Προς το περιεχόμενο

Παραλαβη δεματος και ανοιγμα μπροστα στον Courier


gavros10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Maurikycli είπε

Παραπλανητικό

Τα mediamarkt στις κατ'οίκον διανομές τονίζουν την αναγκαιότητας ελέγχου του πακέτου πριν την παραλαβή και αν είναι όλα εντάξει.

ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ.ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΟΤΑΝ.

Εσυ παραπλανεις. 

8 ώρες πριν, barman_ είπε

δεν ηξερα οτι απαγορευτηκε παντως..ευχαριστω ;) 

Δεν επιτρεποταν ποτε,ηταν παρανομο.

 

2 ώρες πριν, ManFromEarth είπε

Άλλο να τσεκάρεις το πακέτο ότι δεν είναι χτυπημένο και άλλο αυτό να περιμένει ο deliveras να ελέγξεις όλες τις λειτουργίες του μεταχειρισμένου κινητου

Δεν απαγορεύτηκε. Δεν επιτρεπόταν ποτέ.

Ετσι ακριβως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 195
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 23/3/2020 στις 12:02 ΠΜ, ManFromEarth είπε

Άλλο να τσεκάρεις το πακέτο ότι δεν είναι χτυπημένο και άλλο αυτό να περιμένει ο deliveras να ελέγξεις όλες τις λειτουργίες του μεταχειρισμένου κινητου

Δεν απαγορεύτηκε. Δεν επιτρεπόταν ποτέ.

Απάντηση πριν από λίγες μέρες :

 

Αγαπητέ πελάτη,
mail-paraggelias_04.png
Η παραγγελία σου με αριθμό 20899718 που καταχωρήθηκε στις 17 Μαρ 2020, πετάει για να έρθει στα χέρια σου.
mail-paraggelias_04.png

 

Κατά την παραλαβή μην ξεχάσεις
• Να αποσυσκευάσεις και ελέγξεις τα προϊόντα που παρέλαβες. Σε περίπτωση που διαπιστώσεις τυχόν φθορά στη συσκευασία μη διστάσεις να αρνηθείς την παραλαβή
• Ότι τα προϊόντα που παραλαμβάνεις είναι αυτά που αναφέρονται στην απόδειξη αγοράς. 
• Να έχεις μαζί σου την ταυτότητα και την πιστωτική σου κάρτα (σε περίπτωση αγοράς με πιστωτική κάρτα) 
• Να μας ενημερώσεις έγκαιρα εάν επιθυμείς να παραλάβει τρίτο πρόσωπο (αποστολή ηλεκτρονικού αιτήματος από το email που χρησιμοποίησες καταχωρώντας την παραγγελία σου) 
• Ότι είμαστε δίπλα σου για οτιδήποτε χρειαστείς στο 211 211 7700 (αστική χρέωση) 
mail-paraggelias_04.png

 

Η παραγγελία σου
Με φιλικούς χαιρετισμούς, 
Η ομάδα της Media Markt 
23 ώρες πριν, talibanakos είπε

ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ.ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΟΤΑΝ.

Εσυ παραπλανεις. 

Δεν επιτρεποταν ποτε,ηταν παρανομο.

Ετσι ακριβως.

ομοίως ξαναδες.

Περιμένω να το πάρεις πίσω αυτό που είπες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Απάντηση πριν από λίγες μέρες :

Αγαπητέ πελάτη,
mail-paraggelias_04.png
Η παραγγελία σου με αριθμό 20899718 που καταχωρήθηκε στις 17 Μαρ 2020, πετάει για να έρθει στα χέρια σου.
mail-paraggelias_04.png
Κατά την παραλαβή μην ξεχάσεις
• Να αποσυσκευάσεις και ελέγξεις τα προϊόντα που παρέλαβες. Σε περίπτωση που διαπιστώσεις τυχόν φθορά στη συσκευασία μη διστάσεις να αρνηθείς την παραλαβή
• Ότι τα προϊόντα που παραλαμβάνεις είναι αυτά που αναφέρονται στην απόδειξη αγοράς. 
• Να έχεις μαζί σου την ταυτότητα και την πιστωτική σου κάρτα (σε περίπτωση αγοράς με πιστωτική κάρτα) 
• Να μας ενημερώσεις έγκαιρα εάν επιθυμείς να παραλάβει τρίτο πρόσωπο (αποστολή ηλεκτρονικού αιτήματος από το email που χρησιμοποίησες καταχωρώντας την παραγγελία σου) 
• Ότι είμαστε δίπλα σου για οτιδήποτε χρειαστείς στο 211 211 7700 (αστική χρέωση) 
mail-paraggelias_04.png
Η παραγγελία σου
Με φιλικούς χαιρετισμούς, 
Η ομάδα της Media Markt 

