Προς το περιεχόμενο

Elephone P3000s. Οκταπύρηνο, 4G και τώρα με 3GB RAM στα $199,73


insomnia.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μερικές φορές αναρωτιέμαι με μερικούς.. Ξέρουν και μιλάνε ή απλά λένε για να πουν? @Andreas231 θες να μου εξηγήσεις και έμενα του αδαή που έσκασα 280 ζεστά για να πάρω την "πατάτα" honor 6?

@sothoms Επίσης θέλεις να μου πεις που είδες lag? Γιατί έχω χρησιμοποιήσει και meizu mx3 με χειρότερο επεξεργαστή από το m1 note και απλά δεν κολλάει.

Στο μόνο πράγμα που μπορώ να συμφωνήσω είναι software update αλλά είδαμε και πρωτοκλασσάτες εταιρείες τι updates δίνουν.Και όσο για την κάμερα δεν νομίζω πως υπάρχει σοβαρός άνθρωπος που περιμένει να βγάλει φωτογραφίες με το smartphone..(Τουλάχιστον σε κάτι άλλο από lumia).. Μια χαρά είναι για να βγάλεις φωτογραφίες της στιγμής και κανά βιντεάκι.. Μέχρι εκεί.

http://www.anandtech.com/show/8425/huawei-honor-6-review/11All in all, Huawei did an acceptable job, but the device falls short of expectations. Here's hoping that their engineers are listening and addressing the brought up issues in future products as I see good potential in its devices. Το οξυμωρο ειναι οτι τα κινεζικα ασχετα αν τους καταλογιζει κανεις κατι θα ηταν το ιδιο ακριβα ή πιο ακριβα απο αλλες εταιριες που κυκλοφορουν Ελλαδα αν πληρωνε καποιος δασμους/φπα και μια πιο σοβαρη εγγυηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φιλε μου το γνωριζω αυτο το μοντελο και το εχω προτεινει μαλιστα σε κοσμο που απλα θελει να εχει ενα καλο τηλεφωνο.

Δεν θα το προτεινα ομως σε καποιον που θελει το κατι παραπανω σε τηλεφωνο

 

Οπως ειπα και πριν, για μενα ειναι fail.

Δεν εχω δει κανενα κινεζικο με καλη καμερα.

Οσα εχω δοκιμασει, εχουν απιστευτο lag στο browsing παρα τους 4-8-827 επεξεργαστες, πραγμα που κατανταει ζαλαδα, ιδιως αν διαβαζεις forum.

Επειδη ειπες galaxy A7, συγκρινεις τις τσιπικες IPS οθονες με την amoled;

Καλα τα κινεζικα, για οσους δεν μπορουν να δωσουν παραπανω λεφτα, αλλα μεχρι εκει.

Συγκρίνω ένα κινητό των 150€ περίπου με ένα τριπλάσιας αξίας και βρίσκω τομείς που υπερέχει το πρώτο. Αυτό σε ικανοποιεί; Σου φαινεται φυσιολογικό; Έχω δει αρκετά κινέζικα (meizu, xiaomi, huawei, zte) και κανένα δεν είχε τα προβλήματα που αναφέρεις, εκτός κι αν τα μοντέλα που είχες στα χέρια σου ήταν χαμηλής κατηγορίας, όπου σε ΚΑΜΙΑ εταιρεία στον πλανήτη δεν τρέχει καλά το android. Οι οθόνες τους είναι αξιοπρεπείς (στα μοντέλα από 120-130€ και πάνω). Προσωπικά μου αρέσουν οι amoled, αλλά σε αρκετό κόσμο δεν αρέσει τα υπερκορεσμένα χρώματα που παράγουν και προτιμούν IPS. To "φτηνιάρικες", με τον τρόπο που το εννοείς, το έχω δει σε αρκετά "επώνυμα" (πχ Xperia Z, τα χρώματά του είναι πολύ ξεθωριασμένα και οι γωνίες άθλιες), που οι εταιρείες δε "φιλοτιμήθηκαν" να ρίξουν τη τιμή τους.

Η κάμερα, σε όσα έχω δει ο ίδιος, τουλάχιστον, δεν ήταν WoW, αλλά ήταν αξιοπρεπέστατη. Θεωρώ ότι όποιος έχει υψηλές απαιτήσεις από κάμερα δε ποντάρει σε αυτή του κινητού... Έλεος! Ούτε οπτικό zoom δεν έχουν ακόμα και κινητά των 800-1000€... Δε μπορώ να καταλάβω πώς έχεις υψηλές απαιτήσεις από την κάμερα και μπορείς χωρίς οπτικό zoom...

