Προς το περιεχόμενο

MSI GTX 970 Gaming 4G Review


crmaris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και κάτι άλλο, αμάν πια με αυτή την 970 G1 Gaming! Από μαγαζί ήρθα που πουλάει μεταχειρισμένα και κάνει επισκευές και μόνο ένα πράγμα είχαν να μου πούν. Μακρυά από Gigabyte. Όλο τέτοια τους ερχόντουσαν πίσω. Οι τρελές επιδόσεις ενδέχεται να κρύβουν κι ένα μεγαλύτερο ρίσκο. Τι θα πείτε αύριο αν αρχίσουν όλες μετά από 2,5 χρόνια να παραδίδουν πνεύμα? Ότι έτυχε? Δηλαδή τόσο βλάκες είναι στην Asus που η STRIX έχει ελαφρά χαμηλότερες επιδόσεις και βάλαν ένα οκτάπινο μόνο? Το συμπέρασμα είναι ένα και είναι και παλιό "Μηδένα προ του τέλους μακάριζε" googlάρετε το να μάθετε και τίποτα. Δηλαδή ποτέ μη προδικάζεις το αποτέλεσμα πριν δεις το τέλος.

Σοβαρο μαγαζι δηλαδη οχι αστεια.

Για ρωτα παιδια που εκαναν Rma στην Oktabit για καρτες γραφικων Asus τι παρτυ που κανουν με Rma 970,280x και 290..... Μην γραφουμε και οτι θελουμε.

Επισης θυμαμαι πιο παλια ενα συμφορουμιτη που ειχε στειλει πισω 3 970 λογω Coil Whine,δεν μαθαμε δυστηχως αν εστειλε ποτε και 4η :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 174
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν εχει να λεει κατι αυτο.Και Titan να ειχες παλι θα σου τραβαγε Vram που κολλαει το ενα με το αλλο. Οσο για τις μεγαλες αναλυσεις που λες σε 4κ ουτε με TitanX των 1000+ευρω δεν μπορεις να την βγαλεις καθως απο τωρα θα χρειαστει να ριξεις φιλτρα κλπ,ποσο μαλλον στους μελλοντικους τιτλους. Για 4k μονο Sli και κυριως Sli 980 ή Crossfire R9 290x. Επισης μαλλον ξεχνας οτι παιζουμε αθλια Console ports και οχι Pc exclusives....

Δεν παιζουμε ολοι αθλια console ports. Υπαρχουν games αποκλειστικα για PC και τραβανε τα κερατα τους. Πχ Star Citizen. Οσο για το που κολαει το 3gb, οτι τα 3.5 gb που δουλευει σωστα η εν λογω καρτα δεν ειναι future proof, ειδη πλεον τα 3gb φανταζουν λιγα. Οσο για το 4K , κ περι sil κτλ, φανταζομαι οτι ξερεις, η μνημες καρτων γραφικων δεν stackαρουν επειδη εβαλες 2 σε sli ή crossfire. 2 καρτες των 3gb δεν μας κανουν 6,.

Ετσι κ αλλιως σε λιγους μηνες βγαινουν οι καινουριες τις AMD με HBΜ μνημες, οποτε παλι κακια επιλογη η 970.

"4κ ουτε με TitanX των 1000+ευρω δεν μπορεις να την βγαλεις" ---->>  https://www.youtube.com/watch?v=RZKdHKeQD3Y ... OK... whatever you say

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παιζουμε ολοι αθλια console ports. Υπαρχουν games αποκλειστικα για PC και τραβανε τα κερατα τους. Πχ Star Citizen. Οσο για το που κολαει το 3gb, οτι τα 3.5 gb που δουλευει σωστα η εν λογω καρτα δεν ειναι future proof, ειδη πλεον τα 3gb φανταζουν λιγα. Οσο για το 4K , κ περι sil κτλ, φανταζομαι οτι ξερεις, η μνημες καρτων γραφικων δεν stackαρουν επειδη εβαλες 2 σε sli ή crossfire. 2 καρτες των 3gb δεν μας κανουν 6,.

Ετσι κ αλλιως σε λιγους μηνες βγαινουν οι καινουριες τις AMD με HBΜ μνημες, οποτε παλι κακια επιλογη η 970.

