Προς το περιεχόμενο

MSI GTX 970 Gaming 4G Review


crmaris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ναι, έχω κάνει RMA κάρτες που ήταν EOL και έπεσε πιστωτικό στην τιμή της απόδειξης...

Ναι αν είσαι δίπλα στο κατάστημα. Αν δεν είσαι, είσαι όλη μέρα στο τηλέφωνο και παρακαλάς τον υπάλληλο να αναγνωρίσει ότι έχεις δίκιο αλλά αυτή είναι η πολιτική του κατασκευαστή και αν θέλεις μπορούμε να ξαναδοκιμάσουμε γιατί θέλουμε ο πελάτης να είναι ικανοποιημένος αφού πληρώσεις όλη τη διαδικασία. Α! και κάτι άλλο, αν το κάνεις συχνά μπαίνεις σε blacklist και αν είναι ξύπνιος ο τύπος στο service μετά από κάποιες φορές τρως πόρτα με τον τρόπο τους. Και διαβεβαίωσε με τώρα ότι δεν γίνεται να συμβεί αυτό. Θέλω να πω ότι σ' αυτά τα πράγματα δεν υπάρχουν standarts φίλε TheReSh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 174
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

nope, ούτε δίπλα ήμουν, ούτε παρακάλια έπεσαν, ούτε blacklists...

 

προφανώς δεν υπονοώ ότι είναι κανόνας, αλλά ούτε η δική σου περίπτωση είναι...

 

tbh, πιο πολλές περιπτώσεις πιστωτικών έχω διαβάσει σε forums παρά αλλαγές με refurbished...

 

δεν το λέω βέβαια και στατιστικό δείγμα :P

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nope, ούτε δίπλα ήμουν, ούτε παρακάλια έπεσαν, ούτε blacklists...

 

προφανώς δεν υπονοώ ότι είναι κανόνας, αλλά ούτε η δική σου περίπτωση είναι...

Σαφώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καρτα κυκλοφορησε με λαθος (επιτηδες) διαφημιζομενα στοιχεια και χαρακτηριστικα. Κακως, παρα πολυ κακως. Συμφωνω απολυτα. Απο την αλλη ομως η καρτα ειναι αυτη που ειναι και εχει τις επιδοσεις που εχει. Και αυτες ειναι αριστες ακομα και αν η καρτα χρησιμοποιει πανω απο 3,5gb vram. Το χειροτερο ολων ομως ειναι οι προφητειες για το μαλλον. Κανεις μας δεν ξερει τι θα γινει με τα μελλοντικα παιχνιδια, ειδικα απο τη στιγμη που θα μπει το dx12 στην καθημερινοτητα μας. Οποτε αφηστε τις προβλεψεις γιατι δεν ειστε προφητες η μαντες. Η αν ειστε δωστε καμια πιο χρησιμη προφητεια τουλαχιστον

 

Εδω μια δοκιμη με την δικη μου G1G1

 

https://m.youtube.com/watch?v=Z3tCS5hfvT8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και που βγαίνει το dx12 τι σημαίνει δηλαδή, ότι τα παιχνίδια θα το χρησιμοποιήσουν αμέσως? Επίσης δε χρειάζεται να είσαι προφήτης για να πεις ότι μια τόσο δυνατή κάρτα όπως η 970 είναι αρκετά δυνατή για τα επόμενα 2 χρονάκια τουλάχιστον. Τώρα αν θέλεις να παίζεις όλα τα παιχνίδια σε full settings και υπέρ-υψηλή ανάλυση οκ δε θα σε καλύπτει σε αυτή την extreme περίπτωση, όπως δε θα σε καλύψει to 99% των σημερινών VGAs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και που βγαίνει το dx12 τι σημαίνει δηλαδή, ότι τα παιχνίδια θα το χρησιμοποιήσουν αμέσως? Επίσης δε χρειάζεται να είσαι προφήτης για να πεις ότι μια τόσο δυνατή κάρτα όπως η 970 είναι αρκετά δυνατή για τα επόμενα 2 χρονάκια τουλάχιστον. Τώρα αν θέλεις να παίζεις όλα τα παιχνίδια σε full settings και υπέρ-υψηλή ανάλυση οκ δε θα σε καλύπτει σε αυτή την extreme περίπτωση, όπως δε θα σε καλύψει to 99% των σημερινών VGAs.