ομοίως ξαναδες.

Περιμένω να το πάρεις πίσω αυτό που είπες.

Δε θα το παρω πισω,δουλευα στη Γενικη και τα ξερω λιγο καλυτερα απο σενα ( και απο αυτους που τα λενε ) .

Το οτι το λενε οι μαλακες στις εταιριες,δε σημαινει οτι ισχυει.

Δεν ειναι λιγες οι φορες που εχουν αρνηθει την παραλαβη επειδη δεν τους επιτρεψαμε να ανοιξουν το δεμα στο καταστημα.

Ομοιως,εχω τσακωθει με παραληπτες που τους πηγαινα τα δεματα,συνηθως επαγγελματιες,επειδη ηθελαν να ανοιξουν το δεμα πριν το πληρωσουν.

Η συγκεκριμενη διαδικασια παραβιαζει το απορρητο της αλληλογραφιας και ειναι ΠΑΡΑΝΟΜΗ.

Και ξαναλεω,οτι καποια ΜΑΓΑΖΑΚΙΑ των εταιριων κουριερ το επιτρεπουν,δε σημαινει οτι ειναι και νομιμο.

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
15 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Απάντηση πριν από λίγες μέρες :

Αγαπητέ πελάτη,
mail-paraggelias_04.png
Η παραγγελία σου με αριθμό 20899718 που καταχωρήθηκε στις 17 Μαρ 2020, πετάει για να έρθει στα χέρια σου.
mail-paraggelias_04.png
Κατά την παραλαβή μην ξεχάσεις
• Να αποσυσκευάσεις και ελέγξεις τα προϊόντα που παρέλαβες. Σε περίπτωση που διαπιστώσεις τυχόν φθορά στη συσκευασία μη διστάσεις να αρνηθείς την παραλαβή
• Ότι τα προϊόντα που παραλαμβάνεις είναι αυτά που αναφέρονται στην απόδειξη αγοράς. 
• Να έχεις μαζί σου την ταυτότητα και την πιστωτική σου κάρτα (σε περίπτωση αγοράς με πιστωτική κάρτα) 
• Να μας ενημερώσεις έγκαιρα εάν επιθυμείς να παραλάβει τρίτο πρόσωπο (αποστολή ηλεκτρονικού αιτήματος από το email που χρησιμοποίησες καταχωρώντας την παραγγελία σου) 
• Ότι είμαστε δίπλα σου για οτιδήποτε χρειαστείς στο 211 211 7700 (αστική χρέωση) 
mail-paraggelias_04.png
Η παραγγελία σου
Με φιλικούς χαιρετισμούς, 
Η ομάδα της Media Markt 

ομοίως ξαναδες.

Περιμένω να το πάρεις πίσω αυτό που είπες.

οι εταιριες λενε πολλα που τους συμφερουν αλλα ειναι παρανομα. δε ξερω για τη συγκεκριμενη περιπτωση τι ισχυει αλλα μπορεις να το ψαξεις ποιος εχει δικιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον είμαι εγώ ο παραλήπτης είναι δικαίωμά μου να επιλέξω πότε εφαρμόζω το απόρρητο της επικοινωνίας.

Δεν επιτρέπεται να ανοίξει άλλος το δέμα του παραλήπτη εκτός από τον ίδιο.

