Προς το περιεχόμενο

Ιος από την Ελληνική Αστυνομία


tonkpils

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου πετάχτηκε σήμερα ένα μήνυμα στο οποίο κ καλά ήταν από την Ελληνική Αστυνομία κ έλεγε ότι με έχει μπλοκάρει κ ότι έχω γίνει στόχος τους. Δεν το πολυ διάβασα αλλά όλο το παρουσιαστικό φαινόταν fake αφού είχε από πίσω το σήμα των Ηνωμένων Εθνών κ το πρόσωπο του Προέδρου της Δημοκρατίας αλλά δεν θυμάμαι αν ήταν του νυν ή του τέως.

 

Θυμόμουν για αυτόν το ιό, είχα ακούσει πέρσι περιστατικά κλπ.

 

Τέσπα, έκανα μια σύντομη αναζήτηση κ μου λέει να μπω σε safe mode κ κάνω απλά επαναφορά συστήματος χωρίς όμως λέει να είναι μια 100% λύση γτ ο ιός μπορεί να έχει φωλιάσει καλά μέσα στην registry.

 

Μετά από αυτό, διέγραψα όλο το ιστορικό, έκλεισα facebook κ άλλα τέτοια, έσβησα το router κ τράβηξα κ καλώδιο.

Εκανα έλεγχο με AVG FREE 2015, καθαρισμό με CCleaner κ ένα σκανάρισμα με Spybot. Δεν βρέθηκε κάτι.

 

Το PC μια χαρά το χρησιμοποιώ, δεν έχει μπλοκαριστεί. Εφόσων μου πετάχτηκε το μήνυμα αυτό έχει μπει κανονικά ιός μέσα κ ας μην το βλέπει το AVG? Τι να κάνω? Να κάνω format καλού κακού?

Εχω κάτι πράγματα που θέλω να σώσω όμως. Αν τα ''κάψω'' σε DVD, πέζει να περάσει κ ο ιός μέσα?

Οποιαδήποτε συσκευή συνδέσω από δω κ πέρα πχ usb stick, κινητό, θα μπαίνει αυτόματα ο ιός μέσα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου πετάχτηκε σήμερα ένα μήνυμα στο οποίο κ καλά ήταν από την Ελληνική Αστυνομία κ έλεγε ότι με έχει μπλοκάρει κ ότι έχω γίνει στόχος τους. Δεν το πολυ διάβασα αλλά όλο το παρουσιαστικό φαινόταν fake αφού είχε από πίσω το σήμα των Ηνωμένων Εθνών κ το πρόσωπο του Προέδρου της Δημοκρατίας αλλά δεν θυμάμαι αν ήταν του νυν ή του τέως.

 

Θυμόμουν για αυτόν το ιό, είχα ακούσει πέρσι περιστατικά κλπ.

 

Τέσπα, έκανα μια σύντομη αναζήτηση κ μου λέει να μπω σε safe mode κ κάνω απλά επαναφορά συστήματος χωρίς όμως λέει να είναι μια 100% λύση γτ ο ιός μπορεί να έχει φωλιάσει καλά μέσα στην registry.

 

Μετά από αυτό, διέγραψα όλο το ιστορικό, έκλεισα facebook κ άλλα τέτοια, έσβησα το router κ τράβηξα κ καλώδιο.

Εκανα έλεγχο με AVG FREE 2015, καθαρισμό με CCleaner κ ένα σκανάρισμα με Spybot. Δεν βρέθηκε κάτι.

 

Το PC μια χαρά το χρησιμοποιώ, δεν έχει μπλοκαριστεί. Εφόσων μου πετάχτηκε το μήνυμα αυτό έχει μπει κανονικά ιός μέσα κ ας μην το βλέπει το AVG? Τι να κάνω? Να κάνω format καλού κακού?

Εχω κάτι πράγματα που θέλω να σώσω όμως. Αν τα ''κάψω'' σε DVD, πέζει να περάσει κ ο ιός μέσα?

Οποιαδήποτε συσκευή συνδέσω από δω κ πέρα πχ usb stick, κινητό, θα μπαίνει αυτόματα ο ιός μέσα?

Δες και εδω .παρα πολυ ενδιαφερον :

http://www.pcsteps.gr/14675-%CE%B1%CF%86%CE%B1%CE%AF%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%B7-%CE%B9%CE%BF%CF%8D-%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%85%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%AF%CE%B1%CF%82/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνησα να κάνω αρχικά αυτό με το Kaspersky που μου είπατε αλλά δεν μπορώ να το κάνω boot από το flash drive. Αρχικά μπήκα στο bios, απενεργοποίησα όλες τις bootable συσκευες (cd-dvd-hdd) κ άφησα μόνον το flash. Δεν έπιασε. Εκατσα έκανα όλη την διαδικασία με το ειδικό προγραμματάκι να μου κάνει bootable φλασάκι κ πάλι τπτ!

 

Κατέβασα το malwarebytes μόλις τώρα, έκανα μια σάρωση κ μου βρήκε ένα χλιαρό ''PUP.Optional.Similar.Addon.A'' κ βρίσκετε μέσα στον φάκελο AppData\Roaming.

 

Τέσπα. Το θέμα είναι πως σε άλλου που κόλησαν αυτόν τον ιό λέγαν πως κολούσε η οθόνη κ δεν μπορούσαν να κάνουν κάτι παραπάνω από format...Σε μένα δεν έχει συμβεί τπτ από χθες. Το PC λειτουργεί κανονικά.

 

Υπάρχει περίπτωση να μπήκε ο ιός κ ο θύτης να χρησιμοποιεί απλά το PC μου σαν ''zombie''? Δλδ να κάνει τις βρωμοδουλειές από το PC μου ώστε να μην μπορεί να εντοπιστεί αυτός κ να κατηγορηθώ εγώ αργότερα από της Αρχές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

*Το θέμα είναι πως σε άλλου που κόλησαν αυτόν τον ιό λέγαν πως κολούσε η οθόνη κ δεν μπορούσαν να κάνουν κάτι παραπάνω από format...Σε μένα δεν έχει συμβεί τπτ από χθες. Το PC λειτουργεί κανονικά.

εχει να κανει με τα windows , τα updates τους, τους browsers γιαυτο βλεπεισ διαφορα συμπτωματα. στα 8.1 + chrome το μονο που κανω οταν μου βγενει ειναι ctrl alt del και κλεινω τον chrome. και scan να κανω δεν βρισκει τιποτα. με firefox πρεπει να τρεξω malwarebytes γιατι καθε φορα που τον ανοιγω μετα μου βγαζει τον ιο. σε win xp format!

*Υπάρχει περίπτωση να μπήκε ο ιός κ ο θύτης να χρησιμοποιεί απλά το PC μου σαν ''zombie''? Δλδ να κάνει τις βρωμοδουλειές από το PC μου ώστε να μην μπορεί να εντοπιστεί αυτός κ να κατηγορηθώ εγώ αργότερα από της Αρχές?

Οχι, ουτε 1 στο 1.000.000 :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Windows 7 Ultimate έχω.

 

Αυτό στο τέλος το είπα γτ είχα ακούσει ότι παιδεραστές εγκαταστούσαν πορνογραφικό υλικό σε υπολογίστές ανυποψίαστων θυμάτων κ έτσι οι κατηγορίες μετά πεφταν στα θύματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...