Προς το περιεχόμενο

Απενεργοποιηση θύρας lan σε modem.


veteranos123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Έχω μια απορία, στο modem zte h108ns μπορούμε να απενεργοποιήσουμε με κάποιον τρόπο τις θύρες ethernet ετσι ώστε να μην έχουν Internet αλλά το wifi να δουλεύει κανονικά?

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν πας πανω αριστερα στο interface setup και πατησεις lan σου βγαζει την παρακατω εικονα στην οποια σε αφηνει να τικαρεις οποιο lan θες εσυ.Λογικα αυτο κανει την δουλεια σου.Δεν το εχω δοκιμασει αλλα νομιζω ετσι γινεται.

post-193491-0-61179800-1428512145_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το είχα δοκιμάσει εχθες και το φωτάκι του lan δεν έσβησε καθως και δεν σταμάτησε το online game που έτρεχε στο pc. Τωρα εκανα αυτο που ειπες και αύριο που θα μπει πάλι το pc πανω (δεν είναι συνδεδεμένο πάντα) θα το δω. Ευχαριστώ για την απάντηση.

post-219161-0-28362800-1428513269_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που έκανες απενεργοποιεί απλά τον DHCP server για τη συγκεκριμένη θύρα. Αν το PC δεν αποσυνδεθεί/απενεργοποιηθεί για να «χάσει» τη διεύθυνση ή έχει στατική διεύθυνση IP, θα συνεχίσει να λειτουργεί κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλο πραγμα κλεινεις μια Lan για να μην παιζει σαν θυρα και αλλο κλεινεις τον dhcp για μια θυρα που ο αλλος αμα ξερει βαζει καρφωτα ip.εκτος αν μπορεις την θυρα να την βγαλεις εκτος internet και να γινει iptv θυρα η κατι αλλο κανοντας την assign σε αλλο vc επιτηδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω κλεινοντας το dhcp στην ουσία κοβω την ip? Το ατομο που χρησιμοποιεί το pc δεν γνωριζει απο καρφωτές ip κλπ

 

 

Παντως το modem του οτε δεν νομίζω να έχει την δυνατότητα για να κάνω ολες τις lan iptv

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν απενεργοποιησει τον dhcp server και αποσυνδεσει/συνδεσει το pc για να χασει ισα ισα την ip οπως ειπε ο φιλος παραπανω δεν κανει δουλεια θεωρητικα;Ασφαλως πρεπει να βολευει σαν τροπος για τον σκοπο που το θελει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω κλεινοντας το dhcp στην ουσία κοβω την ip? Το ατομο που χρησιμοποιεί το pc δεν γνωριζει απο καρφωτές ip κλπ

 

 

Παντως το modem του οτε δεν νομίζω να έχει την δυνατότητα για να κάνω ολες τις lan iptv

αμα ο αλλος δεν ξερει ναι κανεις δουλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν απενεργοποιησει τον dhcp server και αποσυνδεσει/συνδεσει το pc για να χασει ισα ισα την ip οπως ειπε ο φιλος παραπανω δεν κανει δουλεια θεωρητικα;Ασφαλως πρεπει να βολευει σαν τροπος για τον σκοπο που το θελει.

Κλεινοντας τον dhcp server και κάνοντας restart το pc όντως χάνει την σύνδεση, και με βολεύει αυτός ο τρόπος

 

 

 

Οπότε λύση βρέθηκε, ευχαριστώ παιδιά και καλό Πάσχα να χουμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλεινοντας τον dhcp server και κάνοντας restart το pc όντως χάνει την σύνδεση, και με βολεύει αυτός ο τρόπος

 

 

 

Οπότε λύση βρέθηκε, ευχαριστώ παιδιά και καλό Πάσχα να χουμε

απλα οπως ειπαμε αν  ο αλλος ξερει θα το ξεπερασει ευκολα το προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...