Μπερδεύεις το νόμιμο με την τακτική (αθέμιτη ή μη) των εταιριών κούριερ και επιβεβαιώνεις το χαμηλό επίπεδο υπηρεσιών

Αν θεωρείς μαγαζάκι τα μιντιαμαρκτ και την έι σι ες μην το παίρνεις πίσω αυτό που λες, αποδεικνύεις έτσι το μέγεθος της κεφάλας σου.

3 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

οι εταιριες λενε πολλα που τους συμφερουν αλλα ειναι παρανομα. δε ξερω για τη συγκεκριμενη περιπτωση τι ισχυει αλλα μπορεις να το ψαξεις ποιος εχει δικιο.

πολύ απλά αν δεν με αφήσουν να το ανοίξω δεν θα παραλάβω (είναι με αντικαταβολή) και θα το αναφέρω στη μιντιαμαρκτ.

Σκασίλα μου στην τελική, δεν θα πεθάνω χωρίς το συγκεκριμένο.

Έτσι κι αλλιώς πάντα από φυσικά καταστήματα ψώνιζα κατόπιν παραγγελίας για να εκμεταλλευτώ την τιμή του ηλ. καταστήματός του.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Maurikycli είπε

Αν θεωρείς μαγαζάκι τα μιντιαμαρκτ και την έι σι ες μην το παίρνεις πίσω αυτό που λες, αποδεικνύεις έτσι το μέγεθος της κεφάλας σου.

 

Οταν λεω μαγαζακια,εννοω τα κατα τοπους υποκαταστηματα των εταιριων Courier,οπου ο εκαστοτε υπευθυνος λειτουργει οπως του καπνισει.

1 ώρα πριν, Maurikycli είπε

Εφόσον είμαι εγώ ο παραλήπτης είναι δικαίωμά μου να επιλέξω πότε εφαρμόζω το απόρρητο της επικοινωνίας.

Δεν επιτρέπεται να ανοίξει άλλος το δέμα του παραλήπτη εκτός από τον ίδιο.

Μεχρι να το πληρωσεις δε μπορεις να κανεις τιποτα.
Οτι και να λες,ο νομος ειναι νομος,η γνωμη σου δεν εχει καποιο νοημα εδω.

Μου λες αυτο που νομιζεις,και εγω σου λεω αυτο που ισχυει.

 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Επιπλέον, κατά την παραλαβή του προϊόντος ελέγχετε προσεκτικά το προϊόν και το εξετάζετε. Όσο και αν βιάζεται ο μεταφορέας που σας το έφερε, έχετε το δικαίωμα να το επιθεωρήσετε. Δηλώστε ότι δεν υπογράφετε την παραλαβή του προϊόντος, εάν δεν σας αφήσει να το επιθεωρήσετε. Αν κατά τον έλεγχο διαπιστώσετε ότι δεν είναι αυτό ακριβώς που παραγγείλατε ή ότι έχει ελαττώματα, αρνηθείτε να το παραλάβετε, επιστρέψτε το αμέσως και ζητείστε να σας αποστείλουν άλλο που δεν θα έχει ελαττώματα.

https://www.ekpizo.gr/el/δικαιώματα/Αγορές_Προϊόντων/Συμβουλές-αγορές-προϊόντων

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 hours ago, aggelos87 said:

«Περίμενε μισό λεπτάκι, να βάλω την κάρτα στο πισί, να της περάσω drivers, να κατεβάσω το RDR2 για να δω αν πιάνει 144 καρέ σε 4Κ για να δω αν θα την κρατήσω.»

Μόλις κατέρριψα το επιχείρημα του Ε.Κ.ΠΟΙ.ΖΩ. χωρίς καν πτυχίο νομικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Malthador είπε

«Περίμενε μισό λεπτάκι, να βάλω την κάρτα στο πισί, να της περάσω drivers, να κατεβάσω το RDR2 για να δω αν πιάνει 144 καρέ σε 4Κ για να δω αν θα την κρατήσω.»

Μόλις κατέρριψα το επιχείρημα του Ε.Κ.ΠΟΙ.ΖΩ. χωρίς καν πτυχίο νομικής.

