Προς το περιεχόμενο

Google: Ξεκλειδώστε το android smartphone σας με τη φωνή σας


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πάλι δεν πιστεύω ότι είναι τρομακτικό. Απλά πιστεύω ότι όλα αυτά είναι απλά η φυσική εξέλιξη των πραγμάτων. Φαντάζομαι ότι παρόμοιες σκέψεις θα έκαναν άνθρωποι όταν εφευρεθηκε το τηλέφωνο, η τηλεόραση, οι δορυφόροι και όλα τα υπόλοιπα που σήμερα θεωρούμε δεδομένα. Το πως θα χρησιμοποιήσουμε μια τεχνολογία πιστεύω εξαρτάται από εμάς. Ό,τι γίνεται για τη διευκόλυνση μας εγώ το βρίσκω ευπρόσδεκτο. Δεν ξέρω βέβαια που θα κάτσει η μπίλια στο τέλος. Αλλά αν κάτσει σε λάθος νούμερο, θα πω ήμασταν βλάκες εμείς που δεν εκμεταλευτηκαμε την ευκαιρία που μας δόθηκε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..δεν ειμαι τεχνοφοβικος οπως νομιζω και ο καθενας που συμμετεχει σε αυτο το φορουμ, απλα οπως σε ολα τα πραγματα, υπαρχουν πολλαπλες αναγνωσεις και τουλαχιστον νομιζω οτι οφειλουμε να ημαστε και ολιγον σκεπτικιστες οταν απολαμβανουμε τα ψηφιακα μας καλουδια. Απλα προβληματιζομαι..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά όπως το face unlock θα έχει εκμάθηση αλλά και πάλι δεν είναι ασφαλές γιατί είναι όσο απλό είναι κάποιος να σε τραβήξει ένα βίντεο να μιλάς... Το καλύτερο μακράν είναι το knock code και μακάρι να το παίρναν και μη lg κινητά...

το παίρνουν σε xperia z2  το εχω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αν δεν έχεις προφορά θα παλεύεις μια ώρα hahah :P

Μη το γελας καθολου. Δεν χρησιμοποιω τη φωνητικη αναζητηση μονο και μονο γιατι πιο γρηγορα πληκτρολογω οτι θελω απο το να καταλαβει το ταμπλετ το "ΟΚ GOOGLE".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε Samsung γίνεται εδώ και 2 χρόνια τουλάχιστον και χαμπαρι δεν πήρατε οι τεχνοφοβικοί.

 

Όσο για το Ok Google λειτουργεί πολύ καλά. Κι εγώ νόμιζα οτι δεν λειτουργεί μέχρι που το προφερε ο ξάδερφος μου κάτοικος εξωτερικού ομιλων την αγγλική σε μητρικό επίπεδο και μου έμαθε τον τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε Samsung γίνεται εδώ και 2 χρόνια τουλάχιστον και χαμπαρι δεν πήρατε οι τεχνοφοβικοί.

 

Όσο για το Ok Google λειτουργεί πολύ καλά. Κι εγώ νόμιζα οτι δεν λειτουργεί μέχρι που το προφερε ο ξάδερφος μου κάτοικος εξωτερικού ομιλων την αγγλική σε μητρικό επίπεδο και μου έμαθε τον τρόπο.

Καλά και με ελληνική προφορά να μιλήσεις αγγλικά σε καταλαβαίνει.

 

Το καλύτερο κλείδωμα πάντως που έχω δει σε android είναι το knock code. Απλό και δουλεύει, τα υπόλοιπα με φωνές, αποτυπώματα, σπέρματα είναι ανούσια για ένα μέσο άνθρωπο που απλά δε θέλει να του σκαλίζουν το κινητό

 

Και μετά ακολουθεί το pattern, αλλά το knock νομίζω οτι είναι ακόμα πιο φυσικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...