Προς το περιεχόμενο

Παραλαβη δεματος και ανοιγμα μπροστα στον Courier


gavros10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ερμ, γιατί αν δεν ανοίξεις το δέμα, ποιός σου είπε ότι δεν μπορείς και πάλι να το μετανιώσεις και να το στείλεις πίσω με αποτέλεσμα ο άλλος να πληρώσει δύο μεταφορικά;

 

...και δεν καταλαβαίνω και το νόημα "του άνοιξε το" και πες οτι το ανοίγει, εσυ εκείνη την ωρα μετανιώνεις για την αγορά ή δεν έχεις τα χρήματα και του λες "οχι αυτό δεν ειναι αυτο που παράγγειλα" το κλείνει και το στελνει πισω, με αποτέλεσμα να πληρώσει ο αποστολέας δυο μεταφορικά ετσι γιατί εσυ τρελάθηκες, και στο κάτω κατω και πέτρες, που λέει ο λόγος να εχει μέσα, που ξέρει ο κουριερ οτι εσυ δεν τις είχες παραγγείλει.

 

Το ιδιο ανεύθυνος ειναι κάποιος αν το γυρίσεις πίσω, ειτε αν το ανοίξει είτε όχι (στην περίπτωση που αυτο που ηρθε ηταν πράγματι αυτο που παράγγειλε)

 

Αλλα ο προβληματισμός είναι άλλος, πως πιστοποιεί ο κουριερ οτι αυτο δεν είναι αυτο που παράγγειλες και στην συνέχεια τι κανει ο αποστολέας αν του γυρίσει πισω χωρις λογο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 195
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Το ιδιο ανεύθυνος ειναι κάποιος αν το γυρίσεις πίσω, ειτε αν το ανοίξει είτε όχι (στην περίπτωση που αυτο που ηρθε ηταν πράγματι αυτο που παράγγειλε)

 

Αλλα ο προβληματισμός είναι άλλος, πως πιστοποιεί ο κουριερ οτι αυτο δεν είναι αυτο που παράγγειλες και στην συνέχεια τι κανει ο αποστολέας αν του γυρίσει πισω χωρις λογο

 

Ή εγώ σε χάνω ή εσύ έχεις καταλάβει κάτι λάθος. Ο κούριερ δεν πιστοποιεί κάτι, δεν παίζει το ρόλο του μάρτυρα or smth, αν έχεις κάτι τέτοιο στο μυαλό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^^ Αυτό ακριβώς. Μόνο αν δώσει εντολή ο αποστολέας γίνεται.

 

 

 

Μπορώ να σκεφτώ τουλάχιστον 6 λόγους, αλλά ας αναφέρω μόνο τον προφανή: επειδή είναι παράνομο, ίσως;

 

μα αυτό ειναι δεδομένο. Εννοούσα πως μπορει να μπεί στο κόλπο και ο κουριερας και ο μονος μαλάκας να μείνει ο αποστολέας.

 

Εκτός αν θεωρούμε δεδομένο κουριερά αμεμπτο και γνήσιο υπάλληλο που σφάζεται για την εταιρεία στην οποία εργάζεται. Τότε, οκ, πηγαίνω πάσο!

 

Αλλά σκεψου...δεν είναι απίθανο να γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο courier υποτιθεται οτι ειναι ο διαμεσολαβητης. Ενα γραναζι στην συναλλαγη το οποιο πληρωνουμε μεσα απο τα μεταφορικα. Αν ο παραληπτης το ανοιξει και πει οτι αυτο δεν ειναι το αντικειμενο που παρηγγειλε ή οτι λειπει κατι ή οτι ειναι σπασμενο, πρεπει να το γυρισει στον αποστολεα και ξαναπληρωθουν τα μεταφορικα και μετα ας μιλησουν εκ νεου ο αποστολεας και ο παραληπτης. Βεβαια πρεπει να διασφαλιστει οτι δεν χαθηκε-κλαπηκε τιποτα μεσα απο το δεμα στην διαδρομη παραληπτης -> αποστολεας. 

 

Δεν είναι αστυνομικός ή εισαγγελέας ο courrier. Νομίζω ότι αυτό είναι προφανές.

 

Δεν ξέρει τι συμφώνησες εσύ με τον αποστολέα και ούτε θα έπρεπε. Μπορείς να λες εσύ ψέματα, μπορεί να λέει και ο αποστολέας. Σαφώς και δεν μπορεί να το επιστρέψει πίσω ανοιγμένο. Τότε θα τον κατηγορήσει ο αποστολέας.

 

Η δουλειά του είναι να μεταφέρει με ασφάλεια το αντικείμενο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Σε αναπτυγμένες χώρες πάντως γίνεται κανονικά έλεγχος. Όταν το ζήτησα απο εναν της ΓΕΝΙΚΗΣΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΗΣ (να δω το περιεχομενο) προτου υπογραψω για μια αποστολη 290 ευρω απο AMAZON.CO.UK με κοιτούσε σαν εξωγήινος...οι οδηγίες στην amazon.co.uk λένε πως αν το πακέτο σου εχει εμφανη σημαδια ζημιας απο εξω μπορεις να ζητησεις αποζημιωση κτλ. Το κουτί αυτο που μου εφερε ηταν ενα χαρτινο κασονι διαλυμενο με σελοτειπ παντου (το σελοτειπ της αμαζον ειναι λευκο με γραμματα αμαζον, αυτο ηταν του μπακαλι). Τελοςπαντων για να καλυψω τον εαυτο μου νομικα απλα εβαλα το κινητο να τραβηξει βιντεο οταν το ανοιγα, εστειλα το βιντεο με τα σχολια μου στην αμαζον και μου εκαναν επιστροφη χρηματων 20% γιατι το περιεχομενο ειχε προφανως αλλοιωθει (κουτι προιοντος, βιβλια τσαλακωθηκαν). Αν ηταν κανας υπολογιστης δηλαδη τι; Θα μου εφερναν ανταλλακτικα αξιας 2000ευρω; Ταχυδρομια ελλαντισταν 2016

