Προς το περιεχόμενο

Πιστωτική Κάρτα.. ΠΟΥ;


Swimmer21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ με 12000 εκκαθαριστικο, πήγα για επικαιροποιηση στοιχείων και ο υπάλληλος μου πρότεινε να βγάλω μια πιστωτική. Μιλάω για eurobank, που έχω και τη μισθοδοσία. Μετά από μια εβδομάδα εγκρίθηκε, με πιστωτικό όριο 2000 ευρώ μάλιστα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
  • Απαντ. 347
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εκτός από το εισόδημα σου παίζει και πολύ σημαντικό ρόλο το Credit history. Υπάρχει διατραπεζική οργάνωση να την πω. Credit unions... νομίζω λέγονται. Έχουν λοιπόν βάση δεδομένων με το ιστορικό του κάθε χρήστη. Ανάλογα με το ποσό συνεπείς είσαι στην ξεπληρώσμη των χρεών σου τόσο θετικό είναι και το σκορ σου. Δεν είναι μόνο η πιστωτικές που μετράνε αλλά και λοιπά δάνεια. Εδώ στον Καναδά και την Αμερική είναι lifestyle να έχεις 5 με 6 πιστωτικές, μιας και η κάθε μία έχει ξεχωριστά perks and awards. Αρκετοί από νεαρή ηλικία ξεκινάνε να παίρνουν κάρτες με μικρό limit ώστε με τα χρόνια να βελτιώνουν το σκορ τους και να έχουν καλύτερη πρόσβαση στα διάφορα δάνεια και όχι μόνο. Πχ δεν παίζει να βγάλεις mortgage αν δεν έχεις ένα θετικό credit history. Οπότε αν δεν σας βγάζει η τράπεζα πιστωτική, ή έχετε κακό ιστορικό γιατί στο παρελθόν κάπου ξέφυγε η φάση ή πολύ απλά δεν έχετε καν ιστορικό.

Η πιστωτική είναι ένα από τα καλύτερα πράγματα και από την άλλη ένα από τα χειρότερα στα χέρια άσχετων. Μια συμβουλή, πληρώνετε στο φουλ τον λογαριασμό κάθε μήνα και δεν θα δώσετε ούτε ευρώ σε τόκο και αντίθετος θα κερδίζετε λεφτά και δώρα. Αν κάποιος δεν μπορεί να αποπληρώσει στο τέλος του μήνα τον λογαριασμό, απλά να μην βγάλει πιστωτική. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/1/2019 στις 5:07 ΠΜ, Vercis είπε

Εκτός από το εισόδημα σου παίζει και πολύ σημαντικό ρόλο το Credit history. Υπάρχει διατραπεζική οργάνωση να την πω. Credit unions... νομίζω λέγονται. Έχουν λοιπόν βάση δεδομένων με το ιστορικό του κάθε χρήστη. Ανάλογα με το ποσό συνεπείς είσαι στην ξεπληρώσμη των χρεών σου τόσο θετικό είναι και το σκορ σου. Δεν είναι μόνο η πιστωτικές που μετράνε αλλά και λοιπά δάνεια. Εδώ στον Καναδά και την Αμερική είναι lifestyle να έχεις 5 με 6 πιστωτικές, μιας και η κάθε μία έχει ξεχωριστά perks and awards. Αρκετοί από νεαρή ηλικία ξεκινάνε να παίρνουν κάρτες με μικρό limit ώστε με τα χρόνια να βελτιώνουν το σκορ τους και να έχουν καλύτερη πρόσβαση στα διάφορα δάνεια και όχι μόνο. Πχ δεν παίζει να βγάλεις mortgage αν δεν έχεις ένα θετικό credit history. Οπότε αν δεν σας βγάζει η τράπεζα πιστωτική, ή έχετε κακό ιστορικό γιατί στο παρελθόν κάπου ξέφυγε η φάση ή πολύ απλά δεν έχετε καν ιστορικό.

Η πιστωτική είναι ένα από τα καλύτερα πράγματα και από την άλλη ένα από τα χειρότερα στα χέρια άσχετων. Μια συμβουλή, πληρώνετε στο φουλ τον λογαριασμό κάθε μήνα και δεν θα δώσετε ούτε ευρώ σε τόκο και αντίθετος θα κερδίζετε λεφτά και δώρα. Αν κάποιος δεν μπορεί να αποπληρώσει στο τέλος του μήνα τον λογαριασμό, απλά να μην βγάλει πιστωτική. 

