Προς το περιεχόμενο

Με οθόνη Quantum Quad HD το νέο LG G4


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλα διαβασε display mate ρε φιλε τι μου λες για κυτταρα και αρλούμπες τωρα.Εκει εχουν κανει αναλυση της οθονης διαβασε και πες μου αν το συμπερασμα που βγαζεις είναι πως δεν εχει σημασια.Aπο επιστήμονες του wikipedia εχουμε χορτασει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 146
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλα διαβασε display mate ρε φιλε τι μου λες για κυτταρα και αρλούμπες τωρα.Εκει εχουν κανει αναλυση της οθονης διαβασε και πες μου αν το συμπερασμα που βγαζεις είναι πως δεν εχει σημασια.Aπο επιστήμονες του wikipedia εχουμε χορτασει

Η ανάλυση που σου κάνω χρειάζεται ύλη δημοτικού-γυμνασίου για να την καταλάβεις. Αν δεν έχεις την απαραίτητη μόρφωση, τότε κατανοώ το λόγο ποτυ δεν την κατάλαβες. Αυτό που γράφει το wikipedia το αναφέρει και η ανθρωπολογία που έκαναν κάποτε στο γυμνάσιο. Άνοιξέ την και κοίτα.

Πολλές ερευνες του εξωτερικού γίνονται κατόπιν χρηματοδότησης από εταιρείες που κατασκευάζουν οθόνες και τα αποτελέσματα είναι ανάλογα...

Μου ζητάς να πιστέψω ένα site που έχει οικονομικά συμφέροντα πάνω στις οθόνες (και όχι μόνο), αλλά δε μπορείς να καταλάβεις απλή λογική και γνώσεις δημοτικού-γυμνασίου... Τί να πω...

Πάρε και μια πηγή από το Διεθνές Ινστιντούτο Γενικής Ιατρικής, που αναφέρει το ίδιο με το wikipedia (σελ 7 πίνακας):

http://publications.nigms.nih.gov/insidethecell/pdf/inside_the_cell.pdf

Τα pixels των QHD είναι λίγο μεγαλύτερα από τα κύτταρα των ζωντανών οργανισμών και μικρότερα από πολλά των φυτικών οργανισμών. Τί ακριβώς μπορείς να διακρίνεις με γυμνό μάτι και μάλιστα από λογική απόσταση (αυτή που χρησιμοποιείς το κινητό συνήθως);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και έχω οθόνη 1440p σε κινητό θα συμφωνήσω οτι είναι ανούσια

 

Σε 720p (σε 4.5-5.5 ίντσες) βλέπεις τα πίξελ σύμφωνοι, σε 1080 όμως δε τα βλέπεις και σε 2Κ μπορεί να έχεις κάποια διάφορα που ναι μεν με προσπάθεια και στο σύνολο της πάντα μπορεί να είναι εμφανής, αλλά δεν παύει να είναι ανούσια

 

Εγώ τσιμπησα το g3 για τη μεγάλη κυρίως οθόνη και τις πολύ καλές διαστάσεις που έχει για αυτή την οθόνη, αλλά αν υπήρχε έκδοση 1080p θα την έπαιρνα χωρίς δεύτερη σκέψη και όχι απλά θα την έπαιρνα, αλλά θα τη προτιμούσα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και έχω οθόνη 1440p σε κινητό θα συμφωνήσω οτι είναι ανούσια

 

Σε 720p (σε 4.5-5.5 ίντσες) βλέπεις τα πίξελ σύμφωνοι, σε 1080 όμως δε τα βλέπεις και σε 2Κ μπορεί να έχεις κάποια διάφορα που ναι μεν με προσπάθεια και στο σύνολο της πάντα μπορεί να είναι εμφανής, αλλά δεν παύει να είναι ανούσια

 

