Προς το περιεχόμενο

Παραλαβη δεματος και ανοιγμα μπροστα στον Courier


gavros10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχεις δικιο.Οχι δεν θα θεωρούσα ότι είμαι καλυμμένος.Μαλλον θα τηλεφωνήσω αύριο στις μεταφορικές της περιοχής μου και στα κεντρικά για να δω τι παίζει.Μου φαίνεται ότι αρκεί να το παιδί να γράψει ότι δέχεται να ανοιχθεί το δέμα και να γίνει κατόπιν συνεννόησης η δουλειά..

Επεξ/σία από Dimos D
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
  • Απαντ. 195
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

http://www.dsanet.gr/Epikairothta/Nomothesia/apofasi687.htm
 

ΑΠΟΦΑΣΗ 687/328/ΦΕΚ Β/1874/31.07.2013

Κώδικας Δεοντολογίας Παροχής Ταχυδρομικών Υπηρεσιών.

Η ΟΛΟΜΕΛΕΙΑ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ ΚΑΙ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΩΝ

 

“…Ο πάροχος:

   α) έχει το δικαίωμα να ζητήσει από τον αποστολέα να ανοίξει μπροστά του το δέμα ή το φάκελο και να ελέγξει το περιεχόμενο αυτού…”

 

”…Ο χρήστης / παραλήπτης:

   α) έχει τη δυνατότητα να παραλάβει με επιφύλαξη το ταχυδρομικό αντικείμενο, καταγράφοντάς τους σχετικούς λόγους της επιφύλαξης στο ΣΥ.ΔΕ.ΤΑ. Ειδικώς, σε περιπτώσεις που η επιχείρηση ταχυμεταφορών έχει εισάγει την ηλεκτρονική υπογραφή επιβεβαίωσης παραλαβής από τον παραλήπτη, θα πρέπει να μεριμνήσει, είτε για ηλεκτρονική καταγραφή της παραλαβής με επιφύλαξη είτε για σχετική έγγραφη μνεία παραλαβής με επιφύλαξη, ως περιγράφεται ανωτέρω, επί του έντυπου ΣΥ.ΔΕ.ΤΑ. Η επιχείρηση είναι υποχρεωμένη να ενημερώσει σχετικά τον καταναλωτή/παραλήπτη που επιθυμεί να παραλάβει με επιφύλαξη, και ο υπάλληλος της επιχείρησης να διεκπεραιώσει το σχετικό αίτημα, παρουσία του παραλήπτη. Η δήλωση επιφύλαξης μπορεί να πραγματοποιηθεί σε διάστημα μιας (1) ημέρας από την παραλαβή του ταχυδρομικού αντικειμένου από τον παραλήπτη……. 
 

…. δ) σε περίπτωση μη δυνατότητας επίδοσης ή άρνησης του παραλήπτη να παραλάβει το ταχυδρομικό αντικείμενο, αυτό θα επιστρέφεται στον αποστολέα με χρέωση όχι μεγαλύτερη του ποσού που καταβλήθηκε για την αποστολή του.…”

“…Αρθρο 8

ΣΥ.ΔΕ.ΤΑ. - Ε.Σ.Π.Ε.Τ.Α……

 7. … Η επιχείρηση ταχυμεταφορών οφείλει να παρέχει τη δυνατότητα στο χρήστη να παραλαμβάνει με επιφύλαξη και αυτό να δηλώνεται εγγράφως, είτε πάνω στο ΣΥ.ΔΕ.ΤΑ., είτε σε σχετικό ηλεκτρονικό πεδίο, κατά τη διάρκεια της ηλεκτρονικής υπογραφής.….”

Συμπληρωματική πληροφορία:

“…Αρθρο 8 …. 

  1. Το Συνοδευτικό Δελτίο Ταχυμεταφοράς (ΣΥ.ΔΕ.ΤΑ.) είναι υποχρεωτικό για τις υπηρεσίες ταχυμεταφορών, σύμφωνα με τους όρους του Κανονισμού Γενικών Αδειών και πρέπει να επικολλάται σε κάθε ταχυδρομικό αντικείμενο. Το ΣΥ.ΔΕ.ΤΑ. θα πρέπει να προσαρτάται σε κάθε ένα από τα αντικείμενα, και να φέρει, υποχρεωτικά, τουλάχιστον το μοναδιαίο αριθμό αποστολής, το διακριτικό τίτλο και τα στοιχεία επικοινωνίας της ταχυδρομικής επιχείρησης, το διακριτικό Ε.Ε.Τ.Τ. και τα στοιχεία αποστολέα/παραλήπτη.….”