Η τελευταία φράση σου θα ήταν ολόσωστη πριν από 2, περίπου, χρόνια. Η τεχνογνωσία στην Κίνα έχει ανέβει κατακόρυφα τα τελευταία 2 χρόνια, πράγμα λογικό αν σκεφτείς ότι έχουν εργαζόμενους αρκετά καταρτiσμένους ώστε να κατασκευάζουν κινητά, που πληρούν τα στάνταρ ποιότητας, για εταιρείες όπως Apple, Sony, Nokia, Samsung, Lg, HTC κ.α.

http://www.anandtech.com/show/8425/huawei-honor-6-review/11All in all, Huawei did an acceptable job, but the device falls short of expectations. Here's hoping that their engineers are listening and addressing the brought up issues in future products as I see good potential in its devices. Το οξυμωρο ειναι οτι τα κινεζικα ασχετα αν τους καταλογιζει κανεις κατι θα ηταν το ιδιο ακριβα ή πιο ακριβα απο αλλες εταιριες που κυκλοφορουν Ελλαδα αν πληρωνε καποιος δασμους/φπα και μια πιο σοβαρη εγγυηση.

Γιατί παραθέτεις ένα site που (προσπαθεί να) ασχολείται με όλα (αλλά είναι, κυρίως, για hardware υπολογιστών) και όχι κάποιο πιο εξειδικευμένο στα κινητά, όπως πχ:

http://www.gsmarena.com/huawei_honor_6-review-1226p10.php

... Το οποίο λέει καλά λόγια για το συγκεκριμένο κινητό και το θεωρεί τίμια αγορά και αρκετά ποιοτική κατασκευή με πολύ καλή συναρμογή των επιμέρους τμημάτων του.

Πραγματικά το anandtech είναι "περίπτωση", προσωπικά έχω σταματήσει να το εμπιστεύομαι εδώ και αρκετό καιρό... Αν θυμάμαι καλά, ο ιδρυτής και ιδιοκτήτης του ανήκει στην Apple από περυσι επίσημα... Οπότε το review του είναι πολύ αντικειμενικό... ^_^

Επεξ/σία από Jophiel
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκρίνω ένα κινητό των 150€ περίπου με ένα τριπλάσιας αξίας και βρίσκω τομείς που υπερέχει το πρώτο. Αυτό σε ικανοποιεί; Σου φαινεται φυσιολογικό; Έχω δει αρκετά κινέζικα (meizu, xiaomi, huawei, zte) και κανένα δεν είχε τα προβλήματα που αναφέρεις, εκτός κι αν τα μοντέλα που είχες στα χέρια σου ήταν χαμηλής κατηγορίας, όπου σε ΚΑΜΙΑ εταιρεία στον πλανήτη δεν τρέχει καλά το android. Οι οθόνες τους είναι αξιοπρεπείς (στα μοντέλα από 120-130€ και πάνω). Προσωπικά μου αρέσουν οι amoled, αλλά σε αρκετό κόσμο δεν αρέσει τα υπερκορεσμένα χρώματα που παράγουν και προτιμούν IPS. To "φτηνιάρικες", με τον τρόπο που το εννοείς, το έχω δει σε αρκετά "επώνυμα" (πχ Xperia Z, τα χρώματά του είναι πολύ ξεθωριασμένα και οι γωνίες άθλιες), που οι εταιρείες δε "φιλοτιμήθηκαν" να ρίξουν τη τιμή τους.

Η κάμερα, σε όσα έχω δει ο ίδιος, τουλάχιστον, δεν ήταν WoW, αλλά ήταν αξιοπρεπέστατη. Θεωρώ ότι όποιος έχει υψηλές απαιτήσεις από κάμερα δε ποντάρει σε αυτή του κινητού... Έλεος! Ούτε οπτικό zoom δεν έχουν ακόμα και κινητά των 800-1000€... Δε μπορώ να καταλάβω πώς έχεις υψηλές απαιτήσεις από την κάμερα και μπορείς χωρίς οπτικό zoom...