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμμιά courier δεν επιτρέπει το άνοιγμα του πακέτου κατά την παραλαβή. Και έτσι πρέπει. Εξήγηση: Στέλνω εγώ ένα πακέτο. Αν μου το επιστρέψουν θέλω να είναι κλείστό. Που ξέρω τι μπορεί να κάνει ο παραλήπτης?

 

Μόνο αυτό που ανέφερε ο φίλος πιο πάνω, ότι γίνεται με εντολή του αποστολέα.

Μόνο αν κάποιος δει πολύ ταλαιπωρημένη τη συσκευασία όλα τα καταστήματα/πωλητές προτείνουν να μην το παραλάβει ο παραληπτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λαμβάνω δέματα καθημερινά στη δουλειά, όπως πολλοί φαντάζομαι. Γενική και ACS που ξέρω σίγουρα, αρνούνται να γίνει κάτι τέτοιο. Είτε υπογράφεις, το παίρνεις και φεύγει ο υπάλληλος, ή δεν το αποδέχεσαι. "Δεν μας επιτρέπουν από το κατάστημα μας" είναι η απάντηση.

 

Αλλά αυτό μας πείραξε; Το ξέρετε ότι υπάρχουν ΕΛΤΑ μέσα στην Αττική τα οποία ΔΕΝ έχουν courrier (που εσύ ή εγώ έχουμε πληρώσει ως συστημένο και παράδοση στον παραλήπτη), και αφήνουν χαρτάκι να πάει ο παραλήπτης στο ταχυδρομείο; Το διαπίστωσα κι αυτό πριν από μερικές ημέρες. Δηλαδή χρεώνουν κανονικά αυτόν που το στέλνει με χρέωση courrier, αλλά δεν έχουν, με την αιτιολογία ότι δεν έχουν προσωπικό και οι ταχυδρόμοι δεν έχουν αρμοδιότητα να μοιράσουν δέματα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως δουλευω κουριερ στη γενικη και βλεπω πολλα δεματα  που εχουν την ενδειξη να ανοιχθει το πακετο,και απορω γιατι το αφηνουν γραμμενο επανω,στα γραφεια που κανουν την αποστολη..

και αυτο που λετε για να τα βρουν ο κουριερ με τον παραληπτη δεν ειναι και τοσο απλο,γτ σε τετοιους καιρους δε θα ρισκαρε καποιος ευκολα τη θεση του για μια αρπαχτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η speedex δέχεται κανονικά πάντως να βάλεις εντολή ελέγχου κατά την παράδοση. Και δεν νομίζω ότι έχει επιπλέον χρέωση.

 

Το αν ο αποστολέας χρεωθεί παραπάνω σε ενδεχόμενη επιστροφή του δέματος δεν το γνωρίζω πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η speedex δέχεται κανονικά πάντως να βάλεις εντολή ελέγχου κατά την παράδοση. Και δεν νομίζω ότι έχει επιπλέον χρέωση.

 

Το αν ο αποστολέας χρεωθεί παραπάνω σε ενδεχόμενη επιστροφή του δέματος δεν το γνωρίζω πάντως.

 

Είσαι σίγουρος; Το λέει κάπου; Γιατί, να το γράψεις μπορεί να το δέχονται. Αυτός που παραδίδει το δέμα, το δέχεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός που παραδίδει το δέμα εννοείς την εταιρία κούριερ?

 

Φυσικά και το δέχεται, είναι υπηρεσία της εταιρίας

 

ΟΚ. Θα το δοκιμάσω, αν και δεν νομίζω. Ειδικά με τη speedex, το πρόβλημα είναι ότι δεν έχει δικούς της υπαλλήλους σε όλες τις περιοχές. Κάποιοι επαγγελματίες αναλαμβάνουν το ρόλο του courrier, ως παράλληλη δραστηριότητα. Αμφιβάλλω αν ο ιδιοκτήτης πχ καταστήματος ψιλικών που έχει και speedex θα δεχτεί να περιμένει να ανοίξεις κουτί, πριν υπογράψεις, όταν έχει να μοιράσει πχ 40 πακέτα σε 2-3 ώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ και τις δύο φορές που παρέλαβα με εντολή ελέγχου ήταν από το κανονικό κατάστημα της speedex.

 

Αυτό που λες με συνεργαζόμενα ψιλικατζίδικα πρώτη φορά το ακούω ότι υπάρχει αλλά σε κανα χωριουδάκι μπορεί να είναι και έτσι.

 

Αν έχει πάντως η speedex συνεργασία με τέτοια μαγαζιά(τα οποία κερδίζουν χρήματα για αυτό) τότε λογικά είναι υποχρεωμένος ο ψιλικατζής να τηρήσει τους κανόνες της εταιρείας. Μια διευκρίνηση πάντως δεν θα έβλαπτε γιατί είναι περίεργη η συγκεκριμένη περίπτωση.

 

Γενικά πάντως ισχύει αυτό που είπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...