"4κ ουτε με TitanX των 1000+ευρω δεν μπορεις να την βγαλεις" ---->>  https://www.youtube.com/watch?v=RZKdHKeQD3Y ... OK... whatever you say

Αν βγαινανε τον Μαρτιο θα ελεγα μαζι σου για τις Amd καρτες αλλα μαλλον ξεχνας ποτε βγηκε αρχικα η 970.Η 970 δεν βγηκε τωρα που εγινε το Review αλλα περυσι κοντα Οκτωβριο,και λες οτι σε λιγους μηνες βγαινουν οι Amd καρτες..... Οσον αφορα τα Pc exclusive που λες,τα μονα που πραγματικα εγω ξερω που παιζει και ο κοσμος ειναι τα παιχνιδια κυριως της BLizzard,mmo,moba και Strategy κυριως,καμια σχεση με τις απαιτησεις που γραφεις. Φετος τα πιο αναμενομενα παιχνιδια ειναι τα GTA V,W3 και MGS V.Και τα 3 μαντεψε τι ειναι exclusive ή Multiplattform???Το ιδιο και περυσι με Mordor,DA κλπ.

 

Οσο για το παραπανω video,μου δειχνεις παιχνιδια του 2013 με τους απειρους Drivers για να κανεις Legit το 4κ????Εισαι σοβαρος???? Τωρα που θα βγει το W3 θα δεις πως θα τρεχει σε TitanX σε 4κ για να καταλαβεις.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βγαινανε τον Μαρτιο θα ελεγα μαζι σου για τις Amd καρτες αλλα μαλλον ξεχνας ποτε βγηκε αρχικα η 970.Η 970 δεν βγηκε τωρα που εγινε το Review αλλα περυσι κοντα Οκτωβριο,και λες οτι σε λιγους μηνες βγαινουν οι Amd καρτες..... Οσον αφορα τα Pc exclusive που λες,τα μονα που πραγματικα εγω ξερω που παιζει και ο κοσμος ειναι τα παιχνιδια κυριως της BLizzard,mmo,moba και Strategy κυριως,καμια σχεση με τις απαιτησεις που γραφεις. Φετος τα πιο αναμενομενα παιχνιδια ειναι τα GTA V,W3 και MGS V.Και τα 3 μαντεψε τι ειναι exclusive ή Multiplattform???Το ιδιο και περυσι με Mordor,DA κλπ.

 

Οσο για το παραπανω video,μου δειχνεις παιχνιδια του 2013 με τους απειρους Drivers για να κανεις Legit το 4κ????Εισαι σοβαρος???? Τωρα που θα βγει το W3 θα δεις πως θα τρεχει σε TitanX σε 4κ για να καταλαβεις.....

Ε  αμα δεν ασχολεισε, λογικο τα μονα που ξερεις ειναι της Βlizzard, moba κτλ games με requiriments τις τριχας.... μονο 76.000.000$ +  μαζεψε το Star Citizen απο crowd funding...  Οσο αφορα την TitanX που απο οτι καταλαβα εισαι μεγαλος fan, δες την τιμη της, κ δες τις τιμες για τις καρτες που μιλαμε. Ετσι οπως σε κοβω,εισαι εδω μονο κ μονο για το argument, οποτε δεν εχει νοημα η συζητηση. Καλη συνεχεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με το "θα με καλυψει" εννοω οτι θα μπορω να παιζω παιχνιδια. Οσο η καρτα μου τα σηκωνει προσφεροντας μου παντα ενα ομορφο οπτικο αποτελεσμα κανοντας φυσικα υποχωρησεις στα settings, τοτε θα με καλυπτει. Δεν μπορω να σου γραψω συγκεκριμενα μεχρι ποσο θα ανεχτω να πεσω στα aa η αλλα settings γιατι δεν το ξερω αυτο απο τωρα. Μπορει πχ το dsr να αποδιδει αριστα στην πλειψηφια των νεων παιχνιδιων και να μην με απασχολει καν το θεμα aa.

 

@makellarispn Το τι συνεβη με εσενα και την δικη σου 680 δεν αποτελει σιγουρα τον κανονα. Επισης μια καρτα που την αγοραζεις 380-400 ευρω, ποσο θα πρεπει να την πουλησεις σε 3-4 χρονια για να εισαι ευχαριστημενος; 350; Αυτο αποκλειεται, μιας και ποτε καρτες 3-4 χρονων δεν πιανουν το 50% της αρχικης τους αξιας.