Το ότι ένας νόμος έχει παραλείψεις, προκαλεί δυσλειτουργία ή δεν βολεύει αυτούς που υπόκεινται σε αυτόν δεν σημαίνει ότι καταρρίπτεται. 

Οι νόμοι είναι αυτοί που αναφέρονται παραπάνω, έχεις δικαίωμα να ελέγξεις αν παρελαβες το σωστό προϊόν, στο παράδειγμα της κάρτας δηλαδή να δεις οπτικά το προϊόν και σαφώς όχι να ελέγξεις τα fps. Αν δεν πιάσει τα fps που θα έπρεπε μιλάς με τον κατασκευαστή να σε κατευθύνει.

Το τι είπε ο κάθε εργοδότης σε κάθε υπάλληλο γιατί τον βολεύει δεν έχει σημασία. Το απόρρητο της αλληλογραφίας δεν συνεπάγεται ότι δεν μπορεί να το δει κανείς άλλος εφόσον το επιτρέπει ο παραλήπτης. 

Τέλος να πω ότι υπάρχουν πολλές φορές που μας/με συμφέρει να μην τηρείται ο νόμος, όπως για παράδειγμα η παραλαβή του δέματος από άλλο πρόσωπο στο σπίτι βλ. Σύζυγος, μάνα, παιδί. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 minutes ago, Μακιαβέλλι said:

Οι νόμοι είναι αυτοί που αναφέρονται παραπάνω, έχεις δικαίωμα να ελέγξεις αν παρελαβες το σωστό προϊόν, στο παράδειγμα της κάρτας δηλαδή να δεις οπτικά το προϊόν και σαφώς όχι να ελέγξεις τα fps. Αν δεν πιάσει τα fps που θα έπρεπε μιλάς με τον κατασκευαστή να σε κατευθύνει.

«Αν κατά τον έλεγχο διαπιστώσετε ότι δεν είναι αυτό ακριβώς που παραγγείλατε ή ότι έχει ελαττώματα, αρνηθείτε να το παραλάβετε, επιστρέψτε το αμέσως και ζητείστε να σας αποστείλουν άλλο που δεν θα έχει ελαττώματα.»

Πώς θα ελεγχθεί ένα ανταλλακτικό αν είναι ελαττωματικό, αν όχι με δοκιμή;

Επεξ/σία από Malthador
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην ακεραιότητα του δέματος αναφέρεται αδερφέ μου, στην ακεραιότητα του δέματος.

Μετά ενεργοποιούνται οι μηχανισμοί των εγγυήσεων (DOΑ, τακτική εγγύηση κ.λπ.).

 

Δεν είναι αυτό που παρήγγειλα = άλλο μοντέλο, άλλο είδος (παράγγειλα πατάτες, μου έφεραν ντομάτες / παράγγειλα πατάτες, μου έφεραν γλυκοπατάτες)

Ελαττωματικό = χτυπήματα εξωτερικά, γρατζουνιές, υγρασία λόγω κακής διαχείρισης δέματος κ.λπ.)

Φαντάσου ούτε εγώ έχω πτυχίο νομικής, κοίτα πώς καταρρίπτω τη δική σου επιχειρηματολογία 😀🤪

ΥΓ. Αν δεν κάνω λάθος (γιατί πάνε και 17 χρόνια από τότε που είχα επικοινωνήσει μαζί τους) είναι Η Ε.Κ.ΠΟΙ.ΖΩ. (Ένωση Καταναλωτών κ.λπ. κ.λπ. κ.λπ.). Αυτό, έτσι απλά για την πληρότητα του θέματος.

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Τισ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
10 λεπτά πριν, Μακιαβέλλι είπε

Το ότι ένας νόμος έχει παραλείψεις, προκαλεί δυσλειτουργία ή δεν βολεύει αυτούς που υπόκεινται σε αυτόν δεν σημαίνει ότι καταρρίπτεται. 

Οι νόμοι είναι αυτοί που αναφέρονται παραπάνω, έχεις δικαίωμα να ελέγξεις αν παρελαβες το σωστό προϊόν, στο παράδειγμα της κάρτας δηλαδή να δεις οπτικά το προϊόν και σαφώς όχι να ελέγξεις τα fps. Αν δεν πιάσει τα fps που θα έπρεπε μιλάς με τον κατασκευαστή να σε κατευθύνει.

