Προς το περιεχόμενο

Σωστή απεγκατάσταση & εγκατάσταση drivers (οδηγών) για την κάρτα γραφικών


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγνωμη ρε παιδια,ομως ειναι απολυτως απαραιτητη αυτη η διαδικασια?Δλδ εγω που αυριο θα βγαλω μια nvidia 9600gt Και θα βαλω μια radeon 7790 αμα απλα εγκαταστησω τα drivers της amd με το cd της καρτας τσακ μπαμ και δεν κανω κατι στα drivers της nvidia και τα αφησω να ξυνονται τι θα παιχτει?Δεν με ενδιαφερει αν θα πιανουν χωρο..ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μπορει να τρως απο μπλε οθονες,κρασαρισματα και τετοια μεχρι να δουλευουν ολα ρολοι.Κανενας δεν μπορει να σου πει με σιγουρια.Το να απεγκαταστησεις τους παλιους οδηγους,να κανεις ενα restart και να τρεξεις το ddu,ειναι το πολυ 10 λεπτα δουλεια.Αν σου φαινεται τοσο χρονοβορο,δοκιμασε να αφησεις τους οδηγους και αμα παρουσιαστει κανενα conflict,πες μου μετα ποση ωρα εφαγες για να βρεις ακρη.

 

Εχουν αναφερθει παρα πολλες περιπτωσεις που χρειαστηκε μεχρι και format σε μεταβαση απο nvidia σε amd.Ακραιες μεν αλλα........

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Συγνωμη ρε παιδια,ομως ειναι απολυτως απαραιτητη αυτη η διαδικασια?Δλδ εγω που αυριο θα βγαλω μια nvidia 9600gt Και θα βαλω μια radeon 7790 αμα απλα εγκαταστησω τα drivers της amd με το cd της καρτας τσακ μπαμ και δεν κανω κατι στα drivers της nvidia και τα αφησω να ξυνονται τι θα παιχτει?Δεν με ενδιαφερει αν θα πιανουν χωρο..ευχαριστω.

 

Ούτε καν χρειάζεται... από το 1996 μέχρι σήμερα το πέρασμα νέων drivers ήταν ένα απλό Uninstall -> restart -> install... Απλά αποφεύγεις το 1/1000 chance να έχεις κάποιο conflict/blue screen κλπ... (μη πω και μικρότερο ποσοστό, προσωπικά μία φορά μου συνέβει σε όλο αυτό το διάστημα να υπάρξει πρόβλημα με τα νέα drivers)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως κατα καιρους , εχω παιξει μεχρι και με 3 διαφορετικα drivers. intel , nvidia και ati ταυτοχρονα...

 

μια φορα μου εχει τυχει απο amd , να παω σε nvidia και να τρωνε σκαλωματα τα παντα..τοτε καθαρισα τα παντα , και μετα reinstall

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Αν έχετε εγκατεστημένο το Acronis True Image, πρώτα απεγκαταστήσετε το και μετά μπείτε σε ασφαλή λειτουργία. Διαφορετικά εμφανίζει το πρόβλημα στο boot και BSOD. Τα windows δεν μπορούν να το διορθώσουν και η επαναφορά δεν βοηθάει. Παθός και μαθός που έλεγε και ο Αβλωνίτης. Για να λύσω αυτό το πρόβλημα διέγραψα το αρχείο snapman.sys έσα απο το φάκελο windows/system32/drivers

και κατάφερα να ξαναφορτώσω τα windows.Για να μην μακρηγορώ, το προγραμματικά αυτό είναι άψογο. Τα ψιλοκολλήματα που είχε ο υπολογιστής διορθώθηκαν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα σε ολους, Εχω ενα καινουριο συστημα με intel g4400 και για κανα μηνα το λειτουργουσα με την onboard καρτα γραφικων. Πηρα μια 750ti και θελω να περασω τους drivers αλλα δεν περνανε 100%. Εξηγουμαι:

 

Ειχα κουμπωσει για δοκιμη μια 8400gs και περασαν οι οδηγοι κανονικα.

 

Τηνξεκουμπωσα, το συστημα λειτουργουσε κανονικα με την onboard.

 

Κουμπωσα την 750ti, επαιξε με τους drivers που ειχα περασει για την 8400 χωρις καποιο προβλημα.