Άλλο το credit scoring στην Αμερική και άλλο εδώ Ελλάδα. Δεν υπάρχει αυτό που λες στην Ελλάδα. Ως standard δηλαδή. Απλώς κάθε τράπεζα έχει εναν τρόπου υπολογισμού της πιστοληπτικής σου ικανότητας (που προφανώς κοιτάει το ιστορικό πληρωμών - μεταξύ άλλων).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω βγαλει 2 πιστωτικες (τις οποιες τελικα δεν χρησιμοποιω και μαλλον θα τις κοψω) σε εθνικη και alpha, οπως καταλαβα κοιτανε το εκκαθαριστικο σου και αν εχεις μονιμη εργασια απο κει και περα πρεπει να ειναι λιγο αναλογα την τραπεζα τι οριο θα παρεις κτλπ. Παντως περι credit score στην Ελλαδα δεν πρεπει να ισχυει οπως στην Αμερικη, επισης θεωρω οτι ειναι λιγο flawed το συστημα, δηλαδη οκ αν εισαι συνεπης στις πληρωμες σου δεν σημαινει απαραιτητα οτι εχεις και την δυνατοτητα να υποστηρίξεις 5-6 καρτες με μεγαλα ορια.
 

Στις 9/1/2019 στις 5:07 ΠΜ, Vercis είπε

Εκτός από το εισόδημα σου παίζει και πολύ σημαντικό ρόλο το Credit history. Υπάρχει διατραπεζική οργάνωση να την πω. Credit unions... νομίζω λέγονται. Έχουν λοιπόν βάση δεδομένων με το ιστορικό του κάθε χρήστη. Ανάλογα με το ποσό συνεπείς είσαι στην ξεπληρώσμη των χρεών σου τόσο θετικό είναι και το σκορ σου. Δεν είναι μόνο η πιστωτικές που μετράνε αλλά και λοιπά δάνεια. Εδώ στον Καναδά και την Αμερική είναι lifestyle να έχεις 5 με 6 πιστωτικές, μιας και η κάθε μία έχει ξεχωριστά perks and awards. Αρκετοί από νεαρή ηλικία ξεκινάνε να παίρνουν κάρτες με μικρό limit ώστε με τα χρόνια να βελτιώνουν το σκορ τους και να έχουν καλύτερη πρόσβαση στα διάφορα δάνεια και όχι μόνο. Πχ δεν παίζει να βγάλεις mortgage αν δεν έχεις ένα θετικό credit history. Οπότε αν δεν σας βγάζει η τράπεζα πιστωτική, ή έχετε κακό ιστορικό γιατί στο παρελθόν κάπου ξέφυγε η φάση ή πολύ απλά δεν έχετε καν ιστορικό.

Η πιστωτική είναι ένα από τα καλύτερα πράγματα και από την άλλη ένα από τα χειρότερα στα χέρια άσχετων. Μια συμβουλή, πληρώνετε στο φουλ τον λογαριασμό κάθε μήνα και δεν θα δώσετε ούτε ευρώ σε τόκο και αντίθετος θα κερδίζετε λεφτά και δώρα. Αν κάποιος δεν μπορεί να αποπληρώσει στο τέλος του μήνα τον λογαριασμό, απλά να μην βγάλει πιστωτική. 

Για το τελευταιο που λες στην alpha τουλαχιστον μπορεις να βαλεις αυτοματη εξοφληση απο τον λογαριασμο οποτε δεν χρειαζεται να το κανεις manual, στην εθνικη δεν ειδα κατι τετοιο αλλα δεν το εψαξα και πολυ. Οταν λες θα κερδιζετε λεφτα και δωρα τι εννοεις? Δεν βλεπω τιποτα τετοιο εκτος απο το 1.5x bonus (νομιζω) της alpha που ενταξει σιγα δεν θα σωθουμε με τους ποντους και το απολυτο τιποτα της εθνικής δεν βλεπω κατι αλλο εκτος αν μου διαφεύγει το οποιο ειναι πολυ πιθανο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας που ειμαστε στο θεμα των καρτων, οσοι ειχατε πιστωτικη της πειραιως ποτε σας ηρθε η καινουρια σε σχεση με την ημερομηνια ληξης της παλιας;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Εγω ρε παιδιά έκανα στην άλφα 2 φορές. Τη πρώτη έφαγα πόρτα μέσα σε 24 ώρες. Τη δεύτερη 04/2/19 έλεγε εγκριμένη σε αναμονή υπέγραψα και συμβάσεις και πριν δύο μέρες τρώω πάλι άκυρο. Ενώ είχε εγκριθεί και στο τηλέφωνο μου είπαν ότι έχει φύγει για τα κεντρικά εγκριμένη η αίτηση και δεν ήξεραν γιατί τελικά απορρίφθηκε. Εισόδημα 18000 χωρίς δάνεια και κάρτες σε άλλες τράπεζες και με δωρεάν παραχώρηση από τους γονείς στο σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, michalisgr είπε

Εγω ρε παιδιά έκανα στην άλφα 2 φορές. Τη πρώτη έφαγα πόρτα μέσα σε 24 ώρες. Τη δεύτερη 04/2/19 έλεγε εγκριμένη σε αναμονή υπέγραψα και συμβάσεις και πριν δύο μέρες τρώω πάλι άκυρο. Ενώ είχε εγκριθεί και στο τηλέφωνο μου είπαν ότι έχει φύγει για τα κεντρικά εγκριμένη η αίτηση και δεν ήξεραν γιατί τελικά απορρίφθηκε. Εισόδημα 18000 χωρίς δάνεια και κάρτες σε άλλες τράπεζες και με δωρεάν παραχώρηση από τους γονείς στο σπίτι.

