Προς το περιεχόμενο

Πιστωτική Κάρτα.. ΠΟΥ;


Swimmer21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 347
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα ειχα γραψει και σε αλλο θεμα για τη κατασταση μου

εχω εισοδιμα 25k χωρις περουσιακο στιχιο στο ονομα μου και καταθεσεις 10k αλλα δε μπορω να βγαλω πιστωτικη. Πριν 5 και 7 χρονια αντιστιχα η πειραιως και eurobank μου ειχαν διαγραψει και κουρεψει 10k και 9k αντιστιχα χρεος. στο τηρεσια τσεκαρα πριν μερικες βδομαδες και ειμαι καθαρος. στη πειραιως που εχω μισθοδοσια εφαγα ακυρο το ιδιο και eurobank. 

προχθες λοιπόν εγινα επι τουτου πελατης της alpha , ανοιξα απλο λογαριασμο ταμιευτιριου και στην υπαληλο το επεξα κινεζος οτι απλα θελω να ανοιξω ενα λογαριασμο. γυρισα σπιτι εκανα online αιτιση για affinity πιστωτικη γιατι ηθελε να εχεις πρωτα λογαριασμο στην alpha και μου λεει σε επεξεργασια η αιτιση. οποτε περιμενω.

ξερετε γιατι δε μου εγκρινουν οι αλλες? Επιδει εχουν το ιστορικο που μου ειχαν διαγραψει τα χρεη?δε μετραει οτι ειμαι καθαρος πλεον στο τηρεσια?

Επεξ/σία από Napier
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Napier είπε

καλησπερα ειχα γραψει και σε αλλο θεμα για τη κατασταση μου

εχω εισοδιμα 25k χωρις περουσιακο στιχιο στο ονομα μου και καταθεσεις 10k αλλα δε μπορω να βγαλω πιστωτικη. Πριν 5 και 7 χρονια αντιστιχα η πειραιως και eurobank μου ειχαν διαγραψει και κουρεψει 10k και 9k αντιστιχα χρεος. στο τηρεσια τσεκαρα πριν μερικες βδομαδες και ειμαι καθαρος. στη πειραιως που εχω μισθοδοσια εφαγα ακυρο το ιδιο και eurobank. 

προχθες λοιπόν εγιναν επι τουτου πελατης της alpha , ανοιξα απλο λογαριασμο ταμιευτιριου και στην υπαληλο το επεξα κινεζος οτι απλα θελω να ανοιξω ενα λογαριασμο. γυρισα σπιτι εκανα online αιτιση για affinity πιστωτικη γιατι ηθελε να εχεις πρωτα λογαριασμο στην alpha και μου λεει σε επεξεργασια η αιτιση. οποτε περιμενω.

ξερετε γιατι δε μου εγκρινουν οι αλλες? Επιδει εχουν το ιστορικο που μου ειχαν διαγραψει τα χρεη?δε μετραει οτι ειμαι καθαρος πλεον στο τηρεσια?

Λογικά λόγο κακού ιστορικού, γιατί δεν ρωτάς τους ίδιους? Δεν υπάρχει κάποια αιτιολογία για την απόρριψη?

Επεξ/σία από giorgos4ever
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δε λενε. ρωτισα και στις 2 και μου ειπαν τηλεφωνικα οτι δε ξερουν και αυτοι. και γω νομιζω λογο ιστορικου που εχουν αυτες οι 2 γιαυτο πηγα στην alpha που δεν εχει το ιστορικο μου και θα δει οτι ειμαι καθαρος πλεον στο τηρεσια. 

φυσικα φοβαμαι οτι επιδη ειμαι 2 ημερων πελατης παιζει να φαω και απο κει ακυρο. σκεφτομαι τωρα οτι ισως επρεπε να μεταφερω τις καταθεσεις μου εκει και μετα να εκανα.

