Προς το περιεχόμενο

MSI GTX 970 Gaming 4G Review


crmaris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά τι έχουν πάθει όλοι και πουλάνε τις 970 τους???? Έτσι μου 'ρχεται να πάρω μια ακόμα-παιδιά ρίξτε λίγο τις τιμές / μάπα κάρτα δε δίνετε?. Τι στον κόρακα όλοι γίνανε πλούσιοι και πάνε για 980???

Επεξ/σία από makellarispn
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 174
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλά τι έχουν πάθει όλοι και πουλάνε τις 970 τους???? Έτσι μου 'ρχεται να πάρω μια ακόμα-παιδιά ρίξτε λίγο τις τιμές / μάπα κάρτα δε δίνετε?. Τι στον κόρακα όλοι γίνανε πλούσιοι και πάνε για 980???

Αυτοι που βλεπεις απο το πουθενα τωρα να πουλανε τις 970 τους ειναι γιατι περιμεναν να τους επιστρεψει τα χρηματα η Nvidia,και με το που διαβασαν τους τιτλους(οχι ολο το αρθρο)σχετικα με την Ram,πανικοβληθηκαν(φουλ ψυχολογικα)και τις πουλανε τις καρτες.

Αν δεν μπορεις να τα καταλαβεις αυτα αλλα θες απλα να τρολλαρεις τι να σου πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτοι που βλεπεις απο το πουθενα τωρα να πουλανε τις 970 τους ειναι γιατι περιμεναν να τους επιστρεψει τα χρηματα η Nvidia,και με το που διαβασαν τους τιτλους(οχι ολο το αρθρο)σχετικα με την Ram,πανικοβληθηκαν(φουλ ψυχολογικα)και τις πουλανε τις καρτες.

Αν δεν μπορεις να τα καταλαβεις αυτα αλλα θες απλα να τρολλαρεις τι να σου πω.

Από πότε ήλπιζε κανείς ότι θα μας γυρίσουν χρήματα πίσω? Κουβέντα να γίνεται κάνουμε. Και καλά άντε και την πουλάς, τι καλύτερο βάζεις? Γυρνάς σε 290Χ μόνο και μόνο για να λες ότι 4Gb VRAM έχει, 4 αγόρασες? Δηλαδή αυτό έχει σημασία? Το ότι δεν ακούγεται, δεν ανάβει το δωμάτιο κατά το gameplay, η κατανάλωση ισχύος είναι σημαντικά λιγότερη δε το βλέπει κανείς? Μου φαίνεται ότι για να κάνεις μια τέτοια κίνηση ή θα πρέπει να σκέφτεσαι σα 12χρονο ή πρέπει να έχει κάποιος σοβαρή εγκεφαλική βλάβη ή να βρήκες άλλα 3 κατοστάρικα στο δρόμο και πας για αναβάθμιση σε 980. Εϊ nVidia δωσ'μου ένα 4ο χρόνο εγγύησης και είμαστε πάτσι (κάνω κατι τρελές σκέψεις ώρες ώρες)

Επεξ/σία από makellarispn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από πότε ήλπιζε κανείς ότι θα μας γυρίσουν χρήματα πίσω? Κουβέντα να γίνεται κάνουμε. Και καλά άντε και την πουλάς, τι καλύτερο βάζεις? Γυρνάς σε 290Χ μόνο και μόνο για να λες ότι 4Gb VRAM έχει, 4 αγόρασες? Δηλαδή αυτό έχει σημασία? Το ότι δεν ακούγεται, δεν ανάβει το δωμάτιο κατά το gameplay, η κατανάλωση ισχύος είναι σημαντικά λιγότερη δε το βλέπει κανείς? Μου φαίνεται ότι για να κάνεις μια τέτοια κίνηση ή θα πρέπει να σκέφτεσαι σα 12χρονο ή πρέπει να έχει κάποιος σοβαρή εγκεφαλική βλάβη ή να βρήκες άλλα 3 κατοστάρικα στο δρόμο και πας για αναβάθμιση σε 980. Εϊ nVidia δωσ'μου ένα 4ο χρόνο εγγύησης και είμαστε πάτσι (κάνω κατι τρελές σκέψεις ώρες ώρες)

Για το πρωτο αν παρακολουθουσες το σχετικο θεμα για τις 9-- καρτες γραφικων θα δεις οτι υπηρχαν καποιοι λιγοι που οντως πηραν τα χρηματα τους πισω,κλασσικα απο ορισμενα καταστηματα του εξωτερικου. Οσο για το τι να αγορασεις στην θεση της,πες το στα Fanboys που πεσανε με τα μουτρα κατευθειαν να την φανε μολις βγηκε και το σχετικο θεμα εδω στο Insomnia,λες και εχουν ολοι μετοχες στην Amd.  Οσο για το πως πρεπει να σκεφτεται καποιος που γραφει τετοια ξερεις πολυ καλα την απαντηση σε αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τι παει να πει fanboys?ειναι σφαλμα και μαλιστα μεγαλο να σου αχρηστευεται το 1/8 της μνημης της καρτας (και ειναι κατι που η NVidia το απεκρυπτε). και σαν να μην εφτανε αυτο η τιμη της δεν εχει πεσει καθολου! ε , μετα απο ολα αυτα το να στραφεις σε εξισου καλες λυσεις επιπεδου 970 , δεν σημαινει οτι ειναι fanboys ! σημαινει οτι πληρωνουν και θελουν να παρουν την αναλογη αποδοση