Εάν δεν είσαι πολύ μικρός(ή πολύ μεγάλος)και έχεις επί σειρά ετών τέτοιο εκκαθαριστικό δεν βρίσκω λόγο μη έγκρισης.Μήπως ήσουν κακοπληρωτής σε κάποιο παλαιό δάνειο ή είχες μπει εγγυητής σε κάποιον που πιστόλιασε δάνειο;

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, michalisgr είπε

Εγω ρε παιδιά έκανα στην άλφα 2 φορές. Τη πρώτη έφαγα πόρτα μέσα σε 24 ώρες. Τη δεύτερη 04/2/19 έλεγε εγκριμένη σε αναμονή υπέγραψα και συμβάσεις και πριν δύο μέρες τρώω πάλι άκυρο. Ενώ είχε εγκριθεί και στο τηλέφωνο μου είπαν ότι έχει φύγει για τα κεντρικά εγκριμένη η αίτηση και δεν ήξεραν γιατί τελικά απορρίφθηκε. Εισόδημα 18000 χωρίς δάνεια και κάρτες σε άλλες τράπεζες και με δωρεάν παραχώρηση από τους γονείς στο σπίτι.

Δεν παίζει αυτό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, chill είπε

Προφανώς κάπου είναι μαυρισμένος και δεν το ξέρει.

Για ψάξου καλύτερα, γιατί με 18k εισόδημα και να τρως πόρτα κάτι δεν πάει καλά. 

Δεν είναι απαραίτητο να είναι μαυρισμένος.Και εγώ είχα φάει άκυρο με εκκαθαριστικό 27000 όταν ήμουν 19 χρόνων.Και μου έβγαλαν με 13000 εκκαθαριστικό στα 29 μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω που τα βρίσκεται αυτά, αλλά σας ξαναλέω ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ ότι αυτά δεν γίνονται. Τα ηλικιακά κριτήρια  ισχύουν ανά περιπτώσεις αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα ακυρωνόταν αίτηση με 27κκ εισόδημα επειδή ήσουν 19 ετών.-

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, kourtembeu είπε

Δεν ξέρω που τα βρίσκεται αυτά, αλλά σας ξαναλέω ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ ότι αυτά δεν γίνονται. Τα ηλικιακά κριτήρια  ισχύουν ανά περιπτώσεις αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα ακυρωνόταν αίτηση με 27κκ εισόδημα επειδή ήσουν 19 ετών.-

Μπορεί γενικά εκείνο το διάστημα να μην έδιναν κάρτες δεν ξέρω,πάντως εγώ μέχρι τότε δεν είχα καμία σχέση με τράπεζες.Ουτε καν λογαριασμό μισθοδοσίας,μας πλήρωναν cash και δεν είχα καν λογαριασμό σε τράπεζα.Οπως και λίγα χρόνια αργότερα(με μικρότερο εκκαθαριστικό)δεν μου έδιναν δάνειο 2000 ευρώ χωρίς εγγυητή.Τοτε είχα ρωτήσει και μου είπαν στην τράπεζα ότι θέλουν εγγυητή επειδή είμαι κάτω των 25.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, andrapos είπε

Μπορεί γενικά εκείνο το διάστημα να μην έδιναν κάρτες δεν ξέρω,πάντως εγώ μέχρι τότε δεν είχα καμία σχέση με τράπεζες.Ουτε καν λογαριασμό μισθοδοσίας,μας πλήρωναν cash και δεν είχα καν λογαριασμό σε τράπεζα.Οπως και λίγα χρόνια αργότερα(με μικρότερο εκκαθαριστικό)δεν μου έδιναν δάνειο 2000 ευρώ χωρίς εγγυητή.Τοτε είχα ρωτήσει και μου είπαν στην τράπεζα ότι θέλουν εγγυητή επειδή είμαι κάτω των 25.

Στο δάνειο είναι απαραίτητος ο εγγυητής λόγο ηλικίας στην πιστωτική δεν ισχύει αυτό. Πιθανότατα έπεσες σε stop credit διαφορετικά το θεωρώ απίθανο οποίος είδε την αίτηση να την απέρριψε . Όπως και στο φίλο από πάνω. Γενικά πάντως να ξέρετε πως πολλά παίζουν ρόλο μέσα σε αυτά και αν πληρώνεται φόρο πολυτελείας και αλλά οικονομικά στοιχεία που φαίνονται στη δήλωση σας . 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολλα συνεχομενα μηνυματα χωρις μηνυμα κατα των καρτων, χρειαζοταν ενα. 

ΟΙ ΠΕΙΣΤΟΤΥΚΑΙΣ ΥΝΕ Ω ΣΑΤΑΝΑΣ. ΔΥΑΔΟΣΤΑΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Επεξ/σία από ProponitisTouKanape
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...