Προς το περιεχόμενο

booking.com χρέωση σε περίπτωση ακύρωσης


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, maik42 είπε

πρωτη φορα το ακουω. υπεγραψες κατι τετοιο στην συμβαση με την booking μηπως; 

οχι, δεν θυμαμαι μονο αν το ειχε σαν επιλογη οταν το εστηνα...

παντως κανονικα εχω βαλει Iban τραπεζας κλπ και στις οδηγιες φαινεται ξεκαθαρα οτι μετα το check out θα μου τα βαλουν στον λογαριασμο μου  ξερωγω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, maik42 είπε

παρτους τηλεφωνο αυριο το πρωι και ρωτα τους για ποιον λογο γινεται αυτο.

και τωρα μποω να  παρω αλλα φαινεται οκ, ηδη μια κρατηση που εφυγε μου την δειχνει οτι υπαρχει προς πληρωμη ας πουμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 31/3/2015 στις 11:21 ΠΜ, *nenya* είπε

Ναι, στο booking κάθε ξενοδοχειακή μονάδα γράφει τους δικούς της όρους (π.χ. τράβηγμα όλου του ποσού σε περίπτωση ακύρωσης, τράβηγμα του 50% του ποσού σε περίπτωση ακύρωσης, καμία χρέωση ποσού σε περίπτωση ακύρωσης κλπ.). Οπότε τους διαβάζεις προσεκτικά πριν κλείσεις.

Αν τελικα το καθε ξενοδοχειο εχει τους δικους του ορους, και μαλιστα οταν μιλαμε για χρηματα και ακυρωσεις, τοτε πραγματικα κριμα.

Δεν το εχω δουλεψει το booking παρα μονο μια φορα στη ζωη μου, ευτυχως διχως προβλημα.

Ειχα την εντυπωση οτι ειναι 'εξασφαλιση' η χρηση του, σε στυλ ebay, που οτι και να γινει ως πελατης θα δικαιωθεις και δεν υπαρχει περιπτωση να την πατησεις, το ebay θα καθαρισει για τον πελατη και θα παρει τα λεφτα του πισω. Αλλα με αυτα που διαβαζω, μαλλον το booking κανει απλα τον 'μεσαζοντα', και απο εκει και περα 'νιπτει τας χειρας του' ως αλλος Ποντιος Πιλατος...

Αν μετα πρεπει να τραβιεται ο καθε πελατης, που του ετυχε μια στραβη ρε παιδι μου και σε ευλογο χρονικο διαστημα νωριτερα (μιλαει για 10 μερες ο topic starter,  οχι μια μερα πριν) λεει οτι τελικα δεν μπορει να παει στο ξενοδοχειο, αν αυτα γινονται με το booking, τοτε ποια τελικα η διαφορα σε θεμα 'ασφαλειας' σε περιπτωση που κατσει 'στραβη', σε σχεση πχ με μια καταθεση με τραπεζικο λογαριασμο απευθειας στον ξενοδοχο;

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα ειναι απλά. Οταν παίρνεις μια καλή τιμή χωρίς δυνατότητα ακύρωσης δεν κλαψουρίζεις μετά αν δεν μπορεις να πας.

Εγω έχω χάσει λεφτά (χωρις να μου περισσεύουν) και απο αεροπορική πτήση και απο ξενοδοχείο που για δικούς μου λόγους δεν μπόρεσα να πάω.

Το καταπια, το χώνεψα και προχώρησα, δεν έπαιρνα τηλέφωνο να παρακαλάω για επιστροφή χρημάτων.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι άλλο;

 

Ειδα μια προσφορά στο booking για ένα ξενοδοχείο  και τον πήρα τηλέφωνο να μην την κάνω μέσω booking αλλά τηλεφωνικά ώστε να γλυτώσει και την προμήθεια και να πάρω και εγώ καλύτερη τιμή,και μου είπε,δεν μπορώ να κόψω τίποτα από την τιμή.

 

Να τον κραξω; Η να το προσπεράσω και να πάω να μείνω στο ξενοδοχείο τελικά και να πληρώσω τα ίδια με αυτά που θα του έδινα αν το είχα κλείσει μέσω booking;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Να ρωτήσω κάτι άλλο;

Ειδα μια προσφορά στο booking για ένα ξενοδοχείο  και τον πήρα τηλέφωνο να μην την κάνω μέσω booking αλλά τηλεφωνικά ώστε να γλυτώσει και την προμήθεια και να πάρω και εγώ καλύτερη τιμή,και μου είπε,δεν μπορώ να κόψω τίποτα από την τιμή.

Να τον κραξω; Η να το προσπεράσω και να πάω να μείνω στο ξενοδοχείο τελικά και να πληρώσω τα ίδια με αυτά που θα του έδινα αν το είχα κλείσει μέσω booking;

Ποιος ο λόγος να τον κραξεις? Εσυ θα καθορίσεις την πολιτική της επιχείρησής του? Αν σε συμφερει η τιμή της booking απλά κλείστο από εκεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, NickTheGreek είπε

Ποιος ο λόγος να τον κραξεις? Εσυ θα καθορίσεις την πολιτική της επιχείρησής του? Αν σε συμφερει η τιμή της booking απλά κλείστο από εκεί. 

