Προς το περιεχόμενο

MSI GTX 970 Gaming 4G Review


crmaris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 174
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οποιος στο πε, πες του να κλεισει απλα το μαγαζι και να παει στον ΟΑΕΔ για κανα προγραμμα ημιαπασχολησης καλυτερα.. και αν εχει  πτυχια  να τα σκησει ή να τα στειλει στην πεμπτη δημοτικου που μα8αινουνε για την ωραια ελενη να γελασουνε ..Μπεσα ..Μου μα8ανε ολοι απο υπολογιθστες και μ ανοιγει ο κα8ε ασχετος  μαγαζι . Αυτη την μαλακια 8α τον φαει τον ελληνα. Ακουει κατι και το δενει κομπο... Κατσε εσυ και ακου τι σου λενε. Και γω εχω να σου πω οτι η Gigabyte ειναι η καλυτερη αμαλαχι μαουμ. Και ειδικα η   970...Ειδαλως δν 8α μουν τοσο μαλακας να δωσω τα λεφτα μου  ...Αδερφε..αμα δεν τεσταρεις δν μα8αινεις..Απλη λογικη. Το να ακους τι λεει ο κα8ε πικραμενος καριερα ετσι δν κανεις. Οχι μονο εσυ ο κα8ενας μας... 

Κατ' αρχάς είναι "άμα λάχει να πούμε".

Κατά 2ον το ότι η 970 G1 κάνει καλύτερα νούμερα από τις υπόλοιπες δεν σημαίνει απολύτως τίποτα (μιλάμε για 3-4 fps το πολύ πάνω από τις λοιπές όμοιες-αστεία πράγματα). Να γιατί: όταν θα αποφασίσεις να την πουλήσεις, σίγουρα θα της έχεις πιει το αίμα στο overclocking όσο και να το αρνείσαι στον επόμενο, γιατί πολύ απλά για το λόγο αυτό την πήρες αρχικά/τουλάχιστον δε θα μπορείς να τον πείσεις για το αντιθέτο - επειδή ακριβώς αυτό διαφημίζει ότι κάνει με τις GPU που υποτίθεται ότι έχουν επιλεγεί. Αν πέσεις σε κανένα αδαή no problem του τη δίνεις όσο γουστάρεις. Αν είσαι πιο άτυχος θα πέσεις σε κάποιον σαν εμένα που θα προτιμήσει μια πιο αργή πχ Asus, γιατί μετά από 2 χρονάκια ενδεχομένως να ψάχνω άλλη μια που σε SLI δε θα με καίει να είναι ότι πιο τοπ υπάρχει σε επιδόσεις (χώρια την κατανάλωση σε ρεύμα) και σίγουρα όσο OC και να χει φάει, ο άλλος δε θα είχε άλλο ένα 6pin όπως στην περίπτωση της G1 για να της ταϊσει όλο το ρεύμα που θέλει. Τώρα εσύ θα μου πεις θα έχει ακόμα υπόλοιπο εγγύησης και μια χαρά θα τη δώσεις. Ωραία, όταν πάρεις λοιπόν αυτοκίνητο πάρε ένα φοβερό μεταχειρισμένο με τα racing αυτοκόλλητα και κοιμήσου ήσυχος. Είμαι σίγουρος πως ο προηγούμενος δε θα του χει πιει ότι ζουμί είχε και δεν είχε. Wake up! Αυτό που σε νοιάζει σε μια αξιοπρεπή κάρτα δεν είναι τα μέγιστα fps που κάνει αλλά το να έχει πολύ καλό ή τον ίδιο με τις άλλες μέσο όρο ΕΛΑΧΙΣΤΩΝ fps (εκτός κι αν είσαι Spiderman και βλέπεις παραπάνω από 60fps), ή προσπαθείς να με πείσεις ότι 100 points διαφορά στο Firestrike θα μου χαλάσουν τον ύπνο? http://www.overclock.net/t/1516121/gtx-970-comparison-strix-vs-msi-gaming-vs-gigabyte-g1 Δεν θέλω να σου πω ότι διάλεξες λάθος (το windforce είναι φοβερό σύστημα ψύξης) αλλά μη θεωρείς και τους υπόλοιπους αδαείς. Ο εν λόγω υπάλληλος το όνομα της εταιρίας έθιξε γενικά από τις επιστροφές που είχε και όχι την 970 της. Τα λέμε σε 2 χρόνια που θα χουμε βγάλει και τα συμπεράσματά μας. Αλήθεια όταν τα φουρφούρια της δουλεύουν τι λέει?