Λεπτομέρεια, την πήρα 565,00 το Μάιο του 2012 με 3 ετή εγγύηση και αναγκάζομαι να τη δώσω 165 τώρα. Σου φαίνεται για καλή φάση?

η Nvidia αναφέρει για 512 ΜΒ of slow memory και όχι για περισσότερη.

 

http://www.anandtech.com/show/8935/geforce-gtx-970-correcting-the-specs-exploring-memory-allocation

 

Αν τώρα κάποιος έχει links με τεστ που δείχνουν ότι ακόμη και πάνω από 3.2 GB ξεκινά το πρόβλημα ας τα ποστάρει αν και το άρθρο στο anandtech είναι πολύ αναλυτικό και παρέχει αρκετά στοιχεία.

http://www.pcper.com/image/view/52237?return=node%2F62218 Τώρα ανοίξτε καλά τα ματάκια και πείτε μου (αν ξέρετε γράμματα) που βλέπετε να πέφτει το bandwidth? Στα 3200ΜB πέφτει αισθητά ή όχι. Τα δικά μου τα ματάκια αυτό βλέπουν εκτός κι αν κάνουν πουλάκια. Το θέμα δεν είναι αν είναι χωρισμένη στα 3,2 ή στα 3,5, το θέμα είναι ότι ΜΕΤΑ ΤΑ 3,2 ΠΕΦΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΙ.

Σοβαρο μαγαζι δηλαδη οχι αστεια.

Για ρωτα παιδια που εκαναν Rma στην Oktabit για καρτες γραφικων Asus τι παρτυ που κανουν με Rma 970,280x και 290..... Μην γραφουμε και οτι θελουμε.

Επισης θυμαμαι πιο παλια ενα συμφορουμιτη που ειχε στειλει πισω 3 970 λογω Coil Whine,δεν μαθαμε δυστηχως αν εστειλε ποτε και 4η :P

Tο θέμα δεν είναι αν είναι σοβαρό μαγαζί ή όχι. Το θέμα είναι ότι ο υπαλληλάκος δεν είχε λόγο να μου πει ψέματα, ότι έβλεπε να περνάει από τα χέρια του μου είπε. Όσο για το coil whine λίγο πολύ όλες οι high end GPU το έχουν. Λύση: πάρτε ένα κουτί να μη το ακούτε/χρησιμοποιείστε ακουστικά/αλλάξτε-χαμηλώστε κάποιες ρυθμίσεις του παιχνιδιού μπορεί να έχει αποτέλεσμα. Είναι δυνατό να μην υπάρχει coil whine σε ολοκληρωμένο κύκλωμα που ζορίζεται? Εδώ ολόκληρες γέφυρες έχουν πέσει από συντονισμό. Μην είμαστε παράλογοι και υπερβολικοί. Αμα δε θέλετε coil whine φτιάξτε μια κάρτα να καίει πετρέλαιο αλλά τότε θα σας μυρίζει το καυσαέριο.

Επεξ/σία από makellarispn
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεπτομέρεια, την πήρα 565,00 το Μάιο του 2012 με 3 ετή εγγύηση και αναγκάζομαι να τη δώσω 165 τώρα. Σου φαίνεται για καλή φάση?

 

 

 

Αν και κανουμε συζητηση για τελειως ασχετο θεμα με το αρχικο.. Μετα απο 3 χρονια σχεδον και με αλλες 2 γενιες καρτων γραφικων να εχουν μπει στην αγορα, που προσφεραν καρτες με καλυτερες επιδοσεις απο την 680 και με αρκετα χαμηλοτερη τιμη, ποσο θα ηταν καλη φαση να την πουλησεις;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν και κανουμε συζητηση για τελειως ασχετο θεμα με το αρχικο.. Μετα απο 3 χρονια σχεδον και με αλλες 2 γενιες καρτων γραφικων να εχουν μπει στην αγορα, που προσφεραν καρτες με καλυτερες επιδοσεις απο την 680 και με αρκετα χαμηλοτερη τιμη, ποσο θα ηταν καλη φαση να την πουλησεις;;

όσο έχει στο ebay, δηλ. τουλάχιστον 200 http://www.ebay.com/sch/Computer-Components-Parts-/175673/i.html?_from=R40&ghostText=&_sop=15&LH_BIN=1&_nkw=GTX+680&_pgn=2&_skc=50&rt=nc Σημειωτέον ότι ήταν OC έκδοση με custom cooler και όχι reference. Επιδόσεις πουλάς, όχι μόδα.