Η τελευταία φράση σου θα ήταν ολόσωστη πριν από 2, περίπου, χρόνια. Η τεχνογνωσία στην Κίνα έχει ανέβει κατακόρυφα τα τελευταία 2 χρόνια, πράγμα λογικό αν σκεφτείς ότι έχουν εργαζόμενους αρκετά καταρτiσμένους ώστε να κατασκευάζουν κινητά, που πληρούν τα στάνταρ ποιότητας, για εταιρείες όπως Apple, Sony, Nokia, Samsung, Lg, HTC κ.α.

Γιατί παραθέτεις ένα site που (προσπαθεί να) ασχολείται με όλα (αλλά είναι, κυρίως, για hardware υπολογιστών) και όχι κάποιο πιο εξειδικευμένο στα κινητά, όπως πχ:

http://www.gsmarena.com/huawei_honor_6-review-1226p10.php

... Το οποίο λέει καλά λόγια για το συγκεκριμένο κινητό και το θεωρεί τίμια αγορά και αρκετά ποιοτική κατασκευή με πολύ καλή συναρμογή των επιμέρους τμημάτων του.

Πραγματικά το anandtech είναι "περίπτωση", προσωπικά έχω σταματήσει να το εμπιστεύομαι εδώ και αρκετό καιρό... Αν θυμάμαι καλά, ο ιδρυτής και ιδιοκτήτης του ανήκει στην Apple από περυσι επίσημα... Οπότε το review του είναι πολύ αντικειμενικό... ^_^

κυριως κοιταω τα benchmark απο πολλα site σχετικα με τις επιδοσεις ενος κινητου , το λινκ το εβαλα γιατι ο τροπος αξιολογησης ειναι κοντα στο πως σκεφτομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.anandtech.com/show/8425/huawei-honor-6-review/11All in all, Huawei did an acceptable job, but the device falls short of expectations. Here's hoping that their engineers are listening and addressing the brought up issues in future products as I see good potential in its devices. Το οξυμωρο ειναι οτι τα κινεζικα ασχετα αν τους καταλογιζει κανεις κατι θα ηταν το ιδιο ακριβα ή πιο ακριβα απο αλλες εταιριες που κυκλοφορουν Ελλαδα αν πληρωνε καποιος δασμους/φπα και μια πιο σοβαρη εγγυηση.

Κατάφερες να βρεις το μονο review που το θάβει γιατί πριν το αγοράσω είδα τα παντα... Τώρα για τι το θάβει σου εξήγησαν από πάνω.. Edit αα τα benchmark κοιτάς.. Πες στο μου εξαρχής.. Και εγώ που νόμιζα ότι θα έκανα σοβαρή κουβέντα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κυριως κοιταω τα benchmark απο πολλα site σχετικα με τις επιδοσεις ενος κινητου , το λινκ το εβαλα γιατι ο τροπος αξιολογησης ειναι κοντα στο πως σκεφτομαι.

Σου έγραψα ότι δεν είναι αντικειμενικό site. Βασικά κανένα δεν είναι, απλά αυτό είναι χειρότερο από τα περισσότερα. Παρόλα αυτά είναι δικαίωμά σου να πιστεύεις ότι θέλεις. Επίσης τα benchmarks είναι ενδεικτικά και δεν απεικονίζουν την πραγματική απόδοση, αλλά είναι ένας κοινός τρόπος μέτρησης (με πολλά "ερωτηματικά"). Πολλά κινητά android, γνωστών εταιρειών, έχουν πιαστεί να αναγνωρίζουν το πότε τρέχει ο χρήστης benchmark και να κάνουν overclocking, προκειμένου να επιτύχουν υψηλότερα σκορ. Αυτό ανακαλύφθηκε όταν σύγκριναν ίδια SOC και βρήκαν αδικαιολόγητες διαφορές στις μετρήσεις. Σκέψου τί γίνεται με τα iphones, που δεν έχουν άλλο τηλέφωνο, με παρόμοιο hardware ως σημείο αναφοράς για τα σκορ του... Αλλά ας μην βγούμε εκτός θέματος... Τα κινέζικα, αν θυμάμαι καλά, δεν "κλέβουν" στα benchmarks.

Καλύτερα είναι να μπορείς να χειριστείς ένα κινητό πριν το αγοράσεις. Τα κινέζικα έχουν λόγους που είναι τόσο φτηνά (πχ δεν πληρώνουν, ακόμα, πατέντες σε ανταγωνιστές τους, όπως πολλές επώνυμες εταιρείες, απιβαρύνοντας την τελική τιμή). Σίγουρα υπάρχουν και φτηνιάρικα ,αλλά με αρκετό ψάξιμο βρίσκεις φτηνά κα καλά. Το να τα βάζεις όλα στο ίδιο τσουβάλι είναι άδικο προς κάποιες σοβαρές κινέζικες εταιρείες , που σέβονται τους πελάτες τους.

