Προς το περιεχόμενο

Παραλαβη δεματος και ανοιγμα μπροστα στον Courier


gavros10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
6 minutes ago, MauroPaltoudias said:

Εδώ, παρών! Σε εμένα!

Παράγγειλα πλυντήριο πιάτων από την Ηλεκτρονική Αθηνών (περιοχή Χαϊδαρίου / μας άφησε χρόνια η αλυσίδα) το 2014 και όταν παρέλαβα (και ήδη μετά από σύσταση του πολυκαταστήματος), ζήτησα να ανοιχθεί η συσκευασία και να ελεγχθεί εξωτερικά (όπερ και εγένετο).

Οι τύποι ήταν ξεκάθαροι στην περίπτωσή μου : επειδή συνεργάζονται με ανεξάρτητη μεταφορική, θέλουν ο πελάτης να ελέγχει σχολαστικά όλα τα εξωτερικά μέρη των  συσκευών και να μην παραλαμβάνει, εφόσον αυτά φέρουν χτυπήματα ή αλλοιώσεις.

Εντάξει, ότι να' ναι. Κι εγώ όταν αγόρασα αυτοκίνητο έκανα test drive πρώτα.

Μιλάμε για courrier και μου λες για μεταφορικές.

Δεν έχω λόγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 195
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, Lezantas26 είπε

νομιζω τα εχουμε μπερδεψει. για δεματα μιλανε, οχι για φουρνους. επισης αυτος που θελει να σου κανει τη μπινια δε θα δωσει καμια τετοια οδηγια στην εταιρεια κουριερ (λογικο :P)

Δέμα λέει το τοπικ, όχι όμως και η οδηγία της Ε.Κ.ΠΟΙ.ΖΩ. Εγώ αυτό σχολίασα. Τους φούρνους πού ακριβώς τους είδες να αναφέρονται; 🤔 Γιατί κάπου σε έχασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, MauroPaltoudias είπε

Δέμα λέει το τοπικ, όχι όμως και η οδηγία της Ε.Κ.ΠΟΙ.ΖΩ. Εγώ αυτό σχολίασα. Τους φούρνους πού ακριβώς τους είδες να αναφέρονται; 🤔 Γιατί κάπου σε έχασα.

ε τι φουρνος τι πλυντηριο, το ιδιο ειναι 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Malthador είπε

Εντάξει, ότι να' ναι. Κι εγώ όταν αγόρασα αυτοκίνητο έκανα test drive πρώτα.

Μιλάμε για courrier και μου λες για μεταφορικές.

Δεν έχω λόγια.

Μπορώ να ανακαλέσω οποιαδήποτε στιγμή (και να ξανάβρεις τα λόγια σου), αν το απόσπασμα από Ε.Κ.ΠΟΙ.ΖΩ πάνω στο οποίο και σχολίασα, αναφέρεται αποκλειστικά σε δέματα (με περιορισμό ως προς τις διαστάσεις) και courier (με διαχωρισμό από μεταφορικές).

1 λεπτό πριν, Lezantas26 είπε

ε τι φουρνος τι πλυντηριο, το ιδιο ειναι 😂

Ε βέβαια! Αλίμονο, χαλάμε χατήρια εμείς ; 😂

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Δέμα λέει το τοπικ, όχι όμως και η οδηγία της Ε.Κ.ΠΟΙ.ΖΩ. Εγώ αυτό σχολίασα. Τους φούρνους πού ακριβώς τους είδες να αναφέρονται; 🤔 Γιατί κάπου σε έχασα.

πρωτα πρωτα ειναι συμβουλες, ουτε νομος ουτε οδηγια, δευτερον ακριβως μιλαμε για δεματα. πως θα παρει ο κουριερ το ανοιγμενο δεμα να το γυρισει πισω αν εν τελη αντι για καρτα βρεις πατατα? θα κατηγορησει ο πωλητης οτι ο κουριερ το εκανε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ σχολίασα την οδηγία της Ε.Κ.ΠΟΙ.ΖΩ, της οποίας έχω κάνει χρήση (επίτρεψέ μου να έχω γνώση του ορισμού της οδηγίας) και τίποτα άλλο, αν θεωρείται off topic, μπορείς απλά να αγνοήσεις το ποστ και να πας παρακάτω. Ούτε να διαφωνήσουμε, ούτε να χαλάσουμε τη διάθεσή μας, ούτε τίποτα, όμορφα και πολιτισμένα.