Επεξ/σία από makellarispn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως αυτο. Επιδοσεις. Οι ιδιες επιδοσεις υπαρχουν και με πολυ πιο λιγα λεφτα απ οτι εκανε η 680 καινουρια οταν την πηρες. Και επειδη εκτος απο επιδοσεις πουλας και τεχνολογια, η καρτα αυτη ειναι καπως παλια πλεον. Τεσπα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

200 μεταχειρισμένη με την εγγύηση να τελειώνει (ή να μην υπάρχει) δύσκολα όταν η 960 OCed κάνει 220-230...

Επεξ/σία από ThReSh
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

200 μεταχειρισμένη με την εγγύηση να τελειώνει (ή να μην υπάρχει) δύσκολα όταν η 960 OCed κάνει 220-230...

Εδώ δεν έχεις κι άδικο αν και το να ψάχνεις μέσω Skroutz για κάρτα δεν είναι κι ότι καλύτερο. Τα πιο μεγάλα γνωστα μαγαζια που τουλάχιστον εγω προτιμώ ανεβάζουν συνήθως λιγο πιο ψηλα τον πηχη (αλλα 20 ευρουλακια). Διότι αν το μαγαζακι σε 1-2 χρόνια δεν υπάρχει τρέχα βρεστα με τον κατασκευαστή για το RMA αχρειαστο να ναι. Και είναι γνωστό ότι οι κατασκευαστες δεν θέλουν να συνομιλούν για RMA με τον πελατη αλλά με το retail shop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε  αμα δεν ασχολεισε, λογικο τα μονα που ξερεις ειναι της Βlizzard, moba κτλ games με requiriments τις τριχας.... μονο 76.000.000$ +  μαζεψε το Star Citizen απο crowd funding...  Οσο αφορα την TitanX που απο οτι καταλαβα εισαι μεγαλος fan, δες την τιμη της, κ δες τις τιμες για τις καρτες που μιλαμε. Ετσι οπως σε κοβω,εισαι εδω μονο κ μονο για το argument, οποτε δεν εχει νοημα η συζητηση. Καλη συνεχεια.

 

Δεν παιζουμε ολοι αθλια console ports. Υπαρχουν games αποκλειστικα για PC και τραβανε τα κερατα τους. Πχ Star Citizen. Οσο για το που κολαει το 3gb, οτι τα 3.5 gb που δουλευει σωστα η εν λογω καρτα δεν ειναι future proof, ειδη πλεον τα 3gb φανταζουν λιγα. Οσο για το 4K , κ περι sil κτλ, φανταζομαι οτι ξερεις, η μνημες καρτων γραφικων δεν stackαρουν επειδη εβαλες 2 σε sli ή crossfire. 2 καρτες των 3gb δεν μας κανουν 6,.

Ετσι κ αλλιως σε λιγους μηνες βγαινουν οι καινουριες τις AMD με HBΜ μνημες, οποτε παλι κακια επιλογη η 970.

"4κ ουτε με TitanX των 1000+ευρω δεν μπορεις να την βγαλεις" ---->>  https://www.youtube.com/watch?v=RZKdHKeQD3Y ... OK... whatever you say

Ωραια για ανεφερε μας εσυ παιχνιδια που να μην ειναι Multiplattforms/console ports και να μην ειναι Moba και Mmo για να καταλαβουμε ολοι εμεις οι ασχετοι. Η αναφορα του Star Citizen ειναι οτι να ναι κλασσικα.

Και επειδη μου αρεσει να μιλαω με παραδειγματα ενω εσυ παλι οχι αλλα με αερολογιες(δεν παιζουμε ολοι Console ports,λες και στην Ελλαδα δεν ξερουμε τι games παιζουν οι περισσοτεροι Ελληνες τελος παντων) δες εδω το 2013 ποια ηταν τα Most played παιχνιδια για Pc http://caas.raptr.com/the-raptr-awards-most-played-games-of-2013/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικα στα γρηγορα παραδειγματα
Arma 3
Dayz
Rust
H1Z1
Homeworld