 

 

To DX12 ερχεται για να φερει καλυτερες επιδοσεις στα παιχνιδια και καλυτερη αξιοποιηση του hardware που υπαρχει σημερα και που θα βγει στο μελλον. Οποτε και αν εφαρμοστει. Η τουλαχιστον αυτα περιμενουμε με τα οσα εχουν γραφτει και ανακοινωθει. Στην τελικη μπορει απλα να ειναι και μια πατατα. Κανεις δεν ξερει. Αλλα εδω βλεπω ανθρωπους να γραφουν οτι η 970 λογω των features της ειναι καταδικασμενη να μην αποδιδει σωστα στο εγγυς μελλον. Επισης βλεπω να λενε οτι η ταδε υλοποιησει ειναι σχεδον βεβαιο οτι ΘΑ χαλασει, ΘΑ παει για rma, ΘΑ αντικατασταθει με μια ηδη επισκευασμενη, ΘΑ χασει την αξια της, δεν ΘΑ τη θελει κανενας σαν μτχ κλπ.

Ε, ενταξει, για να λες τετοια πραγματα και ναεισαι και σιγουρος οτι θα γινουν, ναι πρεπει να εισαι προφητης. Το οτι η καρτα εμενα προσωπικα θα με καλυψει για τα επομενα δυο χρονια και παραπανω ειναι σχεδον σιγουρο, καθως επισης σχεδον σιγουρο θεωρω και το οτι οοοοοταν η 970 τα βρει σκουρα τοτε σκουρα θα τα βρουν και ολες οι υπολοιπες σημερινες καρτες. Και φυσικα η αντοχη της καρτας στα full settings ολων των τιτλων ειναι κατι που εχει ημερομηνια ληξης γιατι αυτο συμβαινει απο τοτε που υπαρχουν καρτες γραφικων. Καμια μεχρι στιγμης δεν εχει αντεξει για παντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλεονεκτήματα

  • 4 GB μνήμη (με 3.5 GB γρήγορης μνήμη)

και το μισο review ειναι για το ποσο καλα ειναι τα 3,5 gb

Διόρθωση, το πρόβλημα ξεκινάει όταν γεμίσουν πάνω από 3,2Gb και όχι 3,5. Δε πα να είναι χωρισμένη ξεχωρισμένη στα 3,5-0,5Gb πάνω από 3,2 παρατηρείται το θέμα. Αλλο λοιπόν 4 και άλλο 3,2. Αλλά είπαμε η τσίπα πέθανε παλιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το οτι η καρτα εμενα προσωπικα θα με καλυψει για τα επομενα δυο χρονια και παραπανω ειναι σχεδον σιγουρο, καθως επισης σχεδον σιγουρο θεωρω και το οτι οοοοοταν η 970 τα βρει σκουρα τοτε σκουρα θα τα βρουν και ολες οι υπολοιπες σημερινες καρτες. Και φυσικα η αντοχη της καρτας στα full settings ολων των τιτλων ειναι κατι που εχει ημερομηνια ληξης γιατι αυτο συμβαινει απο τοτε που υπαρχουν καρτες γραφικων. Καμια μεχρι στιγμης δεν εχει αντεξει για παντα.

αρκεί να μείνεις σε 1920Χ1080/1200...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν καταλαβαινω ποιο το point.

ότι αν έχεις 2560Χ1440 δεν είναι σίγουρα τα 2 αυτά χρόνια που γράφεις, προφανώς δεν αναφερόμουν σε 4Κ...

 

βέβαια δεν διευκρινίζεις τι εννοείς με το "θα με καλύψει", δλδ ποιες θα είναι οι παραχωρήσεις που θα κάνεις...

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Για το DirectX "σίγουρα θα φέρει καλύτερες επιδόσεις" αφού θα πας να πάρεις σαν το ρούλη το νέο Crysis DX12  μαζί με τη νέα GPU που θα αναγκαστείς να πάρεις για να το παίξεις όπως το θέλεις δηλ όσο πιο max γίνεται. Αλήθεια από πότε το νέο directX δεν συνοδεύτηκε από αγορά νέας κάρτας και ας το υποστήριζε αυτή που ήδη είχα???? Από ποτέ φίλε.Κι όλ' αυτά τη στιγμή που αντί τα games να απαιτούμε να είναι καλογραμμένα προσευχόμαστε οι καινούριοι drivers να φτιάξουν τα fps μας (το αιώνιο γνωστό θέμα με τις Ati, όχι ότι η nVidia είναι το καλό παιδί)

2. Ποτέ δεν είπα ότι η g1 θα χαλάσει ή ότι είναι αποτυχία, αλλά όταν σε κάτι η καρδιά του χτυπάει πιο γρήγορα πιθανώς να σε αφήσει και γρηγορότερα (όπως οι γάτες και τα σκυλιά-ειδικά αν το αφήνεις να τραβάει όσο ρεύμα κρίνει το ίδιο ότι χρειάζεται συναρτήσει θερμοκρασίας, power target και fps target (ενώ αν δε μπορεί απλά δε μπορεί γιατί ο κατασκευαστής επέλεξε να μη μπορεί γιατί κάτι παραπάνω θα ξέρει)