Επεξ/σία από makellarispn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλα ρε παιδιά σας δίνει μια κάρτα δώρο η msi και ξαφνικά η κοροϊδία έγινε "νταξει τώρα δε πειράζει.." ένα λάθος έκανε η κακομοίρα η nvidia?? 

 

μήπως να βγάλουμε και ένα έρανο;;

 

δε σας καταλαβαίνω ορισμένους, είμαστε και σε τεχνολογικό forum ή σε θέρετρο golden boys??

 

 

=> προς τον reviewer:

παίζεις με τη νοημοσύνη μας αγαπητέ;;

 

μας πλασάρεις σαν φυσιολογικό το να πληρώσουμε μια κάρτα που μας πουλάει 3.5gb για 4gb και εμείς πρέπει να το χάψουμε; nooooott

Επεξ/σία από Tablet
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ρε παιδιά σας δίνει μια κάρτα δώρο η msi και ξαφνικά η κοροϊδία έγινε "νταξει τώρα δε πειράζει.." ένα λάθος έκανε η κακομοίρα η nvidia?? 

 

μήπως να βγάλουμε και ένα έρανο;;

 

δε σας καταλαβαίνω ορισμένους, είμαστε και σε τεχνολογικό forum ή σε θέρετρο golden boys??

Α! Σε παρακαλώ ένα λαθάκι με τα specs έκαναν τα παιδιά. Άκουσα ότι ο Αϊ Βασίλης του χρόνου θα κάνει πιστωτικό 100 ευρώ σε όλους τους κατόχους 970.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας για το αμα λαχει ασχολιαστο... Οταν γραφεις γρηγορα κανεις  και ορ9ογραφικα ... 2ον Στο μηνυμα μου δν  αναφερομαι ουτε 8ελω να προσβλαω εσενα προσωπικα αλλα το ατομο της εταιριας... Για μενα ειναι  φαυλ για ενα και μονο λογο.  Μπορεις να πεις ενα συγκεκριμενο προιον  ελλατωματικο  αλλα οχι στο γενικο συνολο.. Παραδειγμα. εχω 11 χρονια το Mazda rx-8 Ξερεις ποσοι μου λεγανε και ακομα λενε οτι  ο βανκελ κινιτηρας και αμα χαλασει και το ενα και το αλλο?  το χω 11 χρονια και δν μ χει πα8ει ζημια.. Τπτ.. γτ απλα το προσεχω..Το μονο που 8ελει ειναι συντηρηση  και  παρατηρηση στην αλλαγη λαδιων.. Τυχαιο παραδειγμα μην το αναλυσουμε.. Απλα 8ελω να σου εξηγησω αναφεροντας αυτο το παραδειγμα οτι επειδη ετυχαν  μερικα κομματια του να ναι ελλατωματικα δν σημαινει οτι ειναι ολες.. Εγω προσωπικα την g1 την εχω απο περσυ 2 μηνες αφου βγηκε στην αγορα και πιστεψεμε  δν εχεις ιδεα το ποσο ψηρας ειμαι...Κολλαω παντα στην λεπτομερεια..Αμα ειχα δει το παραμικρο 8α την ειχα παει απλα πισω ... Η Gigabyte  στην συγκκεριμενη καρτα ειναι τοπ για 2 λογους. 1ον για την  ψυξη της που και συ πολυ σωστα ειπες windforce  και γτ ειναι  λιγο καλυτερα συνχρονισμενη απ της υπολοιπες  ( asus,VGA,MSi κτλ)  καλυτερα συγχρονισμενη= καλυτερες και ποιο στα8ερες αποδοσης ..οχι μονο στα fps αλλα σε ολα. Τυχαιο παραδειγμα. Far cry 4 ολα ultra full και το μαχ  που μ χε φτασει η 8ερμοκρασια ξερεις ποσο ηταν? 57 βα8μους φιλε.. 3ον. Εγω δν μιλησα προσωπικα για OC.. Ειμαι πολυ κατα του Oc να σου πω την αλη8εια.. Στην αρχη ειχα  ψιλο μπριζω8ει να την κανω αλλα μετα εκατσα και σκεφτηκα και ειπα..για ποιο λογο ρε φιλε.? ειναι τερας ..ποσο παραπανω να παει? Για ποιο λογο να την κανω OC? Εγω απλως προ ανεφερα οτι σε περιπτωση που 8ες της πατας ενα OC στα +150-200  Clock speed και 250+ 300 Memory Bandwitch και εχεις ιδια αποδοση  σαν μια gtx980

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τώρα σοβαρά μιλάμε στο αν η υλοποίηση της Gigabyte είναι μούφα? Really?