λετε να εχω περισοτερες ελπιδες στην alpha η παιζει και η alpha να μαθει τις διαγραφες και το κουρεμα που ειχα πριν τοσα χρονια? και αν ναι πως θα το μαθουν?αφου στην αναλιτικη που μου εστιλε ο τηρεσιας λεει δεν υπαρχει καταχωριση καμια στο προσοπο μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Napier είπε

οχι δε λενε. ρωτισα και στις 2 και μου ειπαν τηλεφωνικα οτι δε ξερουν και αυτοι. και γω νομιζω λογο ιστορικου που εχουν αυτες οι 2 γιαυτο πηγα στην alpha που δεν εχει το ιστορικο μου και θα δει οτι ειμαι καθαρος πλεον στο τηρεσια. 

φυσικα φοβαμαι οτι επιδη ειμαι 2 ημερων πελατης παιζει να φαω και απο κει ακυρο. σκεφτομαι τωρα οτι ισως επρεπε να μεταφερω τις καταθεσεις μου εκει και μετα να εκανα.

λετε να εχω περισοτερες ελπιδες στην alpha η παιζει και η alpha να μαθει τις διαγραφες και το κουρεμα που ειχα πριν τοσα χρονια? και αν ναι πως θα το μαθουν?αφου στην αναλιτικη που μου εστιλε ο τηρεσιας λεει δεν υπαρχει καταχωριση καμια στο προσοπο μου...

Βγάζεις 25K το χρόνο και δεν σκαμπάζεις τίποτα από ορθογραφία;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Napier είπε

εχω δυσλεξια.στο θεμα μας ομως τι μπορει να φταιει?

Βάλε add-on στο browser να σου κάνει ορθογραφικό έλεγχο τότε.

Στο θέμα μας; Ωραια, είναι προφανές ότι φταίει το ιστορικό σου. Η τράπεζα μέσα κρατάει δικό της ιστορικό, δεν κοιτάζει μόνο τον Τειρεσία.

Εσύ έχεις ένα credit score εσωτερικό στη τράπεζα (έναν δείκτη πιστοληπτικής ικανότητας) ο οποίος είναι σκατά λόγω του ότι τους έφαγες 9-10k. Οπότε καμία ελπίδα σε αυτές τις τράπεζες. Ίσως σε 20 χρόνια.

Όσον αφορά την άλλη τράπεζα, μπορεί να σου δώσουν πιστωτική αλλά με μικρό όριο αρχικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιζει να επικινωνουν μεταξυ τους για το εσωτερικο ιστορικο που εχει η καθε τραπεζα για μενα οπος λες?

γιατι η alpha ειναι η τελευτεα μου ελπιδα και φοβαμαι αν υπαρχει τροπος να μαθει για τις διαγραφες/κουρεματα

Επεξ/σία από Napier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Napier είπε

παιζει να επικινωνουν μεταξυ τους για το εσωτερικο ιστορικο που εχει η καθε τραπεζα για μενα οπος λες?

γιατι η alpha ειναι η τελευτεα μου ελπιδα και φοβαμαι αν υπαρχει τροπος να μαθει για τις διαγραφες/κουρεματα

Θα το μάθεις σύντομα, δεν είναι μακριά η στιγμή που θα σου ρίξουν και από την aplha άκυρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Θα το μάθεις σύντομα, δεν είναι μακριά η στιγμή που θα σου ρίξουν και από την aplha άκυρο.

Και πολύ καλά θα κάνουν. Θα ήταν χαζό να δώσουν credit σε άνθρωπο που τους τα έχει ήδη φάει μια φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ότι οι Εθνική - Αλφα-Πειραιώς- Γιούρομπανκ λέγονται και συστημικές δε σου λέει  κάτι ;

Το ότι είσαι τώρα "καθαρός" στον Τειρεσία δε σημαίνει ότι δεν ξέρουν ότι κάποτε ήσουν "βρώμικος".

Επεξ/σία από nik0laus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, nik0laus είπε

Το ότι οι Εθνική - Αλφα-Πειραιώς- Γιούρομπανκ λέγονται και συστημικές δε σου λέει  κάτι ;

Το ότι είσαι τώρα "καθαρός" στον Τειρεσία δε σημαίνει ότι δεν ξέρουν ότι κάποτε ήσουν "βρώμικος".