3. ΔEN είμαι προφήτης, αλλά επειδή μόλις μου συνέβει να πάρω επιστροφή επισκευασμένη μπορώ να λέω ότι θέλω, άρα μπορεί να συμβεί και άρα μπορεί να συμβεί στον καθένα, άρα χτυπάτε πράγματα από εταιρίες που φέρουν καλά ονόματα στο RMA.

4. Το όοοοοταν η 970 τα βρει σκούρα είναι μαθηματικά σε 2+ χρόνια (και πάντα ανάλογα με τις απαιτήσεις σου). Κράτα το τελευταίο όταν βγει το καινούριο Total War H epistrofh tvn Jedai astriko etos 5628 του χρόνου και θα τα παίρνεις κρανίο, που με το καινούριο DirectX 15 (που πάντα φυσικά το φτιάξανε για το καλό μας δηλ. το δικό τους) δεν το παίζεις όπως έτρεχες το προηγούμενο και θυμίσου ότι τα λεφτά που δώσαμε για την 970 θα γίνουν 150 ευρώ όταν κυριολεκτικά τη σκοτώσεις και τα ξαναλέμε. (έχω πυρετο μη με συγχίζετε).Τώρα άμα μπορείς εσύ μη τα πάρεις κρανίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η nvidia παραδεχτηκε το προβλημα !βιντεο υπαρχουν πολλα με αυτο το προβλημα  ,υπαρχουν ομως καποιοι που επιμενουν πως δεν υφηστατε !!τελικα τι παιζει;

Αν δεν υφίστατο δε θα έπαιζε τίποτα. Στην ουσία όμως το θέμα καίει όσους επρόκειτο να χρησιμοποιήσουν και τα 4Gb VRAM. Πόσο χαίρομαι που η 970 στο 22'' μονιτοράκι μου είναι πραγματικά ένα απολαυστικό OVERKILL (να ήταν και 144Ηz + Gsync και πάρτε μου και τα σώβρακα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η Nvidia αναφέρει για 512 ΜΒ of slow memory και όχι για περισσότερη.

 

http://www.anandtech.com/show/8935/geforce-gtx-970-correcting-the-specs-exploring-memory-allocation

 

Αν τώρα κάποιος έχει links με τεστ που δείχνουν ότι ακόμη και πάνω από 3.2 GB ξεκινά το πρόβλημα ας τα ποστάρει αν και το άρθρο στο anandtech είναι πολύ αναλυτικό και παρέχει αρκετά στοιχεία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

3584ΜΒ γρήγορα και 512MB αργά.

 

3584 + 512 = 4096 (Έτσι είναι χωρισμένη σε 2 μέρη η VRAM της 970)

 

Τώρα ο καθένας παπαγαλίζει τα δικά του.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ότι αν έχεις 2560Χ1440 δεν είναι σίγουρα τα 2 αυτά χρόνια που γράφεις, προφανώς δεν αναφερόμουν σε 4Κ...βέβαια δεν διευκρινίζεις τι εννοείς με το "θα με καλύψει", δλδ ποιες θα είναι οι παραχωρήσεις που θα κάνεις...

Με το "θα με καλυψει" εννοω οτι θα μπορω να παιζω παιχνιδια. Οσο η καρτα μου τα σηκωνει προσφεροντας μου παντα ενα ομορφο οπτικο αποτελεσμα κανοντας φυσικα υποχωρησεις στα settings, τοτε θα με καλυπτει. Δεν μπορω να σου γραψω συγκεκριμενα μεχρι ποσο θα ανεχτω να πεσω στα aa η αλλα settings γιατι δεν το ξερω αυτο απο τωρα. Μπορει πχ το dsr να αποδιδει αριστα στην πλειψηφια των νεων παιχνιδιων και να μην με απασχολει καν το θεμα aa.

 

@makellarispn Το τι συνεβη με εσενα και την δικη σου 680 δεν αποτελει σιγουρα τον κανονα. Επισης μια καρτα που την αγοραζεις 380-400 ευρω, ποσο θα πρεπει να την πουλησεις σε 3-4 χρονια για να εισαι ευχαριστημενος; 350; Αυτο αποκλειεται, μιας και ποτε καρτες 3-4 χρονων δεν πιανουν το 50% της αρχικης τους αξιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...