Προς το περιεχόμενο

Χαρτογράφηση VDSL στην Ελλάδα.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 150
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ πάντως που είμαι Νίκαια ο Δήμαρχος έχει αναφέρει ότι όντως γίνονται εργασίες για οπτικές ίνες κτλ και από τότε η γραμμή μου από τα 14mbps κλειδώνει στα 8mbps. Για κάποιο λόγο με έχουν συνδέσει άλλου μάλλον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι (είμαστε) συνδεδεμένοι στην πάντα ίδια καμπίνα (άσχετα αν έχει ή όχι αναβαθμισθεί) και αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει.

Αυτό που αλλάζει με τις αναβαθμίσεις είναι μόνο οι συνδέσεις VDSL που μεταφέρονται (θα μεταφερθούν) στο DSLAM της νέας καμπίνας.

Οι συνδέσεις ADSL θα εξακολουθούν να παρέχονται αποκλειστικά από το αστικό κέντρο. Πιθανόν πολύ αργότερα να αλλάξει αυτό, αλλά όχι τα προσεχή 2-3 χρόνια.

 

Αν μετά τις εργασίες αναβάθμισης των καμπίνων στην περιοχή σου, έχεις πρόβλημα στον συγχρονισμό, δώστο βλάβη στον πάροχό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Παίζει να με βρίσετε, αλλά με βάση τον χάρτη θέλω να κάνω μια ερώτηση.
Με ανέφεραν από την δουλειά ότι υπάρχει κάποιος χάρτης(ή .zip?) στο οποίο έχει τις καμπίνες και από πάνω την ημερομηνία που
θεωρητικά θα ενεργοποιηθεί το VDSL μέσω αυτής.
Και ρωτάω, ισχύει κάτι τέτοιο?

Υ.Γ βρίστε με ελεύθερα ή διαγράψτε το αν ειναι τέρμα offtopic :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Υπάρχουν .zip για το πότε χοντρικά θα αναβαθμιστούν οι καμπίνες για να υποστηρίζουν vectoring, όχι για το πότε θα δωθεί διαθεσιμότητα στο κοινό. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν .zip για το πότε χοντρικά θα αναβαθμιστούν οι καμπίνες για να υποστηρίζουν vectoring, όχι για το πότε θα δωθεί διαθεσιμότητα στο κοινό. :(

Α κατάλαβα ρε συ, thanks. 

Παρόλα αυτά αν δεν σου είναι κόπος μπορείς να ποστάρεις το λινκ ή αν δεν επιτρέπεται εδώ σε pm?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ασε Θρεσόπαιδο δεν είμαι σε καμιά λίστα.

Εχουν αφήσει όλο το κέντρο της Λάρισας (3x3 το πολύ χιλιόμετρα) χωρίς vdsl οι άχρηστοι των αχρήστων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το πιστεύω ακόμη αλλά από σήμερα δίνει VDSL η Wind σε Νέα Ιωνία και συγκεκριμένα τέρμα Περισσό κοντά σε Βείκου. Μέχρι στιγμής η περιοχή είχε μεγάλο πρόβλημα με ακραίο δίκτυο - προσωπικά κλείδωνα σε 3Mbit και οι καλύτεροι γείτονες στα 4/5Mbit max.

Ήδη έκανα αίτηση και μου είπαν σε 10 εργάσιμες. Μακάρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ασε Θρεσόπαιδο δεν είμαι σε καμιά λίστα.

Εχουν αφήσει όλο το κέντρο της Λάρισας (3x3 το πολύ χιλιόμετρα) χωρίς vdsl οι άχρηστοι των αχρήστων.

Ούτε τα κέντρα της Αθήνας/Θεσσαλονίκης που έχουν πολλαπλάσιους υποψήφιους πελάτες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε Θρεσόπαιδο δεν είμαι σε καμιά λίστα.

Εχουν αφήσει όλο το κέντρο της Λάρισας (3x3 το πολύ χιλιόμετρα) χωρίς vdsl οι άχρηστοι των αχρήστων.

Στον χάρτη βλέπω ότι το κέντρο της Λάρισας καλύπτεται από 3 περιμετρικά αστικά κέντρα και μάλιστα η απόσταση με τα 2 εξ αυτών είναι πολύ μικρή. Ως γνωστόν δεν αναβαθμίζονται οι καμπίνες (απαγορεύεται με τον ισχύοντα κανονισμό) έως τα 550 μέτρα περιμετρικά των αστικών κέντρων.

 

Επιπρόσθετα οι πάροχοι δεν αιτήθηκαν (άρα ανέλαβαν) το σύνολο των καμπίνων (πάνω από τα 550 μέτρα) αλλά ποσοστό αυτών. Οι λόγοι επιλογής, μας είναι άγνωστοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλεποντας στον χαρτη οτι σε ολοκληρο το μενιδι και λεω ολοκληρο γιατι δεν τον λες και μικρο δημο,οτι για να παρεις vdsl μπορεις μονο απο το αστικο κεντρο δεν ξερω αν ειναι για γελια η για κλαματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...