Επεξ/σία από trujillo2008
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τι παει να πει fanboys?ειναι σφαλμα και μαλιστα μεγαλο να σου αχρηστευεται το 1/4 της μνημης της καρτας (και ειναι κατι που η NVidia το απεκρυπτε). και σαν να μην εφτανε αυτο η τιμη της δεν εχει πεσει καθολου! ε , μετα απο ολα αυτα το να στραφεις σε εξισου καλες λυσεις επιπεδου 970 , δεν σημαινει οτι ειναι fanboys ! σημαινει οτι πληρωνουν και θελουν να παρουν την αναλογη αποδοση

Που ακριβώς σου αχρηστεύει την μνήμη; Είναι χωρισμένη σε 3.5 και 0.5 (τα γνωστά). Δεν είναι τίποτα άχρηστο και χρησιμοποιείται κανονικά αν χρειαστεί και το αργό αυτό μέρος της vram χωρίς να επηρεάζει κάπου το perfomance τουλάχιστον στα games τα οποία το δοκίμασα. Όσο αφορά αυτό περί fanboys, δεν είναι ότι δεν έχουμε και από αυτούς στο φόρουμ.. Ούτε μετοχές να είχαν στην μια ή στην άλλη πλευρά. 

 

Μπαίνουμε όμως σε ανακύκλωση (και πάλι) μιας χιλιοειπωμένης συζήτησης που έχουμε κάνει και στο 9x series topic και τώρα γίνεται και εδω.

 

Όποιος θέλει να λύσει τις απορίες του, στο αν αξίζει η  δηλαδή η 970 και τι γίνεται με την vram και τα games, ας κάνει τον κόπο να διαβάσει μερικές σελίδες εκεί. Θα βγάλει πιστεύω τα συμπεράσματα του.

Επεξ/σία από Alex21121988
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι παει να πει fanboys?ειναι σφαλμα και μαλιστα μεγαλο να σου αχρηστευεται το 1/4 της μνημης της καρτας (και ειναι κατι που η NVidia το απεκρυπτε). και σαν να μην εφτανε αυτο η τιμη της δεν εχει πεσει καθολου! ε , μετα απο ολα αυτα το να στραφεις σε εξισου καλες λυσεις επιπεδου 970 , δεν σημαινει οτι ειναι fanboys ! σημαινει οτι πληρωνουν και θελουν να παρουν την αναλογη αποδοση

το 1/4 ειναι το 0.5gb απο τα 4gb? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι παει να πει fanboys?ειναι σφαλμα και μαλιστα μεγαλο να σου αχρηστευεται το 1/4 της μνημης της καρτας (και ειναι κατι που η NVidia το απεκρυπτε). και σαν να μην εφτανε αυτο η τιμη της δεν εχει πεσει καθολου! ε , μετα απο ολα αυτα το να στραφεις σε εξισου καλες λυσεις επιπεδου 970 , δεν σημαινει οτι ειναι fanboys ! σημαινει οτι πληρωνουν και θελουν να παρουν την αναλογη αποδοση

Αναλογη αποδοση; Τι εννοεις; Οτι μετα το φιασκο με τη μνημη επεσε η αποδοση της 970; Η οτι ανεβηκε η αποδοση της 290Χ; Ειδικα στο θεμα αποδοση εισαι λαθος. Οι αποδοσεις-επιδοσεις ολων των καρτων που υπαρχουν σημερα ειναι γνωστες και ειναι αυτες που εχουμε δει σε κατι εκατομμυρια δοκιμων. Και αυτες της 970 δεν μπορει κανεις να τις αμφισβητησει και ας εσκαγε ειδηση-σοκ οτι η καρτα εχει μονο 256ΜΒ vram.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπείτε στις αγγελίες και δείτε πόσες 970 G1 πωλούνται 

 

 

2-3 να δινονται και δεν ξεμενει καμια ......για δες ποσες AMD R9 290Χ  διδονται και δεν φευγουν αν δεν πεσουν κατω απο τα 250!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2-3 να δινονται και δεν ξεμενει καμια ......για δες ποσες AMD R9 290Χ  διδονται και δεν φευγουν αν δεν πεσουν κατω απο τα 250!!!