21 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

πως θα παρει ο κουριερ το ανοιγμενο δεμα να το γυρισει πισω αν εν τελη αντι για καρτα βρεις πατατα? θα κατηγορησει ο πωλητης οτι ο κουριερ το εκανε

Φαντάζομαι, υπάρχουν έντυπα για αυτό (scripta manent δεν έλεγαν οι Λατίνοι;). Η δήλωση επιφύλαξης παραλαβής ας πούμε, της Εθνικής Επιτροπής Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων είναι μια καλή περίπτωση (δεν ξέρω αν υπάρχει και κάτι πιο συγκεκριμένο).

Τώρα που το λες όμως, σε εκτελωνισμό που έκανα στο αεροδρόμιο (δερμάτινο τζάκετ με DHL, παραγγελία μέσω Amazon.com) το 2017, ο υπάλληλος εκεί μου το έφερε, το άνοιξε και μου λέει "έλεγξέ το και δοκίμασε το". Θυμάμαι τον ρώτησα μειδιώντας "δηλαδή και αν δεν μου κάνει, τι ;" (μου έκανε φοβερή εντύπωση) και μου απαντάει με παγωμένο ύφος "αρνείσαι την παραλαβή και το στέλνουμε πίσω".

Θέλω να πω, γιατί να ισχύει σε DHL και Amazon και να μην ισχύει στην ACS, Γ.Τ., speedex κ.λπ.; 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
10 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Εγώ σχολίασα την οδηγία της Ε.Κ.ΠΟΙ.ΖΩ, της οποίας έχω κάνει χρήση (επίτρεψέ μου να έχω γνώση του ορισμού της οδηγίας) και τίποτα άλλο, αν θεωρείται off topic, μπορείς απλά να αγνοήσεις το ποστ και να πας παρακάτω. Ούτε να διαφωνήσουμε, ούτε να χαλάσουμε τη διάθεσή μας, ούτε τίποτα, όμορφα και πολιτισμένα.

Φαντάζομαι, υπάρχουν έντυπα για αυτό (scripta manent δεν έλεγαν οι Λατίνοι;)

Τώρα που το λες, σε εκτελωνισμό που έκανα στο αεροδρόμιο (δερμάτινο τζάκετ με DHL, παραγγελία μέσω Amazon.com) το 2017, ο υπάλληλος εκεί μου το έφερε, το άνοιξε και μου λέει "δοκίμασε το". Θυμάμαι τον ρώτησα "δηλαδή και αν δεν μου κάνει, τι ;" (μου έκανε φοβερή εντύπωση) και μου απαντάει "αρνείσαι την παραλαβή και το στέλνουμε πίσω".

Θέλω να πω, γιατί να ισχύει σε DHL και Amazon και να μην ισχύει στην ACS, Γ.Τ., speedex κ.λπ.; 

διαλογο κανουμε. οταν μιλαμε για δικαιωματα, κλπ, η λεξη οδηγια παραπεμπει σε κατι επισημο, κατι που αν δεν το ακολουθησουμε θα υπαρξουν κυρωσεις. οπως λεει η ιδια η ενωση καταναλωτων με μεγαλα γραμματα ειναι συμβουλες για τις αγορες προιοντων. τι κανονισμους εχουν οι εταιρειες δεν τις ελεγχει η ενωση καταναλωτων, αν δεν ειναι κατι παρανομο φυσικα γιατι μετα παμε αλλου. η εταιρεια κουριερ εχει υποχρεωση να μεταφερει το δεμα σε καλη κατασταση, το τι εχει μεσα δεν ειναι δικια της υποθεση. δε μπορει να σ αναγκασει ο κουριερ να παραλαβεις αν δε θες, ουτε ομως να αναγκασεις το κουριερ να ανοιχτει το δεμα. αμα δεχτουν μια χαρα, αμα δε δεχτουν δε μπορεις να κανεις κατι.

