Προς το περιεχόμενο

Συνδέσεις VDSL εγκαινιάζει και η Wind με ταχύτητες έως 50mbps


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως βλέπω την ίδια απάτη με το ADSL ισχύει και στο VDSL, με τις ταχύτητες να είναι ΕΩΣ.

 

Με πήραν τηλέφωνο να μου κάνουν προσφορά να βάλω VDSL όταν με το ADSL έχω 

 

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.019 / 7.971

 

Στην ερώτησή μου τι ταχύτητα θα πιάνω μου είπαν έως 50 και όταν τους ενημέρωσα για τις ταχύτητες που έχω τώρα αν θα έχω παραπάνω κατάπιαν τη γλώσσα τους: "Εεεεεε!!! δεν ξέρω να σου απαντήσω ακριβώς, αλλά θα είναι έως 50"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Η άγνοια επί του θέματος "vdsl" σε ένα τεχνολογικό φόρουμ όπως το παρόν, είναι αποκαρδιωτική!

δεν λες πάλι καλά που δεν δίνουν συμβουλές στο αντίστοιχο section?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν λες πάλι καλά που δεν δίνουν συμβουλές στο αντίστοιχο section?

Εσύ κοίτα μήπως έχεις vdsl από ΟΤΕ και νομίζεις τόσο καιρό ότι σου δίνει η Wind και άστα αυτά.  :cry:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παιδιά είχα άσχημη εμπειρία από την VDSL. Ενώ είχα 18mbps από τη HOL με ADSL, στην Καλαμαριά Θεσσαλονίκης και μόλις 200 μέτρα από το κέντρο του ΟΤΕ, αποφάσισα να πάω σε VDSL καθώς με διαβεβαίωσε ο ΟΤΕ ότι υποστηρίζεται το πακέτο των 50 στη περιοχή μου. Για τον φίλο που λέει για τον ΟΤΕ και τα 200-300 μέτρα, να του πω ότι δεν ισχύει. Όπως είπα είμαι 200 μέτρα από το κέντρο, όπου είναι και η πλησιέστερη καμπίνα, όπως μου είπαν οι τεχνικοί του ΟΤΕ. Λοιπόν, μετά από αμέτρητες προσπάθειες και πιέσεις με τους τεχνικούς και την "εξυπηρέτηση", τελικά μου ανακοίνωσαν ότι το πακέτο των 50 δεν υπόστηρίζεται και θα πρέπει να αρκεστώ στα 30. Φυσικά μετά απ'αυτό αποφάσισα να αναζητήσω εκ νέου πάροχο. Για καλή μου τύχη γνώρισα μία νέα εταιρία που ασχολείται με συνδέσεις cable FTTH (Fiber to the Home), την HCN (Hellenic Cable Networks) και απο τότε έχω 50/50 D/U και μάλιστα με χαμηλότερο κόστος. Δυστυχώς, ακόμα η εταιρία κάνει νέες συνδέσεις μονό Θεσσαλονίκη. Ευτυχώς για μένα και για όσους είναι στο συγκεκριμένο δίκτυο, απεξαρτηθήκαμε πλέον από το δίκτυο του ΟΤΕ και τις απαράδεκτες υπηρεσίες τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εγώ παιδιά είχα άσχημη εμπειρία από την VDSL. Ενώ είχα 18mbps από τη HOL με ADSL, στην Καλαμαριά Θεσσαλονίκης και μόλις 200 μέτρα από το κέντρο του ΟΤΕ, αποφάσισα να πάω σε VDSL καθώς με διαβεβαίωσε ο ΟΤΕ ότι υποστηρίζεται το πακέτο των 50 στη περιοχή μου. Για τον φίλο που λέει για τον ΟΤΕ και τα 200-300 μέτρα, να του πω ότι δεν ισχύει. Όπως είπα είμαι 200 μέτρα από το κέντρο, όπου είναι και η πλησιέστερη καμπίνα, όπως μου είπαν οι τεχνικοί του ΟΤΕ. Λοιπόν, μετά από αμέτρητες προσπάθειες και πιέσεις με τους τεχνικούς και την "εξυπηρέτηση", τελικά μου ανακοίνωσαν ότι το πακέτο των 50 δεν υπόστηρίζεται και θα πρέπει να αρκεστώ στα 30. Φυσικά μετά απ'αυτό αποφάσισα να αναζητήσω εκ νέου πάροχο. Για καλή μου τύχη γνώρισα μία νέα εταιρία που ασχολείται με συνδέσεις cable FTTH (Fiber to the Home), την HCN (Hellenic Cable Networks) και απο τότε έχω 50/50 D/U και μάλιστα με χαμηλότερο κόστος. Δυστυχώς, ακόμα η εταιρία κάνει νέες συνδέσεις μονό Θεσσαλονίκη. Ευτυχώς για μένα και για όσους είναι στο συγκεκριμένο δίκτυο, απεξαρτηθήκαμε πλέον από το δίκτυο του ΟΤΕ και τις απαράδεκτες υπηρεσίες τους.