Μια χαρά φεύγουν, συγκρίνεις και με κάρτες 1.5 χρόνων. Οι 290 πέφτουν κάτω από τα 250 όχι οι 290Χ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τι παει να πει fanboys?ειναι σφαλμα και μαλιστα μεγαλο να σου αχρηστευεται το 1/8 της μνημης της καρτας (και ειναι κατι που η NVidia το απεκρυπτε). και σαν να μην εφτανε αυτο η τιμη της δεν εχει πεσει καθολου! ε , μετα απο ολα αυτα το να στραφεις σε εξισου καλες λυσεις επιπεδου 970 , δεν σημαινει οτι ειναι fanboys ! σημαινει οτι πληρωνουν και θελουν να παρουν την αναλογη αποδοση

Να την πάρουν την απόδοση και να πάρουν και καλές ωτοασπίδες για να την κρατήσουν. Τα 0db της 970 μου δεν τα αλλάζω ούτε με 2 extra Gb VRAM δώρο. Καλά τι φρίκη έχετε φάει, παίζω νυχθημερόν και ακόμα πάνω από 2,5Gb που μου τρώει καμιά φορά το Planetside 2 δεν έχω δει αλλού. Που πάτε και ξεθάβετε αυτά τα φοβερά game που σας κολλάνε λόγω μνήμης????

Επεξ/σία από makellarispn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να την πάρουν την απόδοση και να πάρουν και καλές ωτοασπίδες για να την κρατήσουν. Τα 0db της 970 μου δεν τα αλλάζω ούτε με 2 extra Gb VRAM δώρο. Καλά τι φρίκη έχετε φάει, παίζω νυχθημερόν και ακόμα πάνω από 2,5Gb που μου τρώει καμιά φορά το Planetside 2 δεν έχω δει αλλού. Που πάτε και ξεθάβετε αυτά τα φοβερά game που σας κολλάνε λόγω μνήμης????

Unity, Dying Light, Shadow of Mordor είναι τα games που στα 1080p φτάνουν την vram στα 3.500 mb. Αν ανεβάσεις και την ανάλυση τερματίζεις την vram άνετα. Καλά μην πιάνεσαι τώρα από μερικούς που ισχυρίζονται ότι τους κολλάει λόγω vram στα 1080p όπου κανένα game δεν υπερβαίνει τα προαναφερθέντα mb, άρα και καλά lag-αρει λόγω των αργών 512mb....Τι ψάχνεις να βρεις τώρα και εσύ. 

 

Εγώ από εδώ και πέρα προτείνω σε όσους δεν είναι ευχαριστημένοι με τις 970 τους,  να τις βγάλουν στις αγγελίες να τις πάρει κανένα ''κορόιδο''. Σταματώ εδώ γιατί τα λέμε και τα ξαναλέμε εδώ και ακόμα τα ίδια διαβάζω. 

 

Μην πάρετε τις κακές 970, πηγαίνετε να τα σκάσετε στην 980(δείτε και πόσο κάνει) και όταν μου βρείτε game που θα σέρνεται στην 970 και πετά στην 980 εγώ θα είμαι ο πρώτος που θα ξεφορτωθεί την gpu του για να πάει σε κάτι όντως καλύτερο.

 

Και μιας που λέω για καλύτερο, υπάρχει κάτι άλλο σε αυτή την τιμή, καλύτερο από την 970? Δεν νομίζω Τάκη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Και μιας που λέω για καλύτερο, υπάρχει κάτι άλλο σε αυτή την τιμή, καλύτερο από την 970? Δεν νομίζω Τάκη...

Όχι δεν υπάρχει. Και δε με λένε Τάκη. Αλλά δε με λένε και Ρούλη για να πουλήσω όσο όσο την 970 μου η οποία είναι ΥΠΕΕΕΕΡΟΧΗ τ' ακούτε ρεεεεεεεεεε??????

Επεξ/σία από makellarispn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H 290X των 8GB, είναι η καλύτερη αγορά που μπορεί να κάνει κανείς αυτή τη στιγμή.Έχει η MSI, η Sapphire, η XFX. 'Εχει τη διπλάσια μνήμη από όλες, κορυφαία απόδοση, τουλάχιστον ισάξια αυτή τη στιγμή με την 980, η δε άνοδός της στο Dx12 αναμένεται να είναι τεράστια, με απόδοση που ξεπερνάει κατά 33% την 980. Εγώ αυτήν έχω αγοράσει (της Sapphire, την Vapor-x), είναι εκπληκτική. Δεν είμαι κανένας AMD κολλημένος,Nvidia είχα πριν πάρω αυτήν,  αλλά η συγκεκριμένη κάρτα, 1,5 χρόνο μετά την κυκλοφορία της παραμένει κορυφαία στην απόδοση της και ακόμα καλύτερη από τότε. H 970 είναι μια συμπαθής αξιόμαχη καρτούλα, αλλά αυτό που έκανε η Nvidia με τις τεχνικές προδιαγραφές, ήταν σκέτη κοροϊδία. Τεράστιο πλήγμα. Παρ'ολα αυτά είναι μια σχετικά καλή αγορά, αφου η απόδοση στα παιχνίδια είναι πολύ καλή σε σχέση με την τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...