Προς το περιεχόμενο

Νέο Lumia 540 Dual SIM από την Microsoft


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@LLLEFTERIS

 

Ναι αυτό σου είπαν,

έχει και HERE, και Sygic, και Navigon, και το αδελφό Garmin και πόσα άλλα.

Και το HERE θα είναι δωρεάν ό,τι κι αν συμβεί με αγοραπωλησίες της εταιρείας από τη Nokia, διότι η MS πληρώνει δικαιώματα ως licensee.

 

Αν μη τι άλλο,

τα WP δε μπορείς να τα κατηγορήσεις για το GPS.

 

Και μάλιστα για κάποιον που θέλει και πλοήγηση,

το γεγονός ότι φοράνε Qualcomm soc σημαίνει πως θα έχεις παντού και πάντοτε άμεσο και άψογο δορυφορικό στίγμα,

 

όταν με τον Κινέζο που λες στα 150 γιούρια θα πάρεις το πιθανότερο από ένα chipset αμφίβολης λειτουργικότητας ως προς το gps.

 

(Άσε που το Lumia 540 δεν πρόκειται να παίζει στα 150€ ενώ θα έχεις και ευρωπαϊκή υποστήριξη.)

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παντως ότι και να λέμε είναι ένα πολύ καλό entry-level lumiάκι για αυτούς που θέλουν είτε μια δεύτερη συσκευή ή μια πολύ casual πρώτη. Στοχεύει ξεκάθαρα στο κομμάτι της αγοράς 15-22 χρονών. Είναι αρκετά όμορφο εμφανησιακά και η 5άρα μπροστινή είναι μούρλια. Εάν είχε καλύτερη ανάλυση και μια πιο σοβαρή πίσω κάμερα θα το σκεφτόμουν σοβαρά για να το τσιμπήσω αλλά προφανώς εάν τα είχε αυτά θα έπαιζε σε άλλο price range και θα πήγαινε προς το mid-level.

Tώρα για το Αndroid vs Windows Phone ας μην συγκρίνουμε τα αγγούρια με τις μπανάνες. Θετικά έχει το μεν, άλλα πλεονεκτήματα έχει kai το δε. Ξέρουμε όλοι ποιος έχει τι και ανάλογα διαλλέγει ο καθένας μας. Δεν χρειάζεται το ξεκατίνιασμα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει τσακωθεί η Microsoft με τους δεκαδικούς αριθμούς; Είτε θα βγάζει μικρά smartphones στις 4 ίντσες (435, 532) είτε παντοφλέ στις 5"+ (540, 535, 640, 640xl). 

Ψήνομαι να πάρω ένα κάποια στιγμή, αλλά θα προτιμούσα κάτι στο ενδιάμεσο...

Eγώ που έχω το Lumia 920 με 4,5" οθόνη έχει οριακά μικρότερο μέγεθος από το βαρβάτο Lumia 930 που έχει 5". Και γι αυτό ευθύνεται το γεγονός ότι καταφέραν να αύξησουν το screen-to-body ratio (το 920 έχει 62.5% ενώ το 930 έχει 70.9%). Δεν είναι τόσο παντοφλέ όσο νομίζεις. Βέβαια αυτό είναι προσωπική άποψη του καθενός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβό κινητό για αυτά που προσφέρει. Στην χειρότερη τον Snapdragon 400 έπρεπε να είχε.

Για το here maps θα συμφωνήσω και εγώ ότι είναι για κλάματα. Έχω Lumia 920 και oneplus one. Το λουμια το τρώει η σκόνη βέβαια. Μια τελευταία σημείωση... Nova launcher με απενεργοποιημενα τα εφέ κίνησης τα wp φαίνονται πιο αργά και απ το replay. Δεν υπάρχει επιστροφή. Μακάρι να υπήρχε κάτι αντίστοιχο και στα wp ή έστω να μπορείς να πατάς επιλογές χωρίς να περιμένεις να τελειώσει το εφέ κίνησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπα εκτος απο το προγραμμα της Nokia ειχα το 925 και το δουλεψα το here maps και μπροστα στο Navigon και το Sygic ειναι για κλαματα.