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Lakonizein είπε

Κώδικας Δεοντολογίας Παροχής Ταχυδρομικών Υπηρεσιών.

 

Γραφει καπου κατι σχετικο με το θεμα
Παραλαβη δεματος και ανοιγμα μπροστα στον Courier ) ;

Μονο οτι μπορει  η εταιρια να ελεγξει το δεμα βλεπω,για τυχον περιεργες αποστολες.
Ειχα πελατες στη Γενικη που θελαν να στειλουν λεφτα,κατι που απαγορευεται και μαλιστα τα βαζαν στο φακελο μπροστα μου.Μου ειχαν πει και ιστορια με  πελατη που εστελνε συστηματικα λεφτα,καποια στιγμη του τα ψειρισαν απο μεσα και δεν μπορουσε και να πει και τιποτα.

Κανε ενα κοπο και αφαιρεσε τη μορφοποιηση,σε dark theme δε φαινεται τιποτα.

Επεξ/σία από StamTheMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/1/2022 στις 4:17 ΠΜ, StamTheMan είπε

Μονο οτι μπορει  η εταιρια να ελεγξει το δεμα βλεπω,για τυχον περιεργες αποστολες.
Ειχα πελατες στη Γενικη που θελαν να στειλουν λεφτα,κατι που απαγορευεται και μαλιστα τα βαζαν στο φακελο μπροστα μου.Μου ειχαν πει και ιστορια με  πελατη που εστελνε συστηματικα λεφτα,καποια στιγμη του τα ψειρισαν απο μεσα και δεν μπορουσε και να πει και τιποτα.

Δηλαδη στη Γενικη ανοιγουν κατα το δοκουν και ψαχνουν τα δεματα του κοσμακη??

Μετα που θα πρεπει να το ξανακλεισουν, δε θα γινει αντιληπτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, rus είπε

Δηλαδη στη Γενικη ανοιγουν κατα το δοκουν και ψαχνουν τα δεματα του κοσμακη??

Μετα που θα πρεπει να το ξανακλεισουν, δε θα γινει αντιληπτο?

Μπροστα στον αποστολεα.

Ειδικα ενα διαστημα ,γυρω στο 17 ,που ειχαν σκασει κατι απειλες για κακοβουλες αποστολες ( ανθρακα βομβες γυμνες φωτο της παπαρηγα )  δε μπορουσες να στειλεις ουτε φακελο χωρις ταυτοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, StamTheMan είπε

Μπροστα στον αποστολεα.

Kαι τα λεφτα που ειπες απο ποιον "ψειριστηκαν"? απο τον παραληπτη ενωπιον του μεταφορεα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rus είπε

Kαι τα λεφτα που ειπες απο ποιον "ψειριστηκαν"? απο τον παραληπτη ενωπιον του μεταφορεα?

Οχι,τα εστελνε καποιος πελατης κατ εξακολούθηση,ενω του ειχαν επισημάνει οτι απαγορευεται.

Στο τελος καποιος ανοιξε το φακελο και τα ψειρισε και ο αποστολέας δε μπορούσε να διεκδικησει τιποτα,καθως θα ειχε ο ιδιος νομικες κυρωσεις.

Μου εχουν τυχει και εμενα τετοιοι πελατες και οταν το καταλαβα τους εριξα ακυρο.

Ενας απο αυτους μου το ειχε δειξει κιολας οτι βαζει χρήματα στο φακελο,του εριξα ακυρο και την επομενη μερα με ξανακαλεσε να παρω τον σφραγισμένο πλεον φακελο.Δουλευομαστε μεταξυ μας πηγα να του πω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, StamTheMan είπε

Οχι,τα εστελνε καποιος πελατης κατ εξακολούθηση,ενω του ειχαν επισημάνει οτι απαγορευεται.

Στο τελος καποιος ανοιξε το φακελο και τα ψειρισε και ο αποστολέας δε μπορούσε να διεκδικησει τιποτα,καθως θα ειχε ο ιδιος νομικες κυρωσεις.

 

Σαφως και απαγορευεται να στελνεις λεφτα, αλλα απαγορευεται και να ανοιγουν τα δεματα/φακελους.