Εγώ τσιμπησα το g3 για τη μεγάλη κυρίως οθόνη και τις πολύ καλές διαστάσεις που έχει για αυτή την οθόνη, αλλά αν υπήρχε έκδοση 1080p θα την έπαιρνα χωρίς δεύτερη σκέψη και όχι απλά θα την έπαιρνα, αλλά θα τη προτιμούσα

... Θα γλύτωνες μπαταρία και θα κέρδιζες επιδόσεις (σχεδόν 30%, σύμφωνα με άρθρο του phonearena) χωρίς καμία πρακτική υποχώρηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι σίγουρα θα κέρδιζα σε αυτά τα 2, παρόλο που η συσκευή δεν επηρεάζεται ιδιαίτερα τελικά από την οθόνη (εξαίρεση η υπερθέρμανση, αν και δεν είναι συνεχές φαινόμενο)

δηλαδή μέχρι 5 ώρες οθόνη τις βγάζεις και η συσκευή είναι γρήγορη (το ui της lg είναι το βασικό πρόβλημα που το αντιμετωπίζεις με άλλο launcher) 

 

απλά το βρίσκω υπερβολικό, αυτό είναι κυρίως που μου τη δίνει

 

θα μπορούσαν να ρίξουν το κόστος της συσκευής σε άλλους τομείς, όχι στο να στριμώχνουν πίξελ που στη τελική δεν κάνουν ιδιαίτερη διαφορά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ανάλυση που σου κάνω χρειάζεται ύλη δημοτικού-γυμνασίου για να την καταλάβεις. Αν δεν έχεις την απαραίτητη μόρφωση, τότε κατανοώ το λόγο ποτυ δεν την κατάλαβες. Αυτό που γράφει το wikipedia το αναφέρει και η ανθρωπολογία που έκαναν κάποτε στο γυμνάσιο. Άνοιξέ την και κοίτα.

Πολλές ερευνες του εξωτερικού γίνονται κατόπιν χρηματοδότησης από εταιρείες που κατασκευάζουν οθόνες και τα αποτελέσματα είναι ανάλογα...

Μου ζητάς να πιστέψω ένα site που έχει οικονομικά συμφέροντα πάνω στις οθόνες (και όχι μόνο), αλλά δε μπορείς να καταλάβεις απλή λογική και γνώσεις δημοτικού-γυμνασίου... Τί να πω...

Το ότι το πας σε αλλου είδους συζητηση τωρα δεν θα το σχολιασω γιατι θα φαω παλι ban, ας συμφωνησουμε στο ότι διαφωνούμε.Το καλο είναι ότι η τεχνολογια προχωραει και με ευχαρηστηση θα υποδεχτούμε και 4κ οθονες εσυ κατσε με την vga και 720π και ασε εμας τα θυματα να χαιρομαστε.

Το ότι αμφισβητεις τωρα αυτό το σιτε είναι απλα αστειο μαλλον εσυ ως κβαντικος πυρηνικος φυσικος εχεις κανει καλυτερες αναλυσεις.

 

επιπλεων επειδή είμαι σιγουρος ότι ουτε καν ανοιξες το λινκ 

 

"2.5K Quad HD 2560x1440 Display

The Galaxy Note 4 has a Quad HD 2560x1440 pixel display, currently the highest resolution for Smartphones, with 3.7 Mega Pixels, almost double the number on your HDTV. It provides lots of image detail – it can display four complete HD 1280x720 images at once. The display has Diamond Pixels (see below) and Sub-Pixel Rendering with 518 pixels per inch (ppi), providing significantly higher image sharpness than can be resolved with normal 20/20 Vision at the typical viewing distances of 10 inches or more for Smartphones, so the display appears perfectly sharp. The Galaxy Note 3 and Galaxy S5 both have very respectable Full HD 1920x1080 displays with 2.1 Mega Pixels. At typical viewing distances they also appear perfectly sharp for 20/20 Vision.