Kerbal
Lichdom Battlemage
The Forest
Gauntlet

Eden Star

Space Engineers
Elite Dangerous
Star Citizen (οτι ναναι αναφορα?? ενα απο τα μεγαλυτερα games ever made...OK...)
Και μπορω να γραφω μεχρι αυριο αν βαλω και οτι βγαινει φετος. Εσυ παρε TitanX κτλ, για να παιζεις WoW και LoL. Μαυρα μεσανυχτα εχεις απο games, αν νομιζεις πως ολα τα mainstream games τις πλακας κ τα ports, αντιπροσωπευουν το pc gaming και τις δυνατοτητες ενος high end pc εισαι βαρια νυχτωμενος, και κατσε βλεπε λιστες με τα "most played games" του 2013... πριν 2 χρονια που με μια gpu με 1gb επαιζες για πλακα...
Αστο φιλε, πιασε το LoL και κανα dual core, και ασε αυτους που δουλευουν και στον κλαδο του game development να λενε οτι ναναι οπως λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παραπανω παιχνιδια που αναφερεις εκτως οτι τα παιζουν λιγοι(εκτως απο το Arma και το Η1z1 που οντως τα παιζει κοσμος) ειναι δηλαδη παιχνιδια αξια αναφορας για την Gtx 970????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι το ίδιο παραμύθι με την vram και όταν και καλά τιγκάρει, έχουμε lag ε?

 

 

Να δω πόσες φορές ακόμα θα ποστάρω το βίντεο μου ως απόδειξη στους  ''άπιστους'' Θωμάδες..

 

Κάπου αλλού έχετε θέμα. Συγκεκριμένα το Dying Light, όπως και το Far Cry 4 έχουν θέματα με  memory leak μέχρι τα τελευταία τους updates, όπου δεν γνωρίζω αν το έφτιαξαν.  Όσοι είχαν πανω απο 12Gb ram, στα συγκεκριμενα games δεν κατάλαβαν δηλαδή κάποιο πρόβλημα. Στην ram το πρόβλημα λοιπόν..

 

Δεν υπερασπίζομαι την nvidia, ο πρώτος είμαι πους τους έριχνε μπινελίκια για αυτό που έκαναν. 

 

Άλλο αυτό και άλλο πράγμα η παραπληροφόρηση όμως...

 

Είναι όντως χωρισμένη η vram και τα 512Mb χρησιμοποιούνται μόνο όταν χρειαστούν. Δεν κολλάει κανένα game από όσα έχω δοκιμάσει να τιγκάρω την vram.

 

Unity, SoM, Dying Light, Fc4, Skyrim(mods). Δεν είχα πουθενά stuttering, μόνο χαμηλά frames, όπως είναι φυσιολογικό για single gpu σε τέτοια ανάλυση (4K) που τα ''υποχρέωσα'' να τρέξουν.

 

Kάθεστε και λέτε μερικοί ότι κολλάει στα 1080p λόγω vram ενώ δεν την γεμίζει κανένα υπάρχων game αυτήν την χρονική περίοδο... Μέχρι 3.5Gb max παει στα 1080p, ίσως και σε παραπάνω ανάλυση. 

 

Μην δουλευόμαστε μεταξύ μας..

επιτελους ενα παλικαρι που μιλαμε την ιδια γλωσσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι άλλο, αμάν πια με αυτή την 970 G1 Gaming! Από μαγαζί ήρθα που πουλάει μεταχειρισμένα και κάνει επισκευές και μόνο ένα πράγμα είχαν να μου πούν. Μακρυά από Gigabyte. 

Οποιος στο πε, πες του να κλεισει απλα το μαγαζι και να παει στον ΟΑΕΔ για κανα προγραμμα ημιαπασχολησης καλυτερα.. και αν εχει  πτυχια  να τα σκησει ή να τα στειλει στην πεμπτη δημοτικου που μα8αινουνε για την ωραια ελενη να γελασουνε ..Μπεσα ..Μου μα8ανε ολοι απο υπολογιθστες και μ ανοιγει ο κα8ε ασχετος  μαγαζι . Αυτη την μαλακια 8α τον φαει τον ελληνα. Ακουει κατι και το δενει κομπο... Κατσε εσυ και ακου τι σου λενε. Και γω εχω να σου πω οτι η Gigabyte ειναι η καλυτερη αμαλαχι μαουμ. Και ειδικα η   970...Ειδαλως δν 8α μουν τοσο μαλακας να δωσω τα λεφτα μου  ...Αδερφε..αμα δεν τεσταρεις δν μα8αινεις..Απλη λογικη. Το να ακους τι λεει ο κα8ε πικραμενος καριερα ετσι δν κανεις. Οχι μονο εσυ ο κα8ενας μας... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...