Καλο ειναι να ξερουμε ποιες ειναι, αν υπαρχουν,  οι εταιριες που ανοιγουν δεματα/φακελους. Ο ασυνειδητος που το εκανε δεν ηξερε τι θα βρει μεσα για να βουτηξει, λεφτα ή οτιδηποτε αλλο. Και προφανως το κανει συχνα.

Και το ερωτημα που διατυπωσα ειναι, πως ξανακλεινει ο, στη προκειμενη περιπτωση, φακελος? δε θα γινει αντιληπτη η λαθροχειρια?

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, rus είπε

Σαφως και απαγορευεται να στελνεις λεφτα, αλλα απαγορευεται και να ανοιγουν τα δεματα/φακελους.

 

Απαγορευεται εν αγνοια,αλλα εχουν το δικαιωμα να ελεγξουν το δεμα πριν σταλει.

2 ώρες πριν, rus είπε

Καλο ειναι να ξερουμε ποιες ειναι, αν υπαρχουν,  οι εταιριες που ανοιγουν δεματα/φακελους.

Δεν ειναι καποια συγκεκριμενη,ολες εχουν το δικαιωμα.

 

2 ώρες πριν, rus είπε

Ο ασυνειδητος που το εκανε δεν ηξερε τι θα βρει μεσα για να βουτηξει, λεφτα ή οτιδηποτε αλλο.

Αυτος που το εκανε πιθανοτατα ηταν ο ιδιος που παρελαβε το φακελο,ή καποιος στον οποιο το ειπε.

Εγω θα πονταρα σε καποιον αποθηκαριο σε συνεργασια με καποιο διανομεα.

2 ώρες πριν, rus είπε

Και το ερωτημα που διατυπωσα ειναι, πως ξανακλεινει ο, στη προκειμενη περιπτωση, φακελος? δε θα γινει αντιληπτη η λαθροχειρια?

Αντιληπτη θα γινει οπως και να εχει,καθως θα ελειπαν τα χρηματα,ακομα και με βουλοκερι να ηταν σφραγισμενος ο φακελος :P
Τροποι υπαρχουν πολλοι,ενας απο αυτους οτι  απλα αλλαξαν φακελο.Το voucher δεν θα ειχε κολληθει εξ αρχης,ανοιχθηκε ο φακελος και αντικατασταθηκε με αλλον και μετα κολληθηκε το voucher.
Αυτο θα ηταν το πιο σωστο σεναριο για να παρεις κατι,αλλα δε θα τους ενοιαζε καθως οπως ειπαμε ηταν ξεκαθαρο εξ αρχης οτι ελειπαν τα  λεφτα , η ενα μερος ,δε μπορω να ξερω  ,απλα δε μπορουσε να αξιωσει αποζημιωση ο αποστολεας μιας και ολο αυτο ηταν παρανομο.

Γενικοτερα,οι εταιριες εχουν αρκετη γραφικη υλη για να κρυψεις το οτιδηποτε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, StamTheMan είπε

Απαγορευεται εν αγνοια,αλλα εχουν το δικαιωμα να ελεγξουν το δεμα πριν σταλει.

Δεν ειναι καποια συγκεκριμενη,ολες εχουν το δικαιωμα.

Πριν σταλει ναι, μπορουν να ρωτησουν τι εχει μεσα. Αλλα δεν ηταν αυτη η περιπτωση που συζηταμε. Υποψιν οτι ειναι αλλο να ρωταν τι εχει μεσα, και αλλο να το ανοιγουν εν αγνοια σου αφου το παρεδωσες (ποσο μαλλον να κλεβουν κιολας το περιεχομενο).

20 ώρες πριν, StamTheMan είπε

Αντιληπτη θα γινει οπως και να εχει,καθως θα ελειπαν τα χρηματα,ακομα και με βουλοκερι να ηταν σφραγισμενος ο φακελος :P

Τροποι υπαρχουν πολλοι,ενας απο αυτους οτι  απλα αλλαξαν φακελο.Το voucher δεν θα ειχε κολληθει εξ αρχης,ανοιχθηκε ο φακελος και αντικατασταθηκε με αλλον και μετα κολληθηκε το voucher.
Αυτο θα ηταν το πιο σωστο σεναριο για να παρεις κατι,αλλα δε θα τους ενοιαζε καθως οπως ειπαμε ηταν ξεκαθαρο εξ αρχης οτι ελειπαν τα  λεφτα , η ενα μερος ,δε μπορω να ξερω  ,απλα δε μπορουσε να αξιωσει αποζημιωση ο αποστολεας μιας και ολο αυτο ηταν παρανομο.

