Προς το περιεχόμενο

Σταθμός θερμού αέρα-ΚόλλησηςΑποκόλλησης


DRIFT_KING

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φαντάζομαι ότι θα έχει απαντηθεί αρκετές φορές το ίδιο θέμα,απλά λόγω του ότι δεν έχω χρόνο για ψάξιμο θα ήθελα να μου προτείνεται κάτι φθηνό σχετικά μεταξύ 100-150 ευρώ.Ο σκοπός που το θέλω είναι περισσότερο για επισκευές σε motherboard,πειραματικά στην αρχή σε δικά μου μηχανήματα αλλά δεν αποκλείεται να ασχοληθώ πιο σοβαρά στο μέλλον γι'αυτό θα ήθελα κάτι που να κρατήσει και να υπάρχουν ανταλλακτικά,μύτες ή ότι άλλο χρειάζεται.


Ευχαριστώ πολύ,
Δημήτρης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μικρά εξαρτήματα, ενας σταθμός όπως ο 858d είναι μια χαρά.

 

Για αντιστάσεις και πυκνωτές smd προσωπικά προτιμώ τη μέθοδο με τα δύο κολλητήρια ή κάποια ειδική τσιμπίδα.

 

Τώρα άν το θέλεις για BGA reballing, τότε πρέπει αναγκαστικά να πάς σε preheater. Γίνεται και με σκέτο σταθμό θερμού αέρα, αλλά υπάρχουν αρκετές πιθανότητες να φουσκώσει η πλακέτα (delaminate) ή να γίνει κάποια άλλη ζημια. Γενικά για τα BGA πρέπει να ξοδεψεις πολλά παραπάνω απο 100-150 ευρώ ωστε να μπορείς να κάνεις αξιόπιστες επισκευές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ξέρω ότι χρειάζονται πολλά παραπάνω για κάτι πιο αξιόπιστο και πιο αποδοτικό αλλά διαθέτω περιορισμένο budget και περισσότερο τείνω στο reflow μέχρι να μάθω και για κανένα μικρό εξάρτημα.Έχω δει τον Αoyue 968A+..

 

http://www.skroutz.gr/s/4705909/Aoyue-968A.html

 

Τι λέτε,είναι καλός,αξίζει?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...