Προς το περιεχόμενο

Σωστή απεγκατάσταση & εγκατάσταση drivers (οδηγών) για την κάρτα γραφικών


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα!

Εχω ενα pc Φιλου που δεν εχει καρτα γραφικων,περνει απο την μητρικη.

Ο επεξεργαστης που εχει τωρα ειναι socket 775   p4 3.00ghrz.

Θελει να του βαλω ενα q6600.

Nα συνεχισω να περνω γραφικα απο την μητρικη - επεξεργαστη?

Η να του βαλω καποια σαν αυτη... Asus hd 6450 1gb

Αν του βαλω την καρτα τελικα μπορειτε να μου πειτε με την σειρα τι πρεπει να κανω?

Ευχαριστω πολυ!

είναι σίγουρο οτι ο cpu μπαίνει;

ο Q6600 είναι 65nm και πιθανότατα ο Pentium να ειναι παραπάνω.

εχεις τσεκάρει την λίστα συμβατότητας της μητρικής;

 

όπως και να έχει,αν μιλάμε για τόσο παλιό σύστημα,μια οποιαδήποτε φτηνή κάρτα 99,9% θα είναι καλύτερη απο αυτή της μητρικής.

 

Τέλος,εφόσον δεις οτι ο επεξεργαστής ειναι συμβατός,πιθανότατα να χρειαστείς bios update για να δει τον 6600.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα επειδή θα προβώ στην αλλαγή της παλιάς κάρτας γραφικών μου gt640 με μια νέα της ΑΤΙ RX460.

Ακολουθώ το πρώτο βήμα απεγκαταστασης των drivers έχοντας την παλιά μου κάρτα στην motherboard η αφού βάλω την καινούργια;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

βοηθεια πηρα την 1050ti 4gb lp msi κ εχω θεμα με κοκκινα σημαδια στην οθονη μου κ με τοθς drivers!!!τι να κανω???  :(

Ακριβως τη διαδικασια απεγκαταστασης που γραφει ο οδηγος εδω μεσα με το DDU, επανεγκατασταση προσφατων drivers απ' το site του κατασκευαστη, αν συνεχιζει να στο κανει δοκιμασε καποια αλλη οθονη, αν παλι συνεχισει να στο κανει τη στελνεις για RMA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι φιλε μ σε 720p εξαφανίζονται τα κόκκινα κ δείχνει μια χαρα στα παιχνίδια ομως με πετάει μιπως να εκανα δοκιμή με κάποιο 3dmark λεω γω...μιπως φταει hdmi?η οθονη pc που δεν εχω κ εχω τηλεόραση;

Φιλε μ κούνησα το hdmi που κουμπώνει στην τηλεόραση κ εστρωσε λες να φταίει το καλωδιο;;;χαθηκαν τα κοκκινα κ μετα το ξανά κούνησα κ εμφανίστηκαν κ το ξανά κούνησα κ χαθηκαν...το πήρα φτηνα 4 eurw το πιο φτηνό ηταν αυτο φταιει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι φιλε μ σε 720p εξαφανίζονται τα κόκκινα κ δείχνει μια χαρα στα παιχνίδια ομως με πετάει μιπως να εκανα δοκιμή με κάποιο 3dmark λεω γω...μιπως φταει hdmi?η οθονη pc που δεν εχω κ εχω τηλεόραση;

Φιλε μ κούνησα το hdmi που κουμπώνει στην τηλεόραση κ εστρωσε λες να φταίει το καλωδιο;;;χαθηκαν τα κοκκινα κ μετα το ξανά κούνησα κ εμφανίστηκαν κ το ξανά κούνησα κ χαθηκαν...το πήρα φτηνα 4 eurw το πιο φτηνό ηταν αυτο φταιει;

Δεν εχει να κανει αν εχεις pc monitor ή tv, πρωτα δοκιμασε αλλο καλωδιο, επειτα κανε τη διαδικασια του οδηγου απο εδω μεσα με το ddu και στο τελος αν θες κανε καποιο test 3dmark.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μ παιζει χαθηκαν τα κόκκινα μιπως φταιει το καλωδιο το κούνησα απο πισω απο τβ ολα καλα θα παω να αγοράσω αλλο ευχαριστώ πολυ φιλαρακι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μ παιζει χαθηκαν τα κόκκινα μιπως φταιει το καλωδιο το κούνησα απο πισω απο τβ ολα καλα θα παω να αγοράσω αλλο ευχαριστώ πολυ φιλαρακι

Nα σαι καλα! Και καλυτερα μεχρι να παρεις αλλο μην το ξαναχρησιμοποιησεις αυτο το καλωδιο γιατι μπορει ευκολα να σου καψει καμια θυρα hdmi ή ακομα χειροτερα καμια καρτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παιδια να ρωτησω κατι αν πηγαινουμε απο την ενσωματομενη του επεξεργαστη σε καινουργια καρτα πρεπει να ακολουθησουμε την διαδικασια με ddu και να σβησουμε τους drivers της ενσωματωμενης ή δεν χρειαζεται;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Παιδια να ρωτησω κατι.. πηρα καινουριο pc και το παιδι που μου το συναρμολογησε επειδη εγω δεν ξερω καθολου εβαλε drivers απο ενα σκληρο δισκο που ειχε. Οταν εβαλα να παιξω λολ ομως ειδα οτι κολλαγε απειρα ενω υποτιθεται η καρτα γραφικων που εχω βαλει ειναι για πολυ πιο βαρια παιχνιδια και μου ειπε το παιδι να εγκαταστησω αυτο που ειχε η καρτα γραφικων απο μονη της. Το εγκαταστεσα και εβαλα παλι να παιξω κ οντως ειναι πολυ πιο γρηγορο το παιχνιδι αλλα και παλι φαινεται να κολλαει λιγο , ενω το πισι δεν εχει γενικοτερα αλλο θεμα. Τι πρεπει να κανω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Costis92 είπε

Παιδια να ρωτησω κατι.. πηρα καινουριο pc και το παιδι που μου το συναρμολογησε επειδη εγω δεν ξερω καθολου εβαλε drivers απο ενα σκληρο δισκο που ειχε. Οταν εβαλα να παιξω λολ ομως ειδα οτι κολλαγε απειρα ενω υποτιθεται η καρτα γραφικων που εχω βαλει ειναι για πολυ πιο βαρια παιχνιδια και μου ειπε το παιδι να εγκαταστησω αυτο που ειχε η καρτα γραφικων απο μονη της. Το εγκαταστεσα και εβαλα παλι να παιξω κ οντως ειναι πολυ πιο γρηγορο το παιχνιδι αλλα και παλι φαινεται να κολλαει λιγο , ενω το πισι δεν εχει γενικοτερα αλλο θεμα. Τι πρεπει να κανω ?

Καλημέρα

Είναι πολύ γενικό αυτο που λές , το παιχνίδι μπορεί να κολλάει για οποιδήποτε λόγω , ειτε απο επεξεργαστή ειτε απο γεμάτο δίσκο κτλπ. Όσο αφορά τους drivers βλέπεις τι κάρτα γραφικών έχεις μετα μπαίνεις στην nvidia ή στην amd ανάλογα τι ειναι η κάρτα σου και κατεβάζεις drivers.

Απο εκει και πέρα χρειάζονται drivers όμως και για το υπόλοιπο σύστημα καθώς αν ειναι απο format μονο για την κάρτα γραφικών δεν αρκούν , πρέπει να δώσεις μια γενική εικόνα αν ειναι καινούργιο το σύστημα τι windows έχει απο τι αποτελείται γενικά αν έγινε format κτλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...