 

Για ρωτήστε και τα άτομα που τις έχουν. Και οι περισσότεροι είναι και συμφορουμήτες. Το ότι παρουσίασε κάποια προβλήματα σε κάποια κομμάτια της, δεν λέει κάτι. Και στην msi που έχω υπήρξαν προβλήματα με το sticker που είχε και όταν έβγαινε λίγο βίαια, το έκλαιγες το ένα fan... Στις επόμενες παρτίδες το θέμα λύθηκε. 

 

Η Gigabyte συγκεκριμένα έχει το καλύτερο σύστημα ψύξης, πολύ καλές θερμοκρασίες τόσο σε idle όσο σε full load, OC στον θεό,  είναι η γρηγορότερη(έστω και λίγο) από τις asus,msi,palit. Το μοναδικό της αρνητικό είναι το τεράστιο της μέγεθος που μπορεί να μην χωρέσει σε αρκετά midi cases. 

 

Mιλάμε για κορυφαία gpu υλοποίηση, τώρα αν σε κάποιους παρουσίασε θέματα, δεν μπορούμε να τις μηδενίζουμε. Συμβαίνουν αυτα. Όσοι ασχολείστε χρόνια με συστήματα όλο και κάτι θα σας έχει τύχει.

Επεξ/σία από Alex21121988
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπείτε στις αγγελίες και δείτε πόσες 970 G1 πωλούνται 

Και αυτό τι αποδεικνύει ακριβώς; Και iphone, ps4 και xbone πωλούνται στις αγγελίες. Αυτό τι πάει να πει; Ότι είναι ελαττωματικά όλα; Δεν πιάνω την λογική της άποψης σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτό τι αποδεικνύει ακριβώς; Και iphone, ps4 και xbone πωλούνται στις αγγελίες. Αυτό τι πάει να πει; Ότι είναι ελαττωματικά όλα; Δεν πιάνω την λογική της άποψης σου.

δεν είναι το θέμα η gigabyte αλλά η κάρτα, από την στιγμή που βγήκε στη φόρα ότι έχουν πρόβλημα γέμισαν οι αγγελίες με 970 ενώ πιο μπροστά όλοι έψαχναν 970 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπείτε στις αγγελίες και δείτε πόσες 970 G1 πωλούνται 

Με το που βγηκε το iPhone 6 μετα απο 5 μερες αρχισαν και το πουλαγανε.. Και τι να λεει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 από την στιγμή που βγήκε στη φόρα ότι έχουν πρόβλημα γέμισαν οι αγγελίες με 970 ενώ πιο μπροστά όλοι έψαχναν 970 

Ο ασχετος χρηστης παντα ετσι κανει :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

μπείτε στις αγγελίες και δείτε πόσες 970 G1 πωλούνται

wow, δες πόσα άλλα πωλούνται...

δεν είναι το θέμα η gigabyte αλλά η κάρτα, από την στιγμή που βγήκε στη φόρα ότι έχουν πρόβλημα γέμισαν οι αγγελίες με 970 ενώ πιο μπροστά όλοι έψαχναν 970

και τι εναλλακτική έχουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν είναι το θέμα η gigabyte αλλά η κάρτα, από την στιγμή που βγήκε στη φόρα ότι έχουν πρόβλημα γέμισαν οι αγγελίες με 970 ενώ πιο μπροστά όλοι έψαχναν 970 

Δεν μπορείς να είσαι σίγουρος γιατί αποφασίζει κάποιος να πουλήσει το οτιδήποτε. Μπορεί να ήθελαν να πάνε σε άλλη υλοποίηση για δικούς τους λόγους ή να πάνε για την 980 βάζοντας και επιπλέον χρήματα. Αν το έκαναν για τον λόγο που αναφέρεις, επέτρεψε μου να αμφισβητώ τις γνώσεις τους για το αντικείμενο. Πρόβλημα οι 970 δεν έχουν, το θέμα με την vram δεν επηρεάζει πουθενά το perfomance στα games τουλάχιστον. Ναι, η nvidia την έκανε την πατάτα, αλλά μην βγάζουμε τις gpu άχρηστες ή ότι δεν έχουν όντως συνολικά 4Gb vram.