 

However, there are some significant advantages in going higher than the visual acuity for 20/20 Vision at typical viewing distances. For Smartphones they include a closer match to digital photo resolutions, the ability to display Full HD 1920x1080 images with an additional 1.6 Mega Pixels left over for displaying additional content at the same time, plus efficient and simple rescaling (with small integer ratios) of various HD and Quad screen resolution formats to improve processing efficiency and resulting picture quality.

 

In addition, if you really want (or need) to take advantage of the extra fine display sharpness and resolution above normal 20/20 Vision, you can. If you study and stare at the image on the screen, move it closer and move it around, you’ll be able to make out considerably more fine image detail because you are building an integrated visual map of the image in your brain. So, when you are looking at an image with very finely detailed graphics and small text, most people with reasonably good vision will be able to make out and take advantage of the extra sharpness and image detail if they take the time to do so. See our 2014 Innovative Displays and Display Technology article for more details."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι σίγουρα θα κέρδιζα σε αυτά τα 2, παρόλο που η συσκευή δεν επηρεάζεται ιδιαίτερα τελικά από την οθόνη (εξαίρεση η υπερθέρμανση, αν και δεν είναι συνεχές φαινόμενο)

δηλαδή μέχρι 5 ώρες οθόνη τις βγάζεις και η συσκευή είναι γρήγορη (το ui της lg είναι το βασικό πρόβλημα που το αντιμετωπίζεις με άλλο launcher) 

 

απλά το βρίσκω υπερβολικό, αυτό είναι κυρίως που μου τη δίνει

 

θα μπορούσαν να ρίξουν το κόστος της συσκευής σε άλλους τομείς, όχι στο να στριμώχνουν πίξελ που στη τελική δεν κάνουν ιδιαίτερη διαφορά 

Αυτός είναι και ένας από τους βασικούς λόγους που δεν το αγόρασα. Αν η ανάλυση της οθόνης του ήταν FHD θα ήταν ένα άψογο τηλέφωνο. Γενικά πάντως είναι μια άριστη αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι το πας σε αλλου είδους συζητηση τωρα δεν θα το σχολιασω γιατι θα φαω παλι ban, ας συμφωνησουμε στο ότι διαφωνούμε.Το καλο είναι ότι η τεχνολογια προχωραει και με ευχαρηστηση θα υποδεχτούμε και 4κ οθονες εσυ κατσε με την vga και 720π και ασε εμας τα θυματα να χαιρομαστε.

Δεν είναι άλλου είδους συζήτηση. Για οθόνες συζητάμε και σου γράφω ότι το μεγεθος των pixels είναι υπερβολικά μικρό για να το ξεχωρίσεις με γυμνό μάτι. Σου έφερα παράδειγμα τα κύτταρα, ως κάτι το καθημερινό, για να έχεις ένα μέτρο σύγκρισης και να μπορούμε να συνενοούμαστε.

Το κινητό μου έχει οθόνη 5" FHD και δεν μπορώ να ξεχωρίσω τα pixels, ακόμα κι από κοντινή απόσταση. Δεν έχω κάποιο πρόβλημα όρασης (δε φοράω γυαλιά). Η οθόνη του pc μου είναι ανάλυσης 1680x1050 στις 22,5" και από τα 70-100 εκατοστά, που δουλεύω καθημερινα, δε μπορώ να διακρίνω pixels. Απ' ότι διαβάζω το ίδιο ισχύει για όλους τους ανθρώπους, άσχετα με το τί λένε. Η ανθρώπινη όραση έχει συγκεκριμένα όρια.

Να μιλάς για τον εαυτό σου, εκτός κι αν μαζεύτηκαν κάποιοι άνθρωποι και σε έβγαλαν αρχηγό για να τους εκπροσωπήσεις στο insomnia. Αν τηρείς τους κανόνες και σέβεσαι τον συνομιλητή σου, δεν υπάρχει κανένας λόγος να σε κάνουν ban.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτός είναι και ένας από τους βασικούς λόγους που δεν το αγόρασα. Αν η ανάλυση της οθόνης του ήταν FHD θα ήταν ένα άψογο τηλέφωνο. Γενικά πάντως είναι μια άριστη αγορά.

