Προς το περιεχόμενο

Oxygen OS. Διαθέσιμη για κατέβασμα η custom ROM της OnePlus


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η μέρα που περίμεναν πολλοί από τους χρήστες του OnePlus One έφτασε αφού η εταιρεία ανακοίνωσε το OnePlus Oxygen OS, το οποίο φυσικά βασίζεται στο Android.Οι κάτοχοι του κινητού -εφόσον το θέλουν- μπορούν να File.png Download: κατεβάσουν το λειτουργικό σύστημα από την επίσημη ιστοσελίδα της εταιρείας, η οποία βεβαίως προσφέρει και οδηγό εγκατάστασης.

 

H custom ROM της OnePlus που βασίζεται στο Android μπορεί να άργησε, αλλά χάρη στην φροντίδα και στην προσοχή στην λεπτομέρεια που έδωσε η εταιρεία και η κοινότητα OnePlus, είναι διαθέσιμη με αρκετά custom χαρακτηριστικά προσεκτικά επιλεγμένα από την κοινότητα των χρηστών. Επίσης είναι ένα μεγάλο βήμα ώστε η εταιρεία να μην εξαρτάται από την Cyanogen.

 

Το Oxygen OS προσφέρει μία σχεδόν “stock” εμπειρία Android (βασίζεται στο Android 5.0.2 Lolipop) και είναι βελτιστοποιημένο για το hardware του OnePlus One ενώ προσφέρει διάφορα χαρακτηριστικά παραμετροποίησης, custom Off Screen gestures και άλλες λεπτομέρειες που έχουν δημιουργηθεί με μεγάλη προσοχή.

 

 

Link.png Site: GSMArena

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα android 5 με λιγα εφε ακομα.

τι custom εχει?

 

Το custom δεν ξερω που το βρηκε το gsmarena και κακως το αναπαραγει και το insomnia. Official ειναι η ρομ.

 

Και σαν official, καλα κανει και δεν προσθετει πραγματα ακομα αν δεν ειναι 100% functional και θεμιτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου αρέσει πολύ. Εάν κρίνω από την ομάδα που είναι από πίσω βλέπω αναβαθμίσεις πολύ γρήγορα. Δώσε μου stock και εάν θέλω βάζω πάνω ότι μου αρέσει. Το να μου δίνουν ένα σωρό βλακειες που δεν θα χρησιμοποιήσω ποτέ και δεν θα μπορώ να τις αφαιρέσω δεν το θέλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άπλα , πλήρης απογοήτευση μια με το support  και ακόμη μια τώρα με αυτήν την κοροϊδία που έβγαλαν για τα μάτια του κόσμου.  Eαν θέλαμε demo rom βάζαμε και την CM12 nightly. Κανένα  features μισά πράγματα  ουτε υποστήριξη 4Κ ούτε το διπλό κλικ πάνω στο notification bar . Ποιος ο λόγος να την κάνω εγκατάσταση ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν μου άρεσε.  Αdvanced reboot δεν είχε.  Το double tap στο notification bar για να σβήσει η οθόνη δεν δούλεψε με Trebuchet.  

 

Είναι καλό από άποψη απόκρισης και φυσικά λόγω του γεγονότος ότι δίνει μια stock Android εμπειρία χρήσης.  Νομίζω όμως ότι μετά την εμπειρία χρήσης με CM αυτή η ROM δίνει την εντύπωση ότι έχει ελλείψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ρυθμιζόμενα tiles στα quick settings και το off screen gesture δεν υπάρχει σε stock android.

 

 

Το συγκεκριμένο δεν είναι ακριβώς stock και έχει off screen gestures.  

 

Επίσης αν την φλασάρεις ερχόμενος από custom ROM βασισμένη σε CM12 και μετά πας να ξαναφλασάρεις άλλη, ενδέχεται να χρειαστεί να περάσεις πρώτα κάποιο νέο firmware.  

 

Μετά από εγκατάσταση, έκανα restore την ROM που είχα και όταν πήγα να περάσω νεότερη έκδοση της ίδιας ROM, αντιμετώπισα Trusted Zone assertion error και έπρεπε να ξαναπεράσω CM12 firmware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το είπα για να δείξω οτι έχει κάποια mods που δεν υπάρχουν σε nexus συσκευές. Σε pure android δηλαδή, και προσωπικά μόνο αυτό με τα tiles θα ήθελα εγώ σε stock android. Μόνο αυτο μου λείπει απο custom roms.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν μου άρεσε.  Αdvanced reboot δεν είχε.  Το double tap στο notification bar για να σβήσει η οθόνη δεν δούλεψε με Trebuchet.  

 

Υπαρχει οπως παντα, απο dev options!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει οπως παντα, απο dev options!

 

Δεν το πρόσεξα αν και το κοίταξα.  Στραβωμάρα, τώρα βαριέμαι να ξαναφλασάρω :)

 

Ευχαριστώ πάντως για την διευκρίνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να εγκαταστήσεις CyanogenCamera και Maxxaudio από apk, δουλεύουν - το δοκίμασα.

 

Δεν υπάρχει υποστήριξη για 4Κ βίντεο (ούτε με CyanogenCamera).

 

Η ποιότητα των φωτογραφιών είναι καλή - δεν είδα διαφορές με πριν.

 

Τα πάντα φορτώνουν ποιο γρήγορα από CM12 Nightlies (είναι Nightlies vs stabel Oxygen βέβαια).

 

Τίποτα δεν κράσαρε όλη μέρα χθες που το χρησιμοποίησα.

 

Καλό αυτό που κάνανε με τα quick tiles.

 

Λείπουν πολλά customization σε σχέση με Cyanogenmod. Υποθέτω θα τα προσθέσουν σταδιακά καθώς υποσχέθηκαν themes.

 

Μέχρι στιγμής το customization υστερεί αλλά έχει δοθεί προσοχή σε stability, performance & battery life.

 

Φλάσαρα πάλι CM12 χωρίς πρόβλημα, κάνοντας wipe-> data, system, caches, storage και install από USB stick με TWRP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...