Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρικό μοτέρ σε τέντα


original911

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το μοτέρ δεν υποδηλώνει απαραίτητα βαρεμάρα (το μοτέρ στην τέντα εννοώ γιατί μοτέρ στη σούβλα του αρνιού ξεκάθαρα αυτό σημαίνει ;) ) αλλά μάλλον θέμα πρακτικότητας.

Ειδικά αν το μπαλκόνι είναι ανατολικό ή δυτικό που σημαίνει ότι το καλοκαίρι το βαράει ο ήλιος είτε από το πρωί ως το μεσημέρι είτε από το μεσημέρι και μετά, μάλλον θα καταλήξεις να έχεις την τέντα μονίμως κάτω αφού είναι μάλλον απίθανο να μπαίνει κανείς στο τριπάκι του καθημερινού ανεβοκατεβάσματος. Στον δρόμο μου όλοι εχουν κατεβασμένες τις τέντες συνέχεια πράγμα που είναι μάλλον χαζό αφού και θέα  χάνεις πχ το βραδάκι αλλά και το αεράκι.

Θεωρώ από τις καλύτερες επιλογές μου το ότι έβαλα την κεντρική τέντα με μοτέρ (ενώ για παράδειγμα δεν θα ψηνόμουν ποτέ για μοτέρ σε ρολά παραθύρων).

Πέρα από το μοτέρ που μπαίνει μέσα στον κύλινδρο και είναι και η καλύτερη αισθητικά επιλογή υπάρχουν και retrofit λύσεις, λίγο πιο ογκώδεις στο μάτι όπως αυτή

Phoenix_WT_eksotrika_moter_me_xeirokinis

 

με βασικό πλεονέκτημα ότι συνεχίζουν να παρέχουν την δυνατότητα χειροκίνητης λειτουργίας (πχ διακοπή ρεύματος)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μοτέρ δεν υποδηλώνει απαραίτητα βαρεμάρα (το μοτέρ στην τέντα εννοώ γιατί μοτέρ στη σούβλα του αρνιού ξεκάθαρα αυτό σημαίνει ;) ) αλλά μάλλον θέμα πρακτικότητας.

Ειδικά αν το μπαλκόνι είναι ανατολικό ή δυτικό που σημαίνει ότι το καλοκαίρι το βαράει ο ήλιος είτε από το πρωί ως το μεσημέρι είτε από το μεσημέρι και μετά, μάλλον θα καταλήξεις να έχεις την τέντα μονίμως κάτω αφού είναι μάλλον απίθανο να μπαίνει κανείς στο τριπάκι του καθημερινού ανεβοκατεβάσματος. Στον δρόμο μου όλοι εχουν κατεβασμένες τις τέντες συνέχεια πράγμα που είναι μάλλον χαζό αφού και θέα  χάνεις πχ το βραδάκι αλλά και το αεράκι.

Θεωρώ από τις καλύτερες επιλογές μου το ότι έβαλα την κεντρική τέντα με μοτέρ (ενώ για παράδειγμα δεν θα ψηνόμουν ποτέ για μοτέρ σε ρολά παραθύρων).

Πέρα από το μοτέρ που μπαίνει μέσα στον κύλινδρο και είναι και η καλύτερη αισθητικά επιλογή υπάρχουν και retrofit λύσεις, λίγο πιο ογκώδεις στο μάτι όπως αυτή

Phoenix_WT_eksotrika_moter_me_xeirokinis

 

με βασικό πλεονέκτημα ότι συνεχίζουν να παρέχουν την δυνατότητα χειροκίνητης λειτουργίας (πχ διακοπή ρεύματος)

Καλό φαίνεται αυτό αν δεν κάνω λαθος κουμπώνει επάνω και το περιστρέφει..?Δεν το βρίσκω πάντως στο site.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 χρόνια αργότερα...
Στις 12/4/2015 στις 11:15 ΜΜ, .::NikoS::. είπε

Έλα ευρηκα αυτο που ελεγα παραπανω

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=77772

Πάνω που έψαχνα τρόπο για να φτιάξω το μοτέρ.... έπεσα πάλι στο ποστ μου χαχαχ

Στις 12/4/2015 στις 11:15 ΜΜ, .::NikoS::. είπε

Έλα ευρηκα αυτο που ελεγα παραπανω

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=77772

Πάνω που έψαχνα τρόπο για να φτιάξω το μοτέρ.... έπεσα πάλι στο ποστ μου χαχαχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...