Επεξ/σία από Alex21121988
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν μπορείς να είσαι σίγουρος γιατί αποφασίζει κάποιος να πουλήσει το οτιδήποτε. Μπορεί να ήθελαν να πάνε σε άλλη υλοποίηση για δικούς τους λόγους ή να πάνε για την 980 βάζοντας και επιπλέον χρήματα. Αν το έκαναν για τον λόγο που αναφέρεις, επέτρεψε μου να αμφισβητώ τις γνώσεις τους για το αντικείμενο. Πρόβλημα οι 970 δεν έχουν, το θέμα με την vram δεν επηρεάζει πουθενά το perfomance στα games τουλάχιστον. Ναι, η nvidia την έκανε την πατάτα, αλλά μην βγάζουμε τις gpu άχρηστες ή ότι δεν έχουν όντως συνολικά 4Gb vram.

Συμφωνώ εδώ. Και πάλι να ξαναποφάσιζα 970 θα έπαιρνα.

 Απλα 8ελω να σου εξηγησω αναφεροντας αυτο το παραδειγμα οτι επειδη ετυχαν  μερικα κομματια του να ναι ελλατωματικα δν σημαινει οτι ειναι ολες.. Εγω προσωπικα την g1 την εχω απο περσυ 2 μηνες αφου βγηκε στην αγορα και πιστεψεμε  δν εχεις ιδεα το ποσο ψηρας ειμαι...Κολλαω παντα στην λεπτομερεια..Αμα ειχα δει το παραμικρο 8α την ειχα παει απλα πισω ... Η Gigabyte  στην συγκκεριμενη καρτα ειναι τοπ για 2 λογους. 1ον για την  ψυξη της που και συ πολυ σωστα ειπες windforce  και γτ ειναι  λιγο καλυτερα συνχρονισμενη απ της υπολοιπες  ( asus,VGA,MSi κτλ)  καλυτερα συγχρονισμενη= καλυτερες και ποιο στα8ερες αποδοσης ..οχι μονο στα fps αλλα σε ολα. Τυχαιο παραδειγμα. Far cry 4 ολα ultra full και το μαχ  που μ χε φτασει η 8ερμοκρασια ξερεις ποσο ηταν? 57 βα8μους φιλε.. 3ον. Εγω δν μιλησα προσωπικα για OC.. Ειμαι πολυ κατα του Oc να σου πω την αλη8εια.. Στην αρχη ειχα  ψιλο μπριζω8ει να την κανω αλλα μετα εκατσα και σκεφτηκα και ειπα..για ποιο λογο ρε φιλε.? ειναι τερας ..ποσο παραπανω να παει? Για ποιο λογο να την κανω OC? Εγω απλως προ ανεφερα οτι σε περιπτωση που 8ες της πατας ενα OC στα +150-200  Clock speed και 250+ 300 Memory Bandwitch και εχεις ιδια αποδοση  σαν μια gtx980

Δεν ανέφερες τίποτα όμως για τη διαφορά απόδοσης μεταξύ των ιδίων υλοποιήσεων στο link που έβαλα. Αυτό ακριβώς επιβεβαιώνει τη διαφορά νοοτροπίας σε κάθε αγοραστή (και φαίνεται sorry κιόλας κι από το RX-8 καλοτάξιδο πάντα να ναι - αλήθεια το πας στο αεροδρόμιο για γούστα ή το χαζεύεις στο γκαράζ σαν τον κουμπάρο μου?). Αλλά εγώ ήθελα να ακούσω τις απόψεις σου σε όλο το post που έκανα και το απέφυγες εντέχνως δηλ. εν τέλλει το καλύτερο throttling αξίζει κάθε ρίσκο? Γιατί τελικά περί αυτού πρόκειται...(στο τέλος ο moderator θα μας κόψει τελείως και δικαιως γιατί η συζήτηση έχει παρεκτραπεί)

Με το που βγηκε το iPhone 6 μετα απο 5 μερες αρχισαν και το πουλαγανε.. Και τι να λεει? 

Προφανώς οτι πουλάνε τα iphone6 γιατί έμαθαν για τις 970 ότι τα σπάνε και όλοι έτρεξαν να πάρουν μία.

Τώρα σοβαρά μιλάμε στο αν η υλοποίηση της Gigabyte είναι μούφα? Really?

Ποτέ δε το είπα αυτό. Απλά περιγράφω το τρόπο που σκέφτομαι όταν κάνω αγορά GPU.

Επεξ/σία από makellarispn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...