Προς το περιεχόμενο

MSI GTX 970 Gaming 4G Review


crmaris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 174
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά για μένα είναι τσάμπα λεφτά. Its καταναλωτισμός all over again. Δεν χρειαζόμαστε ακόμα 4k gaming. Οι 4k οθόνες δεν είναι στάνταρ στην αγορά και οι τιμές είναι στον θεό (χωρίς να παίρνεις κάτι της προκοπής...άκου εκεί 30hz panel!!!) ούτε οι high end κάρτες για 4k gaming έχουν εδραιωθεί (ούτε καλά καλά δεν ξεπερνούν τα 45-50 fps). Σε 2-3 χρονάκια όπως το κόβω θα είναι η έτοιμη η αγορά. Μην πετάτε χρήματα χωρίς λόγο. Μία 7970 ή 780 gtx είναι ΥΠΕΡΑΡΚΕΤΕΣ για 1080p gaming στα highest settings και το οπτικό αποτέλεσμα είναι προς το παρόν ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΔΕΟΝΤΟΣ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάλι το ίδιο παραμύθι με την vram και όταν και καλά τιγκάρει, έχουμε lag ε?

 

 

Να δω πόσες φορές ακόμα θα ποστάρω το βίντεο μου ως απόδειξη στους  ''άπιστους'' Θωμάδες..

 

Κάπου αλλού έχετε θέμα. Συγκεκριμένα το Dying Light, όπως και το Far Cry 4 έχουν θέματα με  memory leak μέχρι τα τελευταία τους updates, όπου δεν γνωρίζω αν το έφτιαξαν.  Όσοι είχαν πανω απο 12Gb ram, στα συγκεκριμενα games δεν κατάλαβαν δηλαδή κάποιο πρόβλημα. Στην ram το πρόβλημα λοιπόν..

 

Δεν υπερασπίζομαι την nvidia, ο πρώτος είμαι πους τους έριχνε μπινελίκια για αυτό που έκαναν. 

 

Άλλο αυτό και άλλο πράγμα η παραπληροφόρηση όμως...

 

Είναι όντως χωρισμένη η vram και τα 512Mb χρησιμοποιούνται μόνο όταν χρειαστούν. Δεν κολλάει κανένα game από όσα έχω δοκιμάσει να τιγκάρω την vram.

 

Unity, SoM, Dying Light, Fc4, Skyrim(mods). Δεν είχα πουθενά stuttering, μόνο χαμηλά frames, όπως είναι φυσιολογικό για single gpu σε τέτοια ανάλυση (4K) που τα ''υποχρέωσα'' να τρέξουν.

 

Kάθεστε και λέτε μερικοί ότι κολλάει στα 1080p λόγω vram ενώ δεν την γεμίζει κανένα υπάρχων game αυτήν την χρονική περίοδο... Μέχρι 3.5Gb max παει στα 1080p, ίσως και σε παραπάνω ανάλυση. 

 

Μην δουλευόμαστε μεταξύ μας..

Επεξ/σία από Alex21121988
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η nvidia παραδεχτηκε το προβλημα !βιντεο υπαρχουν πολλα με αυτο το προβλημα ,υπαρχουν ομως καποιοι που επιμενουν πως δεν υφηστατε !!τελικα τι παιζει;


Πλεονεκτήματα

  • 4 GB μνήμη (με 3.5 GB γρήγορης μνήμη)

και το μισο review ειναι για το ποσο καλα ειναι τα 3,5 gb


επισης 770 υπαρχει με 4 gb


και πιστεύουμε ότι ένα λάθος, σύμφωνα πάντα με την Nvidia, στα χαρακτηριστικά της δεν πρέπει να αμαυρώσει την εικόνα της.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μιλας για μια διετια σε MAX settings, ισως.

Η GTX970 μπορει να βγαλει πολυ πολυ περισσοτερο απο δυο χρονια. Εδω με μια 5 χρονων GTX480 μπορεις να παιξεις τα παντα σημερα και σε αρκετα υψηλα settings.