Επεξ/σία από Jophiel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aμα εισαι κομπλεξικός και θέλεις μάρκα ότι και να σου δώσουνε το αποδοκιμάζεις.

Εχω φέρει 30 κινητά κινέζικα για φίλους και γνωστούς από πάρα πολλες μάρκες ZTE, XIAOMI, LENOVO, JIAYU ,THL ΖOPO κλπ . Ε λοιπόν μόνο η LENOVO εβγαλε προβληματα και στα τρία κινητα που εφερα. Ολες οι άλλες μαρκες κορυφή κρατησαν 2 και τρία χρόνια με την ιδια μπαταρία και από ποιότητα δεν παιζονται  .Τα XIAOMI οκτάπυρηνα από πέρυσι  με φοβερή κάμερα ενώ οι επώνυμοι τώρα βγάζουν οκταπυρηνο . Τo S3 της jiayu και το meizu m1 είναι τα πρώτα 64βιτα οκταπύρηνα από τα χριστούγεννα που βγήκανε πετάνε κυριολεκτικά με 46000 απο το untutu .H samsung τώρα βγάζει το πρώτο 64βιτο με οκτώ πυρήνες  το S6 . Η διαφορά στην τιμη τεραστια 200 Ε το S3 me  899 Ε to samsung αλλά άμα εισαι ψώνιο δινεις τα 899 παρόλο που εχουμε κριση . 

Δεστε τα χαρακτηριστικά τους και αμα βρεις οτι κατι τους λειπει εμενα να μου γραψεις. 

ΟΛΟΙ ΤΕΧΝΗΤΑΡΑΔΕΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΟΝΟ ΝΑ ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΛΛΑ ΕΔΩ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΟΥΜΕ ΟΥΤΕ ΟΔΟΝΤΟΓΛΥΦΙΔΕΣ. ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΙΔΗΜΟΝΕΣ ΣΕ ΚΑΘΕ ΘΕΜΑ ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΕΙΤΕ ΘΕΩΡΙΑΣ. ΟΛΟΙ ΓΕΝΗΜΕΝΟΙ ΠΡΟΕΔΡΟΙ ΚΑΙ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ ΕΙΜΑΣΤΕ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aμα εισαι κομπλεξικός και θέλεις μάρκα ότι και να σου δώσουνε το αποδοκιμάζεις.

Εχω φέρει 30 κινητά κινέζικα για φίλους και γνωστούς από πάρα πολλες μάρκες ZTE, XIAOMI, LENOVO, JIAYU ,THL ΖOPO κλπ . Ε λοιπόν μόνο η LENOVO εβγαλε προβληματα και στα τρία κινητα που εφερα. Ολες οι άλλες μαρκες κορυφή κρατησαν 2 και τρία χρόνια με την ιδια μπαταρία και από ποιότητα δεν παιζονται  .Τα XIAOMI οκτάπυρηνα από πέρυσι  με φοβερή κάμερα ενώ οι επώνυμοι τώρα βγάζουν οκταπυρηνο . Τo S3 της jiayu και το meizu m1 είναι τα πρώτα 64βιτα οκταπύρηνα από τα χριστούγεννα που βγήκανε πετάνε κυριολεκτικά με 46000 απο το untutu .H samsung τώρα βγάζει το πρώτο 64βιτο με οκτώ πυρήνες  το S6 . Η διαφορά στην τιμη τεραστια 200 Ε το S3 me  899 Ε to samsung αλλά άμα εισαι ψώνιο δινεις τα 899 παρόλο που εχουμε κριση . 

Δεστε τα χαρακτηριστικά τους και αμα βρεις οτι κατι τους λειπει εμενα να μου γραψεις. 

Δηλαδή τωρα εσυ συγκρινεις το σ3 της γιαχβε πως την λενε με το s6?Η γιαχβε εχει καλυτερη cpu από το s6?