 

 

 

κοίτα ούτε εμένα με ενθουσίαζε και συνεχίζω να μη σκίζω τα ρούχα μου μαζί του, απλά χρειάστηκα τηλέφωνο αυτή τη περιόδο (λόγω μάλλον καταστροφής τους προηγούμενου μου) και ουσιαστικά "σπρώχτηκα" σε αυτό μιας και δεν έβρισκα κάτι με καλύτερη σχέση τιμής/αξίας σε ελληνικό πάντα κατάστημα γιατί δεν είμαι και πολύ των κινέζων.. 

 

αυτή τη περίοδο γενικά δε βρίσκω κάποιο τηλέφωνο που να έχει όλο το πακέτο και να μου είναι αρκετά επιθυμητό και υπό άλλες συνθήκες δε θα αγόραζα κανένα από όσα κυκλοφορούν

 

αλλά μιας και τελικά το πήρα έστω και υποχρεωτικά γνωρίζοντας τα αρνητικά του, δε θα έλεγα "πω πω τι μαλακία έκανα" κυρίως γιατί είμαι συνειδητοποιημενος και ήξερα ακριβώς τι έπαιρνα και πήρα κάτι που υπάρχει καιρό, δεν είναι νέα συσκευή να έχουμε δει μόνο reviews στο internet και να έχουμε hype-αριστεί όπως έχει συμβεί σε άλλες περιπτώσεις

 

είναι καλή συσκευή, απλά θα μπορούσε να είναι πιο σωστή.. χαμένος δε νιώθω ότι βγήκα (στα 320€ που τη πήρα και μάλιστα ελληνικής εισαγωγής, όχι ότι έχει καμιά σημασία για lg το ελληνικής εισαγωγής απλά το αναφέρω) και στη τελική η μεγάλη οθόνη με τα πολύ μικρά bezel είναι απόλαυση, μιας και προέρχομαι από sony με σαφώς πιο μικρή οθόνη και συνολικές διαστάσεις ίδιες και μεγαλύτερες.. 

 

πιστεύω ότι και το g4 θα είναι εξίσου καλή και καλύτερη συσκευή, θα μπορούσε όμως η lg να μη προσπαθεί να βελτιώνει μόνο συγκεκριμένα κομμάτια που ομολογουμένος τα πάει πολύ καλά όπως η κάμερα, αλλά και κομμάτια που μαλακίζεται όπως το laggy ui της

 

δυστυχώς καμιά εταιρεια δεν είναι καλή παντού, όλες κάπου χάνουν, για αυτό βλέπεις και αρκετούς που τελικά συμβιβάζονται με τη apple (με τις τιμές της ,τους περιορισμούς της, τη κακή αυτονομία της..) 

επειδή είναι καλή σε πιο πολλά πράγματα από τους άλλους κατασκευαστές, ακόμα και αν δεν είναι η καλύτερη στο κάθε τομέα ξεχωριστά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι άλλου είδους συζήτηση. Για οθόνες συζητάμε και σου γράφω ότι το μεγεθος των pixels είναι υπερβολικά μικρό για να το ξεχωρίσεις με γυμνό μάτι. Σου έφερα παράδειγμα τα κύτταρα, ως κάτι το καθημερινό, για να έχεις ένα μέτρο σύγκρισης και να μπορούμε να συνενοούμαστε.

Το κινητό μου έχει οθόνη 5" FHD και δεν μπορώ να ξεχωρίσω τα pixels, ακόμα κι από κοντινή απόσταση. Δεν έχω κάποιο πρόβλημα όρασης (δε φοράω γυαλιά). Η οθόνη του pc μου είναι ανάλυσης 1680x1050 στις 22,5" και από τα 70-100 εκατοστά, που δουλεύω καθημερινα, δε μπορώ να διακρίνω pixels. Απ' ότι διαβάζω το ίδιο ισχύει για όλους τους ανθρώπους, άσχετα με το τί λένε. Η ανθρώπινη όραση έχει συγκεκριμένα όρια.