 

Και λεω, δεν περναω τους καινουριους? Η palit δινει τους 364.47 και η nvidia τους 362.

 

Ε δεν τους περναει με τιποτα. Ξεκιναει την εγκατασταση, φαινεται να αναγνωριζει την καρτα και αλλαζει η αναλυση, αλλα βγαζει FAIL και σταματαει. 

 

Δοκιμασα και με DDU αλλα δεν καταφερα κατι. Κανει κανονικα απεγκατασταση τους drivers αλλα δεν περνανε οι καινουριοι με τιποτα.

 

Λειτουργικο εχω win 8.1 αυθεντικα. 

 

Τωρα απλα εχω περασει απο device manager τους drivers με ενημερωση οδηγων μη αυτοματα και παιζει μια χαρα. Απλα δεν εχω το panel της nvidia.

 

Καποια ιδεα?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε παλαιότερες εκδόσεις. Εγώ π.χ. στο σύστημά μου, έχω μια quadro 2000. Με τους drivers έκδοσης 358 που εγκαθιστούσαν τα windows (έχω windows 10) δεν είχα πρόβλημα. Η nvidia είχε διαθέσιμη την 362 έκδοση. Όταν την έβαλα παρόλο που δεν είχα θέματα κατα την εγκατάσταση το pc δεν δούλευε όπως πριν. Τα video δεν έπαιζαν στον opera σωστά η κίνηση του ποντικιού είχε σκαλώματα και γενικότερα ήταν πιο βαρύ. Οπότε το γύρισα στην έκδοση 358. Κάνε και εσύ κάτι ανάλογο. Δοκίμασε παλαιότερη έκδοση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε γνωρίζω αν έχει θέση εδώ, απλά να πω τον πόνο μου.

Μου βγάζει προχθές το Geforce Experience update για την 750ti που έχω. Πατάω να το κάνει, επιλέγω clean install όπως κάνω πάντα, κατεβάζει τους drivers και ξεκινώντας να τους κάνει install απλά το pc freezαρε και δε μπήκε στα win ποτέ ξανά.

Χρειάστηκε να κάνω format απ την επιλογή που έχουν τα 10αρια και τα ξαναπερνάνε μόνα τους.

Θυμάμαι ότι ο συγκεκριμένος driver κυκλοφόρησε όπως έλεγε στις 9 Μαρτίου. Τώρα μετά το format ο latest driver σύμφωνα με το geforce exprerience είναι αυτός που έχω τώρα που βγήκε στις 3 Μαρτίου.

Παίζει να χει κάτι η κάρτα η αηδία της nvidia ήταν το όλο θέμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

εγω παντως ενα εχω να πω,

δεν ξερω αν oι καρτες nvidia ειναι καλυτερες απο τις amd ati αλλα

οι nvidia drivers ειναι πολυ πιο ευκολοδουλευτοι (τουλαχιστον στην συμβατοτητα, εγκατασταση, απεγκατασταση) απο τους amd ati....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Ωραιο guide, ειναι must για τοποθετηση νεας καρτας γραφικων ειτε μενεις ιδια εταιρεια ειτε οχι.

 

Εγω απο μια 580 σε 970 που πηγα χωρις να απεγκαταστησω drivers και απλα παιρνώντας τους καινουριους και χωρις fresh install απ' οτι θυμαμαι ειχα θεματα με τα fps σε παιχνιδια. Μετα απο clean installation ηταν ολα οκ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα, εχω δυο παλιές κάρτες γραφικών, μια MSI R4870 και μια Sapphire Radeon HD4870, θέλω να τις βάλω σε ενα παλιό PC και αυτο που θέλω να μαθω ειναι αν θα δουλεύουν αν τις συνδέσω crossfire.

Ευχαριστω :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, εχω δυο παλιές κάρτες γραφικών, μια MSI R4870 και μια Sapphire Radeon HD4870, θέλω να τις βάλω σε ενα παλιό PC και αυτο που θέλω να μαθω ειναι αν θα δουλεύουν αν τις συνδέσω crossfire.

Ευχαριστω :-)

εφόσον και στις 2 κάρτες υπάρχει crossfire pins φυσικά και γίνεται.

Δυνατό τροφοδοτικό θέλει μόνο γιατί πίνουν πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...