Προς το περιεχόμενο

Toshiba 50L2456DG


mordred

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως έγραψα και αλλού αγόρασα τη συγκεκριμένη τηλεόραση καθώς τη θεώρησα καλή ευκαιρία με τα 5 χρόνια εγγύηση που δίνει δώρο.

Όντως η τηλεόραση είναι πολύ αξιόλογη με όμορφη καθαρή εικόνα και ομαλή κίνηση καθώς την δοκίμασα σε BR και xbmc καθώς και σε games που είναι ιδιαίτερα απολαυστική. 

Έχει κάποια θεματάκια όμως που ίσως βρουν λύση.

 

1. Επειδή μερικά απο τα πιο κάτω θέματα μπορεί να βρουν λύση με ένα firmware upgrade το γράφω πρώτο.

Δε μπορώ να κάνω με τίποτα FW upgrade. Έχει βγει καινούριο πριν 2-3 βδομάδες και είπα να το περάσω. Ακολούθησα τις οδηγίες (format usb σε FAT16 έβαλα το .bin αρχείο) αλλά πάω να το κάνω από usb και το μόνο που κάνει είναι να σβήνει και να ανοίγει χωρίς να κάνει τίποτα. Δοκίμασα 4-5 στικάκια χωρίς επιτυχία. Πήρα το service (με κούφανε ο άνθρωπος) και μου έλεγε "βγαλτη από τη πρίζα και έχε το usb πάνω και θα το ρουφήξει (αυτολεξεί), αλλά το firmware upgrade το κάνεις μόνο όταν σου κολλήσει η τηλεόραση" και κάτι τέτοια κουλά. Τες πα το έκανα αλλά τίποτα.

 

2. Το media player είναι λίγο άθλιο. Σε σύγκριση με Toshiba 5 ετίας χειρότερο. Τα ελληνικά srt δεν τα αναγνωρίζει σωστά. Forward - Rewind μονο απο το pop up menu και όχι με τα βελάκια (πάλι toshiba 5ετίας τα κάνει). Γενικά άβολο.

 

3. Στο picture mode (wide, native κλπ.) δε κρατάει την επιλογή. Όταν την σβήνεις γυρνάει στο default (wide).

 

Γενικά αν δεν είχε αυτά τα θέματα θα ήταν τέλεια. Αν μπορούσα να περάσω το firmware θα σας έλεγα αν διορθώνεται τίποτα από όλα αυτά αλλά δε περνάει με τίποτα... Α και στο ευρωπαϊκό forum δε μπορείς να ποστάρεις τίποτα καθώς σου βγάζει error 403

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 3. το βρήκα, λίγο δύσκολο να το πετύχεις

(το είχα κι εγώ με τον Ant1 που μόνο 16;9 δεν μεταδίδει και το γύρναγε 4:3 )

Menu

Εικόνα -> Μέγεθος εικόνας = Ευρύ

Εφαρμογές -> Αυτόματη Μορφή = Off

 

 

Πρόσθετα έχω θεματάκια με το καρφάκι για ακουστικά,

την σύνδεσα στον κεντρικό μου ενισχυτή αλλά είναι πολύ χαμηλή η ένταση που βγάζει σε σχέση με τα ηχεία.

 

Κανείς άλλος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πας στο http://www.toshiba-om.net/firmware.php -> Find the latest firmwarer for your product

Βάζεις το μοντέλο σου

Σε βγάζει σε σελίδα με downloads με

  • Download Procedure
  • Firmware (Installation_Instruction.pdf)
  • Firmware (50L2456_01_00_44.exe)

Κατέβασε τα όλα και διάβασε το Download Procedure.PDF

Εμένα ΔΕΝ δούλεψε το FAT format στο USB stick, αλλά με FAT32 σε 4GB USB stick

Τρέχεις το exe του firmware στο PC σου και σου βγάζει το αρχείο του firmware στο stick σου.

Ακολουθείς τις οδηγίες στο Installation_Instruction.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Όπως έγραψα και αλλού αγόρασα τη συγκεκριμένη τηλεόραση καθώς τη θεώρησα καλή ευκαιρία με τα 5 χρόνια εγγύηση που δίνει δώρο.

Όντως η τηλεόραση είναι πολύ αξιόλογη με όμορφη καθαρή εικόνα και ομαλή κίνηση καθώς την δοκίμασα σε BR και xbmc καθώς και σε games που είναι ιδιαίτερα απολαυστική. 