Εντάξει, έλεγε μήπως έτρωγε αλλά 10Κ και από άλλα κορόιδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρά τα στραβά των τραπεζών, κυρίως λόγω της πλήρους άρνησης τους να χρηματοδοτήσουν το οτιδήποτε πλέον, εδώ είμαι με τις τράπεζες. Όποιος επωφελήθηκε απο διαγραφή χρεών (αλήθεια, ποιος πληρώνει τα διεγραμμενα; χμμμ) δεν πρέπει να έχει πάλι πρόσβαση σε δανεισμό, ούτε για 100€. Αρκετά επιβαρύνθηκε το τραπεζικό σύστημα απο μπαταχτσήδες που φόρτωναν κάρτες και καταναλωτικά και μετά τα γλίτωσαν με κάτι δικαστικές αποφάσεις μούρλια...

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, natural_sgf είπε

Και πολύ καλά θα κάνουν. Θα ήταν χαζό να δώσουν credit σε άνθρωπο που τους τα έχει ήδη φάει μια φορά.

καταρχην δεν εφαγα κατι. στη μεν πειραιως εκανα χρηση ρηθμισης που ειχε τοτε η τραπεζα για οσους ηταν στο νομο της ανθρωπιστικης κρισης και ετσι μου εγινε ολικη διαγραφη χρεους 10k μιας και οι συνθηκες τις ζωης μου τοτε ηταν πολυ χαλια.

στη δε eurobank μου κουρεψαν χρεος 9k αφου υστερα απο διαπραγματευσεις πληρωσα συνολικα 1350 ευρω σε δοσεις τον 75 ευρω για 1.5 χρονο και ετσι διευθετηθηκε το χρεος.

αρα δεν εφαγα τπτ,  συνενετικα και σε συνεργασια με τις τραπεζες ηρθα σε συμβιβασμο και διευθετισα τις υποχρεωσεις μου.

σημερα δε χρωσταο τπτ σε κανεναν. ουτε τραπεζες,ουτε ασφαλιστικα ταμια, ουτε εφορια. ειμαι χωρις κανενα απολυτος χρεος.απλα και ωραια.

εκανα μεγαλο αγωνα για να ανατρεψω τα οσα ατυχη μου ειχαν συμβει πριν απο αρκετα χρονια. τα καταφερα και τωρα θελω να χτισω δυνατο προφιλ πιστολιπτικης ικανοτητας εχοντας την προτερη εμπειρια η οποια θεωρω θα με κανει πολυ συνετο. πλεον δε ρισκαρω ξανα να βρεθω με χρεη. εχω περασει διαφορα στι ζωη μου οποτε εκτιμω τωρα οτι ειμαι πεντακαθαρος. 

στη τελικη αν δε καταφερω τωρα να παρω πιστοτικη ειναι απλα θεμα χρονου ποτε θα το καταφερω. και μεγαλο εισοδιμα εχω και μιαλο εχω και ξεκαθαρους στοχους εχω και νεος ειμαι. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο και να το μασκαρέψουμε για να ακούγεται ωραίο, έχεις φάει απο το τραπεζικό σύστημα 17-18Κ. Ήταν χρέος σου, διαγράφηκε και "μαγκιά" σου που το γλίτωσες αλλα είσαι (και σωστά), πελάτης υψηλού ρίσκου για την τράπεζα. Οπότε είναι παράλογο να σου ξαναδανείσει, αφού έχεις αποδειχθεί ήδη μια φορά ασυνεπής. 

Οι διαγραφές χρεών μπορεί όντως να ανακούφισαν κάποιους, σε βάρος των υπολοίπων μας βεβαια, αλλά τους απέκλεισαν απο τον τραπεζικό δανεισμό. Κι άμα σε αποκλείουν για κάρτα, σκέψου να πας να ζητήσεις δάνειο αυτοκινήτου ή στεγαστικό. Θα πάνε στο νοσοκομείο απο τα γέλια. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...