θα πηδηχτω απτο παραθυρο ηρεμια ρε μαγκες νταξ τα κινεζικα αλλα μην ξεφευγετε τελειως δεν υπαρχει μετρο σύγκρισης.btw μια χαρα τιμη εχει το s6 είναι ότι καλυτερο υπαρχει αυτή την στιγμη σε ολους τους τομεις.πρεπει με το ζορι δλδ ολα να κοστιζουν 200 ευρω και όλα τα αλλα ειναι ψωνιο ότι πληρωνεις περνεις pioneers από την μια Copy cats απτην αλλη

Ξέρεις τι είναι πιο αστείο όμως?? Με τα λεφτά που εσύ θα πάρεις τα παραπάνω κινητά έγω παίρνω αυτό που έχω + dslr και ίσως μου μείνουν και για κανά σουβλάκι..

Ωραιος μην ξεχασεις να παρεις και ένα σακιδιο να τα κουβαλας όλα αυτά.

παρε μ κιεμενα ένα με απολα :-D

Επεξ/σία από atalli
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή τωρα εσυ συγκρινεις το σ3 της γιαχβε πως την λενε με το s6?

θα πηδηχτω απτο παραθυρο ηρεμια ρε μαγκες νταξ τα κινεζικα αλλα μην ξεφευγετε τελειως δεν υπαρχει μετρο σύγκρισης.btw μια χαρα τιμη εχει το s6 είναι ότι καλυτερο υπαρχει αυτή την στιγμη σε ολους τους τομεις.πρεπει με το ζορι δλδ ολα να κοστιζουν 200 ευρω και όλα τα αλλα ειναι ψωνιο ότι πληρωνεις περνεις pioneers από την μια Copy cats απτην αλλη

 

Ωραιος μην ξεχασεις να παρεις και ένα σακιδιο να τα κουβαλας όλα αυτά.

παρε μ κιεμενα ένα με απολα :-D

Δεν πιάνεις το νόημα... Κάποιος που θέλει να βγάλει φωτογραφίες δεν θα κάτσει με το x y τηλέφωνο να το κάνει.. Αν μου βρεις έστω και ένα πράγμα που να δικαιολογεί την υπερδιπλασια τιμή του s6και του κάθε s6 πες μου σε παρακαλώ γιατί εγώ που είμαι άσχετος δεν έχω καταφέρει να βρω ακόμα κάτι για να κολλήσει... Α και κάτι ακόμα για το σακο που λες.. Αν χρειαστείς κάποια στιγμή δυο κάρτες μην ξεχάσεις και εσύ να αγοράσεις ένα από τα ίδια. ;)
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πιάνεις το νόημα... Κάποιος που θέλει να βγάλει φωτογραφίες δεν θα κάτσει με το x y τηλέφωνο να το κάνει.. Αν μου βρεις έστω και ένα πράγμα που να δικαιολογεί την υπερδιπλασια τιμή του s6και του κάθε s6 πες μου σε παρακαλώ γιατί εγώ που είμαι άσχετος δεν έχω καταφέρει να βρω ακόμα κάτι για να κολλήσει... Α και κάτι ακόμα για το σακο που λες.. Αν χρειαστείς κάποια στιγμή δυο κάρτες μην ξεχάσεις και εσύ να αγοράσεις ένα από τα ίδια. ;)

 

Γιατι να μην το κανει με το κινητο ρε συ αν βγαζει καλες φωτο?Αυτο δεν είναι το νοημα στην τελικη να εχεις ΜΙΑ συσκευη για όλα όχι ξεχωριστα τηλεφωνο gps φωτογραφικη σημειοματαριο κτλ κτλ κτλ.Και πιστεψε με βγαζει πολύ καλες φωτο και βιντεο απιστευτα..θα το δεις και σε λιγο καιρο μολης κυκλοφορησει.Ξαδερφε δεν εχουμε να χωρησουμε τιποτα και φιλικα σ μιλαω μην το περνεις στραβα.Τωρα για αυτό που λες να σ βρω ένα πραγμα που να δικαιολογει την τιμη σκεψου μονο ότι η σαμσουνγκ φτιαχνει μονη της τις cpu και της οθονες και τις μνημες με ότι σημαινει αυτό από πλευρας developing Manufacturing design δεν μπορεις τωρα να το συκρινεις αυτό με τους αλλουσ που τα εχουν ετοιμα και απλα αντιγραφουν απλα πραγματα μαν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι να μην το κανει με το κινητο ρε συ αν βγαζει καλες φωτο?Αυτο δεν είναι το νοημα στην τελικη να εχεις ΜΙΑ συσκευη για όλα όχι ξεχωριστα τηλεφωνο gps φωτογραφικη σημειοματαριο κτλ κτλ κτλ.Και πιστεψε με βγαζει πολύ καλες φωτο και βιντεο απιστευτα..θα το δεις και σε λιγο καιρο μολης κυκλοφορησει.Ξαδερφε δεν εχουμε να χωρησουμε τιποτα και φιλικα σ μιλαω μην το περνεις στραβα.Τωρα για αυτό που λες να σ βρω ένα πραγμα που να δικαιολογει την τιμη σκεψου μονο ότι η σαμσουνγκ φτιαχνει μονη της τις cpu και της οθονες και τις μνημες με ότι σημαινει αυτό από πλευρας developing Manufacturing design δεν μπορεις τωρα να το συκρινεις αυτό με τους αλλουσ που τα εχουν ετοιμα και απλα αντιγραφουν απλα πραγματα μαν