Συμφωνω φιλε, και εαγω μαζι σου, πιστευω πως μια καρτα γραφικων πανω απο 4Gb μνημη ειναι υπερβολικο, γτ η gtx480 που εχω εχει 1.5gb μνημη και μεχρι στιγμης παιζω χωρις κανενα προβλημα καινουργια παιχνιδια. πιστευω πως ο μονος λογος που το κανουν ειναι για να πουλανε.(αυτη ειναι η γνωμη μου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάθος?? Δεν νομίζω ότι έκαναν λάθος. Πήγαν να τη βγάλουν φτηνά πιστεύοντας ότι λίγοι θα το ψαξουν. 'ΗΤΑΝ ΜΕΛΕΤΗΜΕΝΟ ΑΛΛΑ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΤΟΥΣ ΒΟΛΕΨΕ. Για όσους έχουν κάποια ηλικία, στο παρελθόν έχει ξανακάνει κάτι τέτοια η nVidia. Η συμπεριφορά ήταν η ίδια, ο χρόνος πέρασε, το προϊόν το διαθέχθηκε το επόμενο και όλα ξεχάστηκαν. Αν ζούσαμε 3 ζωές κάτι τέτοιες συμπεριφορές θα είχαν απαντηθεί ήδη με μηνύσεις. τι νόημα έχει να σου λέει ότι αγόρασες 4 Gb VRAM και να μην παίζουν όλα στο φουλ. Το διαφήμισες κύριε, το αγόρασα γι αυτό που υποτίθεται ότι είναι, το θέλω φουλ και ας μη το χρησιμοποιώ. Απλά πράγματα. Μας κορόϊδεψαν και ας μη το παραδέχεται κανείς. Ας έλεγαν ότι είναι 3,2 Gb κι ας κόστιζε 100 ευρώ λιγότερο. Αλλά τώρα φαίνεται αυτό που λέει ο λαός μας "τα καλά και συμφέροντα". Στο τέλος τέλος τι θα κάνεις? Θα τους μηνύσεις ξοδεύντας άλλα 500 ευρώ? Φεσώστε όποιον μπορέσετε στην Ελλάδα για 500 ευρω, τι θα κάνει? Θα δώσει άλλα τόσα για να σε κυνηγήσει νομικά? Άμα έχω άδικο πείτε μου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η nvidia παραδεχτηκε το προβλημα !βιντεο υπαρχουν πολλα με αυτο το προβλημα  ,υπαρχουν ομως καποιοι που επιμενουν πως δεν υφηστατε !!τελικα τι παιζει;

Σε ότι game '' push-αρα '' την gpu να τιγκάρει την vram της, stuttering δεν είχα. Ανέφερα τα games που το δοκίμασα, ανεβάζοντας την ανάλυση μέσω dsr για να καταφέρω να την γεμίσω. Σε 1080p δεν παει ποτέ παραπάνω από 3.5Gb στα τωρινά games.

 

Μπορεί να υπάρχει αλλού πρόβλημα λόγω του χωρίσματος της vram, αλλά στα games που εγώ ο ίδιος δοκίμασα, και όχι από όσα διαβάζω από άλλους, πρόβλημα δεν υπήρξε. 

 

Εδώ υπάρχουν πολλοί που δεν έχουν καν την κάρτα και λένε τα δικά τους...

Λάθος?? Δεν νομίζω ότι έκαναν λάθος. Πήγαν να τη βγάλουν φτηνά πιστεύοντας ότι λίγοι θα το ψαξουν. 'ΗΤΑΝ ΜΕΛΕΤΗΜΕΝΟ ΑΛΛΑ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΤΟΥΣ ΒΟΛΕΨΕ. Για όσους έχουν κάποια ηλικία, στο παρελθόν έχει ξανακάνει κάτι τέτοια η nVidia. Η συμπεριφορά ήταν η ίδια, ο χρόνος πέρασε, το προϊόν το διαθέχθηκε το επόμενο και όλα ξεχάστηκαν. Αν ζούσαμε 3 ζωές κάτι τέτοιες συμπεριφορές θα είχαν απαντηθεί ήδη με μηνύσεις. τι νόημα έχει να σου λέει ότι αγόρασες 4 Gb VRAM και να μην παίζουν όλα στο φουλ. Το διαφήμισες κύριε, το αγόρασα γι αυτό που υποτίθεται ότι είναι, το θέλω φουλ και ας μη το χρησιμοποιώ. Απλά πράγματα. Μας κορόϊδεψαν και ας μη το παραδέχεται κανείς. Ας έλεγαν ότι είναι 3,2 Gb κι ας κόστιζε 100 ευρώ λιγότερο. Αλλά τώρα φαίνεται αυτό που λέει ο λαός μας "τα καλά και συμφέροντα". Στο τέλος τέλος τι θα κάνεις? Θα τους μηνύσεις ξοδεύντας άλλα 500 ευρώ? Φεσώστε όποιον μπορέσετε στην Ελλάδα για 500 ευρω, τι θα κάνει? Θα δώσει άλλα τόσα για να σε κυνηγήσει νομικά? Άμα έχω άδικο πείτε μου.

Έπρεπε κάπως να δικαιολογήσουν την χαώδη διαφορά της τιμής μεταξύ της 970 και 980. Προφανώς και το έκαναν επίτηδες. Δεν είναι κανείς τόσο αφελής(νομίζω) να πιστεύει ότι κάτι τέτοιο μπορεί και να έγινε κατά λάθος.. Δεν γίνονται αυτά σε τέτοιες εταιρείες.