Να μιλάς για τον εαυτό σου, εκτός κι αν μαζεύτηκαν κάποιοι άνθρωποι και σε έβγαλαν αρχηγό για να τους εκπροσωπήσεις στο insomnia. Αν τηρείς τους κανόνες και σέβεσαι τον συνομιλητή σου, δεν υπάρχει κανένας λόγος να σε κάνουν ban.

Eσυ δηλαδή σεβεσαι που μιλας για μορφωτικα επίπεδα?αστο σου λεω τωρα γιατι θα φαω μπαααν

δες πιο πανω κατι που προσθεσα για την οραση που λες επισης για την μπαταρια που λες ασχετο

 

Display Power Efficiency

With each successive generation Samsung has been systematically improving the power efficiency of their OLED displays. We measured a 14 percent improvement in display power efficiency between the Galaxy Note 3 and the Note 4, which is especially impressive given that the Note 4 has almost double the number of pixels and therefore much higher processing overhead. The Galaxy Note 4 also has an Ultra Power Saving Mode that lowers the Screen Brightness and also sets the background to Black, both of which significantly reduce display power and can double the running time on battery. See the Display Power section for measurements and details.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"2.5K Quad HD 2560x1440 Display

The Galaxy Note 4 has a Quad HD 2560x1440 pixel display, currently the highest resolution for Smartphones, with 3.7 Mega Pixels, almost double the number on your HDTV. It provides lots of image detail – it can display four complete HD 1280x720 images at once. The display has Diamond Pixels (see below) and Sub-Pixel Rendering with 518 pixels per inch (ppi), providing significantly higher image sharpness than can be resolved with normal 20/20 Vision at the typical viewing distances of 10 inches or more for Smartphones, so the display appears perfectly sharp. The Galaxy Note 3 and Galaxy S5 both have very respectable Full HD 1920x1080 displays with 2.1 Mega Pixels. At typical viewing distances they also appear perfectly sharp for 20/20 Vision.

 

However, there are some significant advantages in going higher than the visual acuity for 20/20 Vision at typical viewing distances. For Smartphones they include a closer match to digital photo resolutions, the ability to display Full HD 1920x1080 images with an additional 1.6 Mega Pixels left over for displaying additional content at the same time, plus efficient and simple rescaling (with small integer ratios) of various HD and Quad screen resolution formats to improve processing efficiency and resulting picture quality.

 

In addition, if you really want (or need) to take advantage of the extra fine display sharpness and resolution above normal 20/20 Vision, you can. If you study and stare at the image on the screen, move it closer and move it around, you’ll be able to make out considerably more fine image detail because you are building an integrated visual map of the image in your brain. So, when you are looking at an image with very finely detailed graphics and small text, most people with reasonably good vision will be able to make out and take advantage of the extra sharpness and image detail if they take the time to do so. See our 2014 Innovative Displays and Display Technology article for more details."

... λέει η εταιρεία που έχει συμφέροντα από τις μεγάλες οθόνες... Προσπαθεί να σε πείσει ότι το software, που πουλάει, μπορεί να δουλευτεί άνετα στις υψηλής ανάλυσης, οθόνες κινητών... Όχι, δε έχει κανένα συμφέρον να παραποιήσει την αλήθεια.... Τα θέλεις και τα γράφεις ή απλά πιστεύεις ότι διαβάζεις στο internet;

Καλό είνα να ελέγχουμε και τις πηγές που και που...

 

Το ότι αμφισβητεις τωρα αυτό το σιτε είναι απλα αστειο μαλλον εσυ ως κβαντικος πυρηνικος φυσικος εχεις κανει καλυτερες αναλυσεις.