Και η Huawei δικιάς της παραγωγής είναι φίλε μου.. Hisilicon αν έχεις ακουστά... Δεν θα έδινα 400 ευρώ παραπάνω απλά για να βγάζω λίγο καλύτερες φωτογραφίες.. Καλά είμαι και έτσι. Ας συμφωνήσουμε στο ότι διαφωνούμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η Huawei δικιάς της παραγωγής είναι φίλε μου.. Hisilicon αν έχεις ακουστά... Δεν θα έδινα 400 ευρώ παραπάνω απλά για να βγάζω λίγο καλύτερες φωτογραφίες.. Καλά είμαι και έτσι. Ας συμφωνήσουμε στο ότι διαφωνούμε..

Μα εγω δεν προσπαθω να σε πεισω να παρεις κατι!ότι θες κανεις με τα λεφτα σ εννοείτε.

Απλα σου απαντησα σε αυτό ""Και όσο για την κάμερα δεν νομίζω πως υπάρχει σοβαρός άνθρωπος που περιμένει να βγάλει φωτογραφίες με το smartphone..""Το οποιο απλα δεν ισχυει.

 

Τωρα την ισιλικον δεν την ξερω και ουτε μπορεσα να βρω κατι ιδιαιτερο...μονο για κατι reverse engineering ειδα..Ειπαμε σε αυτά είναι μανουλες οι κινεζοι.Την συγκρινεις με την σαμμυ δηλαδή?btw o 7420 του s6 είναι στα 14nm και υπαρχουν ανθρωποι που γουσταρουν να εχουν την πιο εξελιγμένη τεχνολογια αυτό δεν σημαινει ότι τα αλλα δεν είναι καλα η δεν κανουν την δουλεια τους...απλα μην τα βαζουμε όλα στο ιδιο σακι άλλο το ένα άλλο το αλλο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαντω γενικα σε οσους εκαναν παραθεση τα μηνυματα μου.

Παγκοσμίως, το ακριβότερο είναι πάντα καλύτερο.

Αυτο συμβαίνει σε όλα τα είδη

Αυτοκίνητα, μηχανες, σπίτια, ρουχα, παπουτσια, ρολογια, τηλεορασεις, stereo κ.ο.κ.

Ξαφνικά σήμερα (χθες) μάθαμε ότι για τα κινητά δεν ισχύει το ίδιο.

Θελετε να το πιστευετε;

Καλα κανετε και το πιστευτε. Αλλωστε για να κινειστε στην κινεζικη αγορά, εχετε παρει τις αποφασεις σας, οπότε είναι ασκοπο να κάνω κουβεντα μαζι σας.

Η παρεμβαση μου έγινε περισσότερο για να βοηθήσω τους μελλοντικους αγοραστές και να τους αποτρεψω απο κινεζικες αγορες.

Επειδη δεν εχει καποιος την οικονομικη ανεση να αποκτήσει ένα καλο τηλέφωνο, δεν σημαινει ότι τα φθηνα ειναι καλυτερα.

Μου θυμιζει στην 10ετια του '90, τους κατοχους των φτιαγμενων fiat pundo, να προσπερνανε καμια mercedes και να καυχιούνται ότι έχουν αυτοκινηταρα.

 

Απλά σκεφτείτε το εξής.

Αν αυτο το meizu ή το elephone είχαν την ίδια τιμη με το galaxy A7, θα επαιρνε κανείς τα κινεζικα;

Δεν νομιζω.