Επεξ/σία από Alex21121988
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε μου πίσω nVidia 100 ευρουλάκια μου πίσω και θα το βουλώσω. Κάνε ότι έκανες πάντα και μην αναγνωρίζεις τίποτα και θα σε καταριέμαι μια ζωή κι ας σε αγοράζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε συνεννοουμαστε λέω εγώ να κάνουμε κάνα μποικαταζ για κάνα εξάμηνο μπας και πέσουν οι τιμές πάρα να μαλώνουμε ποια εταιρία την έχει πιο μεγάλη;

Μποϊκοτάζ? Φίλε μου ο Έλληνας δεν ξέρει τι είναι αυτό. ΄Ασε τους Γάλλους και γενικότερα τους άλλους ευρωπαίους. Στην Ελλάδα και 100 ευρώ το κιλό να πάει η φέτα θα συνεχίζει να την αγοράζει από την κυρά Στέλλα της γειτονιάς (έλα πάρε πάρε 1 ευρώ 1 κατοστάρικο). Αφού ο λάος γουστάρει κοροϊδία ποιοι είμαστε εμείς να του πούμε για μποϊκοτάζ? Να δεις  πως το λένε αυτό να δεις....Α! ναι, προβατοσυμπεριφορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα απο ενα τοσο εμπεριστατωμενο αρθρο/review να βγαινουν παλι καποιοι απιστοι θωμαδες και να αναμασουν τις ιδιες τρολλιες ειναι σα να αμφισβητουν θεμελιωδεις νομους της φυσικης, δεν υπαρχει νοημα αντιπαραθεσης για να πειστουν τετοια ατομα πλεον.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι άλλο, αμάν πια με αυτή την 970 G1 Gaming! Από μαγαζί ήρθα που πουλάει μεταχειρισμένα και κάνει επισκευές και μόνο ένα πράγμα είχαν να μου πούν. Μακρυά από Gigabyte. Όλο τέτοια τους ερχόντουσαν πίσω. Οι τρελές επιδόσεις ενδέχεται να κρύβουν κι ένα μεγαλύτερο ρίσκο. Τι θα πείτε αύριο αν αρχίσουν όλες μετά από 2,5 χρόνια να παραδίδουν πνεύμα? Ότι έτυχε? Δηλαδή τόσο βλάκες είναι στην Asus που η STRIX έχει ελαφρά χαμηλότερες επιδόσεις και βάλαν ένα οκτάπινο μόνο? Το συμπέρασμα είναι ένα και είναι και παλιό "Μηδένα προ του τέλους μακάριζε" googlάρετε το να μάθετε και τίποτα. Δηλαδή ποτέ μη προδικάζεις το αποτέλεσμα πριν δεις το τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη σου πουλανε κατι που δεν ειναι αυτο που σου ειπανε αλλα σου λενε οτι και ετσι καλο ειναι  ...και αυτα!!!Για εμενα το αρθρο ειναι στοχευμενο  και το βλεπω καθαρα σε αρκετα σημεια .Μερικες φορες καλυτερα θωμας παρα προβατο

πρεπει να μας σεβονται  και οταν δεν το κανουν πρεπει να αντιδραμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι θα πείτε αύριο αν αρχίσουν όλες μετά από 2,5 χρόνια να παραδίδουν πνεύμα? Ότι έτυχε?

τι θα πούμε μετά από 2,5 χρόνια πάνω κάτω? ότι πέτυχε ασφαλώς, 3 χρόνια εγγύηση, τσάμπα upgrade... :P

Επεξ/σία από ThReSh
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι θα πούμε μετά από 2,5 χρόνια πάνω κάτω? ότι πέτυχε ασφαλώς, 3 χρόνια εγγύηση, τσάμπα upgrade... :P

Α ναι? Το χεις κάνει? Γιατί σε κόβω να παίρνεις πίσω με RMA μετά από από 2,5 χρόνια μια επισκευασμένη, να μένεις με την ξυνίλα, να μη την θέλει κανείς για ούτε για 150 ευρώ λόγω ρίσκου και να κλαις με μαύρο δάκρυ. Μόλις μου συνέβει με μια 680. Τώρα πες μου ότι δεν γίνεται γιατί μόλις μου συνέβει. Ή θα την στείλεις στον Χ τύπο και μετά θα αρνείσαι τα πάντα αν του χαλάσει στον ένα μήνα. Βεβαίως μπορείς να τη στείλεις πάλι πίσω ξοδεύοντας άλλα 25 ευρώ το λιγότερο (πάρε-επέστρεψε). Τέτοια αριθμητική σας μάθανε στο σχολείο? Τώρα σ' ακούω......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι, έχω κάνει RMA κάρτες που ήταν EOL και έπεσε πιστωτικό στην τιμή της απόδειξης...

 

τα ίδια θα σου πουν κι άλλοι...

Επεξ/σία από ThReSh
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...