Δε χρειάζεται κβαντική φυσική. Ύλη δημοτικού - γυμνασίου είναι. Αν δεν έχεις βασική μόρφωση και σου φαίνεται "κβαντική φυσική" είναι άλλο θέμα... Δεν χρειάζεται ύλη πανεπιστημίου για να κάνεις απλούς υπολογισμούς.

 

επιπλεων επειδή είμαι σιγουρος ότι ουτε καν ανοιξες το λινκ 

Σου έγραψα και το ότι η εταιρεία έχει συμφέροντα να σου πουλήσει τα προϊόντα της. Πώς θα μπορούσα να το ξέρω αν δεν άνοιγα το link;

Μου αρέσει που είσαι και σίγουρος... Απλά έγραψες την κλασσική ατάκα. ΠΑΝΤΑ ανοίγω τα links και πάντα τα κοιτάζω με προσοχή. Πρώτα διαπιστώνω την εγκυρότητά τους και μετά διαβάζω αυτά που γράφουν. Από μια εταιρεία που έχει οικονομικά συμφέροντα στο να μου προβάλει μια θέση τί να πιστέψω; Αυτό το λένε "διαφήμιση" και όχι επιστημονική θέση. Ανήκει στην έρευνα του δόγματος "πίστευε και ερεύνα". Δηλάδή πίστεψε κάτι και στη συνέχεια κάνε ότι μπορείς για να το στηρίξεις. Αυτό δεν είναι επιστήμη φίλε μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κινητό με ανάλυση 960χ540 και δεν μπορώ να καταλάβω ούτε με μεγενθυντικό φακό αν πιξελιάζει στις 4,7 ίντσες. Οτιδήποτε άλλο το θεωρώ μη αναγκαία πολυτέλεια! Φοβάμαι στο τέλος μην αρχίσουν να βάζουν τεκμήριο και στα κινητά!!!

Μην υπερβαλουμε. Και 1280χ720 στις 4.7 ιντσες μπορεις ανετα να δεις οτι πιξελιαζει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην υπερβαλουμε. Και 1280χ720 στις 4.7 ιντσες μπορεις ανετα να δεις οτι πιξελιαζει...

Στο iphone 6, με λιγότερα ppi από αυτά που αναφέρεις, γιατί δεν τα βλέπει κανείς;

Δεν έχω ακούσει κανένα να λέει ότι "pixelιάζει η οθόνη του iphone 6".

Δε σου πάω κόντρα, απλά για τη συζήτηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Jophiel ότι ναναι φιλος δεν μπορω να καταλαβω τι λες για συμφεροντα και πως εσυ καταλαβες πως το σιτε είναι αναξιοπιστο εκτος από κβαντηκος επιστήμονας εισαι και αναλυτης/κριτης ιστοσελίδων τωρα?

Δεν με πειθεις μαυτα που λες και δεν χρειαζεται κιολας αυτά που σου λινκαρω τα βλεπω μπροστα στα ματια μου εχω και τις δυο συσκευες και εχω κανει συγκριση και με iPhone 6 plus

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρά φαίνονται στο 6αρι τα pixel, τώρα μη τη ψάχνεις με τους iphone-αδες, αυτό δε ξέρουν τι ανάλυση έχουν, αυτοί έχουν retina και αυτό είναι το μόνο που χρειάζεται να ξέρουν  :lol:

 

στα 300ppi δεν έχεις θέμα επί της ουσίας, αλλά αν προσπαθήσεις βλέπεις πιξέλιασμα

 

στα 400ppi του 6+ δε νομίζω ότι κανείς μπορεί να διακρίνει και ας προσπαθήσει 

 

και σε γενικές γραμμές αυτό νομίζω ότι είναι και η καλύτερη επιλογή 5.5" με 1080 (αλλά όχι βέβαια τα τεράστια bezel της apple που κάνουν τη συσκευή γιγάντια) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...