Προς το περιεχόμενο

Σωστή απεγκατάσταση & εγκατάσταση drivers (οδηγών) για την κάρτα γραφικών


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους

Εαν εχω Drivers οι οποιοι ειναι οι ιδιοι και για την καρτα που βγαζω αλλα και για την νεα που βαζω και παλι τους αφαιρω?

 

πχ εδω http://www.nvidia.com/download/driverResults.aspx/95553/en-us λεει οτι ειναι Supported products η παλια GeForce GTX 660 και η νεα GeForce GTX 960

και βεβαια τους αφαιρεις.για αλλο μηχανημα ειναι οι μεν για αλλο οι δε.εννοειται δεν υπαρχει αμφιβολια.αν δεν το εχεις κανει τοτε η καρτα δεν δουλευει σωστα και μπορει και να χαλασει

Καλησπερα σε ολους, Εχω ενα καινουριο συστημα με intel g4400 και για κανα μηνα το λειτουργουσα με την onboard καρτα γραφικων. Πηρα μια 750ti και θελω να περασω τους drivers αλλα δεν περνανε 100%. Εξηγουμαι:

 

Ειχα κουμπωσει για δοκιμη μια 8400gs και περασαν οι οδηγοι κανονικα.

 

Τηνξεκουμπωσα, το συστημα λειτουργουσε κανονικα με την onboard.

 

Κουμπωσα την 750ti, επαιξε με τους drivers που ειχα περασει για την 8400 χωρις καποιο προβλημα.

 

Και λεω, δεν περναω τους καινουριους? Η palit δινει τους 364.47 και η nvidia τους 362.

 

Ε δεν τους περναει με τιποτα. Ξεκιναει την εγκατασταση, φαινεται να αναγνωριζει την καρτα και αλλαζει η αναλυση, αλλα βγαζει FAIL και σταματαει. 

 

Δοκιμασα και με DDU αλλα δεν καταφερα κατι. Κανει κανονικα απεγκατασταση τους drivers αλλα δεν περνανε οι καινουριοι με τιποτα.

 

Λειτουργικο εχω win 8.1 αυθεντικα. 

 

Τωρα απλα εχω περασει απο device manager τους drivers με ενημερωση οδηγων μη αυτοματα και παιζει μια χαρα. Απλα δεν εχω το panel της nvidia.

 

Καποια ιδεα?

 

ειναι απλο.καθε καρτα θελει τους δικους της οδηγους δεν δουλευει με οδηγους αλλης καρτας κι αν δουλεψει ειναι επικινδυνο και αποκλειεται να δουλευει και σωστα.αυτο επρεπε να το ξερεις δεν εχεις δει που οταν τους κατβαζεις απο την >nvidia συμπληρωνεις μια φορμα με τα στοιχεια της καρτας σου???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα. Μόλις έφτιαξα καινούριο υπολογιστή αλλά περιμένω την κάρτα γραφικών απο βδομάδα. Αυτήν την στιγμη είμαι με intel hd graphics. Όταν παραλάβω την κάρτα απλά την συνδέω και εγκαθηστώ τα αντίστοιχα drivers που έχω κατεβάζει ίδι απο το site σωστά? Ή μήπως χρειάζεται να κάνω και κάτι άλλο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Και εγώ την ίδια απορία είχα, φαντάζομαι δεν θα ήταν κακό να κάνω απεγκατάσταση τους intel hd 4000 που κατέβασαν τα windows πρώτα, just in case :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα, γνωριζει καποιος τι γίνεται οταν αλλάζεις επεξεργαστή APU που εχουν διαφορετικο chipset Gpu?

π.χ. σήμερα το απόγευμα θα βγαλω τον

a6 5400k που εχει 7450d λαι θα βάλω

a8 7600 που εχει R7 series

 

Ti πρέπει να κανω ακριβώς?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, γνωριζει καποιος τι γίνεται οταν αλλάζεις επεξεργαστή APU που εχουν διαφορετικο chipset Gpu?

π.χ. σήμερα το απόγευμα θα βγαλω τον

a6 5400k που εχει 7450d λαι θα βάλω

a8 7600 που εχει R7 series

 

Ti πρέπει να κανω ακριβώς?

Ευχαριστώ

πας εδω για drivers http://support.amd.com/en-us/kb-articles/Pages/desktop-apu-drivers.aspx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά!Να ρωτήσω λίγο με τα windows 10 τι γίνεται?Πήγα από gtx 560 σε gtx 960 χωρίς να αλλάξω τπτ από drivers...ξεκούμπωσα τη μία κούμπωσα την άλλη κ απλά στην αρχή δεν μ bootare το pc έμενε στο λογότυπο των windows 10, μετά από 2 restarts άνοιξε κανονικά άργησε να φορτώσει κ μου έβγαζε χάλια ανάλυση..!

Εν τέλει απ' ότι κατάλαβα πέρασαν όλα κυριολεκτικά αυτόματα, κάτι που πήρε κάνα 5λεπτο max...!

Όλα φαίνεται να δουλεύουν ρολόι κ από το geforce experience αναγνωρίστηκε η κάρτα αυτόματα..παίζει να έχω κάνει καμιά πατάτα ή έτσι λειτουργούν τα 10αρια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

καλημέρα. Σήμερα παρέλαβα την και καινούρια μου καρτα, rx480 υλοποίησης Asus strix. Η ερώτηση είναι η εξής. Να βάλω drivers Asus ή AMD?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέβασε τους τελευταίους AMD και αν είχες άλλη κάρτα πριν DDU σε safe mode.

Έχω την on-board,παλι πρέπει να κάνω το ίδιο; Επίσης για να ρυθμισω χρώματα στο RGB κλπ πώς μπορω

Να το κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα και μπράβο για τον οδηγό ειχα μείνει με της Microsoft ενα 6μηνο.Μια διευκρίνηση:Κάθε φορα που βγαζει η Nvidia καινουριους οδηγους πρεπει να κανω την διαδικασια αυτη?Πχ εκανα εγκατασταση με την μεθοδο αυτη drivers του ιανουαριου τωρα εβγαλε καινουρια να τους κανω με αυτην την μεθοδο η απλα απο το Geforce Experience?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και μπράβο για τον οδηγό ειχα μείνει με της Microsoft ενα 6μηνο.Μια διευκρίνηση:Κάθε φορα που βγαζει η Nvidia καινουριους οδηγους πρεπει να κανω την διαδικασια αυτη?Πχ εκανα εγκατασταση με την μεθοδο αυτη drivers του ιανουαριου τωρα εβγαλε καινουρια να τους κανω με αυτην την μεθοδο η απλα απο το Geforce Experience?

δεν υπάρχει λόγος να ξηλώνεις τον driver εκτός κ αν υπάρχει πρόβλημα(bsod απο nvidia)κλπ.

βάλε την ενημέρωση απο το GFE κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλημερα!

Εχω ενα pc Φιλου που δεν εχει καρτα γραφικων,περνει απο την μητρικη.

Ο επεξεργαστης που εχει τωρα ειναι socket 775   p4 3.00ghrz.

Θελει να του βαλω ενα q6600.

Nα συνεχισω να περνω γραφικα απο την μητρικη - επεξεργαστη?

Η να του βαλω καποια σαν αυτη... Asus hd 6450 1gb

Αν του βαλω την καρτα τελικα μπορειτε να μου πειτε με την σειρα τι πρεπει να κανω?

Ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...