Το τι είπε ο κάθε εργοδότης σε κάθε υπάλληλο γιατί τον βολεύει δεν έχει σημασία. Το απόρρητο της αλληλογραφίας δεν συνεπάγεται ότι δεν μπορεί να το δει κανείς άλλος εφόσον το επιτρέπει ο παραλήπτης. 

Τέλος να πω ότι υπάρχουν πολλές φορές που μας/με συμφέρει να μην τηρείται ο νόμος, όπως για παράδειγμα η παραλαβή του δέματος από άλλο πρόσωπο στο σπίτι βλ. Σύζυγος, μάνα, παιδί. 

μα δεν ειναι νομος, συμβουλες ειναι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, MauroPaltoudias said:

Στην ακεραιότητα του δέματος αναφέρεται αδερφέ μου, στην ακεραιότητα του δέματος.

Μετά ενεργοποιούνται οι μηχανισμοί των εγγυήσεων (DOΑ, τακτική εγγύηση κ.λπ.).

Δεν είναι αυτό που παρήγγειλα = άλλο μοντέλο, άλλο είδος (παράγγειλα πατάτες, μου έφεραν ντομάτες / παράγγειλα πατάτες, μου έφεραν γλυκοπατάτες)

Ελαττωματικό = χτυπήματα εξωτερικά, γρατζουνιές, υγρασία λόγω κακής διαχείρισης δέματος κ.λπ.)

Φαντάσου ούτε εγώ έχω πτυχίο νομικής, κοίτα πώς καταρρίπτω τη δική σου επιχειρηματολογία 😀🤪

Εντάξει παιδιά, ότι πείτε.

Βρείτε και κάποιον που άνοιξε δέμα και μετά το επέστρεψε να μας πει τι έγινε. Ή ακόμα καλύτερα κάποιον που έστειλε δέμα, του το άνοιξαν και μετά του το επέστρεψαν.

Πιθανότερο είναι να βρείτε ροζ μονόκερο, just sayin'.

Επεξ/σία από Malthador
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδώ, παρών! Σε εμένα!

Παράγγειλα πλυντήριο πιάτων από την Ηλεκτρονική Αθηνών (περιοχή Χαϊδαρίου / μας άφησε χρόνια η αλυσίδα) το 2014 και όταν παρέλαβα (και ήδη μετά από σύσταση του πολυκαταστήματος), ζήτησα να ανοιχθεί η συσκευασία και να ελεγχθεί εξωτερικά (όπερ και εγένετο).

Οι τύποι ήταν ξεκάθαροι στην περίπτωσή μου : επειδή συνεργάζονται με ανεξάρτητη μεταφορική, θέλουν ο πελάτης να ελέγχει σχολαστικά όλα τα εξωτερικά μέρη των  συσκευών και να μην παραλαμβάνει, εφόσον αυτά φέρουν χτυπήματα ή αλλοιώσεις.

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Εδώ, παρών! Σε εμένα.

Παράγγειλα πλυντήριο πιάτων από τον Κωτσόβολο το 2014 και όταν παρέλαβα (και ήδη μετά από σύσταση του πολυκαταστήματος), ζήτησα να ανοιχθεί η συσκευασία και να ελεγχθεί εξωτερικά (όπερ και εγένετο).

Οι τύποι ήταν ξεκάθαροι στην περίπτωσή μου : επειδή συνεργάζονται με μια μεταφορική, θέλουν ο πελάτης να ελέγχει σχολαστικά όλα τα εξωτερικά μέρη των  συσκευών και να μην παραλαμβάνει, εφόσον αυτά φέρουν χτυπήματα ή αλλοιώσεις.

νομιζω τα εχουμε μπερδεψει. για δεματα μιλανε, οχι για φουρνους. επισης αυτος που θελει να σου κανει τη μπινια δε θα δωσει καμια τετοια οδηγια στην εταιρεια κουριερ (λογικο :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...