Προς το περιεχόμενο

Μεταφορά αρχείων (save) παιχνιδιών από PS3 σε άλλο PS3


DRIFT_KING

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

   Θα πουλήσω το ένα ps3 που έχω και θέλω να μεταφέρω την πρόοδο του παιχνιδιού (ένα κυρίως παιχνίδι έχει παίξει η συγκεκριμένη κονσόλα,το gt5).

   Θέλω να μάθω με ποιο τρόπο θα μεταφέρω τα save του παιχνιδιού ώστε να τα βάλω στο άλλο ps3 που έχω για να παίξει χωρίς προβλήματα μόλις βάλω το παιχνίδι ξεκινώντας από εκεί που είχα μείνει.

    Θέλω μια λύση χωρίς να αφαιρεθεί ο δίσκος (με την έννοια ότι θα πουληθεί όπως είναι μιας και υπάρχει διαφορά στα gb του δίσκου με το άλλο που έχω) αλλά αν χρειαστεί να βγει για να γίνει η μεταφορά λόγω ότι δεν γίνεται αλλιώς,δεκτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

   Θα πουλήσω το ένα ps3 που έχω και θέλω να μεταφέρω την πρόοδο του παιχνιδιού (ένα κυρίως παιχνίδι έχει παίξει η συγκεκριμένη κονσόλα,το gt5).

   Θέλω να μάθω με ποιο τρόπο θα μεταφέρω τα save του παιχνιδιού ώστε να τα βάλω στο άλλο ps3 που έχω για να παίξει χωρίς προβλήματα μόλις βάλω το παιχνίδι ξεκινώντας από εκεί που είχα μείνει.

    Θέλω μια λύση χωρίς να αφαιρεθεί ο δίσκος (με την έννοια ότι θα πουληθεί όπως είναι μιας και υπάρχει διαφορά στα gb του δίσκου με το άλλο που έχω) αλλά αν χρειαστεί να βγει για να γίνει η μεταφορά λόγω ότι δεν γίνεται αλλιώς,δεκτό.

βαζεις ενα usb stick,πας στο save που θελεις,πατας τριγωνο κ επιλεγεις copy.

το θεμα ειναι οτι μετα στην αλλη κονσολα δεν θα σου δουλεψει.

θα πρεπει να χρησιμοποιησεις αυτο το tool.

https://www.youtube.com/watch?v=24Kn9_76ozk

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βαλεις 1 usb stick στο PS3,Θα πας εκει (που δειχνει το χειριστηριο στο μενου)που γραφει save data utility(PS3),βρισκεις το save,πατας τριγωνο-copy-usb device και πατας Χ.

 

To save θα αντιγραφει στο usb.Οταν βαλεις το usb στο αλλο PS3 θα πας στο usb,βρισκεις to save και το κανεις copy στο account που θες.

 

Αυτο γινεται σιγουρα στο ιδιο PS3 αλλα δεν το εχω κανει ποτε απο το 1 στο αλλο PS3.

 

Πρεπει το save να αντιγραφει στο ιδιο account,αν το αντιγραψεις σε αλλο δεν θα ισχυουν τα trophies.

 

Νομιζω οτι καποια games δεν σε αφηνουν να κανεις copy αλλα ειναι λιγα.Αν δεν εχεις βαλει το usb στο PS3 δεν θα σου γραφει copy οταν θα πατησεις τριγωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει το save να αντιγραφει στο ιδιο account,αν το αντιγραψεις σε αλλο δεν θα ισχυουν τα trophies.

 

 

H λυση με τα trophies διδεται αυτοματως απο το online synch

Ειναι bound στο λογαριασμο και οχι στη κονσολα η στον εκαστοτε user.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοίγω νέο θέμα εγώ θέλω να κάνω κάτι παρόμοιο άλλα λίγο πιο περίπλοκο (μάλλον)

 

Θέλω να πάρω το save του ni no kuni που βγήκε για το psn και να το βάλω σε κονσόλα που έχει την retail έκδοση .

 

Oι δυο κονσόλες έχουν διαφορετικό account.

 

Αν τρέξω το πρόγραμμα που έδειξε ο mikele θα λειτουργήσει το save στην δεύτερη κονσόλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H λυση με τα trophies διδεται αυτοματως απο το online synch

Ειναι bound στο λογαριασμο και οχι στη κονσολα η στον εκαστοτε user.

 

 

Οταν πηγα να αντιγραψω 1 save απο τον 1 λογαριασμο στον αλλον μου εγραφε οτι τα trophies δεν θα ισχυουν.

 

Δηλαδη λες οτι αν αντιγραφει θα ισχυουν μολις κανεις synchronize?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι ειπε ο φιλτατος θωμας.

τα trophies μενουν, τα saves ειναι αλλη ιστορια καθαρα θεμα παιχνιδιου

Σε αλλα παιχνιδια τα saves ειναι εντελως ξεκλειδωτα και σε αλλα εντελως κλειδωμενα (βλεπε GT5 κ GT6) οπου δε μπορεις να παρεις backup και να ξαπερασεις ακομη και το ιδιο save στον ιδιο χρηστη απο τον οποιο πηρες backup.

πρεπει να τα επεξεργαστεις με το bruteforce savedata

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε ποια λύση είναι η προτιμότερη?Εγώ θα το κάνω αυτό στο gt5 αλλά ουσιαστικά με νοιάζει περισσότερο η πρόοδος όσον αφορά το singleplayer μιας και έχω αρκετή πρόοδο.