Μην επικεντρωνεις σε καποια ενδεχομενη αποζημιωση που θα αξιωσει ο αποστολεας για την απωλεια χρηματων ή οτιδηποτε, δε μπορεις ετσι κι αλλιως να αποδειξεις τι ειχες μεσα, οπως και οι κατοχοι των τραπεζικων θυριδων δε μπορουν να αποδειξουν τι ειχαν οταν γινει διαρρηξη.

Αντικατασταση φακελου επιτρεπεται? αν ναι ειναι απλο λοιπον, ανοιγεις, βουτας οτι πολυτιμο βρεις ή οτι σε ενδιαφερει, κατοπιν μεταφερεις το υπολοιπο του φακελου/δεματος σε αλλο φακελο/δεμα και ξανακλεινεις. Και ουτε γατα , ουτε ζημια😄

Μόνο που αν μια εταιρια συνηθιζε αυτη την αλλαγη θα εμενε συντομα χωρις πελατες.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, rus είπε

Πριν σταλει ναι, μπορουν να ρωτησουν τι εχει μεσα. Αλλα δεν ηταν αυτη η περιπτωση που συζηταμε. Υποψιν οτι ειναι αλλο να ρωταν τι εχει μεσα, και αλλο να το ανοιγουν εν αγνοια σου αφου το παρεδωσες (ποσο μαλλον να κλεβουν κιολας το περιεχομενο).

Αρχικα εγω απαντησα στον Lakonizein επειδη παρεθεσε κατι που κατα τη γνωμη μου ειναι ασχετο με τη συζητηση.

Αυτο που παρεθεσε αφορουσε τον ελεγχο κατα την παραλαβη απο τον πελατη.

Εσυ καταλαβες κατι αλλο,οποτε δεν ειναι αυτη η περιπτωση που συζηταμε.

Σου εξηγω τι ισχυει σε αυτο που με ρωτας και εσυ μου απαντας παλι λες και εγω δεν εχω καταλαβει.

Μετα μου εξηγεις κατι αλλο.

Παμε λοιπον μια ανακεφαλαιωση.
Ειναι νομιμο να ελεγξουν το περιεχομενο του δεματος παρουσια του αποστολεα.

Ειναι  αλλο πραμα  να το ανοιξουν και να το ελεγξουν μονοι τους καποια στιγμη στην πορεια.

Ειναι επισης παρανομο να ανοιξουν το δεμα,να παρουν κατι και να το ξανακλεισουν.

Σε συνεχεια αυτου,δεν επιτρεπεται αντικατασταση φακελου και πραγματικα απορω που το συζηταμε αυτο.
Επικεντρωνομαι στην ( μη )  ενδεχομενη αποζημιωση γιατι μιλαω για ενα πολυ συγκεκριμενο περιστατικο.

Καμια εταιρια δεν "συνηθιζει" να το κανει αυτο,μιλαμε για μεμονωμενα περιστατικα απο υπαλληλους.
Αν μου απαντησεις παλι κατι ασχετο ειλικρινα δε θα σου απαντησω,δε μπορω να γινω πιο κατανοητος,μετα παμε στο οτι δε συνεννοουμαστε,συμφωνουμε οτι διαφωνουμε και προχωραμε.

 

 


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Αρχικα εγω απαντησα στον Lakonizein επειδη παρεθεσε κατι που κατα τη γνωμη μου ειναι ασχετο με τη συζητηση.

Αυτο που παρεθεσε αφορουσε τον ελεγχο κατα την παραλαβη απο τον πελατη.

Εσυ καταλαβες κατι αλλο,οποτε δεν ειναι αυτη η περιπτωση που συζηταμε.

Σου εξηγω τι ισχυει σε αυτο που με ρωτας και εσυ μου απαντας παλι λες και εγω δεν εχω καταλαβει.

Μετα μου εξηγεις κατι αλλο.

Παμε λοιπον μια ανακεφαλαιωση.
Ειναι νομιμο να ελεγξουν το περιεχομενο του δεματος παρουσια του αποστολεα.

Ειναι  αλλο πραμα  να το ανοιξουν και να το ελεγξουν μονοι τους καποια στιγμη στην πορεια.

Ειναι επισης παρανομο να ανοιξουν το δεμα,να παρουν κατι και να το ξανακλεισουν.

Σε συνεχεια αυτου,δεν επιτρεπεται αντικατασταση φακελου και πραγματικα απορω που το συζηταμε αυτο.
Επικεντρωνομαι στην ( μη )  ενδεχομενη αποζημιωση γιατι μιλαω για ενα πολυ συγκεκριμενο περιστατικο.