 

Και μην ξεχναμε οτι πολλοι προτιμουν Android γιατι εχει καταστημα με προγραμματα ο θειος. B)

πληροφοριακα για να ξερεις το here maps με το navigon αυτη τη στιγμη τουλαχιστον,ειναι ισα.Kαι επειδη το δουλευω στη δουλεια μου προτιμαω το here

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν το δοκίμασες εσύ, χωρίς να έχεις ιδέα από WP, πιθανότατα δεν θα είχες κάνει ούτε μια αναβάθμιση στους χάρτες ούτε θα είχες κατεβασει τα ελληνικά μαπς.

 

Εδώ πέρα κανανε σαν παλαβοί στο ινσομνια οι αντροινταδες-αιφοναδες όταν ήρθε η beta στα store σας, τι μας λες εσύ;

 

Αφού λοιπόν σου αρέσει να ψωνίζεις από τον θείο και να χρησιμοποιείς 3 διαφορετικά GPS επειδή δεν έχεις 1 καλό που να κάνει την δουλειά, μείνε στο αντροιντ και μην γραφεις ότι να ναι.

 

Rip

 

Και στον υπολογιστη δουλευω δυο προγραμματα επεξεργασιας βιντεο το Adobe Premiere και το Sony Vegas ειναι και αυτα μαπα για αυτο δουλευω δυο διαφορετικα προγραμματα για επεξεργασια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά επιλογή μου πλέον για αγορά κινητού είναι το store αλήθεια με τι player παίζετε video,mp3 στο wp

Mxplayer και onemusic αντιστοιχα. Το onemusic το βρισκω πιο βολικο απο τη μαμα εφαρμογη.

 

Αξιζει το 540 για αντικατασταση του 620 μου ή να περιμενω για κατι παραπανω οταν βγουνε τα 10?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά επιλογή μου πλέον για αγορά κινητού είναι το store αλήθεια με τι player παίζετε video,mp3 στο wp

 

ccplayer για video https://www.windowsphone.com/el-gr/store/app/ccplayer/877817e5-2496-4e1f-a2f8-8f92ef829a83

 

Find My music Too για mp3 https://www.windowsphone.com/el-gr/store/app/find-my-music-too/08e736b9-f195-4b7a-b1cb-388e2483f218

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mxplayer και onemusic αντιστοιχα. Το onemusic το βρισκω πιο βολικο απο τη μαμα εφαρμογη.

 

Αξιζει το 540 για αντικατασταση του 620 μου ή να περιμενω για κατι παραπανω οταν βγουνε τα 10?

εγώ μετά το 620 πήγα στο 640xl

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο...αλλα το 640 που περιμενω ποτε θα το δουμε;

το 640 να δουμε

Όσοι θέλουν τον 640 η 640xl υπάρχουν στο nok-shop και μπορείτε είτε να πάτε στο κατάστημα, είτε να κάνετε παραγγελία ονλαιν όπως έκανα εγώ.

 

Σχετικά με την είδηση, πολύ καλά νέα.. Να γεμίσουν τα μαγαζιά με Lumia να "ξεβρωμίσει" ο τόπος από τις μουφες μάρκες του αντροιντ με τα 100 ευρώ που λαγκαρουν από το πρώτο δευτερόλεπτο χρήσης.

Απίστευτο πάντως. Πώς και το πουλάει στα 170 μόνο ,τη στιγμή που στο Γερμανικό άμαζον έχει 185?

Με βάζει σε σκέψεις να το πάρω καθώς το 'χα σταμπάρει λόγω μπατταρίας κυρίως σε σχέση με τα άλλα lumia.

Το μαγαζάκι είναι αξιόπιστο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απίστευτο πάντως. Πώς και το πουλάει στα 170 μόνο ,τη στιγμή που στο Γερμανικό άμαζον έχει 185?

Με βάζει σε σκέψεις να το πάρω καθώς το 'χα σταμπάρει λόγω μπατταρίας κυρίως σε σχέση με τα άλλα lumia.

Το μαγαζάκι είναι αξιόπιστο?

Πολύ αξιόπιστο.

Powered by Nokia care

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περίπου ενάμιση χρόνο μάλλον θα αλλάξω smartphone. Τώρα με το 635, όλα είναι τέλεια. Έχει πάρει Denim Update και θα πάρει και Windows 10.

Να ρωτησω κάτι; Μετά τα 10 οι συσκευές με 512 MB ram λέτε να πάρουν αν βγουν Windows 10.1 ή 12

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...