Προς το περιεχόμενο

Αγορά και ρυθμίσεις VDSL Dual Band


le_los13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδία! Θα ήθελα τη βοήθειά σας σε κάτι. Εδω και 1 μήνα έχω βάλει VDSL 50 από τον ΟΤΕ! Μου έδωσαν ένα Speedport W 724V Type Ci το οποίο μπορεί να εκπέμπει 2.4 Ghz ή 5 Ghz... Παρατήρησα ότι στα 2.4 η ταχύτητα είναι μεταξύ 30-35 ενώ στα 5ghz είναι στα 46 συνήθως . Το upload δεν είχε τεράστια διαφορά σε καμία από τις δυο συχνότητες. Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορεί να εκπέμπει ταυτόχρονα και τις δύο έτσι για να δουλέψει ο εκτυπωτής για παράδειγμα θα πρέπει να αλλάζω συχνότητα.

Υπάρχει κάποιο modem/router να μου προτείνεται που να το κάνει αυτό ; Δεν ξέρω από διαδικτυακά (πέρα από το να μπαίνω στο μενου για τα πολύ βασικά) οπόταν με απλές οδηγίες εαν χρειαστούν.

Έχω συνδεδεμένα αρκετά πράγματα στο δίκτυο όπως AppleTV, NAT, Blu-Ray, TV, Philips Hue και ασύρματα τον εκτυπωτή. Οπόταν ίσως πάρω και gigabit switch και θα ήθελα νa είναι και το modem συμβατό με gigabit ethernet. Αλλά εδώ δεν ξέρω αν πρπ να πάρω modem ή ρούτερ γίαυτό και χρειάζομαι βοήθεια.

Τέλος επειδή έχω ένα παλιό ZTE ZXHN H108NS του ΟΤΕ και ένα Thomson TG782 της CYTA προσπάθησα με κάποιες πολύπλοκες οδηγίες που βρήκα με ΑΠΟΤΥΧΙΑ να μετατρέψω το ένα σπό αυτά σε repeater (για να έχω και την 2.4 συχνότητα)

 

Υποψήφια:
http://www.public.gr/product/perifereiaka/networking/adsl-modem-router/asus-wireless-dual-band-gigabit-dsl-ac68u-modem-router-asyrmato-modem-router-1300-mbps/prod7360477pp/

 

http://www.public.gr/product/perifereiaka/networking/adsl-modem-router/tp-link-td-w9980-wireless-dual-band-gigabit-vadsl2-plus-modem-router-asyrmato-modem-router-300mbps/prod6850099pp/

 

http://www.public.gr/product/perifereiaka/networking/adsl-modem-router/tp-link-ac1750-wireless-dual-band-gigabit-adsl2-plus-modem-router-asyrmato-montem-royter/prod6280037pp/

Επεξ/σία από le_los13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το αρχικο σου router ειναι πχ 192.168.1.254 πρεπει να βαλεις το δευτερο Router σε αλλη ip πχ 192.168.1.253 και να κλεισεις τον dhcp>μετα εισαι ετοιμος.προτιμησε το 782 της cyta μεχρι να στο παρουν πισω.και το zte θα στο παρουν.το gigabit ethernet θα βοηθησει μονο σε μεταφορα αρχειων και οχι στο θεμα ιντερνετ.επισης μπορεις μια συσκευη που θελεις να εχει full ταχυτητα.να ειναι με καλωδιο ethernet και οχι wireless.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία θα το προσπαθήσω ξανά με τις οδηγίες που μου είπες. Κάποιο modem/router εκτός από αυτο που πρότεινε ο φίλος μπορείς να μου προτείνεις; Θα χρειαστώ μελλοντικά το gigabit σίγουρα απλά νομίζω ότι καλύτερα να πάρω ένα dual band από τώρα για να μην έχω έξτρα μπρίζα (έχω ήδη αρκετές) και να μην τρέχω μετά πάλι όταν μου ζητήσει ο οτέ ή η cyta το μοντεμ... Σας ευχαριστώ πάντως και τους δύο για τις απαντήσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Draytek δεν παιζει ταυτοχρονα.μετα σε Netgear ή asus Μπορω να σκεφτω.δες και το tp link 9980 (vdsl router)

Το TP-Link θα μπει στη θέση αυτού το οτέ? ή προυποθέτει να συνδεθεί με αυτό του οτέ? Στο public πάντως γράφουνε ότι είναι modem/router άρα "πετάω" αυτό του οτέ και έχω μόνο αυτό σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το TP-Link θα μπει στη θέση αυτού το οτέ? ή προυποθέτει να συνδεθεί με αυτό του οτέ? Στο public πάντως γράφουνε ότι είναι modem/router άρα "πετάω" αυτό του οτέ και έχω μόνο αυτό σωστά?

