Προς το περιεχόμενο

Τηλεφωνημα απο την MICROSOFT?


skepasti21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να πιστεύω οτι ήταν τυχαίο που πήραν εμένα , κ να μην το "προκάλεσα" εγώ όλο αυτό. Αν με εννοεί κάποιος ας μου πει την γνώμη του...

 

Sent from my iPhone using Insomnia

προφανως βρηκαν το τηλεφωνο σου απο το ιντερνετ.

εχεις καμια διαφημηση; ιστοσελιδα, ή ακομα και στο facebook.

 

εχουν παρει και εμενα και πελατες μου... ειναι ινδοι απατεωνες εχει ενα σωρο βιντεο να δεις με αναλογα θεματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανως βρηκαν το τηλεφωνο σου απο το ιντερνετ.

εχεις καμια διαφημηση; ιστοσελιδα, ή ακομα και στο facebook.

 

εχουν παρει και εμενα και πελατες μου... ειναι ινδοι απατεωνες εχει ενα σωρο βιντεο να δεις με αναλογα θεματα.

πουλουσα ένα λαπτοπ πριν μερες το ειχα βαλει χρυση ευκαιρια aggeliopolis e-Market  αλλα το παραξενο είναι ότι τηλεφωνο ειχα δωσει το κινητο μου........ και αυτοι με πηρανε στο στεθερο μου ΤΟ ΟΠΟΙΟ EINAI ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΣΥΖΗΓΟΥ ΜΟΥ! :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πουλουσα ένα λαπτοπ πριν μερες το ειχα βαλει χρυση ευκαιρια aggeliopolis e-Market  αλλα το παραξενο είναι ότι τηλεφωνο ειχα δωσει το κινητο μου........ και αυτοι με πηρανε στο στεθερο μου ΤΟ ΟΠΟΙΟ EINAI ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΣΥΖΗΓΟΥ ΜΟΥ! :-(

δεν κοιτανε χρυσο οδηγο η καταλογους..... εγω επειδη το ειχα ψαξει ηταν απο διαφημισεις, αγγελιες απο το ιντερνετ κτλ,

και αυτο ειχε γινει πριν κανενα οχταμηνο.... στην Ελλαδα δεν νομιζω να την πατησουν αρκετοι γιατι στο τελος ζητανε πιστωτικη πλεον δεν ειμαστε και τοσοΟΟΟοο εξοικιωμενοι στο να δινουμε πιστωτικη σε εναν Ινδο Birdy nam nam,,, :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...

ΠΑΙΔΕΣ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΜΕ ΠΕΙΡΕ ΕΝΑΣ ΙΝΔΟΣ ΠΟΥ ΜΙΛΟΥΣΕ ΑΓΓΛΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΛΕΓΩΝΤΑΣ ΜΟΥ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ MICROSOFT. ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΕ ΝΑ ΚΑΤΕΥΑΣΩ ΤΟ ANYDESK ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΣΤΑ ΑΡΧΕΙΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΟΘΟΝΗ ΜΟΥ. ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΩ ΕΙΝΑΙ :004676289135 ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΗΝ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΤΕ ΤΑ ΒΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ 100% ΑΠΑΤΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Johnpap12 είπε

ΠΑΙΔΕΣ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΜΕ ΠΕΙΡΕ ΕΝΑΣ ΙΝΔΟΣ ΠΟΥ ΜΙΛΟΥΣΕ ΑΓΓΛΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΛΕΓΩΝΤΑΣ ΜΟΥ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ MICROSOFT. ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΕ ΝΑ ΚΑΤΕΥΑΣΩ ΤΟ ANYDESK ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΣΤΑ ΑΡΧΕΙΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΟΘΟΝΗ ΜΟΥ. ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΩ ΕΙΝΑΙ :004676289135 ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΗΝ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΤΕ ΤΑ ΒΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ 100% ΑΠΑΤΗ.

Κλασσική απάτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημερώστε πάντως τους φίλους/συγγενείς που ίσως να ξέρουν αγγλικά αλλά πιθανώς να μην το έχουν πολύ με την τεχνολογία, γιατί έχουν αρχίσει και χρησιμοποιούν και ελληνικά νούμερα. 

Σήμερα κατα τις 10:30 με πήρε από το 6993235578 μια γυναίκα μιλώντας μου στα αγγλικά (με ινδική  προφορά) να μου πει οτι με καλεί από το support της Microsoft στις ΗΠΑ, γιατι δήθεν έχει χακαριστεί ο υπολογιστής μου.

Τόσο καιρό περίμενα να μου κάτσει τέτοιο τηλεφώνημα να τρολάρω και μου έτυχε στη χειρότερη στιγμή.
Την βάζω σε ανοιχτή ακρόαση γιατί ήμουν στο αυτοκίνητο και την παρακαλάω να με πάρει σε 2 ώρες που θα είμαι μπροστά στον υπολογιστή για να με "σώσει" αφού έχω "όλα τα προσωπικά μου στοιχεία και τις καρτες μου αποθηκευμένα" αλλά μάλλον δεν την έπεισα ότι μάσησα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Parasomnia είπε

Τόσο καιρό περίμενα να μου κάτσει τέτοιο τηλεφώνημα να τρολάρω και μου έτυχε στη χειρότερη στιγμή.

Και εγώ το περιμένω τα βλέπω στο youtube και γελάω και λέω να μην μου τύχει μία φορά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/8/2019 στις 6:59 ΜΜ, Ukforthemoment είπε

Οχι αν κρατάς το κινητό με το δεξί χέρι και ακούς απο το αριστερό αυτί.

Και το τηλεφωνικό κεντρο σου τ εχει στησει ενας κος Παναγιώτης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επαναφέρω στη ζωή πάλι το θέμα γιατί συνεχίζουν και οι scammers το ίδιο βιολί.

Σήμερα πάλι κατά τις 10:20 με πήραν από το 2724045412, ήταν ένας τύπος "από τη Microsoft" που μιλούσε αγγλικά και με την προφορά που είχε, με δυσκολία καταλάβαινα τι μου έλεγε.
Μου σέρβιρε το ίδιο παραμύθι οτί κάποιος με χάκαρε αλλά αυτός ήθελε να με βοηθήσει, και προσπαθούσε να με βάλει να τρέξω το anydesk και να του δώσω τον 9ψήφιο κωδικό.

(Οταν καλώ τον αριθμό, μου λέει οτι "δεν αντιστοιχει σε συνδρομητή")

Επεξ/σία από Parasomnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...