Τελικά ξέρουμε αν στο gt5 συγκεκριμένα θα υπάρξει επιτυχία έστω με το πρόγραμμα που αναφέρει ο mikele?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

GT5 κ GT6 ακολουθησε το tutorial με bruteforce savedata και κανε και κανενα ταμα γιατι αν αλλαξει το παραμικρο θα σου βγαζει save corrupt .Στα καλα νεα αν το μαθεις θα μπορεις να ξεκλειδωσεις οτι θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις psn plus θα παρεις backup και εκει και αν κατι παει στραβα κανεις delete save data and config data και κατεβαζεις το online back up σου . Με το usb επισης γινεται .  Αν  το ένα σου ps3 ειναι cfw  μεταφερεις με usb ξεκλειδωνεις το save , το κανεις resign στο αλλο ps3 και user , του αλλαζεις τα φωτα στα credits + cars και τελος το ξανακλειδωνεις για να το διαβαζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω psn plus (αν θυμάμαι καλά)..απλά νομίζω έχω ένα λογαριασμό στο psn,το είχα κάνει αναγκαστικά για να περάσει κάτι updates θυμάμαι τότε για να ανοίξει το παιχνίδι.Όταν είχα πρώτο-πάρει δεν είχα καν ϊντερνετ και έπαιζα singleplayer.Όταν έβαλα internet κατέβασαν το gt5 από το network γιατί βγήκε το gt6 (ας μην το σχολιάσω),οπότε multiplayer δεν έχω παίξει καθόλου εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων.

 

To μοντέλο που έχω είναι το CECH-2504B 320gb.Κανένα ps3 δεν είναι CFW.

Πάμε τώρα στο άλλο άκρο μιας και απ'ότι κατάλαβα είναι λίγο ριψοκίνδυνο αυτό με τα saves.

1)Αν αλλάξω σκληρό δίσκο και βάλω έναν καινούργιο 500gb στο παραπάνω μοντέλο,θα πρέπει να κάνω κάτι για να εκκινήσει αρχικά με τον καινούργιο?Επίσης το συγκεκριμένο μοντέλο παίρνει σκληρό δίσκο οποιασδήποτε χωρητικότητας-συγκεκριμένων στροφών κλπ εκτός ότι θα πρέπει να είναι 2,5''?

2)Ο δίσκος 320gb που έχει και τα saves του παιχνιδιού θα τρέξουν κανονικά στο άλλο ps3 απλά κουμπώνοντας τον ή θα έχω άλλα θέματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η λυση στο θεμα σου περιγραφεται εμμεσως πλην σαφως εδω

http://www.insomnia.gr/topic/301349-αλλαγή-σκληρού-δίσκου-σε-playstation-3-οδηγίες-απορίες-πρ/?p=53564511

σελ 11, ποστ 164.

Δηλαδη θα κρατησεις το ελαχιστο δυνατο backup (saves + trophies + μερικα δεδομενα) σε στικακι.

Θα τα επαναφερεις στο νεο PS3 η σε αλλο σκληρο οταν τον αλλαξεις και θα εισαι οκ.

Το εκανε ο Kj επιτυχως σε PS3 με ofw.

Ισχυει και για cfw ο συγκεκριμενος τροπος

Αν θες να κρατησεις τα game data μπορεις αλλα αυτο μεγαλωνει φυσικα το μεγεθος του σκληρου που πρεπει να χρησιμοποιησεις για backup και το θεωρω ανωφελο η χωρις λογο απο τη στιγμη που μπορεις ανα πασα ωρα και στιγμη να τα ξανακατεβασεις online.

 

PS: To GT5 αν το παρεις με απλο backup δε θα σου δουλεψει. Με τον παραπανω τροπο που περιγραφω θεωρω πολυ πιθανο να σου δουλεψει. Και στη τελικη αν δε σου δουλεψει το GT5 με τον παραπανω τροπο τοτε κρατα καλου κακου και ενα ξεχωριστο backup του συγκεκριμενου παιχνιδιου και παιξε με το bruteforce.

 

Απαντηση στο 1: σε γενικες γραμμες ναι. Πρεπει να ειναι 2.5 ιντσων, 9,5mm υψος, SATA και καλυτερα 5400 στροφες. Δεν υπαρχει λογος να πας σε 7200. Αν αλλαξεις δισκο το μονο που εχεις να κανεις ειναι να ξαναπερασεις το firmware απο την αρχη

Απαντηση στο 2: Οχι δε θα τρεξει σε αλλο PS3 καθοτι ο σκληρος κωδικοποιηται στην αρχη με το ID του PS3 στο οποιο κουμπωνει. Γι αυτο και στην αρχη παντα περνιεται firmware οταν αλλαζουμε σκληρο. Ο σκληρος σου εχει κωδικοποιηθει με το ID του PS3 που εχεις τωρα. Γι αυτο και δεν αναγνωριζεται ουτε σε πισι. Θα πρεπει να αλλαχθει το ID κατι που σημαινει φορματ και φτου απο την αρχη.

Συμπερασμα: Δωσε κανα 10αρικι σε ευρω και χτυπα ενα 16GB Στικακι. Φορμαρε το σε ΦΑΤ32 και παρε backup με τον τροπο που περιγραφω να εχεις το κεφαλι σου ησυχο. Αν εχεις ηδη στικακι ελευθερο (και 8 GB ειναι αρκετο πιστευω) εισαι καλυμενος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Ok ευχαριστώ παιδιά!

Τελικά το αφήνω έτσι γιατί απ'ότι κατάλαβα είναι δύσκολο να γίνει.

Αν τύχει στο μέλλον θα το δοκιμάσω για πειραματισμό. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...