σωστα..εκτος αν θες να πας σε σκετο ρουτερ και να κανεις bridge του οτε που δεν βρισκω νοημα.το να γλυτωσεις 10-15 ευρω και να μπλεξεις με 2 συσκευες δεν ειναι οτι καλυτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Το πήρα σήμερα τo TP-LINK TD-W9980.και κατάφερα να το συνδέσω επιτέλους. Έχω ενεργοποιημένες και τις δύο συχνότητες plus και ένα δίκτυο Guest. Έχει πέσει δηλαδή η ταχύτητα κατεβάσσματος από τα 4999 που ειχα με το ρουτερ του ΟΤΕ. Δεν ξέρω αν πρέπει να κάνω κάτι στις ρυθμίσεις...

 

Στα 2.4 με speedtest έχω γύρω στο 36/4.5. Στα 5 Ghz έχω γύρω στα 38/4.5 ενω πριν επιανα 46 εδω. :/

 

post-115809-0-98757100-1430175962_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Το πήρα σήμερα τo TP-LINK TD-W9980.και κατάφερα να το συνδέσω επιτέλους. Έχω ενεργοποιημένες και τις δύο συχνότητες plus και ένα δίκτυο Guest. Έχει πέσει δηλαδή η ταχύτητα κατεβάσσματος από τα 4999 που ειχα με το ρουτερ του ΟΤΕ. Δεν ξέρω αν πρέπει να κάνω κάτι στις ρυθμίσεις...

 

Στα 2.4 με speedtest έχω γύρω στο 36/4.5. Στα 5 Ghz έχω γύρω στα 38/4.5 ενω πριν επιανα 46 εδω. :/

 

attachicon.gifScreen Shot 2015-04-28 at 2.05.46 AM.png

το 4999 που εγινε 4997 ειναι απολυτως φυσιοολογικο και ειναι ταχυτητα ανεβασματος οχι κατεβασματος.απο εκει και περα δες για firmware και παιξε με τα καναλια μηπως πετυχεις κατι καλυτερο με το wifi.Καθε ρουτερ εχει διαφορετικο wifi chipset.Θα μπορουσε να μπει και το παλιο του οτε πανω σαν ap αλλα θα μπλεξεις με πολλες συσκευες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήταν πρόβλημα της καλωδιώσης του σπιτιού (παράλληλη σύνδεση) και ήρθε ο τεχνικός του οτέ για να το δεί και μου αποσύνδεσε την πρίζα του δωματίου για να δουλεύει μόνο αυτή στο σαλόνι. Έτσι λύθηκε το θέμα και πλέον έχω τις ταχύτητες που είχα. 5 up και 46-47 down.

Να σημειωθεί ότι ο ΟΤΕ έσα σε 3 μέρες προσπάθησε με 2 τρόπους να βρει το πρόβλημα και την 3η μέρα ήρθε ο τεχνικός και το έφτιαξε. Οπόταν δίνω ένα + και στον ΟΤΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήταν πρόβλημα της καλωδιώσης του σπιτιού (παράλληλη σύνδεση) και ήρθε ο τεχνικός του οτέ για να το δεί και μου αποσύνδεσε την πρίζα του δωματίου για να δουλεύει μόνο αυτή στο σαλόνι. Έτσι λύθηκε το θέμα και πλέον έχω τις ταχύτητες που είχα. 5 up και 46-47 down.

Να σημειωθεί ότι ο ΟΤΕ έσα σε 3 μέρες προσπάθησε με 2 τρόπους να βρει το πρόβλημα και την 3η μέρα ήρθε ο τεχνικός και το έφτιαξε. Οπόταν δίνω ένα + και στον ΟΤΕ.

το εχω γραψει σε πολλα θεματα αλλα οκ το γραφω και εδω γενικα για να ξερεις

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

αυτη ειναι η σωστη καλωδιωση.για το vdsl ειναi must.για το adsl δεν ειναι υποχρεωτικη αλλα ναι καλο θα ηταν αν μπορει καποιος να την κανει ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...