Έχει κάποια θεματάκια όμως που ίσως βρουν λύση.

 

Την αγόρασα και εγώ πριν από μερικές εβδομάδες. Firmware δεν προσπάθησα να αναβαθμίσω ακόμα, και δεν αντιμετωπίζω το ίδιο θέμα με το Picture mode, όμως αυτό μπορεί να οφείλεται στο οτι χρησιμοποιώ αποκωδικοποιητή με τις δικές του ρυθμίσεις. Τώρα όσον αφορά τον Media Player του, θα σημφωνήσω πως δεν είναι εύχρηστο να πατάω το Menu για να πηγαίνω μπρός/πίσω και μετά να πρέπει να το ξαναπατάω για να κλείσει.

 

Μόλις φόρτωσα από fat32 usb stick τo firmware 50L2456_01_00_55 και δεν έχει ελληνικούς υπότιτλους  :fear:.

Κρίμας, ήλπιζα πως αυτό θα διορθωνόταν με το upgrade. Έχω κατεβάσει κάτι σειρές σε 720p και δοκιμάζοντας το Avidemux για ενσωμάτωση των υπότιτλων απευθείας στο αρχείο (χωρίς υστέρηση ποιότητας), χρησιμοποιώντας τον encoder Mpeg4 AVC (x264), κάνει πολύ ώρα και ζορίζεται ο επεξεργαστής.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά. Μόλις αγόρασα τη συγκεκριμένη τηλεόραση. Μέχρι στιγμής είμαι αρκετά ευχαριστημένος με την ποιότητα της εικόνας. Έχω όμως 3 προβλήματα:

1ον: Έκανα αυτόματη εγκατάσταση και στο νούμερο 5 δεν μπήκε κανάλι. 

2ον: Έχει καθόλου κουμπί γρήγορης μετάβασης από το ένα κανάλι στο προηγούμενο?

3ον: Γιατί φτάνει μέχρι το 13 και μετά πάει στο 200 και μετά στο 300 κλπ? Διορθώνεται κάπως?

 

Ευχαριστώ πολύ!

Επεξ/σία από vasilis_chem
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Μόλις αγόρασα τη συγκεκριμένη τηλεόραση. Μέχρι στιγμής είμαι αρκετά ευχαριστημένος με την ποιότητα της εικόνας. Έχω όμως 3 προβλήματα:

1ον: Έκανα αυτόματη εγκατάσταση και στο νούμερο 5 δεν μπήκε κανάλι. 

2ον: Έχει καθόλου κουμπί γρήγορης μετάβασης από το ένα κανάλι στο προηγούμενο?

3ον: Γιατί φτάνει μέχρι το 13 και μετά πάει στο 200 και μετά στο 300 κλπ? Διορθώνεται κάπως?

 

Ευχαριστώ πολύ!

Δεν μου έχει εμφανιστεί κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάθος!Μου εμφανίστηκαν  και τα 3 αλλά τα έλυσα με τον εξής απλό τρόπο.

Την ώρα που είσαι μέσα στο μενού για να φτιάξεις τα κανάλια(εκεί που είναι η μετακίνησή κλπ.):

1.Επιλέγεις το κανάλι με το κουμπί ΟΚ

2.Πατάς αριθμό που θες να του ορίσεις

Την πάτησα στην αρχή με τη "μετακίνηση" και εγώ αλλά μετά έκανα τον από πάνω τρόπο και ξεμπέρδεψα.
Ελπίζω να βοήθησα!


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έλυσα και το πρόβλημα των ελληνικών υποτίτλων  B)  B)  B)
 

1.Επιλεγουμε με δεξι κλικ το αρχειο υποτιτλων που θελουμε και μετα "ανοιγμα με" -) "notepad"

2.Οταν ανοιξει παμε δεξια πανω στο "αρχειο" και επιλεγουμε "αποθηκευση ως"

3.Στη προσθετη οθονη που εμφανιζεται εκει που λεει Εncoding επιλεγουμε Unicode και το αποθηκευουμε.

*Σημαντικο*
Ο υποτιτλος να εχει την ιδια ονομασια με το αρχειο της ταινιας



 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Μόλις φόρτωσα από fat32 usb stick τo firmware 50L2456_01_00_55 και δεν έχει ελληνικούς υπότιτλους  :fear:.

Καλέ μου φίλε Kaslou (#Kaslou) Kaslou

 

στο site έχει το  50L2456_01_00_50

Που βρήκες το  50L2456_01_00_55 ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...