Με 18mbps συγχρονισμό δεν είσαι στα 200m από το Αστικό Κέντρο (Α/Κ) αλλά τουλάχιστον 1200m...

 

Το Α/Κ δεν είναι καμπίνα/ΚΑΦΑΟΥ(KV) αλλά ολόκληρο κτήριο...

 

Η HCN παρέχει Cable μέσω DOCSIS 3/3.1 (Hybrid Fiber-Coaxial) κι όχι FTTH (Pure Fiber)....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθω να βαλω τα στοιχεια που μενω στο site, αλλα μου βγαζει συνεχεια σφλαμα οτι δεν τα εβαλα σωστα.

Μενω στη Συρο. 

 

Βασικα βλεπω οι τιμες ειναι παρομοιες με τον ΟΤΕ, τουλαχιστον σαν φοιτητης με συμφερει να μεινω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτι άσχετο και σχετικό,μένω Ηράκλειο κρητης ,τους τελευταίους μήνες σκάβουν πάλι για να περάσου καλώδιο οπτικών ινών ,ξέρουμε ποτε θα τεθούν σε λειτουργία?
οι περιοχές που έχω παρατηρήσει εγώ είναι Κατσαμπάς ,καπετανάκειο και λινοπεράματα.ξέρει κανεις κάτι πιο συγκεκριμένο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 5 χρόνια ήρθε μια κοπέλα από την wind και είπε ότι θα πιάνω 24αρι με οπτική ίνα στο σπίτι μου και της λεω όχι ευχαριστώ γιατί ξέρω τι είναι η οπτική ίνα και μου κάνει έχω μια τελευταία γραμμή οποίος προλάβει και την πάρει και της λέω οχι και πήγε στι γείτονα και αυτός δέχτηκε αλλά μετά ξαναγύρισε στην προηγούμενη σύνδεση του...τυχαίο?

μακαρι ναχα οπτικι... οποιος δεν δεχετε δεν ξερει τι του επιφερει το μελλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να τελειωνουμε και να καταλαβουμε καποια πραγματα.Οσοι παιρνουν απο καμπινες του οτε(οι νεες καμπινες vdsl)εχουν ταχυτητα 49998 down Και 4999 up.Η υποδομη ειναι του οτε γιαυτο το λογο χρειαζεται κ οπωσδηποτε user name/password στο router (διοτι περναει μεσα απο το συστημα του οτε κ πρεπει να ξερει οτι ειναι wind).Οσοι παιρνουν απο αστικο κεντρο μπορει να εχουν αρκετες απωλειες μεχρι κ το σημειο του να μην αξιζει η αλλαγη απο adsl σε vdsl.Αρα καταληγουμε οτι αν εχετε καμπινα εαν γυρισετε σε vdsl η ταχυτητα ειναι εγγυημενη(οχι απο το παροχο για τυπικους λογους αλλα στην ουσια θα εχετε 50/5 99.9%).To θετικο επισης ειναι οτι αν δειτε το μεχρι ποσο φτανει η γραμμη απο το καφαο θα καταλαβετε τι θα γινει στο μελλον.Σε μενα το attenuable ειναι 127 down και 58 up...Αυτο σημαινει οτι οταν ο οτε θα δωσει μεσω Vectoring 100ΜΒ θα μπορουμε να εχουμε στα σπιτι μας αυτες τις ταχυτητες κ παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί η Ελλάδα έχει μείνει τόσο πίσω στο συγκεκριμένο κομμάτι.Και όχι μόνο στην adsl αλλά και στο 3G/4G...Απαράδεκτο απλά!Εδω στην Ιταλία υπάρχει η Fastweb που έχει οπτική ίνα και φτάνει στο σπίτι 100 down/50 up...Και όλο αυτό με 25 ευρώ.Αυτή η κοροϊδία στην Ελλάδα πρέπει να σταματήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...