Καμια εταιρια δεν "συνηθιζει" να το κανει αυτο,μιλαμε για μεμονωμενα περιστατικα απο υπαλληλους.
Αν μου απαντησεις παλι κατι ασχετο ειλικρινα δε θα σου απαντησω,δε μπορω να γινω πιο κατανοητος,μετα παμε στο οτι δε συνεννοουμαστε,συμφωνουμε οτι διαφωνουμε και προχωραμε.

Δε νομιζω οτι δε καταλαβα κατι, ή οτι ειμαι εκτος θεματος. Απλα το ανελυσα.

Για να ελεγξουν το περιεχομενο παρουσια του αποστολεα πρεπει να το ανοιξουν, εχεις δει ποτε να γινεται αυτο? ή απλα το παιρνουν, τους πληρωνεις και φευγουν?

Προηγουμενως ειπες πως μπορουν να πουν οτι "απλα αλλαξαν το φακελο" για καποιο λογο. Τωρα λες οτι δεν επιτρεπεται?

Περι αποζημιωσης τα ειπαμε, δεν τιθεται θεμα γιατι ειναι αγνωστο το περιεχομενο, ισχυει μονο οτι προβλεπεται απο τους ορους για τη περιπτωση φθορας ή απωλειας.

 

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, rus είπε

Προηγουμενως ειπες πως μπορουν να πουν οτι "απλα αλλαξαν το φακελο" για καποιο λογο. Τωρα λες οτι δεν επιτρεπεται?

 

Οχι,δεν ειπα αυτο,απλα εσυ αυτο καταλαβες.

7 λεπτά πριν, rus είπε

Για να ελεγξουν το περιεχομενο παρουσια του αποστολεα πρεπει να το ανοιξουν, εχεις δει ποτε να γινεται αυτο?

Δεν ημουν μπροστα σε κατι τετοιο,σου ειπα οτι εχουν το δικαιωμα.

 

7 λεπτά πριν, rus είπε

ε νομιζω οτι δε καταλαβα κατι, ή οτι ειμαι εκτος θεματος. Απλα το ανελυσα.

Εισαι εκτος θεματος γιατι εγω απανταω σε κατι αλλο,εσυ μου απαντας σε κατι επισης αλλο και μετα προσπαθεις να μου εξηγησεις αυτο που δεν εχω καταλαβει,ενω εσυ δεν εχεις καταλαβει.Καταλαβες;Οχι;Καλα.

Επεξ/σία από StamTheMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

6 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Οχι,δεν ειπα αυτο,απλα εσυ αυτο καταλαβες.

Τα δικα σου λογια: Τροποι υπαρχουν πολλοι,ενας απο αυτους οτι  απλα αλλαξαν φακελο.Το voucher δεν θα ειχε κολληθει εξ αρχης,ανοιχθηκε ο φακελος και αντικατασταθηκε με αλλον και μετα κολληθηκε το voucher.
Αυτο θα ηταν το πιο σωστο σεναριο για να παρεις κατι

6 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Δεν ημουν μπροστα σε κατι τετοιο,σου ειπα οτι εχουν το δικαιωμα.

Kι εγω σου απαντησα οτι δε γινεται ποτέ κατι τετοιο διοτι οταν τους πας συσκευασμενο ενα δεμα δε το ανοιγουν να δουν τι εχει μεσα, το πολυ πολυ να ρωτησουν.

6 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Εισαι εκτος θεματος γιατι εγω απανταω σε κατι αλλο,εσυ μου απαντας σε κατι επισης αλλο και μετα προσπαθεις να μου εξηγησεις αυτο που δεν εχω καταλαβει,ενω εσυ δεν εχεις καταλαβει.Καταλαβες;Οχι;Καλα.

Βραχυκυκλωθηκες? 😄 χαλαρωσε, κουβεντα κανουμε και αναλυουμε το θεμα. Τι δεν εχω καταλαβει και γιατι ειμαι εκτος θεματος?

 

 

Επεξ/σία από rus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, rus είπε

Βραχυκυκλωθηκες? 😄 χαλαρωσε, κουβεντα κανουμε και αναλυουμε το θεμα. Τι δεν εχω καταλαβει και γιατι ειμαι εκτος θεματος?

Κατσε διαβασε παλι τι εχω γραψει,δε μπορω να στα εξηγησω παλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...