Προς το περιεχόμενο

Χαρτογράφηση VDSL στην Ελλάδα.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολυ ωραία προσπαθεια και οργάνωση αλλά ,

 

1) Προτείνω να δεχεται την καταχώρηση μόνο με αριθμό καμπίνας και στίγμα στο χάρτη. Δεν ειναι αναγκαία η φωτογραφία. Το στατιστικό μας ενδιαφέρει πρωτίστως.

 

2) Θα μπορουσε οπως εγραψα και στο ADSLgr να δέχεται απευθείας link απο google maps με την καμπίνα ;

 

Αν ειναι εφικτό το δευτερο θα εχουμε και φωτογραφία και με ενα copy paste απο το λινκ του google maps θα ανεβάζουμε αμέσως.

 

Νομιζω οτι ειναι αποτρεπτικό για κάποιον να ανεβάζει κάθε φορά φωτογραφία απο την καμπίνα που βρήκε.

 

Το έχω προτείνει από τότε που άνοιξε το νήμα, αλλά, δυστυχώς, ο ts δεν το δέχτηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 150
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το έχω προτείνει από τότε που άνοιξε το νήμα, αλλά, δυστυχώς, ο ts δεν το δέχτηκε.

το καταλαβαίνω αλλά ειναι στην ευχέρεια του ts.

 

Ωστόσο εχει γίνει εξαιρετική δουλειά και αν συμμετέχουν ενεργά περισσότερα άτομα θα διευκολύνει και αρκετό κόσμο.

 

Το θέμα της φωτογραφίας αν δεν μπορεί να παρακαμφθεί θα μπορούσαμε να βάζουμε μια Generic 2πλοφιλη ή τριφιλη καμπίνα (αναλογα το είδος της καμπίνας μας) χωρίς αριθμό.

 

Αργότερα εαν προκύψει και περνάμε απο το μέρος χωρίς αμάξι κάνουμε ενα edit και βάζουμε και τις φωτογραφίες.

 

Στην Νέα Πεντέλη που ηταν απο τις πρώτες περιοχές το καλοκαίρι του 2013 που δώθηκε διαθεσιμότητα δεν εχει συμπληρώσει κανεις καμπίνα..

Εχει αρκετές μέχρι πάνω στο βουνό.

 

Μόλις περάσω θα τις καταγράψω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω καταγράψει τις θέσεις των νέων καμπινών σε δύο δήμους της Αττικής αλλά δεν μπορώ να τις αναρτήσω επειδή δεν έχω φωτο.

Φαίνεται αστείο, αφού έχω στοιχεία για δίφυλλες και τρίφυλλες, αλλά ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα, βρισκομαι στο Γαλατσι και απέναντι από το σπίτι μου έχει τοποθετηθεί καινούρια καμπινα από τον Ιούλιο. Φαίνεται και στο fttxgr.eu . Επισης και στο site της inalan δείχνει ότι καλύπτεται το οικοδομικο τετράγωνο στο οποίο είναι το σπίτι μου. Παρα ολα αυτα ο ΟΤΕ λέει ότι το VDSL δεν είναι διαθέσιμο ακόμη. Υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε να μάθω ποτέ επιτέλους θα γίνει διαθέσιμο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για οποιόν ενδιαφέρεται μπήκαν καμπίνες στη Ν.Ιωνία στην περιοχή πάνω από το δημοτικό γήπεδο (Ικαρος). Αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες inbox για ενημέρωση του χάρτη η ότι άλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Μπήκαν αρκετές νέες καμπίνες(4 μέτρησα σε μία βόλτα που έκανα) στην περιοχή του Άνου Λόφου Αξιωματικών. Θα προσπαθήσω να τις καταγράψω και να τις περάσω στο fttxgr.eu

 

Πάντως διαθεσιμότητα δεν υπάρχει ακόμα για vdsl και με βάση κάποιες πληροφορίες που είχα θα πάει για Q1/2017.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Θελω να κανω μια ερωτηση,εχω ακριβως απεναντι απο το σπιτι μου καινουργια καμπινα.Αυτο σημαινει οτι αν βαλω 30αρι Vdsl "κανονικα" πρεπει να πιανω το λιγοτερο 28 ή δεν εχει να κανει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να κανω μια ερωτηση,εχω ακριβως απεναντι απο το σπιτι μου καινουργια καμπινα.Αυτο σημαινει οτι αν βαλω 30αρι Vdsl "κανονικα" πρεπει να πιανω το λιγοτερο 28 ή δεν εχει να κανει?

 

Καλησπέρα,

 

εαν η καμπίνα που αναφέρεις είναι αυτή που σε εξυπηρετεί τότε ναι.

http://fttxgr.eu/faq?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και απο εμενα. Εβαλα προσφατα VDSL 50 (forthnet). Ειμαι κυριολεκτικα περικυκλωμενος απο καμπινες στην Αλεξανδρουπολη. Καθε 2 τετραγωνα και καμπινα. Δε ξερω, αλλα μοιαζει λες και δεν εχουν τι να κανουν σε αυτη την πολη.

Στο speedtest βλεπω αυτα:

 

5777511695.png

 

Απο steam εχω δει ταχυτητες Download ~5.8mb/sec. Notbad.jpg! 

 

Τα 30ms που λεει μου δειχνει οτι με κλασανε απο τη φορθνετ οταν τους ειπα για fastpath, ετσι δεν ειναι; Μιλησα με το τεχνικο τμημα την Πεμπτη. Μου ειπαν 24 ωρες για να περαστω, και οτι θα ενημερωθω και με μηνυμα (lolwut? ).

Εχουν περασει πολλες παραπανω. 

Υπαρχει τροπος αλλος να ελεγξω; Αν και νομιζω οτι οντως με κλασανε.

 

Meanwhile 

http://fttxgr.eu/map

πηγαινετε Αλεξανδρουπολη. 2 τελευταιες τις εβαλα εγω. Δεν υπηρχαν στο χαρτη (εδω πανω που ειμαι λογικο ειναι...). Λειπει αλλη μια που δε ξερω αν λειτουργει (εχω δει κατα καιρους τεχνικους του ΟΤΕ εκει απ'εξω).Θα την φωτογραφισω συντομα (ολο βραδυ περναω και ξεχναω )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...