Να κραξω και καλά εννοωντας ότι εφόσον γλυτώνει την προμήθεια του booking (που δεν είναι μικρή) αν δεν κλείσω μέσω του site καλό θα ήταν να κάνει καλύτερη τιμή στο μελλοντικό πελάτη του,εφόσον γλυτώνει και αυτός χρηματα.Αυτό εννοώ ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Να κραξω και καλά εννοωντας ότι εφόσον γλυτώνει την προμήθεια του booking (που δεν είναι μικρή) αν δεν κλείσω μέσω του site καλό θα ήταν να κάνει καλύτερη τιμή στο μελλοντικό πελάτη του,εφόσον γλυτώνει και αυτός χρηματα.Αυτό εννοώ ;)

Για εμένα πάντως αυτό είναι ένδειξη τιμιότητας του επαγγελματία και όχι λόγος κραξίματος... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Για εμένα πάντως αυτό είναι ένδειξη τιμιότητας του επαγγελματία και όχι λόγος κραξίματος... 

Οκ

Για εμένα που είμαι πελάτης όμως και δεν ειμαι ούτε υπάλληλος του booking ούτε έχω δίπλανο παραθαλάσσιο ξενοδοχείο να του πω μπράβο, θα πάω 2 στενά πιο πέρα που μου έκοψε ο άνθρωπος 45€ 

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά καλή συνέχεια και καλό καλοκαίρι σε όλους 

:) :)

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για ποσες διανυκτερευσεις εγινε η εκπτωση αυτου το

17 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Οκ

Για εμένα που είμαι πελάτης όμως και δεν ειμαι ούτε υπάλληλος του booking ούτε έχω δίπλανο παραθαλάσσιο ξενοδοχείο να του πω μπράβο, θα πάω 2 στενά πιο πέρα που μου έκοψε ο άνθρωπος 45€ 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά καλή συνέχεια και καλό καλοκαίρι σε όλους 

:) :)

για ποσες διανυκτερευσεις εγινε η εκπτωση αυτου του ποσου; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, maik42 είπε

για ποσες διανυκτερευσεις εγινε η εκπτωση αυτου το

για ποσες διανυκτερευσεις εγινε η εκπτωση αυτου του ποσου; 

Για 4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Οκ

Για εμένα που είμαι πελάτης όμως και δεν ειμαι ούτε υπάλληλος του booking ούτε έχω δίπλανο παραθαλάσσιο ξενοδοχείο να του πω μπράβο, θα πάω 2 στενά πιο πέρα που μου έκοψε ο άνθρωπος 45€ 

 Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά καλή συνέχεια και καλό καλοκαίρι σε όλους 

 :) :)

Πρόσεξε, και εγώ το ίδιο έκανα πριν κάνα μήνα που είχα φύγει, πήρα τηλέφωνο και όταν μου είπαν την τιμή του booking έκλεισα αλλού :D

Από εκεί και πέρα, νομίζω είναι σωστή επαγγελματική αντιμετώπιση να χρεώνεις την ίδια τιμή ανεξαρτήτως εάν χρησιμοποιείς μια πλατφόρμα υπηρεσιών

Επεξ/σία από AristidisZ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Να ρωτήσω κάτι άλλο;

Ειδα μια προσφορά στο booking για ένα ξενοδοχείο  και τον πήρα τηλέφωνο να μην την κάνω μέσω booking αλλά τηλεφωνικά ώστε να γλυτώσει και την προμήθεια και να πάρω και εγώ καλύτερη τιμή,και μου είπε,δεν μπορώ να κόψω τίποτα από την τιμή.

Να τον κραξω; Η να το προσπεράσω και να πάω να μείνω στο ξενοδοχείο τελικά και να πληρώσω τα ίδια με αυτά που θα του έδινα αν το είχα κλείσει μέσω booking;

απ'όσο φανταζομαι θα ειναι υποχρεωμενος να πει την ιδια τιμη αν εχει διαθεσιμο μονο το δωματιο που εχει και στο booking.

γιατι αν ολοι εμπαιναν στο booking, καλουσαν & επαιρναν καλυτερες τιμες --> η booking θα πηγαινε ακλαφτη !

φυσικα ειναι στην κριση τους πως θα διαχειριστουν μια τετοια κατασταση, αν δηλαδη προτιμουν τον κυριο που καλει ή τον κυριο που κλεινει μεσω booking.

θεωρω ομως πως η συνεργασια τους με τη booking μακροχρονια εχει μεγαλυτερη οικονομικη δυναμη σχετικα με τις τηλεφωνικες κρατησεις !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mclein είπε

 

φυσικα ειναι στην κριση τους πως θα διαχειριστουν μια τετοια κατασταση, αν δηλαδη προτιμουν τον κυριο που καλει ή τον κυριο που κλεινει μεσω booking.

θεωρω ομως πως η συνεργασια τους με τη booking μακροχρονια εχει μεγαλυτερη οικονομικη δυναμη σχετικα με τις τηλεφωνικες κρατησεις !

Εγώ πάλι θεωρώ ότι θα βλέπουν την τιμή και θα καλούν (οι περισσότεροι) για κάτι καλύτερο 😛

Βασικά,που το στηρίζεις ότι η booking συμφέρει καλύτερα τους ξενοδόχους μακροχρόνια; 

Εμένα πχ δεν με χάλασα που "γλυτωσα" 45€ από την διευκόλυνση που μου έκανε ο ξενοδόχος

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...