 

επισης, τα εντυπα λενε οτι παραλαμβανουν ενα δεμα με ταδε διαστασεις και ταδε βαρος, δεν ξερει η εταιρεια τι περιεχει μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλεις να διαβάσεις τι προβλέπεται από την ΕΕΤΤ, αναφορικά με τη δήλωση επιφύλαξης παραλαβής (απόφαση 687/328, η οποία ενσωματώθηκε στο υπ' αριθ. ΦΕΚ Β'/1874/31.07.2013 -  άρθρο 5) και να επανέλθεις για να μιλήσουμε πιο συγκεκριμένα; 

Είναι ο Κώδικας Δεοντολογίας Παροχής Ταχυδρομικών Υπηρεσιών.

 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
8 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Θέλεις να διαβάσεις τι προβλέπεται από την ΕΕΤΤ, αναφορικά με τη δήλωση επιφύλαξης παραλαβής (απόφαση 687/328, η οποία ενσωματώθηκε στο υπ' αριθ. ΦΕΚ Β'/1874/31.07.2013) και να επανέλθεις για να μιλήσουμε πιο συγκεκριμένα; 

Είναι ο Κώδικας Δεοντολογίας Παροχής Ταχυδρομικών Υπηρεσιών.

αυτο μαλιστα, αυτο ειναι οδηγια. σε ποιο κομματι αναφερεσαι ομως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άρθρο 5, έχεις δίκιο, το πρόσθεσα στο μεταξύ προς διευκόλυνσή σου αλλά και όσων παρακολουθούν το θέμα και ενδιαφέρονται να ενημερωθούν σχετικά.

Δες με προσοχή τι προβλέπεται από την Κανονιστική Απόφαση και όχι οδηγία (ΦΕΚ) και τι πραγματικά κάνει η κάθε ταχυμεταφορική (ό,τι της κατέβει στην κούτρα συνήθως αλλά όχι πάντα).

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Άρθρο 5, έχεις δίκιο, το πρόσθεσα στο μεταξύ προς διευκόλυνσή σου αλλά και όσων παρακολουθούν το θέμα και ενδιαφέρονται να ενημερωθούν σχετικά.

αν και νομιζω οτι ξερω τι θες να πεις, μπορεις να γινεις πιο συγκεκριμενος? μπορει να κανω και λαθος εξαλλου

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ήμουν ήδη πολύ συγκεκριμένος!

Παρέθεσα το ΦΕΚ και εν συνεχεία το άρθρο 5. Μπορείς να το διαβάσεις και να μου πεις κοντολογίς, τι δικαιώματα έχει ο παραλαβών το δέμα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
7 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Μα ήμουν ήδη πολύ συγκεκριμένος!

Παρέθεσα το ΦΕΚ και εν συνεχεία το άρθρο 5. Μπορείς να το διαβάσεις και να μου πεις κοντολογίς, τι δικαιώματα έχει ο παραλαβών το δέμα; 

εχει δικαιωμα να λαβει το αντικειμενο με επιφυλαξη

να αλλαξει τοπο παραδοσης (με τυχον χρεωσεις)

οποτε θα εξηγησεις τι θες να πεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

εχει δικαιωμα να λαβει το αντικειμενο με επιφυλαξη

να αλλαξει τοπο παραδοσης (με τυχον χρεωσεις)

οποτε θα εξηγησεις τι θες να πεις?

Ότι έχεις κάθε νόμιμο δικαίωμα να παραλάβεις με επιφύλαξη αναγράφοντας το στο ΣΥ. ΔΕ. ΤΑ. ή δηλώνοντάς το σε μεταγενέστερο χρόνο, το όριο του οποίου αναγράφεται και στο ΦΕΚ, ενώ παράλληλα ο υπάλληλος της ταχυμεταφορικής έχει υποχρέωση είτε να το μεταφέρει στην εταιρία είτε να έχει ήδη μεριμνήσει η εταιρία (σε περίπτωση ηλεκτρονικής υπογραφής) να καταγραφεί η επιφύλαξη, με κάθε πρόσφορο μέσο επί του ΣΥ. ΔΕ. ΤΑ. ;

Στο δίνει, το ανοίγεις λοιπόν (πριν υπογράψεις), ελέγχεις, συμπληρώνεις την επιφύλαξη επί του ΣΥ. ΔΕ. ΤΑ. (εφόσον κάτι δεν έχει πάει καλά) αναγράφοντας τι είδες, τι είχες παραγγείλει, τι σου έστειλαν και υπογράφεις. 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...