 

Γνωμη μου ειναι, εκει που ειναι να ξοδεψεις 150-200 ευρω σε κινεζικο, καλυτερα να παρεις κανενα μεταχειρισμενο επωνυμο απο τις αγγελιες.

Υπαρχουν και σωστες αγγελιες, μην βλέπεται που πουλανε τηλεφωνα επωνυμα 180 ευρω ενω το καινουργιο κανει 200.

 

 

Οσο για τις dslr που ειπε καποιος, να πω οτι η καλύτερη φωτογραφικη μηχανη είναι αυτή που έχεις μαζί σου.

Την dslr την παιρνω μονος μου, μαζι με τους φακους και κανω εξορμησεις. Δεν είναι για όλες τις ώρες.

Για τις οικογενειακες εξοδους, θέλω το κινητο.

 

Φιλικα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι βλέπω και διαβάζω, υπάρχουν αμφιλεγόμενες απόψεις για τα ''κινέζικα''. Από την μία πλευρά οι ''κράχτες'' και από την άλλη οι υποστηρικτές αυτών.

 

Η αλήθεια, θεωρώ, πως είναι κάπου στην μέση. Το ''κινέζικο'' είναι, αδιαμφισβήτητα, φθηνό και μπορεί κατασκευαστικά/hardware να είναι όμοιο με αντίστοιχα flagship μεγάλων και γνωστών εταιριών, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως είναι ισάξιο αυτών, όπως επίσης δεν σημαίνει πως δεν αξίζουν τα λεφτά τους!!

 

Όπως έγραψα και σε προηγούμενο ποστ, τέτοιου τύπου κινητά απαιτούν από τον χρήστη τους αρκετό ψάξιμο, υπομονή και χρόνο. Συνήθως, αν κάποιος ασχοληθεί με τον ''κινέζο'' του, θα την βρει την άκρη, και η εμπειρία χρήσης αυτού, θα αλλάξει δραματικά (προς το καλύτερο), σε σχέση με εκείνον που δεν θα ασχοληθεί.

 

Προσωπικά, πιστεύω, πως το μεγαλύτερο πρόβλημα με τα συγκεκριμένα κινητά είναι το λειτουργικό τους. Αυτή είναι και η αφετηρία των προβλημάτων που θα αντιμετωπίσει ο εκάστοτε χρήστης.

 

Δεν έχει σημασία που το ‘’κινέζικο’’ σου έχει πχ 3gb Ram ή 3000mh μπαταρία. Αν το λειτουργικό είναι ‘’κακογραμμένο’’, τότε θα σου δεσμεύει υπερβολικά πολύ Ram, θα σου τρώει την μπαταρία στο άψε σβήσε, αντίστοιχα, θα σου κάνει συχνές επανεκκινήσεις, κολλήματα κ.τ.λ.

 

Αν πιστέψει κανείς πως αγοράζοντας ‘’κινέζο’’ θα έχει το κεφάλι του ήσυχο κάνει μεγάλο λάθος και καλύτερα να το διπλό σκεφτεί. Θα πρέπει να γνωρίζει πως θα ψάξει αρκετά σε φόρουμ, συζητήσεις, ίντερνετ κ.τ.λ. για να βρει λύσεις για το κινητό του. 

 

 

ΥΓ. Αυτή τη στιγμή τα κινέζικα μου θυμίζουν πολύ τα πρώτα κινητά android που είχαν βγει για να πολεμήσουν το iOS. Τότε, έπρεπε να αφιερώσεις πολύ περισσότερο χρόνο με το android κινητό σου για να μπορέσεις να απολαύσεις, πάνω-κάτω, την ίδια εμπειρία χρήσης με αυτόν που είχε iOS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε sothoms νομιζω ειχες τοσες απαντησεις επειδη ησουν απολυτος ("ολα τα κινεζικα ειναι fail") και συνεχιζεις να εισαι ("Παγκοσμίως, το ακριβότερο είναι πάντα καλύτερο").Δεν ισχυει παντα αυτο,αλλιως δεν θα ισχυε η εννοια vfm,αλλα θα αγοραζες παντα ο,τι ακριβοτερο μπορεις(απο πλακακια για το μπανιο μεχρι αυτοκινητο).Τεσπα,με τα κινεζικκα αν το ψαξεις σωστα μπορεις να κανεις την δουλεια σου με λιγοτερα χρηματα,αρκει να ικανοποιεισαι με αυτα που προσφερει.Thats all φιλικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...