν ξέρω τι άλλο) λένε ότι δήθεν η "τάδε" κάρτα εκδίδεται πιο εύκολα και όποιον πιάσουν.
Πάντως, το καλύτερο σε τέτοιες περιπτώσεις είναι να γίνεται online αίτηση παρά σε κατάστημα, όπου ο κάθε υπάλληλος είτε λέει τα δικά του για να πλασάρει όποια κάρτα θέλει αυτός είτε δεν είναι ενημερωμένος καλά. Στη δική μου περίπτωση, δεν μου πλάσαραν ούτε την Aegean ούτε καμία άλλη, γιατί ήταν 100% σίγουροι ότι δεν θα μου εκδίδονταν κάρτα, αλλά δεν το έβαλα κάτω ούτε στάθηκα σε αυτά που μου είπαν. Έτσι, έκανα online αίτηση και εκδόθηκε η κάρτα κανονικά. Γι' αυτό, ό,τι και να λένε, όποιος ενδιαφέρεται ας κάνει μία online αίτηση για την κάρτα που επιθυμεί. Δεν χάνει τίποτα στην τελική με το να δοκιμάσει.

Επεξ/σία από pluss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, pluss είπε

Το ρίσκο το ανέφερα, γιατί παραπάνω είπες ότι "στους χαμηλόμισθους συνήθως εκδίδουν την Aegean Visa", κάτι που δεν ισχύει, γιατί τα κριτήρια είναι ίδια και όχι διαφορετικά για την κάθε κάρτα. Άρα, εάν, από τα κεντρικά που θα πάει η αίτηση, κριθεί ότι μπορείς να βγάλεις την A κάρτα, τότε είναι το ίδιο εύκολο να βγάλεις τη Β ή τη Γ. Το ποια κάρτα θα επιλέξεις, εξαρτάται από εσένα. Σίγουρα, για εμπορικούς λόγους, μπορεί να πλασάρουν την Aegean, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι εκδίδεται ευκολότερα σε σχέση με τις άλλες. Γιατί το ρίσκο που παίρνει μια τράπεζα εγκρίνοντας μία πιστωτική κάρτα σε έναν χαμηλόμισθο είναι το ίδιο, όποια κάρτα κι αν είναι αυτή. Απλώς, οι υπάλληλοι των τραπεζών για να εξυπηρετήσουν συμφέροντα (bonus ή δεν ξέρω τι άλλο) λένε ότι δήθεν η "τάδε" κάρτα εκδίδεται πιο εύκολα και όποιον πιάσουν.
Πάντως, το καλύτερο σε τέτοιες περιπτώσεις είναι να γίνεται online αίτηση παρά σε κατάστημα, όπου ο κάθε υπάλληλος είτε λέει τα δικά του για να πλασάρει όποια κάρτα θέλει αυτός είτε δεν είναι ενημερωμένος καλά. Στη δική μου περίπτωση, δεν μου πλάσαραν ούτε την Aegean ούτε καμία άλλη, γιατί ήταν 100% σίγουροι ότι δεν θα μου εκδίδονταν κάρτα, αλλά δεν το έβαλα κάτω ούτε στάθηκα σε αυτά που μου είπαν. Έτσι, έκανα online αίτηση και εκδόθηκε η κάρτα κανονικά. Γι' αυτό, ό,τι και να λένε, όποιος ενδιαφέρεται ας κάνει μία online αίτηση για την κάρτα που επιθυμεί. Δεν χάνει τίποτα στην τελική με το να δοκιμάσει.

Τα κριτήρια διαφέρουν ανάλογα με το πιστωτικό όριο της κάρτας και διαφορετική κάρτα θα πλασάρουν στον μισθωτό των 700 ευρώ από αυτή που θα πλασάρουν στον μισθωτό των 2000 ευρώ κ.ο.κ. 

Φυσικά, εάν εγκρίνεται η έκδοση της τάδε κάρτας, θα εκρινοταν και η έκδοση της δείνα με το αντίστοιχο όριο, δεν διαφωνούμε κάπου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα άλφα μπάνκ σήμερα. Εκκαθαριστικό 8500ε καθαρά με αμάξι στο όνομα μου. Άλφα είναι η μισθοδοσία μου . Μ είπε ότι λογικά θα βγει αλλά με όριο 1.000ε με τίποτα παραπάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά ,

Ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος ξέρει να μου πει τι λαμβάνουν υπόψη οι τράπεζες για να αποφανθούν υπέρ ή κατά της αίτησης για πιστωτική. Έχω πάει 1 φορά στην Πειραιώς( που είναι και η μισθοδοσία ) με 10 k εκκαθαριστικό . Η αιτηση απορριφθηκε . Φετος το Μαιο ξαναπηγα -εκκαθαριστικο 27 k αυτη φορα -στην Εθνικη γιατί δε μου άρεσε πολύ ο τρόπος τους  στο κατάστημα στην  Πειραιως. Ο υπάλληλος ήταν σίγουρος ότι θα την πάρω ,αλλά και πάλι απορρίφθηκε. Δεν έχω δανειστεί ποτέ τίποτα από τράπεζα και δε χρωστάγα πότε ούτε 1 ευρώ εφορία ή άλλου. Επομένως είναι σίγουρο ότι το θέμα δεν είναι μόνο το εισόδημα ως ένα απόλυτο νούμερο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...